Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov Santiago

Santiago je ostrov mnoha „nej“. V rámci Kapverdských ostrovů se jedná o nejlidnatější, největší, nejrozmanitější, nejjižněji položený a zemědělsky nejdůležitější ostrov. Zároveň je však skvělým místem pro dovolenou, chcete-li se vyhnout masové turistice.

Praia

Čtyřhvězdičkový hotel nedaleko pláže a s venkovním bazénem. Přímo v hotelu si můžete zapůjčit automobil.

Tarrafal

Velice kladně hodnocené ubytování B&B nacházející se v klidné části vesnice. Nabízí letištní transfer zdarma.

Assomada

Tříhvězdičkový hotel s barem i venkovním bazénem. Při troše štěstí se vám naskytne výhodná cenová nabídka.

1. O ostrově Santiago

Pojďme si všechna jeho „nej“ postupně rozvést. Nejlidnatějším se stal díky tomu, že většina obyvatelstva Kapverd sídlí právě zde. Díky rozloze 991 m2 nemá mezi ostatními ostrovy konkurenta. Nachází se navíc na samotném jihu tohoto exotického souostroví.

Při jeho rozmanitosti je řeč zejména o krajině. Můžete navštívit písčité pláže, vysoké hory, suché oblasti i zelenající se údolí a louky. Dá vám ochutnat od každého něco, a to včetně historických měst. Úrodná půda z něj učinila nejvýznamnější zemědělské centrum souostroví. Mezi nejčastěji pěstované plodiny zde patří fazole, kukuřice, rajčata, ovoce či cukrová třtina.

Jaká místa navštívit?

Pokud jste se před návštěvou ostrova Santiago vydali například na ostrovy Sal nebo Boa Vista, budete nesmírně uchváceni jeho o mnoho zelenějším charakterem. Povrch ostrova je poměrně dost hornatý, a tak návštěvníky pobízí k dlouhým túrám po krásné krajině.

Praia

Praia má mezi Kapverdskými ostrovy poměrně zvučné jméno. Pravděpodobně na Kapverdách nenajdete nikoho, kdo by toto město neznal. Je to tím, že je nejen hlavním městem ostrova Santiago, ale také celých Kapverd. Nenechte se zmýlit jeho „vyklidněným“ názvem (Praia = pláž), i zde se totiž poctivě pěstuje cukrová třtina, tropické ovoce či káva.

Při procházce po hlavním a zároveň přístavním městě Praia si nelze nevšimnout četných pouličních maleb. Inu, v tomto ohledu mají Kapverdy zkrátka svůj vlastní svět. Malby znázorňují umělce, obyčejné lidi, ale jsou také reakcemi na současnou situaci v souostroví i ve světě. Na jednom z cípů města Praia se nachází maják, ze kterého si prohlédnete pobřeží.

Ve městě se konají nejrůznější akce, ke kterým patří také koncerty či výstavy. Ve večerních hodinách můžete po celém městě zaslechnout živou hudbu. I proto je logické, že se jedná o poměrně rušné místo. Praia má svoji vlastní pláž, ale naleznete zde také například prezidentský palác. Atmosféru města na vás dýchnou i místní trhy či náměstí Albuquerque.

Serra da Malagueta

Na severozápadní části ostrova Santiago se rozprostírá majestátní pohoří Serra da Malagueta. Právě zde se přesvědčíte o tom, že tento ostrov patří k těm nejzelenějším na Kapverdách. Utvrdí vás v tom místní chráněná rezervace nazvaná Parque Natural da Serra da Malagueta. Na rozloze o téměř 774 hektarech láká pohled návštěvníků bohatá flóra i fauna.

Tento přírodní park je domovem několika druhů ptáků a plazů. Pestrou květenu zde zastupují tropické druhy květin, mezi nimiž můžete obdivovat i pryšce či divizny. V pohoří si přijdou na své zejména milovníci horských výšlapů. Nejvyšší hora Malagueta měří lehce přes 1000 m. n. m., ale naleznete zde i spoustu menších vrcholů o výšce do 800 m. n. m.

Tarrafal

Na první pohled ničím nezajímavou malou rybářskou vesničku Tarrafal naleznete na severu ostrova. Tak jak je možné, že se stala jedním z nejvyhledávanějších letovisek celého Kapverdského souostroví? Jestliže jste si někdy prohlíželi letáky cestovních kanceláří zaměřené na dovolenou na Kapverdách, pak už možná víte. Je to její proslulou pláží.

Pláž Tarrafal má vše, co by správná exotická pláž měla mít. Jemný světlounký písek a kokosové palmy. Rozprostírá se pod horou Monte Gracioza, na kterou je zespodu nádherný pohled. Vesnice Tarrafal je synonymem pro destinaci, ve které se vám dostane perfektního turistického servisu. Do hlavního města Praia i na letiště se odsud dostanete autobusem.

