Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Thajsko

Khao Lak

Khao Lak není tak známým cílem turistů jako třeba Krabi nebo Phuket, o to autentičtější podívanou vám ale poskytne. Umožní vám zažít Thajsko tak, jak by vypadalo, kdyby do něj neproudily davy turistů. Oblast značně poznamenalo tsunami, které se tudy prohnalo v roce 2004. Klidným letoviskem ovšem bylo ještě předtím a dnes láká zejména rodiny s dětmi.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel s animačními programy pro děti i dospělé. Je umístěn v palmové zahradě.

Čtyřhvězdičkový hotel

Oblíbený hotel u písčité pláže. Disponuje bazénem pro děti i dětským klubem.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel vhodný pro rodinnou dovolenou. Má lekce jógy i vodní skluzavky.

1. O Khao Lak

Khao Lak je klidné přímořské letovisko, které se nachází v thajské provincii Takua Pa. Z ostrova Phuket do něj dorazíte zhruba po šedesáti kilometrech. Oproti významnějším thajským destinacím se liší menší mírou výstavby hotelů a naopak klidným pobřežím.

Jak jsme již zmiňovali v úvodu, na konci roku 2004 zasáhlo tuto oblast ničivé tsunami. Vzalo s sebou vše, co mu stálo v cestě, škody se ovšem úspěšně podařilo odstranit. Děsivé události dnes připomíná maličké Muzeum tsunami, ale i úprava pobřeží. Khao Lak i další letoviska v této oblasti mají viditelně značené evakuační trasy, které mají podobu tabulí.

Tsunami podobu této destinace ovšem nijak výrazně nezměnilo. Nikdy se totiž nejednalo o důležité a rušné letovisko, a tak to i zůstalo. Pokud si chcete odpočinout, místní „nuda“ pro vás bude vysvobozením. Je oblíbené zejména rodinami s dětmi, aktivní jedinci a osoby vyhledávající noční zábavu zde ale nenarazí téměř na nic, co by je mělo přilákat.

O Khao Lak - thajsko náhrada

2. Pláže v Khao Lak

Pláže v tomto přímořském letovisku jsou krásné, dlouhé, písčité, čisté a zejména klidné. Tím, že se zde pohybuje jen snesitelný počet turistů, máte téměř jistotu, že zde nebude rušno ani plno. Oblast má pár pláží, které patří mezi ty nejoblíbenější. Inspirujte se níže.

Pláž Sunset – Pokud mluvíte anglicky, víte, na co tato pláž láká. Jsou to dechberoucí západy slunce nad vodní hladinou. Pláž je dlouhá 1 km a nachází se u ní několik hotelů.

Pláž Nang Thong – Další z pláží je oblíbená mezi turisty i místními obyvateli. Nachází se v blízkosti výše zmíněné pláže, na rozdíl od ní má ale černý písek. Jsou zde restaurace i bary.

Pláž Bang Niang – Tato pláž je jednou z nejlepších na ostrově, pokud alespoň trochu toužíte po návštěvě trhů, restaurací nebo obchůdků. Její písek má fascinující zlatavou barvu.

Pláž Khuk Khak – Další z pláží je považována za jednu z těch nejklidnějších, které v této destinaci můžete najít. Od Bang Niang je oddělena malým vodním tokem.

Pláž Coconut – V překladu Kokosová pláž vám nabídne dostatek prostoru k relaxaci ve stínu vegetace. Je klidná, i tak zde ale narazíte na restauraci. Pláž obklopují kokosové palmy.

Pláže - khao lak

3. Příroda Khao Lak

Příroda tohoto přímořského letoviska není jen o plážích a palmách. I když zde hrají významnou roli. Samotné letovisko i jeho blízké okolí jsou přehlídkou podmanivé přírodní krásy, která začíná u moře a končí na kopcovitých výběžcích. Element vody zde není zastoupen jen úchvatným Andamanským mořem, ale také krásnými vodopády.

Součástí této destinace je národní park Khao Lak-Lam Ru. Své jméno získal po dvou nejbližších vrcholech, kterými jsou právě Khao Lak a Lam Ru. Je domovem pláží, pralesů, vodopádů, ale i živočichů. Nejčastěji se zde vyskytují opičky. Park je místem, kde můžete svoji dovolenou trávit trochu aktivnějším způsobem – na túrách s průvodcem či bez něj.

4. Kam na výlet v Khao Lak

Vodopád Ton Chong Fa

Jeden z místních vodopádů je rozdělený na několik částí a nachází se ve vzdálenosti do 10 km od pláže Bang Niang. U jedné z jeho části se nachází přírodní jezírko, ve kterém je zvykem se koupat. Pro dosažení dalších částí vodopádu je dobré se vybavit dobrou fyzičkou, předpokládá se totiž strmé stoupání. Odměnou ale bude procházka thajskou džunglí.

Národní park Khao Sok

Zhruba 40 km na severovýchod od Khao Lak se nachází jeden z nejstarších deštných pralesů na světě. I navzdory tomu, že se jedná o národní park, se v této oblasti můžete věnovat například jízdě na kajaku nebo po jezeře. Žije zde mnoho druhů ohrožených zvířat a stejně tak zde rostou ohrožené druhy rostlin. Kromě pestré biodiverzity jsou zde i vodopády a jeskyně.

Similan Islands

Similan Islands je pojem odkazující na ostrovy, které leží od pobřeží Khao Lak zhruba 50 km. Od roku 1982 jsou národním parkem, který tvoří celkem 11 ostrovů. Jedná se o neobydlené území, kde naleznete pouze tábor, ve kterém pobývají správci parku. Konají se sem jednodenní výlety, které vám ukážou tuto oblast v celé její kráse, klidu a nedotčenosti.

Další zajímavá místa

Phang Nga Bay – Zátoka Phang Nga Bay označuje vápencové útesy, které majestátně vystupují z moře. Mohou připomínat zátoku Ha Long Bay, která se nachází ve Vietnamu.

Wat Tham – Stejně tak jako v celém Thajsku nechybí ani v provincii Phang Nga buddhistický chrám. Z letoviska Khao Lak je vzdálen zhruba hodinu a i zde si prohlédnete sochu Buddhy.

Tsunami Museum – Do muzea, které připomíná ničivé tsunami z roku 2004, nechoďte s velkým očekáváním. Je malé, jeho návštěva vás ale obohatí o mnoho informací.

5. Sportovní aktivity

Ačkoliv je Khao Lak spíše místem odpočinkové dovolené, neznamená to, že by zde neexistovala žádná jiná aktivita než pobyt na pláži. Zajímavé sportovní aktivity se minimálně od pobytu na pláži a u moře odvíjí. Zcela logicky se jedná o možnosti potápění a šnorchlování, na které vás dopraví lodě. Mohou se totiž konat i dále od pobřeží.

Pokud byste hledali ještě pohodlnější způsob, jak trávit čas na vodě, můžete využít nabídky nejrůznějších plaveb po nedalekých souostrovích. Pokud byste raději zůstali v letovisku, vydejte se na túru deštných pralesem, jízdu na čtyřkolkách nebo off roadem.

S vodou jsou spojeny i další aktivity, které mají například podobu jízdy na kajaku, raftu nebo v menších loďkách. Často se projíždí například původním deštným pralesem, který si alespoň prohlédnete z jiné perspektivy. Ne každého totiž láká představa kráčet přímo v něm.

Sportovní aktivity - khao lak

6. Aktivity pro děti

Khao Lak s dětmi? Proč ne. Jak jsme již zmiňovali v úvodu, vzhledem k charakteru destinace se jedná o místo vhodné pro rodiny s dětmi. Pokud s nimi vyrazíte na některou ze sportovních aktivit, můžete se spolehnout, že si je užijí. V destinaci se pak nachází např. spolek na ochranu mořských želv, který můžete společně navštívit a setkat se s těmito zvířaty.

7. Noční život v destinaci Khao Lak

Khao Lak není zrovna místem, kde by to v noci žilo. Pro nespoutanou noční zábavu budete muset navštívit např. Bangkok, Phuket nebo Krabi. Pokud ale nechodíte spát brzy a chcete si destinaci užít i po setmění, můžete navštívit některé z mála barů nebo restaurací. Zúčastnit se můžete i nočního trhu Bang Niang, který je otevřený v PO, ST, ČT a SO od 14 do 22 hodin.

8. Počasí

Průměrné teploty se v této destinaci drží po celý rok na hodnotách 28 – 32 °C. Typicky se zde počasí dělí do dvou ročních období. Těmi jsou období sucha (listopad až duben) a monzunové období (květen až říjen). V období sucha jsou deště minimální a jedná se tudíž o hlavní turistickou sezónu. V období monzunů se naopak dostavují silné bouřky a vítr.

