Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Thajsko

Koh Samui

Ostrov Koh Samui je synonymem pro překrásné pláže, nádhernou přírodu, dechberoucí chrámy a exotické živočichy. Vítat vás bude zlatá socha Buddhy, při svém pobytu byste ovšem neměli minout ani vodopády nebo sloní safari. Ostrov má své mezinárodní letiště, na které se létá přímými linkami i z Bangkoku. Co třeba návštěvu těchto destinací spojit?

Pětihvězdičkový hotel

Resort umístěný na klidném místě přímo u pláže. Můžete si zde zacvičit jógu i posilovat.

Čtyřhvězdičkový hotel

Čtyřhvězdičkový hotel s venkovním bazénem i nabídkou vodních sportů a wellness.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel nedaleko letiště. Můžete si zde zakoupit výlet nebo využít nabídky vodních sportů.

1. O ostrově Koh Samui

Koh Samui (nebo také Ko Samui) je ostrov, který se nachází u východního pobřeží Thajska. Jeho rozloha činí necelých 230 km2, což z něj dělá druhý největší thajský ostrov. Tím prvním je Phuket. Jeho populace není nijak vysoká. Pohybuje se pouze kolem 70 000 obyvatel.

Až do konce 20. století byl tento ostrov prakticky izolovaný a spoléhal jen na malé spojení s pevninskou částí Thajska. Silnice zde byly vystavěny zhruba v 70. letech minulého století. V dnešní době těží ostrov Koh Samui převážně ze vzkvétajícího turismu, daří se ovšem i v oblasti vývozu kokosu a kaučuku. Ekonomický růst je znatelný na celém ostrově, který díky němu vzkvétá.

Díky malé velikosti tohoto ostrova není nutné překonávat dlouhé vzdálenosti, abyste ho případně procestovali celý. Na ostrově se nabízejí pestré možnosti stravování i nakupování.

O ostrově - koh samui thajsko

2. Pláže ostrova Koh Samui

O krásné pláže nebude na ostrově nouze. Některé jsou dlouhé několik kilometrů, jiné jsou menší, ale o to útulnější. Některé vám nabídnou veškeré vyžití, jiné klid a romantickou atmosféru. Všechny vás ohromí svou krásou a jemností, kterou omývá moře sytě modré barvy. Které pláže byste tedy neměli vynechat? Níže přinášíme tipy na ty nejlepší.

Chaweng Beach – Jedná se o nejdelší a zároveň také nejrušnější pláž na celém ostrově. Její celková délka dosahuje 7 km. Nedaleko ní naleznete mnoho barů i restaurací.

Lamai Beach – Druhá nejdelší pláž ostrova se nachází u stejnojmenné vesničky. Tato pláž je dlouhá 4 km a je výchozím bodem pro řadu vodních sportů. Je klidnější než předchozí pláž.

Bophut Beach – Tato pláž je považována za jednu z nejklidnějších, je poseta pískem a měří přibližně 2 km. Je to od ní jen kousek ke kavárnám, restauracím a obchůdkům.

Maenam Beach – Tato velice idylická pláž se zlatým pískem je lemována palmovými stromy a rychle ji začnete vnímat jako ráj na Zemi. Davy turistů zde nečekejte.

Lipa Noi Beach – Další z pláží na Koh Samui je poseta jemným bílým pískem a vstup do moře v této části neobsahuje žádné kameny ani korály. Je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Pláže ostrova Koh Samui náhrada

3. Příroda Koh Samui

Ostrov má krásnou přírodu a nejedná se pouze o pláže. I když i ty jsou samozřejmě jeho velkou ozdobou. Ale ne jedinou. Kromě písčitého pobřeží je totiž ostrov pokryt i množstvím zeleně, která mu dodává tu pravou tropickou atmosféru. I od pobřeží můžete zaznamenat kopcovitý terén. Častým úkazem jsou také skalnaté výběžky nebo velké kameny.

V severní části ostrova narazíte na časté zátoky, které jsou zdobené skalními útvary. Naopak v jižní části ostrova u již zmiňované Lamai Beach narazíte na zábavný úkaz – skály jménem Hin Ta a Hin Yai, které svým tvarem připomínají lidské genitálie. V překladu jejich jména znamenají dědeček a babička. Nedaleko ostrova leží národní park Ang Thong.

