Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Samos

Osmý největší řecký ostrov Samos proslul zejména svými přírodními scenériemi. Průzračné moře, svěží příroda, impozantní hornatá krajina a množství historických památek – tady zkrátka nebudete vědět, co sledovat a fotit dřív. Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte o ostrově Samos vše podstatné.

Pythagorian

Hotel pro dospělé umístěný přímo na pláži. Zahrajete si zde tenis i zajdete na masáž.

Karlovasi

Pohodový hotel vhodný i pro rodiny s dětmi. Nachází se 100 m od oblázkové pláže.

Samos

Hotel přímo v centru oblíbeného letoviska. Na střeše se nachází bazén s lehátky.

1. O ostrově Samos

Samos plně uspokojí všechny milovníky přírodních pláží, zelené přírody, hor i významných památek historie. Díky ideálnímu větru si tu dovolenou plnou akce a adrenalinu užijí také příznivci vodních sportů. Někomu by mohla chybět větší nabídka klubů a diskoték, veřejných koupališť či atrakcí pro děti. Pokud nic z toho nepotřebujete, Samos se vám trefí do vkusu.

Ostrov Samos má opravdu dlouhou historii, nejstarší nálezy pocházejí z 5 tisíciletí př.n.l. Později ostrov osídlili Iónové a zajistili mu proslulost po celém regionu. Největšího rozkvětu se dočkal za vlády Polykrata, který vybudoval impozantní loďstvo a podmanil si několik sousedních ostrovů.

Po Polykratově popravě Samos ovládla Perská říše. Poté následovalo střídání mnoha vládců – Římanů, Byzanťanů, Janovanů a Osmanů. Především nadvláda Turků ostrov negativně poznamenala. Během 2. světové války ostrov okupovaly italské, britské a posléze i německé jednotky. Německá okupace skončila v říjnu 1944. Dnes je Samos oblíbenou destinací pro letní dovolenou.

Samos Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Pláže na Samu jsou známé svým zeleným okolím a průzračně čistou vodou. Najdete zde řadu organizovaných pláží stejně jako divokých zátok. I proto je ostrov oblíbeným cílem nudistů. Některé pláže jsou pokryty jemným pískem, jiné oblázky.

Na jaké konkrétní pláže se na ostrově Samos můžete těšit?

Lemonakia: Poblíž letoviska Kokkari se nachází oblázková pláž Lemonakia. Lemována je piniemi, budete tu mít tedy dostatek přírodního stínu. Půjčit si můžete také lehátka a slunečníky. Kvůli větru zde moře může být poměrně rozbouřené, líbit se tu tak bude především milovníkům vln.

Kokkari: Ve stejnojmenném letovisku se můžete opalovat na pláži Kokkari. Budete tu mít veškerý komfort, strávit tu proto můžete celý den. Vyzkoušet můžete také windsurfing.

Tsamadou: Toužíte po barvě moře na způsob Karibiku? Vyrazte na pláž Tsamadou. Ta je populární zejména u mladé generace, část je vyhrazená také nudistům. I tady si můžete půjčit lehátka i slunečníky a dokonce koupit malé občerstvení.

Potami: Na tuhle pláž si s sebou vezměte foťák, pořizovat krásné fotky budete už cestou. K dispozici vám budou slunečníky i lehátka, drinky zakoupíte v plážovém baru. Pláž se do moře svažuje docela rychle, pozor na to, pokud jste neplavci.

Pokud pobyt ve slané vodě rádi kombinujete s koupáním v bazénu, ubytujte se v některém z hotelů s bazénem. Jeden z největších nabízí například hotel Mykali. Veřejné koupaliště nebo rovnou aquapark s tobogány tady ale nenajdete.

Samos koupání a pláže

3. Příroda

Věčně zelený Samos učaruje všem milovníkům divoké přírody. Napříč ostrovem se táhnou jedny z nejvyšších hor egejské oblasti, bujná vegetace pak krajině dodává zajímavý exotický ráz.

Tak jako na všech řeckých ostrovech se i na Samu daří olivovníkům. Kromě nich tu také dozrává výborná vinná réva, která dává vzniknout celosvětově proslulému vínu. Ve zdejších vodách můžete spatřit několik druhů delfínů, na pevnině pak potkat kozy, ovce i nejrůznější plazy.

