Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Ostrov Lefkada

Modrá a bílá, země a moře, relax a akce – řecký ostrov Lefkada je plný kontrastů. Nejčastěji bývá označován jako plážový ráj. A není se čemu divit, zdejší pláže by se mohly směle poměřovat s těmi karibskými. V našem průvodci najdete nejen přehled těch nejlepších pláží, ale také veškeré informace, jaké můžete potřebovat pro naplánování nezapomenutelné dovolené na Lefkadě.

Preveza

Krásný hotel umístěný přímo u pláže. Nedaleko jsou také archeologická naleziště.

Agios Nikitas

Hotel v jedné z nejvyhledávanějších destinací ostrova. Leží cca 500 metrů od pláže.

Nidri

Skromné ubytování v podobě studia. Nachází se přímo v centru letoviska Nidri.

1. O ostrově Lefkada

Největší předností Lefkady jsou bílé pláže, tyrkysové moře a okolní scenérie. Pokud tedy svou dovolenou hodláte strávit především koupáním v moři a odpočinkem na plážích, v Evropě najdete jen málo lepších destinací. Zklamán naopak může být ten, kdo by na Lefkadu přijel za antickými památkami. Počítat je také třeba s tím, že k mnohým plážím je obtížnější přístup. Když to zvládnete, příbuzní vám pak podle fotek ve fotoalbu možná nebudou věřit, že jste skutečně nebyli v Karibiku.

Lefkada za svůj název vděčí bílým skalám, které jsou charakteristické pro jižní část ostrova. Zajímavostí je, že Lefkada původně vůbec nebyla ostrovem, ale poloostrovem. Úžina spojující ostrov s pevninou však znemožňovala plavbu lodí, již v roce 650 př.n.l tu proto byl vystavěn kanál a z Lefkady se stal ostrov.

O dávné historii Lefkady se toho ví poměrně málo. Jisté je, že chvíli spadala pod nadvládu Makedonie, později zase Římanů. Rozkvět ostrov zažil během vlády Benátčanů, toto období však následoval úpadek a podřízení se Osmanské říši. Na konci 18. a začátku 19. století Lefkada zažila rychlé střídání vlád. Ostrov chvíli patřil Rusku, poté Turecku, Francii a následně Velké Británii. K Řecku se Lefkada připojila v roce 1864. Dalších 100 let ale trvalo, než se země začala turisticky rozvíjet.

Lefkada Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Největší chloubou Lefkady jsou jednoznačně pláže. Spousta z nich patří mezi nejkrásnější v celém Řecku, některé se dokonce pravidelně umisťují v žebříčcích těch nejlepších pláží z celého světa. Ať už u vás vítězí zapadlé pláže mezi útesy, nebo ty plně vybavené uprostřed letovisek, Lefkada vám nabídne obojí.

Na jaké konkrétní pláže se na Lefkadě můžete těšit?

Porto Katsiki: Tato pláž je údajně tím nejlepším, co Lefkada nabízí. Porto Katsiki je dlouhá zhruba 300 metrů a pokrytá bílými oblázky. Nádherně tyrkysová voda kontrastuje s okolními skalami. Byl by tedy hřích tuhle pozemskou nádheru nenavštívit! Nejpohodlněji se sem dostanete lodí. Pokud totiž pojedete autem, musíte zdolat několik desítek schodů. Na místě si pak můžete půjčit lehátka i slunečníky.

Egremni: Mnozí tvrdí, že tou nejkrásnější pláží ve skutečnosti není Porto Katsiki, ale Egremni. Však se rozhodněte sami. Egremni má na délku 2 kilometry, z jedné strany ji lemují ohromné útesy, z druhé azurové moře. Aktuálně je možné se sem dostat pouze lodí, respektive existuje neoficiální vyšlapaná cestička, která ale není příliš bezpečná.

Milos: Dokonale tyrkysovou vodu nabídne i pláž Milos, ani k ní ale nebudete mít snadný přístup. Využít musíte lodní dopravu, pokud půjdete po svých, ideální je vyrazit z Agios Nikitas a připravit se na náročnější cestu. Na místě je k dispozici menší počet slunečníků a lehátek.

Lefkada koupání a pláže

Kathisma: Pláž Kathisma je dlouhá a široká, ani uprostřed léta tak nebývá nepříjemně přeplněná. Naleznete tu plný plážový servis i několik taveren v okolí. Pozornost věnujte snad jen tomu, že se zde mohou tvořit větší vlny.

Agios Nikitas: Pláž ve stejnojmenném letovisku nepatří mezi ty největší na ostrově, přesto většinu času zůstává klidná. Plážový servis je tu samozřejmostí.

