Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Nejvýhodnější first minute zájezdy 2024

20. 11. 2023 aktualizováno

V nabídce cestovních kanceláří se kromě last minute zájezdů objevují také first minute zájezdy. Jsou opravdu výhodné? V čem se odlišují od last minute zájezdů? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Na nejdůležitější otázky spojené s touto tematikou se podíváme v tomto článku. Nabídneme i tři cestovní kanceláře, u kterých si svůj zájezd vybrat.

Nízké zálohy

First minute dovolená s nutností pouze nízké zálohy. S pojištěním umožňuje storno.

Děti zdarma

First minute zájezdy se zajištěním parkování u letiště a výhodnými cenamí pro 2 děti.

Storno zdarma

Cestovní kancelář nabídne příjemné benefity v podobě nízké zálohy a zrušení zájezdu.

Nejlepší first minute dovolená

CK Fischer first minute – nízké zálohy

Cestovní kancelář Fischer - cestovní kanceláře

Letní zájezdy: ano | Exotika: ano | Záloha: 990 Kč | Zrušení či změna zájezdu: ano

Klady
 • Možnost zrušení či změny bez udání důvodu
 • Nízká záloha
 • Děti zdarma a slevy pro dospělé
 • Exotika přímými lety
Zápory
 • Změna zájezdu neplatí pro exotiku

Letní dovolená

Cestovní kancelář Fischer disponuje first minute nabídkami pro letní dovolenou. Tuto dovolenou lze rezervovat už v období podzimu. Právě tehdy začíná prodávat zájezdy na následující léto. Pro tento typ dovolené disponuje odlety ze 6 letišť na území ČR, a sice z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic, Karlových Varů a také z Českých Budějovic.

CK Fischer má pro vás už na podzim přichystané zájezdy do evropských i mimoevropských destinací. Nabízí např. dovolenou v Turecku, Řecku, Egyptě, ve Španělsku, Portugalsku či na Kypru. Svoji vysněnou dovolenou si u této cestovky vybere opravdu každý.

Exotika

Kromě letních zájezdů nabídne Fischer first minute zájezdy rovněž i do exotických destinací. Ty se standardně konají během zimy či jara, koupit je však můžete už na podzim. Jako jedna z mála cestovních kanceláří u nás nabízí Fischer přímé odlety i do vzdálenějších destinací, jakými jsou např. Dominikánská republika či Vietnam. Létá se moderním airbusem.

Podmínky first minute

U cestovní kanceláře Fischer se můžete spolehnout na zrušení zájezdu zdarma až 45 – 30 dní před plánovaným odjezdem. Do deseti dnů před odletem je pak možné zájezd změnit. Změna zdarma ovšem platí jen v případě, že jste si sjednali cestovní pojištění. Pozor také u zájezdů do exotiky, na ně se totiž změna zájezdu zdarma bohužel rovněž nevztahuje.

U některých zájezdů získáte možnost ušetřit, pokud cestujete s dětmi. Pokud si zájezd zarezervujete do konce předchozího roku, získáte tím možnost nejvyšších dostupných first minute slev, jedno dítě bude mít zájezd zcela zdarma a další bude mít zdarma ubytování. Záloha pak činí pouze 990 Kč (na osobu), přičemž další část platby od vás bude požadována až v březnu.

CK Blue Style first minute – děti zdarma

Cestovní kancelář Blue Style - cestovní kanceláře

Letní zájezdy: ano | Exotika: ano | Záloha: 1 500 Kč | Zrušení či změna zájezdu: ano

Klady
 • Děti zdarma
 • Záloha jen 1 500 Kč
 • Slevy pro dospělé
 • Změna zájezdu zdarma
Zápory
 • Zrušení zájezdu s poplatkem

Letní dovolená

Už během podzimních a zimních měsíců si můžete u cestovní kanceláře Blue Style rezervovat letní pobyty u přímořských destinací. Limitovaná nabídka těch největších výhod platí do konce listopadu. Vybírat můžete z více než 1 000 000 zájezdů se slevami dosahujícími až 42 %. Tyto slevy a zájezdy se týkají více než 700 hotelů v dobře známých destinacích.