Cidade Velha

Staré město Cidade Velha je kolébkou osidlování západní Afriky Evropany. Právě zde započal život na Kapverdách, spolu s ním bohužel také obchod s africkými otroky. Smutnou, avšak významnou část historie připomínají koloniální památky, z nichž ty nejdůležitější naleznete právě v tomto městě. Na chvíli zapomenete, že jste přijeli hlavně za mořem.

Město je se svými historickými památkami a pevností sv. Filipa od roku 2009 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Jen tak se mohlo zaručit, že tak významné stavby zde budou stát ještě po staletí. K dalším památkám patří kromě již zmíněné pevnosti také dva kostely či mramorový sloup. Obdivovat můžete také zbytky katedrály.

Assomada

Assomada je dalším z největších měst na ostrově Santiago. Nemá takovou historickou hodnotu jako například Cidade Velha, ale může vám nabídnout zážitek ze zcela jiné oblasti. A tou je místní trh s typickými tropickými surovinami. Zakoupit zde můžete výtečné tropické ovoce, které bylo vypěstované přímo na ostrově. Můžete ochutnat papáju i banány či mango.

São Jorge de Órgaos

Poslední z našich tipů je spíše tak do počtu, kdyby vám náhodou zbyl nevyužitý čas. Ve vesnici São Jorge de Órgaos se nachází menší botanická zahrada s různými druhy rostlin. A ačkoliv je v podstatě celý ostrov takovou botanickou zahradou, výletu sem nebudete litovat. A to zejména díky okolí této zahrady, které naskýtá pohled na ničím nerušenou krajinu ostrova.

Jak se dostat na ostrov Santiago?

Ostrov Santiago je jedním ze čtyř ostrovů (ke zbylým třem patří Sal, Boa Vista a São Vicente), které disponují letištěm pro mezinárodní lety. Znamená to tedy, že se na něj dostanete i z Evropy. Létá se na letiště v hlavním městě Praia (RAI). Jedná se o poměrně malé letiště, avšak se snadnou orientací. První pozdravy domů můžete poslat díky Wi-Fi připojení.

Cenu za přímý let nelze zjistit, protože se na ostrov z Prahy ani Brna přímo nelétá. Cesta si bude vyžadovat minimálně jeden přestup, a to nejčastěji v Lisabonu. Důvodem přestupu v Lisabonu je fakt, že ve většině případů poletíte s portugalskými aeroliniemi TAP. Cena letenek začíná na 13 000 Kč se dvěma přestupy, v případě jednoho neklesne pod 20 000 Kč.

2. Kde se ubytovat na ostrově Santiago?

Když už si například přes vyhledávač letenek Kiwi koupíte svoji vysněnou letenku, nastane moment výběru ubytování. Řekněme, že přes cestovní kancelář jste zájezd nevybrali a nezbývá nic jiného, než se na ostrov vydat na vlastní pěst. Pak přichází v úvahu probrat se více než 200 nabídkami, které nabízí Booking, a vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější.

Naprostá většina ubytovacích kapacit se nachází v hlavním městě Praia. To je následováno vesničkou Tarrafal. Několik hotelů či penzionů pak naleznete také v menších městech Assomada či Cidade Velha. Jelikož cestovní kanceláře odklánějí své zájezdy nejčastěji na Sal a Boa Vistu, můžete počítat s tím, že se vám na těchto místech dostane o něco většího klidu.

A pokud si lámete hlavu s tím, jak se dostat z letiště v Praia do vašeho ubytování, pak to vezměte při výběru hotelu v potaz. Pokud jde o ubytování na úrovni, letištní transfer pro vás zajistí. Obvykle stačí o něj požádat při rezervaci ubytování. Většinou se setkáte s poplatkem za tuto službu, ale s trochou štěstí budete mít letištní transfer k dispozici zdarma.

Nejlepší ubytování na Santiago

Pestana Tropico Ocean & City Hotel

Hotel Pestana Tropico - santiago

Lokalita: Praia
Typ ubytování: hotel

Hotelem benevolentním k otázce domácích mazlíčků je Pestana Tropico Ocean & City Hotel. Naleznete ho v hlavním městě Praia zhruba 200 metrů od městské pláže. Pokud by vám nestačila, můžete navštívit i další pláže, které se nacházejí v blízkém okolí. Výběr je poměrně štědrý. Využívat můžete i venkovního bazénu s lehátky umístěného přímo u hotelu.

Tento čtyřhvězdičkový hotel vám uleví od stresu tím, že pro vás zařídí letištní transfer. Pokud se ale rozhodnete této služby nevyužít a zapůjčíte si na ostrově automobil (řidič musí být starší 21 let), pak vás potěší možnost zaparkovat svůj vypůjčený vůz u hotelu. Zákaznický servis na vysoké úrovni dále pokračuje například u 24hodinové recepce či Wi-Fi připojení.

