Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Thajsko

Pattaya

Na návštěvu thajské destinace Pattaya se musíte dobře připravit. Musíte se připravit na to, že se jedná o velice živé letovisko plné noční zábavy, hříšné turistiky, ale i golfu. V tomto článku si Pattayu představíme, poradíme, jaká místa navštívit, na jakých plážích se opalovat, jak se sem dostat a také kde se ubytovat. Pohodlně se usaďte a přečtěte si o městě hříchu.

Pattaya, Wong Amat

Luxusní ubytování nedaleko obchodního centra. Je vybaveno např. horolezeckou stěnou.

Pattaya Bay

Ubytování blízko golfových hřišť. Leží přímo u pláže, má ale i vlastní bazén s tobogány.

Pattaya

Malé, skromnější ubytování s bazénem i masážemi. Na pláži u hotelu zkusíte vodní sporty.

1. O destinaci Pattaya

Město Pattaya může v lidech evokovat různé pocity. Nachází se na východním pobřeží Thajska, kde získalo status osmého největšího města této země. Patří také mezi nejnavštěvovanější destinace v této oblasti. Proslula však kvůli zcela odlišným faktům.

Pattaya je nechvalně známá pro svůj erotický průmysl, který je pro mnoho cestovatelů důvodem pro návštěvu města. Ne vždy je ale tento průmysl prováděn zcela legálně, proto se místní vláda snaží tyto činnosti eliminovat. A i když jeho úpadku mohla pomoci koronavirová krize a nižší počet cestovatelů, pravdou je, že zde tento turismus stále vzkvétá.

Stejně jako prostituce zde bohužel „kvete“ také kriminalita. Ta ovšem mnohdy souvisí právě s hříšným turismem. Obraťme ale list. Pattaya může nabídnout i bezpečná a zajímavá lákadla. Nachází se zde například vodní parky, útočiště pro slony, Ripleyho muzeum i spousta chrámů. Město je domovem pro zhruba 320 000 obyvatel na rozloze 22 km2.

O destinaci Pattaya - pattaya

2. Pláže v destinaci Pattaya

Oblast kolem města Pattaya je jednou z největších pobřežních oblastí v celé Asii. Po Bangkoku pak patří k nejnavštěvovanějším letoviskům v Thajsku. To se však bohužel podepsalo na kvalitě místní vody a ne vždy zcela vysoké čistotě pláží. Je zde několik hlavních pláží, na které se turisté nejčastěji stahují, a které svou vybaveností patří k nejlepším.

Pattaya Beach – Hlavní pláž nese název města. Je dlouhá přibližně 3 km a její severní část je relativně klidným místem. Kromě odpočinku a opalování se zde turisté a místní věnují také vodním sportům. Podél pláže vedou hotely, obchody se suvenýry i restaurace.

Jomtien Beach – Další z pláží leží přibližně 4 km od letoviska Pattaya. Je dlouhá 6 km a nabízí řadu možností vodních sportů pro aktivní jedince. Mezi nejvyhledávanější patří surfování či plachtění. Kolem pláže se nachází síť luxusních hotelů a restaurací.

Wong Amat Beach – Pokud jsou v oblasti této destinace nějaké čistší pláže, pak bude jednou z nich i tato. Je navíc považována za jednu z nejkrásnějších a nejklidnějších. Nachází se v severní části města. Celá čtvrť patří k nejdražším a nejluxusnějším oblastem Pattayi.

Pláže v destinaci Pattaya - pattaya

3. Příroda Pattayi

Je v této divoké destinaci vůbec prostor pro nějaké přírodní krásy? Stačí se podívat na mapu a zjistíte, že se za bohatou výstavbou skrývá zeleň, která je domovem zajímavých míst. Není jich sice tolik jako v jiných thajských destinacích, ovšem nějaké skály, lesy a parky tady přece jen jsou. A ačkoliv to nejsou místa, která by vyrazila dech, klid a pohodu poskytnou.

Milovníka přírody, který chce během své dovolené opěvovat krásu přírodních divů, bychom sem neposlali. Můžete ale navštívit třeba botanickou zahradu Nong Nooch nebo některá z golfových hřišť, která se zde nacházejí. Pokud byste ale chtěli strávit dovolenou jen na plážích, doporučujeme si předem zjistit něco o kvalitě té, na kterou se chystáte.

V oblasti se nachází rovněž chráněné území pro slony, které je otevřené návštěvníkům. Je zde také safari a květinový park s exhibicí místních i dovezených druhů rostlin. Příroda celé provincie Chon Buri se vyznačuje rozmanitostí zvířecích druhů a přítomností pralesů.