Vassiliki: Žádný milovník vodních sportů by si neměl nechat uniknout tuhle příznivým větrem vyhlášenou pláž. V jejím okolí naleznete řadu barů a restaurací.

Klasické koupaliště na Lefkadě sice nenajdete, vybírat ale můžete z celé plejády hotelů a apartmánů s bazénem.

3. Příroda ostrova Lefkada

Tím nejvýraznějším prvkem jsou bělostné vápencové skály, v některých oblastech porostlé piniemi, eukalyptem či ibiškem. Další část ostrova pokrývají olivovníky a políčka s pomerančovníky či citronovníky. Vnitrozemí ostrova je pak značně členité, nejvyšší vrcholy dosahují až výšky 1 000 metrů.

Lefkada příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Lefkada

Lefkada

Hlavní město Lefkady sice neoplývá zrovna tím největším množstvím historických památek, vynechat jeho návštěvu by ale byla škoda. Zdejší uličky mají příjemnou atmosféru, z památek si pak můžete prohlédnout několik kostelů. Za návštěvu stojí místní promenáda, menší dřevěný most, Staré město i starobylá pevnost. Místní pláž je dlouhá více než 2 km a proslula mezi příznivci vodních sportů.

Mys Doukato

Mys Doukato vás nasměruje k nejjižnějšímu cípu ostrova Lefkada. Bezpochyby bychom ho zařadili mezi nejfotogeničtější místa na ostrově. Jeho krásu utváří bílé útesy vystupující z moře, z nichž jeden má na svém vrcholku maják Akratas. S místem je spojena i legenda o básnířce Sapfó, která odsud prý skočila do moře. Ačkoliv tomu tak nebylo, místu to na jeho majestátní scenérii neubývá.

Vodopády Dimosari

V letovisku Nidri najdete přírodní zajímavost, kterou byste na Lefkadě možná tak úplně nečekali – vodopády. Ty jsou nejen fotogenické, ale navíc vytváří jezírka, ve kterých se v parném létě můžete osvěžit. Přímo z centra Nidri se sem dostanete po dobře značené stezce. A za návštěvu stojí i samotné letovisko, po kterém jsou rozesety desítky malých pláží. Jedná se o největší turistické centrum na ostrově.

Další zajímavá místa

Oč je Lefkada bohatší na dokonalé pláže, o to je chudší na historické památky. Nemusíte se ale bát, že při pobytu na Lefkadě byste se zcela museli vzdát výletů. Našli jsme pro vás hned několik cílů, které rozhodně stojí za navštívení.

Jeskyně Papanikolis: K jedné z největších jeskyní v Řecku se dostanete plavbou z města Nidri či Vassiliki. Během 2. světové války se zde ukrývali řečtí vojáci, dnes krásy jeskyně obdivují turisté.

Náš tip

Přímo v Lefkadě je možné vyzkoušet paragliding, scuba diving a mnoho dalšího.

Klášter Faneromeni: Nejvýznamnější církevní památkou na ostrově je tento klášter s nádherně vyzdobeným interiérem. Ze zadní terasy se vám navíc naskytne pěkný výhled na moře, děti pak potěší přilehlá malá zoo.

Ostrov Meganissi: Pokud si chcete odpočinout od davů turistů, lodí se dopravte na nedaleký ostrůvek Meganissi. Relaxovat zde můžete na některé z pláží, případně se vydat na výšlap do vnitrozemí ostrova.

Ostrov Scorpios: Tento ostrůvek dříve patřil řeckému miliardáři Onassisovi, dnes zde naleznete dvě krásné a udržované pláže. Dostanete se sem lodí, většinou se jedná o jednodenní výlet, v jehož rámci navštívíte i ostrov Meganissi.

Pokud se vám žádný výlet organizovat nechce a raději byste se svěřili do rukou průvodců, využijte organizovaných akcí, které vám ostrov se všemi jeho krásami představí.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Lefkada je rájem windsurfingu! Pláž Vassiliki se dokonce řadí mezi nejlepší místa na světě, kde tento sport můžete provozovat. I jako začátečník můžete vybírat z několika škol, za nás doporučujeme ověřený Club Vass.

Na severozápadě ostrova jsou ideální podmínky pro paragliding. Vyzkoušejte například služby společnosti Lefkada Paragliding.

Průzračná voda přeje všem potápěčům. Bohužel neplatí, že by mořský život byl zajímavý úplně podél celého pobřeží. V okolí ostrova ale najdete řadu podmořských jeskyní, oblíbená místa pro potápění jsou také ostrůvky Meganissi a Scorpios.