4. Kam na výlet v destinaci Koh Samui

Národní park Ang Thong

Seznam míst začínáme národním parkem. Jedná se o souostroví 42 malých ostrůvků, které dohromady utvářejí nezapomenutelnou podívanou. Nadýchané ostrůvky můžete navštívit díky organizovaným výletům, které se pořádají z Koh Samui. Ve většině případů se jedná o celodenní výlety, během nichž získáte třeba šanci pohlédnout z vrcholků ostrovů.

Velký Buddha a Shiva

Velkého Buddhu můžete vidět i na ostrově Phuket, v tomto případě se ovšem jedná o 12 metrů vysokou sochu vyrobenou ze zlata. Nikoho nepřekvapí, že je její součástí buddhistický chrám. Socha se nachází na ostrově Ko Phan, který leží jen 3 km od ostrova Koh Samui. Nedaleko Velkého Buddhy z roku 1972 se nachází také socha Shivy s 18 rukama.

Vodopády Na Muang

Ostrov má vodopádů hned několik, právě Na Muang ale pravděpodobně patří k těm nejkrásnějším a nejoblíbenějším. Jsou rozdělené na dvě části – k první části vede přírodní schodiště a pod vodopádem je vytvořený přírodní bazén. Ke druhé části vodopádů dojdete zhruba za 10 minut. Počítejte s tím, že výstup k druhým vodopádům je trochu náročnější.

Další zajímavá místa

Sloní safari – Přírodní park se slony a hady naleznete u výše zmíněných vodopádů. Vyplatí se tedy s touto skutečností počítat a na jejich prohlídku si vyhradit dostatek času.

Chrám Wat Kiri Wongkaram – V západní části ostrova se nachází architektonický skvost v podobě krásného chrámu. Nachází se v něm mumifikovaný mnich Loung Por Ruam.

Vesnice Bophut – Jedná se o historickou vesničku se stejnojmennou pláží zmíněnou výše. Užijte si zde procházku klidným prostředím, které ožívá každý pátek díky trhům.

5. Sportovní aktivity

Nikoho nepřekvapí, že je podstatná část sportovních aktivit na tomto ostrově spojena s vodou. Vodní sporty jsou vyhledávané v každé přímořské destinaci a Koh Samui není výjimkou. Mezi nejoblíbenější aktivity patří například šnorchlování a potápění. Nemáte vybavení? Nevadí. Na ostrově je mnoho míst, kde si toto vybavení budete moci zapůjčit.

Další vyhledávanou aktivitou jsou kajaky. Díky nim se vám otevře možnost poznávat ostrov z jiné perspektivy a brázdit okolní vody. I v tomto případě můžete využít služeb půjčoven. Milovníky rychlejší jízdy by pak mohly zaujmout například vodní skútry.

V období monzunů se velké oblibě těší také surfování. Turisté ovšem vyhledávají i další adrenalinové aktivity, například flyboarding. Jak jsme již zmiňovali, podél pobřeží je rozmístěno množství nejrůznějších výukových center a půjčoven, stačí si jen vybrat. Vydat se můžete také rybařit, a to přímo s místními. Nebo jen na prostou plavbu lodí.

Sportovní aktivity - koh samui thajsko

6. Aktivity pro děti

Pokud se vydáváte na Koh Samui s dětmi, vybírejte podle toho i svůj hotel – některé mají bazény s oddělenou částí pro děti, někde nechybí ani skluzavky. Pokud by ale vodní vyžití u vašeho hotelu chybělo, vydejte se s dětmi do vodních parků. Přímo na ostrově se nachází vodní zábavní park Ninja, případně o něco známější Pink Elephant s tobogány a atrakcemi.

Větší děti možná ocení procházku rybářskou vesničkou Bophut, kde jejich pozornosti neunikne řada suvenýrů. Velkou podívanou pro ně budou ohnivé show na plážích.

7. Noční život v destinaci Koh Samui

V této části článku bychom mohli doporučit návštěvu barů, o které na ostrově ani po setmění není nouze. Má řadu klubů i plážových barů, kde můžete ochutnat exotické koktejly a žasnout nad tím, jak to tady v noci ožívá. Trochu jiný způsob zábavy ale představují živá vystoupení kabaretu, přičemž o ta nejznámější se postará na ostrově proslulý sbor Paris Follies.

Nejvíce to v noci žije u nejznámějších pláží ostrova, zejména Lamai a Bophut. Ohnivé show, pikantní jídlo, dobré pití a nepřeslechnutelná hudba – i tak to může vypadat.