4. Kam na výlet v destinaci Pattaya

Elephant Sanctuary

Útočiště pro slony (= elephant sanctuary) je udržitelný ekoturistický projekt, který zahrnuje krmení a koupání slonů i další péči o ně. Pro slony tak bylo vytvořeno přirozené prostředí, ve kterém jsou v bezpečí před mnohdy bezohledným turistickým průmyslem. I sem se za nimi ale můžete při dodržení určitých pravidel vydat a pozorovat je tam, kde je jim příjemně.

Sanctuary of Truth

Tzv. Svatyně pravdy představuje nedokončené muzeum, které ve své podobě kombinuje chrám a hrad. Symbolizuje myšlenky buddhistického a hinduistického náboženství. Je to jedna z nejznámějších budov v této oblasti a rovněž je považována za jeden z nejatraktivnějších architektonických skvostů Thajska. Je vyrobená ze dřeva.

Khao Chi Chan

Khao Chi Chan odkazuje na skálu, na které je vyobrazený Buddha. Nachází se přibližně 25 km od města Pattaya. Tento obraz je vysoký 109 m a široký 70 m. U místa se scházejí Thajci i turisté, aby se zde pomodlili za prosperitu. Můžete si všimnout zlatých obrysů, odtud tedy spojitost s prosperitou. Na skále byl vytvořen k 50. výročí nástupu Rámy IX. na trůn.

Další zajímavá místa

Big Buddha Temple – Podobné chrámy jako je tento jsou rozeseté po celém Thajsku. Zdejší Buddha je vysoký 18 m a nachází se na kopci Pratamnak. Jsou odtud pěkné výhledy na město.

Plovoucí trh – Od roku 2008 můžete navštívit plovoucí trhy i ve městě Pattaya. Za rozumné ceny si zde můžete pořídit lokální produkty a poznávat thajskou komunitu.

Terminal 21 Pattaya – Po vzoru moderních obchoďáků vznikl podobný právě i v této destinaci. V nákupním středisku zakoupíte zboží místních i světových značek.

5. Sportovní aktivity

Pro aktivnější strávení dovolené v tomto thajském letovisku vám bude stačit se vypravit i jen na pláž. Tam se totiž můžete věnovat nejrůznějším vodním sportům. Často se setkáte se surfováním, šnorchlováním, potápěním, windsurfingem, jízdou na skútru i v loďkách. Vodním sportům se zde věnují nejen turisté, ale i místní. Vybavení zde lze zapůjčit.

Co dalšího byste zde měli zažít a neminout? Velkou míru dobrodružství poskytne Tarzan Adventure Zipline Pattaya. Je zde mnoho adrenalinových aktivit, které zahrnují třeba houpání na obřím laně, lanové mosty nebo celosvětově oblíbenou aktivitu – zipline.

Pattaya je nejznámější pro svůj hříšný průmysl, míří sem ovšem i milovníci golfu. Zdejší prostředí nahrává přítomnosti velkého množství golfových hřišť. Těch se zde nachází více než 20 a některá z nich byla v minulosti místem konání důležitých golfových turnajů. Nejvzdálenější golfová hřiště oblasti leží maximálně 45 minut z centra města.

Sportovní aktivity - pattaya

6. Aktivity pro děti

Mohlo by se zdát, že vzhledem ke svému charakteru nebude tato destinace vhodná pro rodiny s dětmi. Přítomnost vyžití pro tuto skupinu cestovatelů ovšem tvrdí opak.

Mini Siam – Jedná se o sbírku miniatur, které mají podobu památek z oblasti Thajska i mimo něj. Vznikla v roce 1985 a postupně se rozrůstala o další a další modely miniatur.

Ramayana Water Park – Vodní parky jsou oblíbeným místem pro dospělé i rodiny s dětmi. Tento navíc patří k jednomu z největších v celé jihovýchodní Asii.

Underwater World – Vodní svět s velkými akvárii a přehlídkou mořských živočichů vám umožní si prohlédnout třeba rejnoky, žraloky, želvy a další živočichy.

7. Noční život v destinaci Pattaya

V oblasti nočního života v této destinaci se opět vracíme k problematické erotického průmyslu. Je zcela logické, že je jím noční život značně ovlivněn. Nachází se zde opravdu celá řada nočních barů, hodinových hotelů, saun, gogo barů i masážních salónů. V řadě z nich potkáte nejen turisty, ale i místní obyvatele. Nejvyhledávanější je v destinaci Pattaya Walking Street.

