Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Sharjah

Za nejpřísnější z Emirátů je považovaný Sharjah. Dbá se na dodržování islámských tradic a ve veřejných prostorech není akceptován alkohol. Neznamená to ale, že by byl uzavřený turistům. Velkým lákadlem je zejména pro cestovatele, kteří touží po klidu a s respektováním pravidel nemají problém. Leží na pobřeží Perského a Ománského zálivu.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel přímo na písčité pláži, kde se můžete věnovat vodním sportům.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel, ve kterém si můžete zacvičit jógu nebo zajít na příjemnou masáž.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel v centru destinace s volným vstupem do posilovny i do sauny.

1. O destinaci Sharjah

Název Sharjah odkazuje na emirát i jeho hlavní město. Jedná se o třetí největší emirát SAE a počet jeho obyvatel se pohybuje kolem 2 milionů. Byl jedním ze zakládajících členů Spojených arabských emirátů. Má několik částí a dokonce i oddělená území, tzv. exklávy.

Pokud bychom se zaměřili na hlavní město Sharjah, pak mluvíme o třetí nejlidnatější obci v SAE. Počet obyvatel zde přesahuje 1 milion a město je poměrně bohaté na zajímavé památky. Jakožto hlavní město stejnojmenného emirátu je rovněž jeho centrem v oblasti kultury, rybolovu, obchodu a také neméně důležitého ropného průmyslu.

Emirát Sharjah proslul svým tradičním přístupem k islámu. Na dodržování islámských tradic se zde opravdu dbá a projevilo se to např. na přístupu k alkoholu, který zde není k dostání. Jako turisté si ale přece jen můžete ve svých hotelových resortech skleničku dopřát.

Sharjah o destinaci SAE

2. Pláže v Sharjah

V emirátu je mnoho krásných pláží a jedna z veřejných se line čtyři kilometry podél pobřeží. I na plážích ale pocítíte přísná islámská pravidla, která se týkají zejména žen. Na veřejných plážích je ženám zakázáno pohybovat se v plavkách, je zapotřebí se zahalit, což platí i o vstupu do moře. Na hotelových plážích ovšem toto pravidlo platit nemusí.

Al Khan – Zhruba 600 m dlouhá je pláž nedaleko města Sharjah. Kromě koupání si zde můžete vyzkoušet také řadu vodních sportů. Nechybí ani půjčovna vybavení. Je zde také řada aktivit pro děti, např. dětská hřiště a skluzavky. Pláž disponuje toaletami i sprchami.

Lou Lou’a – V tomto případě se jedná o soukromou pláž, která má ovšem tu výhodu, že nebývá přeplněná a díky tomu vám poskytne klid a pohodu. Vykoupat se zde můžete i v bazénech. Po rezervaci lze vyzkoušet i některé z nabízených vodních sportů.

Al Corniche – Tato pláž je hrdou držitelkou Modré vlajky, která zaručuje čistotu písku i moře. Je rozdělena na část pro rodiny, jednotlivce a veřejnost, navzájem si tedy s žádnou skupinou nebudete překážet. Na pláži využijte třeba možnosti si zasurfovat.

Khorfakkan – Tato pláž se nachází v exklávě emirátu Sharjah, který se nazývá Chór Fakkán. Nečeká vás zde nic jiného než pořádný relax. Samozřejmostí je křišťálová voda a měkký bílý písek. Podél pláže jsou rozesety luxusní resorty, ve kterých se můžete ubytovat.

Kalba – Sedm kilometrů dlouhá pláž s čistým pískem a průzračnou vodou je domovem ohrožené zvěře. Nachází se totiž u chráněné rezervace, kterou obývá divoká zvěř, a rostou zde mangrovy. Mezi zvířecími návštěvníky jsou například želvy nebo ledňáček.

Sharjah pláže SAE

3. Příroda destinace Sharjah

V přírodě destinace Sharjah se skrývá jedna krása vedle druhé. Je zde botanická zahrada, divočina, pouště, písečné duny i mangrovové lesy. Na každém z těchto míst zažijete nejrůznější dobrodružství spojená právě s danou lokalitou. Důležitou součástí místní přírody jsou ovšem i pobřeží lemovaná plážemi s průzračnou vodou, která láká k osvěžení.