Automobil si můžete zapůjčit i přímo v tomto hotelu. Objevování ostrova se pak samo nabízí. Nezapomeňte ale ani na místa, která můžete navštívit na pěší procházce po okolí. Nabízí se projít hlavní město Praia, jehož historické centrum čeká na vaše objevování pouze 10 minut od hotelu. V něm naleznete i takové klenoty, jako například prezidentský palác.

Cena za jednu noc v tomto hotelu se pohybuje od 3 000 do 4 000 Kč. Vysloužil si velice dobré hodnocení, díky kterému láká pobyt v něm další a další turisty z různých států.

Deluxe B&B Casa Alegria

Hotel Deluxe Casa Alegria - santiago

Lokalita: Tarrafal
Typ ubytování: bed and breakfast

Perfektním umístěním ve vesničce Tarrafal bude o vaši přízeň bojovat ubytování Deluxe B&B Casa Alegria. Nachází se poblíž centra vesnice, ale v její klidné části. Jeho lokalita je ale teprve na začátku výčtu všech možných kladů a pozitiv. Hodnocení 9,3 z 10 svědčí o tom, že personál, pohodlí, zařízení i čistota jsou zde na velice vysoké úrovni.

Jistě vás potěší, že máte možnost využít letištního transferu zdarma. V oblasti se můžete vydat na projížďky na kole, windsurfing, pěší turistiku, ale i šnorchlovat či rybařit. V ubytování vám ochotně předají tipy a nápady, jak si váš pobyt na tomto ostrově užít dosyta. Ve vzdálenosti do 500 metrů naleznete dvě nejoblíbenější pláže v tomto městě.

Až vás popadne chuť vydat se dál, nabízí se možnost navštívit zhruba 12 km vzdálený přírodní park Serra da Malagueta. Jeho vrcholky už dost možná uvidíte od ubytování, a tak vás naláká k návštěvě sám. V okolí lze navštívit řadu restaurací, o snídaně se vám klidně postarají hostitelé. K dispozici je také vegetariánská verze snídaně.

Poměr ceny a úrovně nabízených služeb je zde opravdu mimořádný. Cena za jednu noc se pohybuje mezi 1 400 a 1 900 Kč. Mezi pokoji je k dispozici i rodinné apartmá.

Splanada poilon

Hotel Splanada poilon - santiago

Lokalita: Assomada
Typ ubytování: hotel

Z názvu nám toho o sobě hotel Splanada poilon moc neprozradil. Z nadprůměrných hodnocení jsme ale vše pochopili. Těšit se můžete na výjimečně ochotný personál, pěkné a čisté pokoje, nádherné výhledy i možná až překvapivě přiměřenou cenu. Hotel sice nenabízí letištní transfer, ale plusové body nahnal ve všech ostatních důležitých oblastech.

Nachází se ve městě Assomada, které je známé zejména svým trhem. Ten vám dá skrze exotické ovoce a čerstvou zeleninu ochutnat stravu místního obyvatelstva. Oblečení či předměty do domácnosti pak mohou místní zakoupit na velkém venkovním tržišti. I když si nic nekoupíte, návštěva trhu je skvělou příležitostí k nasátí atmosféry tohoto místa.

Ale zpět k hotelu. Když už vám začne být tento tříhvězdičkový hotel s venkovním bazénem a barem malý, můžete se vydat například do přírodní rezervace Serra da Malagueta. Ta je vzdálená přibližně 10 km. Nebo alespoň vystoupat na některý z přilehlých kopců a užívat si sytých barev, kterými jsou budovy ve městě natřeny. Jako by zde neexistovaly problémy.

Nastává chvíle odhalení již zmiňované přiměřené ceny. Ta se v různých termínech pohybuje od 800 do 1000 Kč. Nejste sice v centru dění, ale i zde jsou místa, která stojí za pozornost.

Co dělat na Santiagu?

Na ostrově Santiago můžete navštívit hlavní město Praia a prozkoumat jeho historické památky, trhy a pláže. Doporučujeme také navštívit Cidade Velha, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a nezapomeňte ani na starou katedrálu, pevnost a pranýř. Santiago má také krásnou přírodu s nádhernými plážemi, horami a údolími. Je tedy jen na vás jestli se vydáte na pěší túru do hor nebo si užít slunce na pláži. Ostrov je také skvělým místem pro rybaření, potápění a další vodní sporty. Pro milovníky kultury jsou zde muzea a galerie v Praii nebo hudba a tance na ulicích města. Santiago má opravdu mnoho možností pro turisty.

Jaké jsou nejlepší místa pro koupání na ostrově Santiago?

Mezi nejlepší pláže ostrova Santiago patří Tarrafal v severní části ostrova. Dostanete se na ní sdíleným autem z Praia za cca 500 escudos. A Quebra Canela, která se nachází přímo v hlavním městě. Tyto pláže jsou skvělým místem pro celodenní relaxaci na slunci a koupání v moři.