8. Počasí

Když už víte, čím se na ostrově zabavit, nabízí se také otázka, kdy jet na Koh Samui. Ostrov má tropické monzunové podnebí, od zbytku Thajska se ale trochu liší. Typická jsou období sucha od ledna do dubna a v červenci a srpnu. Naopak nejdeštivější období představují měsíce říjen a listopad. V průběhu celého roku se ovšem drží teploty kolem 30 °C.

9. Jak se dostat na Koh Samui?

Z Prahy se pochopitelně jako logické řešení jeví letecká doprava. Ostrov disponuje letištěm Koh Samui Airport (USM), které spravuje soukromá společnost. Je zapotřebí počítat s minimálně dvěma přestupy a poměrně vysokou cenou letenky. Ta ve většině případů přesahuje částku 20 000 Kč. Porovnejte výsledky různých vyhledávačů letenek.

Další možností je využít zájezdů cestovních kanceláří.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Koh Samui

Zájezdy na tento thajský ostrov pořádají cestovní kanceláře EXIM Tours a Fischer. Poměrně rozsáhlou nabídku hotelů naleznete také na Dovolená.cz. Hotely se pohybují v kategorii od tří do pěti hvězdiček. Díky tomu vybere nenáročný i náročnější cestovatel.

Anantara Lawana Resort and Spa Samui

Anantara Lawana Resort and Spa Samui - koh samui

Lokalita: Ko Samui
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Pětihvězdičkový resort Anantara Lawana Resort and Spa Samui se nachází přímo u pláže Chaweng. Ačkoliv vás z letiště čeká transfer v řádu jen několika málo minut, můžete se spolehnout na to, že budete pobývat na klidném místě. Kromě standardních pokojů má hotel také nabídku vilek se soukromými bazény. Leží nedaleko restaurací a golfového hřiště.

Chcete během dovolené jen odpočívat? Vyrazte na pláž nebo si dopřejte hýčkání ve spa centru. Chcete dovolenou trávit i trochu aktivně? Využijte hotelovou posilovnu, zacvičte si jógu nebo vybírejte za nabídky vodních sportů. K dispozici jsou třeba kajaky. Hotel navíc leží jen pár kilometrů od Velkého Buddhy a Shivy, nebudou tedy chybět ani možnosti výletů.

The Haad Tien Beach Club

The Haad Tien Beach Club - koh samui

Lokalita: Koh Tao
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolená.cz

The Haad Tien Beach Club je čtyřhvězdičkový hotel, který leží přímo u pláže. Venkovní vybavení hotelu je reprezentováno venkovním bazénem pro dospělé a děti. Na pláži se můžete věnovat mnoha vodním sportům, mezi něž patří například šnorchlování, potápění, jízda na kánoích či na kajaku. Na terase u hotelu naleznete lehátka a slunečníky.

Kromě bazénů a restaurace je součástí hotelu rovněž spa centrum. Ve wellness zóně se nachází parní lázně, kosmetický salón či masáže. Pohodlí budete mít ve všech prostorách hotelu včetně pokojů. Většina těchto pokojů je vybavena balkónem či výhledem na moře. Nedaleko hotelu je supermarket, kde si můžete dokoupit základní potřeby. Relax pak poskytne také příjemná zahrada.

Hotel Ibis Bophut Samui

Hotel Ibis Bophut Samui - koh samui

Lokalita: Bophut
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking

V oblíbené lokalitě Bophut se nachází další z našich hotelů, konkrétně Hotel Ibis Bophut Samui. V tomto případě se jedná o tříhvězdičkové ubytování. Počet hvězdiček mu ale na kvalitě ani oblíbenosti nijak výrazně neubírá. Jedná se o moderní hotel, který nabídne pěkný výhled do okolí. Zárukou kvality je i fakt, že patří k mezinárodnímu řetězci hotelů.

Hotel leží přímo u známé pláže a transfer z letiště trvá pouze zhruba 15 minut. Disponuje bary, restaurací i směnárnou. Samozřejmostí je bazén ve venkovní části hotelu a ani zde nechybí posilovna. Milovníci adrenalinu mohou vybírat z nabídky vodních sportů. Pokud se budete chtít vydat za poznáváním ostrova, můžete si přímo na hotelu zakoupit výlet.