V emirátu Sharjah navštivte např. Motýlí dům, kde žije více než 500 motýlů. V oblasti Kalba se můžete dozvědět něco o sokolnictví, v pouštním parku se setkáte s divokou zvěří.

4. Kam na výlet v Sharjah

Ostrov praporů

Ostrov praporů je jedním z nejvýznamnějších míst destinace Sharjah. Nachází se zde několik stožárů se státními vlajkami. Na místě se nachází šest paláců a několik stožárů se vztyčenými vlajkami. Ostrov má symbolizovat sjednocenost Spojených arabských emirátů a paláce pocházejí ze 70. let minulého století. Postaveny byly pro ministerstva a parlament.

Mešita krále Fajsala

Jednou z největších mešit na území Spojených arabských emirátů je mešita krále Fajsala. Setkat se v ní mohou až tři tisíce věřících. Díky tomu se řadí i mezi největší mešity na světě. Samozřejmostí je bohaté zdobení, které lze v tomto případě pozorovat např. na mramorových obkladech. Otevřena byla v roce 1987 a nese jméno po bývalém králi Saúdské Arábie.

Central Soukh

Ve městě Sharjah se můžete projít i po bazarech a tržnicích. Jako zástupce jsme vybrali dva bazary Central Soukh, které pocházejí z 19. století. Najdete zde převážně přehlídku šperků, i samotná prohlídka prostorů ale stojí za to. Zdobené dlaždice totiž nechybí ani zde. K nejnavštěvovanějším tržnicím patří Al Jamail Soukh, Al Eslah či Al Arsah.

Další zajímavá místa

Etisalat – Tato netradiční budova stojí díky své architektuře minimálně za prohlédnutí zvenku. Je sídlem stejnojmenné telekomunikační společnosti, která má v Emirátech monopol.

Monument samostatnosti – Jedná se o kamenný památník, který se nachází na křižovatce silnic vedoucích od Dubaje. Jeho součástí je také fontána, o podívanou tak bude postaráno.

Meredža – Ve starém městě se nachází tento komplex 22 budov. Je považovaný za srdce Sharjah a od roku 1998 je dokonce pod záštitou Seznamu světového dědictví UNESCO.

Pevnost Al Hisn – Tato pevnost se nachází na stejnojmenné ulici a ačkoliv je dnes ve stínu okolních novostaveb, dříve sloužila jako britská vojenská základna.

Muzeum islámské civilizace – Jedná se o jedno z nejvýznamnějších muzeí na celém Arabském poloostrově. Rozsáhlá expozice poskytne návštěvníkům náhled do arabské kultury.

5. Sportovní aktivity

Nabídka sportovních aktivit v Sharjah s sebou nese řadu činností na souši, na vodě i ve vzduchu. Stačí si jen vybrat. Poušť můžete prozkoumat na čtyřkolkách nebo v terénních vozech. Dostupnou aktivitou je také jízda na prkně po pohyblivém písku. K vyhledávaným vodním aktivitám patří vodní lyžování, šnorchlování nebo třeba potápění.

Aktivní jedinci mohou v Sharjah podniknout horskou turistku. Dobrodružné povahy si získá parasailing. Až budete v poušti, nezapomeňte, že zde můžete kromě sjíždění písečných dun také přenocovat. V destinaci rozhodně není nouze o aktivní využití volného času.

Stále jsme vás neoslovili? K vyhledávaným aktivitám patří také rybaření nebo jízda na kajaku. V Sharjah se rovněž nachází golfový klub. Více než 50 dostupných aktivit v Sharjah nebo okolí si můžete prohlédnout na webu Get Your Guide. Obvykle zde naleznete výlety do pouště, Dubaje, Abú Dhabí nebo nejrůznější zážitkové a vyhlídkové plavby.

Sharjah sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Pokud se chystáte na dovolenou s dětmi, nemusíte se bát toho, že by se zde nudili. Můžete společně navštívit některé z muzeí, farem či objevovacích center pro malé výzkumníky. S většími dětmi se můžete svést na ruském kole nebo navštívit vodní park Pearls Kingdom.