Samos příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Samos

Město Pythagorion

Pythagorion spousta turistů volí jako svou základnu, pokud nejste mezi nimi, na jeden den si sem cestu určitě najděte. V historickém centru si prohlédněte pozůstatky starověkého divadla i římského akvaduktu, navštívit můžete rovněž několik muzeí. K těm nejzajímavějším patří paleontologické, lidové a archeologické. Můžete si také udělat procházku k přístavu, kde bývá během celého dne poměrně rušno.

Chrám Héraion

Na ostrově Samos poblíž letoviska Ireon naleznete pozůstatky jednoho z největších řeckých chrámů vůbec. Jedná se o památku zapsanou na seznamu UNESCO, navštívit zde můžete i velké archeologické naleziště. Chrám Héraion je nejvýznamnější historickou památkou ostrova Samos, navštívit ho je proto téměř povinnost. Dnes z něj zbyly jen trosky, ve své době ale patřil mezi největší chrámy ve starověkém Řecku.

Vathy

Zmínka o hlavním městě ostrova Samos nám zde nesmí chybět. Nachází se na severovýchodě ostrova a je zároveň jeho největším přístavem. Ačkoliv se jedná o hlavní město, i zde na vás dýchne pohodová řecká atmosféra. Samozřejmostí je řada restaurací či taveren, turisty však lákají i místní muzea. Městečko zdobí Pythagorovo náměstí se sochou lva. K městu patří i oblázková pláž a zátoky s menšími plážemi.

Další zajímavá místa

Vesnice Mytilini: Malebná vesnička láká především na Paleontologické muzeum. Nejcennějším exponátem muzea je mozek malého koně starý 13 milionů let.

Hrad Lykourgos Logothetis: Nad letoviskem Pythagorion se tyčí hrad Lykourgos Logothetis postavený v 19. století. Jeho docela složitý název vám nejde přes jazyk? Hrad nese jméno po vůdci protiturecké revoluce. Na oslavu vítězství nad Turky byl u hradu postaven kostel, který dnes můžete také navštívit.

Eupalinův tunel: Podzemní akvadukt u letoviska Pythagorion je tvorbou významného antického stavitele Eupalina. Tunel má na délku impozantních 1 030 metrů. Vstupné je 8 euro, na prohlídku vás vezme průvodce.

Pythagorova jeskyně: Na Samu se narodil slavný filozof Pythagoras, rozhodně tu ale neměl lehký život. Před vládcem Polykratem byl nucený se ukrývat v jeskyních, kde vyučoval své žáky. Pokud se sem vydáte, cesta je sice fyzicky náročnější, odměnou vám ale bude překrásný výhled.

Vodopády Potami: Pokud budete trávit čas na pláži Potami, udělejte si procházku k blízkým vodopádům. V závěru k nim musíte doplavat, ale stojí za to se smočit.

Ostrov Patmos: Ostrůvek Patmos je malým rájem na zemi. Můžete tu odpočívat na plážích nebo podniknout výlet k významnému klášteru. Dopraví vás sem lodní linky.

Na webu Get Your Guide najdete množství organizovaných výletů s průvodci.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Samos bývá řazen mezi 5 nejlepších míst pro windsurfing v Řecku! Byla by tedy škoda tento sport nevyzkoušet. Kurzy windsurfingu se najdou i pro úplné začátečníky, svěřte se do rukou zkušených instruktorů ze společnosti Samos Windsurfing.

Máte rádi plavbu na kajaku nebo šlapadle? Vypůjčte si je u Wind and Water a vydejte se na moře.

Pokud dáváte přednost rychlosti, vyzkoušejte vodní skútr. Půjčit si ho můžete u Samos Watersports.

Vodním sportům tolik neholdujete? Šlápněte do pedálů horského kola a vydejte se na projížďku kolem ostrova.

Na Samu najdete spoustu tras pro pěší turistiku. Vybírat můžete z různě dlouhých a obtížných stezek.