Už v předcházejícím roce si můžete vybírat z all inclusive zájezdů, které vás zavedou například do Egypta, Tuniska, na Kypr, do Bulharska, Řecka či Španělska. Vybírat můžete i z široké nabídky hotelů, které jsou dostupné výhradně u cestovní kanceláře Blue Style.

Exotika

Je libo Kapverdské ostrovy, Mauricius, Srí Lanku nebo třeba Seychely? I to si můžete u cestovní kanceláře Blue Style zarezervovat už na podzim. V tomto případě můžete vybírat u více než 200 000 zájezdů, které se rozdělily do téměř 300 hotelů v exotice. Dosáhnout můžete slevy až 63 %. U zájezdů do exotiky platí podobné podmínky jako u letní dovolené.

Podmínky first minute

Pokud si u cestovní kanceláře Blue Style zajistíte svůj zájezd do konce listopadu, získáte přístup k těm nejvýhodnějším cenám. Podmínky pro exotiku a léto jsou obecně velmi podobné, liší se jen v konkrétních detailech. S jedním z vašich dětí můžete cestovat zcela zdarma, pro druhé dítě můžete využít možnosti ubytování a stravování zdarma.

Záloha činí 1 500 Kč za každou z osob. U některých destinací však činí záloha 30 % z celkové ceny. Při splnění určitých podmínek při rezervaci můžete změnit svůj zájezd až do 10 dnů před odletem. Pokud však budete potřebovat zájezd zrušit, bude to možné pouze s poplatkem. Výše poplatku se odvíjí od délky doby, která předchází datu odletu.

CK EXIM Tours first minute – storno zdarma

CK Exim Tours - cestovní kanceláře

Letní zájezdy: ano | Exotika: ano | Záloha: 990 Kč | Zrušení či změna zájezdu: ano

Klady
 • Široká nabídka zájezdů
 • Nízká výše zálohy
 • Zrušení zájezdu zdarma
 • Změna zájezdu bez udání důvodu
Zápory
 • Změna zájezdu neplatí pro exotiku

Letní dovolená

Bez obav můžete svoji letní dovolenou rezervovat také u cestovní kanceláře EXIM Tours. Učinit tak můžete už během podzimních a zimních měsíců. Díky široké nabídce si zde svoji dovolenou vyberou jednotlivci, páry i rodiny. Letní dovolená first minute od cestovní kanceláře EXIM Tours přináší ovšem i spoustu dalších výhod. Shodují se s CK Fischer.

A na jaké destinace se můžete už od podzimu těšit? Najdete mezi nimi běžné destinace, jako je např. Řecko, Portugalsko či Turecko. Nechybí ale ani Kapverdy nebo třeba Černá Hora. Do nabízených destinací se odlétá hned ze šesti letišť na území České republiky.

Exotika

Svoji dovolenou ve Spojených arabských emirátech, Ománu, v Tanzánii nebo třeba Senegalu si můžete zajistit u CK EXIM Tours first minute. Dopravu do Vietnamu, Dominikánské republiky a na Kubu zajišťuje moderním airbusem. S menšími rozdíly si můžete svoji dovolenou v některých exotických destinacích zarezervovat „na první chvíli“ s podobnými podmínkami jako u letní.

Podmínky first minute

Rezervace dovolené předčasně je u cestovní kanceláře EXIM Tours vcelku výhodná. Podmínky se podobají těm, na které máte nárok i u cestovní kanceláře Fischer. Až 45 – 30 dnů před odletem je možné letní dovolenou zrušit. Až 10 dnů před odletem pak můžete provádět změny. Tyto výhody se však bohužel netýkají cest do exotických destinací.

Rezervace letní dovolené v předstihu má i další výhody. Při rezervaci do konce roku získáte další výhodu v podobě možnosti vzít s sebou jedno z vašich dětí zcela zdarma. Pro další dítě budete mít možnost využít ubytování zdarma. Kladně hodnotíme také výši zálohy, která činí jen 990 Kč za každou cestující osobu. Další část platby proběhne až v březnu.

Dovolená first minute – kdy se prodává a jaké jsou výhody?

Co je first minute dovolená?