7. Noční život v Sharjah

V tomto ohledu se projevují přísná islámská pravidla, která tento emirát následuje. Konzumace alkoholu je zde zakázána. Za „divočejší“ noční zábavou vyrazte třeba do Dubaje. V Sharjah můžete posedět v restauracích, kavárnách nebo si poslechnout živou hudbu.

8. Počasí v Sharjah

Situace s počasím je zde podobná jako i ve zbytku Arabských emirátů. Za hlavní sezónu jsou zde považovány měsíce od prosince do dubna, kdy jsou teploty poměrně příjemné a málo prší. Oproti tomu letní měsíce květen až srpen se nesou ve znamení suchého vzduchu a vysokých teplot. Ty často překračují hranici 40 °C a pobyt venku během dne je tak méně příjemný.

9. Jak se dostat do Sharjah?

Chystáte se do Sharjah na vlastní pěst? Pak by se vám bezpochyby hodilo vědět, že se zde nachází letiště, které je určené převážně pro nízkonákladové linky. Z Prahy se sem dopravíte obvykle s jedním přestupem. Vydat se ovšem můžete i do Dubaje přímým letem a odtud pokračovat do Sharjah. Destinace jsou od sebe vzdálené pouze 30 km.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Sharjah

Pokud nemáte zájem cestovat na vlastní pěst a preferujete zájezdy realizované cestovními kancelářemi, vybírat můžete například z hotelů nabízených níže. Nabídka není příliš široká, vybírat ale můžete například u cestovních kanceláří Blue Style nebo Čedok.

Hotel Sheraton Sharjah Beach

Hotel Sheraton Sharjah Beach

Lokalita: Sharjah
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolená.cz

Do našeho výběru hotelů jsme zvolili ubytování z různých kategorií. Zástupcem pětihvězdičkového hotelu se stal Sheraton Sharjah Beach, který se nachází přímo na pláži. Lehátka i slunečníky můžete využívat zdarma. Na pláži jsou nabízené vodní sporty. Pláž je písčitá a vstup do moře je pozvolný. Na pláži se nacházejí sprchy i toalety.

Bezplatným hotelovým autobusem se můžete vydat do nákupního centra Sharjah Mall. Zdarma si můžete zahrát stolní tenis, kulečník, plážový volejbal nebo zajít do posilovny. Pro děti je přichystáno dětské hřiště či miniklub. Za poplatek budete mít k dispozici služby wellness centra, masáže, saunu, vířivku, parní lázně a vodní sporty na pláži.

Occidental Sharjah Grand

Occidental Sharjah Grand

Lokalita: Sharjah
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Čtyřhvězdičkový hotel Occidental Sharjah Grand patří v rámci nabídky dané cestovní kanceláře k těm nejoblíbenějším. Nachází se přibližně 300 metrů od pláže a je skvělým místem nejen pro rodinnou dovolenou. Hotel vypravuje autobus zdarma do Dubaje a nákupních center v obou destinacích. Centrum Sharjah se nachází cca 2 km od hotelu.

Ve vzdálenosti 200 m od hotelu se nachází supermarket a další obchody. V blízkosti hotelu je autobusová zastávka i stanoviště taxíků, můžete se tedy podívat i po okolí. Venkovní vybavení hotelu je doplněno o bazén a dětský bazének. U bazénu můžete zdarma využívat lehátka i slunečníky. Na hotelu si zacvičte jógu, zahrajte badminton nebo zajděte na masáž.

Hotel Citymax Sharjah

Hotel Citymax Sharjah

Lokalita: Sharjah
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Trochu jiný typ ubytování, než byste čekali v plážové destinaci, vám nabídne tříhvězdičkový hotel Citymax Sharjah. Nachází se v poměrně rušné části města Sharjah, jehož centrum je od hotelu vzdálené jen 1 km. Díky poloze hotelu budete mít nákupní možnosti i restaurace blízko. Velké obchodní centrum City Centrum Mall Sharjah leží jen 4 km od hotelu.

Návštěva tohoto hotelu je vhodná zejména v případě, že nestojíte převážně o plážovou dovolenou. Pláž od vás totiž bude vzdálená zhruba 8 km a plážové osušky zde budete mít k dispozici za poplatek. Na hotelu ovšem můžete zdarma využívat vstupu do posilovny nebo sauny. Pokoje jsou vybavené klimatizací a připojením k Wi-Fi stejně jako zbytek hotelu.