Samos sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Máte rádi klidnou dovolenou, na které si celá rodinka odpočinete? Pak se vám Samos trefí do vkusu. Pokud cestujete s malými dětmi, pobyt by vám mohl znepříjemnit pouze prudký vstup do moře na mnoha plážích a větší vlny. I pro malá dítka a neplavce se ale ideální pláže najdou, příkladem je Kerveli nebo Tsamady.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Udělejte si výlet k chrámu Héraion a projděte Eupalinův tunel. Také navštivte Paleontologické muzeum, tamější exponáty se dětem obvykle velmi líbí. Úspěchy sklízí i plavby lodí k okolním ostrovům.

7. Noční život

Letní dovolenou si neumíte představit bez pořádné párty trvající klidně až do rána? Samos by vás v tomto ohledu mohl trochu zklamat. Patří spíše mezi ty klidnější řecké ostrovy, moc klubů a diskoték tu proto nenajdete. Pokud však rádi posedáváte v hospůdkách a barech, nudit se nebudete. Tu největší koncentraci těchto podniků naleznete v letoviscích Kokkari, Karlovassi a Pythagorion.

Jaké konkrétní bary a hospody patří mezi ty nejlepší?

Bar Navagos Beach: V tomto plážovém baru v Kokkari si můžete pronajmout lehátka a strávit tu celý den popíjením výborných koktejlů. Nejlepší atmosféra tady bývá kolem západu slunce, na dlouhé popíjení do pozdních nočních hodin to ale není, bar zavírá poměrně brzy.

Bar Escape Music: Tento bar se pyšní dlouhou historií, skvělým výhledem i dobrým výběrem hudby, za drinky tu však zaplatíte lehce vyšší částku.

Corner bar: V letovisku Pythagorion navštivte Corner bar s pěkným výhledem na přístav. To však samozřejmě není všechno, užijete si tu příjemnou atmosféru a vybírat můžete opravdu z rozmanitého nápojového lístku.

8. Počasí Samos

Léta jsou na Samu horká a slunečná s průměrnou teplotou kolem 29 °C. Zimy jsou dlouhé, větrné a deštivé, v nejchladnějším únoru se teploty pohybují kolem 11 °C.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Samu? Ty nejlepší prázdniny u moře si tu užijete od poloviny června do konce září. Pro aktivní dovolenou zvolte některý z měsíců vedlejší sezóny (březen až květen a říjen). Vyhněte se prosinci, lednu a únoru – v tu dobu je na Samu největší zima a nejvíc prší.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Samos

Samos se řadí mezi ta místa, která musíte navštívit vícekrát než jednou. Proč? Ostrov je rozlehlý a má velmi dlouhou historii. Nachází se tu bezpočet pláží, hor, lesů i pozůstatků historie. Pokud tedy Samos chcete do detailu poznat, obvykle to vyžaduje víc návštěv. To ale turistům ani v nejmenším nevadí, velká část se jich sem vrací každé léto.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Samos

Pláže ostrova uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Ať už dáváte přednost písku, nebo oblázkům, tady pro sebe snadno najdete to pravé místo.

Samos je známý svěží přírodou, i přes léto zůstává nádherně zelený. Nechybí zde bohatý porost olivovníků, borovic a vinné révy.

Najdete tu celou řadu míst, která jsou ideálním cílem pro výlety.

Samos stále není zasažen masovým turismem tak jako některé jiné řecké ostrovy. Velká letoviska jsou sice přizpůsobená potřebám turistů, stačí ale popojet mimo ně a poznáte autentické Řecko.

Při návštěvě ostrova zaplesá srdce každému milovníkovi historie.

Pochází odtud výborné víno, kterému se někdy přezdívá nektar bohů. Ochutnejte například Samos Grand Cru nebo Samos Arthemis a vaše chuťové buňky budou v sedmém nebi.

K vínu tu máte možnost zakousnout špičkové lokální speciality jako třeba Bourekia či Katimeria.

Pokud jste příznivci nudismu, na Samu naleznete celou řadu ideálních pláží.

Ať už dovolenou nejraději trávíte v hotelu s bazénem, malém penzionu, či apartmánu s kuchyňkou, z široké nabídky ubytování si vybere každý.