Než se dostaneme ke konkrétním informacím o dovolené „na první chvíli“, je zapotřebí si zodpovědět otázku, o co se vlastně jedná. First minute dovolená (FM) představuje jeden z nejvýhodnějších způsobů cestování při využití služeb cestovní kanceláře. Umožňuje rezervaci dovolené s několikaměsíčním předstihem při výhodných cenových nabídkách.

S využitím tohoto typu rezervace nakupujete svoji budoucí dovolenou hned, jakmile se objeví nabídky na další sezónu. Může se přitom jednat o zájezdy do exotiky, které se obvykle realizují během zimních a jarních měsíců, ale i o běžnou letní dovolenou v klasické sezóně.

Kdy se začínají prodávat first minute?

Kdy se začít poohlížet po koupi zájezdu, aby vám neunikla výhodná nabídka cestovních kanceláří? First minute dovolená se v nabídkách cestovních kanceláří začíná objevovat už od listopadu. Už tehdy můžete narazit na výhodné ceny zájezdů, které se konají v létě následujícího roku. V nabídce už budou ale i zájezdy do exotických destinací na zimu/jaro.

Zájezdy na první chvíli přetrvávají v nabídce cestovek od listopadu až do března. Březen je krajním termínem pro nákup FM dovolené. Nejlepší doba pro nákup FM zájezdu je leden až do první poloviny února. V tomto období je nabídka vůbec nejširší a ceny nejvýhodnější. Některé cestovky ovšem mohou mít omezenou platnost slev např. do konce předchozího roku.

Výhody a nevýhody first minute

Tak jako vše má i nákup dovolené v prvním možném okamžiku své výhody i nevýhody.

Výhody

K nezpochybnitelné a hlavní výhodě patří nejširší výběr zájezdů, hotelů a termínů. Jako první se totiž dostanete ke všem nabídkám a zarezervujete si své místo na příští dovolené včas a s jistotou. Vzhledem k počtu slev a různých benefitů v podobě cesty zdarma pro děti navíc také máte jedinečnou možnost na své dovolené ušetřit nemalé finanční prostředky.

Právě možnost ušetřit za děti znamená, že je dovolená FM oblíbenou volbou rodin s dětmi. Udává se, že můžete ušetřit až třetinu peněz. FM zájezdy mohou být dokonce cenově výhodnější než last minute. Mezi nabídkami hotelů jsou navíc zastoupené ty, které nabízejí dětské kluby s animátory. Jako rodiče navíc máte čas si zajistit dovolenou v práci.

Zatímco na děti se vztahují cesty zdarma, dospělí mají možnost využít určitých slev. Kromě toho pro vás některé cestovní kanceláře zajistí bezplatné parkování na letišti. Nespornou výhodou je také to, že nemusíte zaplatit celou částku najednou. První záloha bývá velice nízká, další od vás bude požadována až v řádu několika týdnů či dokonce měsíců.

Nevýhody

Zcela zřejmou nevýhodou koupě zájezdu několik měsíců před odletem je fakt, že do poslední chvíle nevíte, co bude. Obzvlášť, pokud máte menší děti, nemůžete tušit, zda krátce před odletem například neonemocní. Propadnutí zájezdu ovšem lze ve většině případů předejít tím, že se při rezervaci pro tyto případy připojistíte. Cestovka vám pak nabídne změnu termínu.

FM dovolená také není vhodná pro ty, kdo si nemohou určit termín své dovolené s takto velkým předstihem. Někoho by také mohla odradit záloha, kterou je nutné složit. Ačkoliv u některých cestovek bývá jen v řádu stokorun, jiné mohou požadovat celou částku zájezdu.

S nevýhodou zmíněnou v prvním odstavci se pojí také možné podmínky změny zájezdu či případného storna. Pro tyto případy je vždy vhodné se dopředu připojistit. Při odletech až za několik týdnů či měsíců se totiž opravdu těžko odhaduje, v jaké situaci v danou chvíli budete.

First minute zájezdy

First minute vs. last minute

Začněme hlavním a zřejmým rozdílem – zatímco first minute zájezdy pořizujete s velkým předstihem, u last minute dovolené vyčkáváte na poslední chvíli. Existují však i další rozdíly.