Různé vodní radovánky včetně populární jízdy na banánu si užijete především v letovisku Nidri.

Tenis si můžete zahrát v hlavním městě. Na zdejších kurtech je možné na podzim zhlédnout i tradiční turnaj.

Cyklisté nejvíc tras najdou v okolí hlavního města. Tam si také můžete půjčit kola (nebo třeba skútr či čtyřkolku) v oblíbené půjčovně Lefkas on Wheels.

Lefkada sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Cestujete s batolaty? Spousta lidí zastává názor, že Lefkadu si takto malé děti příliš neužijí. Důvodem je především horší přístup k plážím a silnější vítr, který na některých místech vytváří větší vlny. Starší děti už jsou obvykle z nádherných lefkádských pláží nadšené. Pro rodinnou dovolenou doporučujeme letovisko Agios Nikitas.

Co konkrétně s dětmi podniknout? Výbornou volbou je procházka k vodopádům ve městě Nidri i plavba na některý z blízkých ostrůvků.

Plavba na lodi s proskleným dnem: Podmořský život si prohlédnete díky lodi s proskleným dnem. O šnorchlování či potápění ale nepřijdete, kapitán vám loď rád zastaví na nějakém vhodném místě.

7. Noční život

Lefkada obecně nepatří mezi ty nejrušnější řecké ostrovy. Ti z vás, kteří si rádi posedí ve stylovém koktejlovém baru, ale budou nadšení! Chce to jen vybrat vhodné letovisko – za nočním životem zamiřte do Vassiliki, Nidri nebo hlavního města. Jaká konkrétní místa si přímo říkají o vaši návštěvu?

Klub Capital: V hlavním městě najdete klub Capital. Dřív než před jedenáctou se sem nevydávejte, pak se ale párty rozjede a trvá až do rána. Střídají tu různé hudební žánry, stačí tedy jen sledovat program.

The Street bar: V letovisku Nidri byste neměli minout The Street bar. Přes den se tu můžete stavit na koktejl, v noci se pak bar promění v jeden velký taneční parket.

Bar Karma: V tomhle baru se můžete zastavit klidně už na snídani, jedinečná atmosféra se tu ale probouzí až se západem slunce. Pokud nemáte rádi ultra hlasitou muziku, ale u výborných koktejlů se rádi pobavíte za podkresu příjemné hudby, tady se vám bude líbit.

8. Počasí na Lefkadě

Léta jsou na Lefkádě horká s průměrnou teplotou kolem 26 °C, přes zimu se pak teploty pohybují okolo 9 °C. Zatímco v létě je déšť vzácností, zima je na srážky bohatá – proprší například až polovina listopadu.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Lefkadě? Většina turistů sem míří za nádhernými plážemi. Pokud patříte mezi ně, svou dovolenou si naplánujte na období mezi koncem června a začátkem října. Za aktivní turistikou se vydejte v květnu či říjnu, kdy zde panuje příjemné klima pouze s občasnými srážkami.

9. ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Lefkadu

Poměrně velký ostrov v souostroví Jónských ostrovů leží mezi Korfu a Kefalonií. Jaký je ten hlavní důvod, proč na Lefkadu každoročně míří stále větší počet cestovatelů? Snové pláže, které by jako z katalogu vypadly. Žádný milovník pláží by si tak tuhle nádheru neměl nechat ujít. Proč ještě (ne)prožít svou příští dovolenou na Lefkadě?

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Lefkadu

Nejde začít ničím jiným než plážemi. Lefkada je plná pláží, z jejichž krásy až budou oči přecházet.

Moře má dokonalou tyrkysovou barvu. Chvílemi tak můžete mít problém uvěřit, že jste stále v Evropě.

Na Lefkadu se můžete dopravit letecky i po moři.

I když na ostrov proudí spousta turistů, stále zde převládá autentická atmosféra, zejména pak v malých vesničkách ve vnitrozemí.

Zdejší nabídka ubytování vás nezklame. Naleznete tady luxusní hotely s bazénem, rodinné penziony i malé apartmány s kuchyňkou.

Po Lefkadě můžete pohodlně cestovat místními autobusy. Jsou levné a poměrně spolehlivé.

Oblast Vassiliki patří mezi místa s nejvhodnějšími podmínkami pro windsurfing na světě.

Pokud si užíváte plavbu lodí, výlet si můžete udělat hned na několik okolních ostrůvků.

Zdejší příroda je opravdu znamenitá. Dlouhé pobřeží, vápencové skály i vysoké hory ve vnitrozemí vás ohromí.

Na Lefkadě ochutnáte výborné červené i bílé víno.

Když sem zamíříte v létě, máte skoro 100% jistotu, že budete mít krásné počasí bez deště.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou na Lefkadu

Na ostrově nenajdete příliš významných historických památek, poznávání historie tak příliš nepřeje.

K mnohým plážím je horší přístup. Buď se musíte vydat po moři, nebo překonat desítky schodů.

Lefkada není tou nejlepší destinací pro pobyt s malými dětmi. Důvodem jsou už zmíněné hůře přístupné pláže i chybějící atrakce pro děti.

Na Lefkadě nenajdete větší aquapark. Většina návštěvníků si vystačí s úchvatnými plážemi, případně s bazénem u hotelu, někomu by však zábava na tobogánech mohla chybět.

Na letenky s akční cenovkou natrefíte zřídka a spíše mimo sezónu. To poněkud může zkomplikovat dovolenou cestovatelům na vlastní pěst.

10. Nejoblíbenější zájezdy na Lefkadu

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Lefkadu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto tři patří mezi ty nejprodávanější:

Ninos Grand Beach

Ninos Grand Beach Lefkada

Lokalita: Preveza
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Ninos Grand Beach je čtyřhvězdičkový hotel, kterému byste ale na první pohled tipnuli hvězdiček pět. Je umístěn přímo u pláže, což je na Lefkadě, která je svými plážemi proslulá, velkým plusem. Po každé snídani můžete začít svůj den tím, že se projdete po rozlehlé zahradě, která vyplňuje exteriér hotelu. Rodiny s dětmi uvítají Mango club, který slibuje bohatý animační program pro malé návštěvníky.

Vaše nadšení neskončí ani po opuštění areálu hotelu. Přímo u něj se totiž nachází písčitá pláž Kastrosukia, která je tak dlouhá, že si každý bez problému uloví své místo. Typické řecké taverny budete mít také nedaleko. Zpestření vaší plážové dovolené přinesou archeologická naleziště, která jsou ve vzdálenosti do 10 km od hotelu hned dvě. Po návratu z výletu můžete zakončit každý z vašich večerů u bazénu.

Santa Marina

Santa Marina Lefkada

Lokalita: Agios Nikitas
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Atraktivní polohou se pyšní tříhvězdičkový hotel Santa Marina. Nachází se totiž v kopci nad městem Agios Nikitas. Už vás možná tedy napadá, že se místních panoramat jen tak nenabažíte. Nabízí se tedy pojmout tuto dovolenou aktivně a vyrazit do okolních kopců i za poznáním městečka. Zde můžete navštívit jednu z místních cukráren a pokračovat k jeho krásným plážím.

Ačkoliv budete mít jedny z nejoblíbenějších pláží na Lefkadě nedaleko, stále se budete nacházet v klidnější části vyhledávaného letoviska. Centrum města i pláže od vás budou vzdálené pouze půl kilometru. Nechce se vám nikam? Nevadí. Zůstaňte u hotelu a zaplavte si ve venkovním bazénu. Pobyt v tomto letovisku a hotelu můžeme doporučit i rodinám s dětmi, a to zejména díky pozvolnému vstupu do moře.

Kostas Studios

Kostas Studios Lefkada

Lokalita: Nidri
Kategorie hotelu: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Mohlo by se zdát, že v hlavním letovisku ostrova Lefkada nebude šance narazit na skromný hotel za relativně nízkou cenu. Kdyby to tak bylo, nemohli bychom vám doporučit dvouhvězdičkový hotel Kostas Studios. I přes své dvě hvězdy si drží dobré hodnocení cestovatelů, kteří ho už navštívili. Možná to bude tím, že se nachází pouze 300 metrů od pláže s pozvolným vstupem do moře. V jejím okolí je navíc spousta barů.

Tento hotel bude vhodný spíše pro cestovatele, kteří mají rádi trochu rušno. Je totiž umístěn přímo v centru letoviska Nidri, které k sobě svolává všechny milovníky nočního života. Jelikož se jedná o formu pobytu bez stravování, oceníte blízkost obchodů, kde nakoupíte nějaké suroviny. Z nedaleké zastávky se pak můžete vydat za poznáváním ostrova a okolí letoviska. Samozřejmostí je bazén přímo u hotelu.

Další tipy na dovolenou:

Kapverdy
Ostrov Rhodos
Ostrov Zakynthos
Ostrov Korfu
Ostrov Skopelos
Ostrov Mykonos