8. Počasí

Pattaya leží v pásu tropického klimatu. Za nejvhodnější období pro návštěvu města jsou považovány měsíce listopad až únor, kdy je počasí suché a klima obecně snesitelné. Charakteristické je také pouze nízké množství srážek. V tomto období se můžete relativně bez problému věnovat jakýmkoliv venkovním aktivitám, a to i ve večerních hodinách.

9. Jak se dostat do destinace Pattaya?

Nejbližší letiště této oblasti se nachází mezi městem Pattaya a Rayong a jedná se o letiště U-Tapao (UTP). Z Prahy se na toto letiště dostanete s jedním přestupem zhruba za 16 000 Kč. Taková cesta standardně trvá kolem 16 hodin. Nezapomeňte ovšem na jednodušší možnost, kterou představují zájezdy s komplexními službami, které poskytují cestovní kanceláře.

Pokud budete plánovat cestu na vlastní pěst, využijte srovnání vyhledávačů letenek.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Pattaya

Pattaya je domovem pro mnoho luxusních resortů, v nabídce českých cestovních kanceláří jich ovšem naleznete jen omezené množství. Většinou se jedná o čtyřhvězdičková a pětihvězdičková ubytování, výjimečně pak narazíte i na tříhvězdičkové hotely.

Pro doporučení hotelů jsme vybírali z nabídky webu Invia, kde jsou na jednom místě nabídky od více cestovních kanceláří. Na průzkum se můžete vydat i na Booking.com.

Hotel Centara Grand Mirage Beach Resort

Hotel Centara Grand Mirage Beach Resort - pattaya

Lokalita: Pattaya, Wong Amat
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Nejluxusnější z námi vybraných ubytování je Hotel Centara Grand Mirage Beach Resort. Dlouhý název označuje ubytování, které se nachází na pláži dlouhé 230 metrů. Jedná se o písečnou pláž. Na ní naleznete celou řadu dostupných sportovních aktivit, které zahrnují např. windsurfing nebo kajaky. Je zde i půjčovna lodí a možnost vyjet rybařit.

Díky nabídce hotelu se mohou sportovní aktivity rozšířit i o další zajímavé činnosti. Samozřejmostí je spa centrum, nechybí ale ani horolezecká stěna nebo fitness centrum. Od nákupního centra je hotel vzdálený přibližně kilometr, muzeum Sanctuary of Truth se pak nachází od hotelu ve vzdálenosti do 2 km. Odlétá se z Prahy, případně z Vídně.

Hotel Siam Bayshore Resort and Spa

Hotel Siam Bayshore Resort and Spa - pattaya1

Lokalita: Pattaya Bay
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolená.cz

Čtyřhvězdičkové ubytování Hotel Siam Bayshore Resort and Spa se nachází v krásné tropické zahradě. Bazén ve venkovním areálu disponuje výhledem na moře. Zajímavým zpestřením je bazén s tobogány, který je vhodný i pro rodiny s dětmi. Protože se jedná o jednu z nejlepších lokací v oblasti, je tento hotel vhodný i pro náročnější klienty. Některé pokoje mají balkon.

Hotel sestává z 12 pavilonů, několika restaurací, bazénů, dětského bazénu a dalšího vyžití pro děti i dospělé. Jsou zde lázně, sauna, šipky a další. Na písečné pláži, která je přímo u hotelu, můžete vyzkoušet vodní sporty. O děti se postará služba hlídání dětí a můžete si zde i pronajmout vůz. Ten se může hodit pro cestu na nedaleká golfová hřiště.

Green Park Resort Hotel

Green Park Resort Hotel - pattaya1

Lokalita: Pattaya
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking

Náš výběr uzavíráme tříhvězdičkovým ubytováním Green Park Resort Hotel. Jedná se o menší resort obklopený tropickou zahradou. V areálu zahrady se nachází rozlehlý bazén, daleko to ovšem nebude ani k pláži. Od ní se hotel nachází přibližně 300 m. Pláž je písčitá a pochopitelně jsou na ní nabízeny vodní sporty. Dovolenou lze tedy strávit i aktivně.

Po sportovních aktivitách se můžete na hotelu nechat hýčkat při masážích. Zatímco vodní sporty na veřejné části pláži jsou za poplatek, fitness centrum na hotelu lze využívat bezplatně. Hotel je obklopen možnostmi dalších stravovacích zařízení a diskoték. Pokoje jsou vybavené balkonem nebo terasou. Odlety se uskutečňují z Vídně nebo Prahy.