Samos je rodištěm slavného filozofa a matematika Pythagora. Putujte po jeho stopách a získejte informace o jeho životě.

Pokud jste vždy chtěli vyzkoušet windsurfing nebo jste blázni do vodních sportů, tady si přijdete na své.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Samos

Pro cestovatele na vlastní pěst nemáme tu nejlepší zprávu. Letenky na Samos obvykle nebývají nejlevnější, navíc musíte přestupovat v Athénách.

Pokud si dovolenou neumíte představit bez návštěv klubů, na Samu byste mohli být zklamáni.

Samos patří mezi největší řecké ostrovy, přeprava z jednoho místa na druhé tak zabere víc času.

Na ostrově nenajdete veřejné koupaliště ani aquapark.

10. Nejoblíbenější zájezdy na Samos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Samos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Proteas Blu Resort

Hotel Proteas Blu Resort - samos

Lokalita: Pythagorian
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Hotel Proteas Blu Resort nejde nemilovat. Potěší i ty nejnáročnější návštěvníky řeckého ostrova Samos. Rodinu s dětmi v něm nepotkáte, je totiž vhodný pouze pro osoby starší 16 let. O vaše hladová břicha se postarají hned 4 restaurace. Výčitky svědomí pak můžete zahnat ve fitku. Za odměnu pro vás bude přichystané wellness nebo třeba kadeřnictví.

Určitě vás zajímá také poloha a dostupnost hotelu. Od města Pythagorian je vzdálen zhruba 2,5 km, nebojte se tedy vyrazit na delší procházku. Ve městě potkáte řadu barů či taveren, kde můžete strávit lenivé odpoledne. Nedaleko hotelu je rovněž autobusová zastávka. A pláž? Jednu s pozvolným vstupem do moře máte přímo u hotelu. Vybírat můžete z různých typů pokojů, některé mají výhled na moře.

Hotel Samian Mare Suites & Spa

Hotel Samian Mare Suites & Spa - samos

Lokalita: Karlovasi
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Čtyřhvězdičkový hotel Samian Mare Suites & Spa se nachází v oblíbeném letovisku Karlovasi. Už z fotek je zřejmé, že si své návštěvníky hýčká tak, aby na toto ubytování pěli chválu. V porovnání s předchozím hotelem je otevřený i pobytu rodin s dětmi. Pro ně je zde připravená např. oddělená část bazénu. Jako dospělí pak oceníte přítomnost baru či možnost připlatit si masáže a svůj pobyt si ještě více užít.

Centrum oblíbeného letoviska Karlovasi se od tohoto hotelu nachází ve vzdálenosti 2,5 km. Taverny a obchody však potkáte už po 100 metrech. Ve stejné vzdálenosti se nachází i oblázková pláž. Oblíbená pláž Potami bude vzdálena jen 3 km a dopravit se k ní můžete místním autobusem. V ubytování si ovšem můžete zapůjčit automobil a vydat se ještě dál, např. k vodopádům vzdáleným 5 km.

Hotel Samos City

Hotel Samos City - samos

Lokalita: Samos
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolená.cz

Kategorie ubytování Samos City z něj učinila tříhvězdičkový hotel, který je mezi turisty velmi oblíbený. Díky umístění v hlavním městě budete mít veškerou turistickou vybavenost na dosah. Součástí hotelu je fantastický střešní bazén. Z tohoto místa se vám odkryje výhled na moře a okolí hotelu. Hotel pro vás zajistí i zapůjčení automobilu, abyste mohli objevovat i vzdálenější místa na celém ostrově Samos.

Hotel se nachází přímo v centru města. Nákupní a stravovací možnosti tak budete mít nedaleko. Ve vzdálenosti 800 metrů od hotelu se pak nachází oblázková pláž, která je volně přístupná všem. Možná tedy budete mít příležitost si popovídat s Řeky. A co si na ubytování nejvíce chválí návštěvníci? Je to například přátelský přístup personálu, poloha hotelu, klidné prostředí i čistota pokojů.

Inspiraci pro svoji dovolenou najdete i v dalších z našich článků:

Ostrov Thassos
Ostrov Rhodos
Ostrov Korfu
Kapverdské ostrovy