9. Jak se dostat do Khao Lak?

Samotné letovisko Khao Lak nemá žádné letiště. Pro cestu z Prahy tedy budete muset využít letiště na Phuketu nebo Krabi. Z každého z těchto dvou letišť si můžete zajistit transfer, který vás odveze až k vašemu hotelu. Pro pohyb v oblasti můžete využívat vypůjčeného automobilu nebo třeba skútru. Dopravit se sem ovšem můžete i po vodě, třeba zrovna z Krabi.

Abyste nemuseli řešit náročnější logistiku, můžete pro cestu do tohoto letoviska využít služeb cestovní kanceláře. Nabídku zájezdů do Khao Lak mají například cestovky TUI nebo Čedok.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy do destinace Khao Lak

Oproti zbytku thajských destinací, které jsou známé pro svou oblibu mezi turisty, je nabídka zájezdů do této destinace poměrně skromná. I tak to ale stačí k tomu, abyste si vybrali špičkový pětihvězdičkový nebo čtyřhvězdičkový hotel třeba přímo u moře.

Hotel Graceland Khaolak Beach Resort

Hotel Graceland Khaolak Beach Resort - khao lak

Lokalita: Khao Lak
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking

První z hotelů vás zavede přímo na pobřeží k pláži Pak Weep. Hotel nese název Graceland Khaolak Beach Resort a jedná se o pětihvězdičkové ubytování. Je tvořen několika oddělenými budovami, které jsou zasazené do krásné palmové zahrady. Toto ubytování ocení páry i rodiny s dětmi. Na své si ale přijdou díky široké nabídce sportů i aktivní jedinci.

Na pláži s pozvolným vstupem do moře budete mít veškeré vybavení zcela zdarma. Součástí areálu hotelu je 10 bazénů, mezi nimiž pochopitelně nechybí ani bazén pro děti. Animační programy myslí na děti i dospělé. Nechybí ani dětské hřiště. Hotel leží zhruba 15 km od centra letoviska. Dopravit se tam můžete hotelovým autobusem, který jezdí 2 × denně.

Blue Mai Khao Lak

Blue Mai Khao Lak - thajsko khao lak

Lokalita: Phang Nga
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: TUI

Čtyřhvězdičkový hotel Blue Mai Khao Lak je místem, kam se s oblibou sjíždějí i rodiny s dětmi. Pro malé návštěvníky je zde totiž všechno připraveno – bazén pro děti, dětský klub či animační programy. Rodiče se pak mohou zabavit třeba u živé hudby nebo při vodních sportech. Mohou zde absolvovat kurzy vaření, zacvičit si jógu i strávit nějaký čas v posilovně.

Písčitá pláž se nachází přímo u hotelu. Na hotelu si můžete připlatit masáž nebo se jen jednoduše plácnout k bazénu. Přesněji k jednomu z osmi bazénů, které myslí na děti, dospělé i miminka. Samotný hotel si drží velice dobré hodnocení ve všech ohledech. Dle počtu recenzí je také zcela zřejmé, že se v této oblasti jedná o jeden z nejoblíbenějších hotelů v nabídce.

The Sands Khao Lak by Katathani

The Sands Khao Lak by Katathani - khao lak thajsko

Lokalita: Khao Lak
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: TUI

U dalšího z hotelů se vracíme do pětihvězdičkové kategorie ubytování. Jedná se o hotel The Sands Khao Lak by Katathani, který se nachází přímo u pláže. Jedná se o hotel vhodný pro rodinnou dovolenou, vydat se sem tedy můžete i s dětmi. Společně budete moci čerpat z přátelské atmosféry hotelu uprostřed zeleně. Disponuje totiž bazénovým komplexem se skluzavkami.

Hotel potěší každého, kdo touží po klidné i aktivní dovolené. To ostatně platí o celé této destinaci. Tak proč zrovna sem? Hotel leží zhruba 3,5 km od národního parku. Za vyžitím nemusíte daleko – na hotelu je fitness centrum i spa centrum s celou řadou zajímavých procedur. Je zde také vodní hřiště, které zabaví každého návštěvníka. A dokonce jsou tu i lekce jógy.