Co se týče financí, nabízejí obě tyto varianty výhodné ceny. Konkrétně super last minute může znamenat slevy až několik desítek procent, přičemž platí, že čím blíže je datum odjezdu, tím vyšší je obvykle sleva. Těsně před odletem se ovšem mohou ceny začít znovu zvedat – prodejci jsou si totiž vědomi vyšší poptávky. To platí zejména během letní sezóny.

Zatímco dovolená FM vám umožní výběr z nejširšího množství variant hotelů a termínů, u LM zájezdů platí přesný opak. Musíte se spokojit s tím, co zbylo. Pokud vám ale příliš nezáleží na tom, kam se vydat, je i LM dovolená skvělou volbou. Dejte si pozor na dovolenou v práci, ne všude totiž uspějete s ohlášením neplánovaného volna na poslední chvíli.

Dříve platilo, že last minute dovolená byla oblíbenější volbou než first minute dovolená. Tento trend se ovšem v posledních letech začal otáčet a lze předpokládat, že se FM dostane na první příčku. Obecně lze říci, že last minute dovolená je vhodná zejména pro osoby, které nelpí na konkrétní destinaci a mohou si dovolit velkou flexibilitu.

Jak se platí first minute?

Platba dovolené FM je obvykle rozdělená do několika plateb. Podmínky jejich rozvržení si vždy určuje daná cestovní kancelář, pravidlem ale bývá záloha. První zálohu ve výši několika set korun platíte během rezervace zájezdu. Další část zálohy se platí po několika týdnech. Podmínky se ovšem mohou lišit i podle konkrétního zájezdu (např. léto vs. exotika).

Celková cena zájezdu by měla být ve většině případů splacena zhruba 30 dnů před odletem na dovolenou. A jaké jsou způsoby platby? Obvykle se jedná o bankovní převod při sjednání zájezdu online. Pokud se vydáte na pobočku, je možná i platba v hotovosti. Některé cestovní kanceláře umožňují také vystavení faktury, využití dárkových poukazů či zaměstnaneckých benefitů.

Obecné podmínky first minute zájezdů

Protože je first minute dovolená rezervována dlouhé týdny či měsíce před plánovaným odjezdem, je vhodné zajistit si takové podmínky, při kterých pro vás bude zájezd výhodný. Dosáhnout toho můžete například připojištěním, které vám cestovní kancelář nabídne. Podmínky se liší nejen v závislosti na CK, ale také v závislosti na konkrétní destinaci.

Například cestovní kanceláře EXIM Tours a Fischer nabízejí u svých FM zájezdů pro letní dovolenou možnost zrušení zdarma 45 – 30 dní před odletem. Do deseti dnů před odletem pak můžete svoji rezervaci změnit bez udání důvodu. Tento přístup vychází z období pandemie, kdy bylo veškeré cestování nevyzpytatelné, a nikdo netušil, zda opravdu odjede.

Pozor

Zrušení zájezdu zdarma rozhodně není standardem. Setkat se můžete také s poplatkem, který se zvyšuje s blížícím se datem odletu. Vždy si zjistěte podmínky dané cestovní kanceláře, u které se chystáte svůj first minute zájezd pořídit.

Výhody související se zrušením či změnou zájezdu se mnohdy nevztahují na exotiku. Nárok na ně navíc mívají jen ti klienti, kteří si při rezervaci sjednali odpovídající připojištění. Slevy a některé cenové výhody mohou být časově omezené např. do konce konkrétního měsíce nebo do konce roku. Týkat se to může např. možnosti vycestovat s jedním dítětem zcela zdarma.

 

Osvědčily se vám spíše first minute, nebo last minute zájezdy? A u které cestovní kanceláře tyto zájezdy vybíráte? Podělte se s námi v komentářích.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (31 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Už od malička jsem toužila cestovat a mé pocity se nezměnily ani po první cestě do zahraničí. A když jsem odcestovala do Nizozemí za prací, dalo mi to možnost nasát atmosféru dané země jinak než běžný turista. Čím více ale cestuju, tím více si uvědomuju, jak důležité je znát nejdříve svoji rodnou zem. Do cestování dávám své srdce, stejně jako do psaní.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář