Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Omán

Omán je zemí, která je pro nás exotikou v tom pravém smyslu. A to už v systému vládnutí – jedná se totiž o sultanát. Právo na panovnický titul je zde dědičné. Ačkoliv je zde úředním jazykem arabština, domluvíte se i anglicky. Nenechte předsudky, aby vás ovládly. Omán patří mezi bezpečnější islámské země a kriminalita je v zemi také nízká.

Město Muscat

Muscat, hlavní město Ománu, je harmonickým spojením tradiční arabské architektury, malebných hor a pobřeží, které odráží hlubokou historii a kulturu země.

Město Salalah

Salalah, perla jižního Ománu, je známá svým osvěžujícím monzunovým obdobím, exotickými kokosovými palmami a historickými archeologickými nalezišti.

Historie

Islám se na území Ománu dostal kolem roku 630, a ten se tak stal jednou z prvních zemí, která tuto víru přijala zcela dobrovolně. Sám se pak zasadil o její šíření do dalších arabských zemí. Středověk znamenal pro Omán období prosperity, jeho obchodníci pluli do dalekých zemí. Zdejší město Suhár se stalo jedním z nejdůležitějších přístavních měst islámského světa.

V 16. století se do Ománu dostali Portugalci, kteří začali zemi kolonizovat a stavět zde opevněná města. Nezávislým se Omán stal v roce 1741, kdy zde nebyli Portugalci ani Osmané, kteří zemi ovládli po nich. V průběhu 18. století zemi vládla dynastie al-Busaídů, která se postarala o to, že se stal titul sultána dědičným a zůstal v rodině.

Poloha

Omán je zemí v Asii, konkrétně na Středním východě a jeho břehy omývá Arabské moře. Rozloha překračuje 200 000 km2. K zemi patří rovněž několik malých ostrovů a území, která jsou od ní odtržena. Z největší části země sousedí se Saúdskou Arábií, poté se Spojenými arabskými emiráty a nakonec s Jemenem. Právě u hranic s Jemenem se doporučuje zvýšená opatrnost.

Jazyk

Úředním jazykem je zde arabština, nicméně angličtina je také velice rozšířená. Stejně tak se můžete setkat s mateřskými jazyky přistěhovalců. Konkrétně se jedná o íránské jazyky či indické dialekty. Objednat si v restauraci by pro turistu bez znalosti arabštiny nemělo být složité, menu totiž bývají dvojjazyčná. To samé platí např. o dopravních značkách.

Počasí

Jaké má Omán počasí? Liší se v závislosti na tom, kde v zemi se nacházíte. Přímořské oblasti mají obecně vlhčí podnebí, vnitrozemí je suché a tropické. Nejvyšší teploty jsou od května do září, kdy nezřídka překračují 35 °C. Naopak nejchladnější bývá leden se svými 17 °C, což se pro nás může zdát úsměvné. Obvykle jsou ale teploty vyšší a i v lednu tak může být 25 °C.

Co se týče vnitrozemí, zde mohou letní teploty přesahovat i 50 °C. Je to podnebí, na které ve střední Evropě nejsme zvyklí, proto se možná stejně jako i další turisté rozhodnete zemi navštívit spíše v období od října do dubna. Nejvíce srážek spadne v únoru, nejméně od června do října. V přímořských oblastech mohou v létě během noci dosahovat teploty až 33°C.

Doprava do Ománu

Nejlepším způsobem, jak se dostat do Ománu z Evropy, je letecky. Omán má dvě mezinárodní letiště, která se nacházejí ve známých městech Maskat a Salalah (Salála). Z České republiky se do Ománu od minulého roku létá i přímými lety. Využít také můžete nabídky německých letišť, které během sezóny přímé lety do Ománu rovněž vypravují.

Pokud si chcete ušetřit organizaci cesty, doporučujeme se do země vypravit s cestovní kanceláří. Pokud si pro sebe ulovíte přímý let, počítejte se zhruba osmihodinovou cestou. Létá se na obě z výše zmíněných letišť a ceny letenek se pohybují kolem 12 000 Kč. Pokud ale stojíte o dobrodružnější cestu, můžete letět do Dubaje a odtud využít autobusovou dopravu.

Víza

Možná si říkáte, zda vyžaduje Omán vízum. Ke vstupu opravdu budete potřebovat platný cestovní pas a vízum. Občané České republiky obvykle bez problému obdrží víza na dobu 30 dní. Ta je možné získat na mezinárodním letišti v zemi nebo na hraničním přechodu.

Po vstupu na území země budete požádáni o vyplnění vstupní karty, ve které uvedete své osobní údaje, a předáte ji pasové kontrole. Při výjezdu se naopak vyplňuje výstupní karta. Abyste byli vpuštěni do země, musí být váš pas platný ještě 6 měsíců od příjezdu. O víza můžete také žádat online. Při vstupu se prokazujete ubytováním a zpáteční letenkou.

Peníze a ceny

Zajímá vás, jakou investici si vyžádá Omán dovolená? Je potřeba připravit se na to, že jsou zde ceny poměrně vysoké. Platí to u služeb, potravin i řady dalšího zboží. Dražší než u nás jsou v Ománu např. mléčné výrobky a dovážené potraviny. Naopak levnější může být maso a lokální potraviny. Drahý je alkohol, 0,5 l piva může stát i více než 100 Kč.

Oficiální měnou v zemi je ománský rijál (OMR). Ten se dělí na 1000 jednotek zvaných bajsa. Kurz vůči americkému dolaru činí 1 USD = 0,38 OMR. Vůči české koruně je kurz 1 OMR = 55 CZK. Kurzy se mohou měnit. S sebou si vezměte dostatečnou hotovost v USD či EUR.

Peníze můžete vyměnit za OMR v hotelech, směnárnách nebo v bankách. Na některých místech můžete platit i platební kartou. Co se týče spropitného, obvykle se doporučuje v restauracích a hotelech nechávat kolem 10 % z ceny. Oproti jiným arabským zemím ale není nechávání spropitného bráno jako povinnost. Je to tedy čistě na vás.

Aktivity v Ománu

Jak se dá strávit v sultanátu Omán dovolená? Různými způsoby. Je bohatý na přírodní krásy, nádhernou architekturu i nákupní možnosti. Na jeho území je pár turistických tras, které vám umožní zemi objevovat po svých. Jestliže se plánujete vydat mimo značené trasy, zvažte přítomnost průvodce. Některá místa v horách jsou dostupná pouze auty s pohonem 4×4.

V zemi si můžete zapůjčit kolo a vydat se na některou z organizovaných vyjížděk. Nicméně to, co při dovolené v Evropě nezažijete, jsou pouště. Ty se rozkládají zejména na východě země a i sem se můžete vydat s průvodcem. Řadu sportovních aktivit a organizovaných výletů můžete vybírat na webu Get Your Guide. Na výběr je z více než 80 aktivit.

Na co si dát pozor v Ománu?

Dovolená Omán zní lákavě, ale máte strach z návštěvy arabských zemí? Pak se vydejte právě sem, pokud si chcete zbořit zažité představy. Co se týče obecné kriminality, je Omán zemí bezpečnou. To samé platí o terorismu a riziku útoků, které je zde nízké. Ostražitost se doporučuje při hranicích s Jemenem, což je země, ve které probíhá válka.

Pokud jste žena a budete se pohybovat po městě, evropský způsob oblékání u vás bude akceptován. Zapomeňte ale na opalování bez vrchního dílu plavek, takové chování by mohlo místní pobouřit. Platí doporučení, aby žena i muž respektovali místní náboženské tradice. Samotnou ženu-cestovatelku zde respektují, zvažte ale zajištění místního průvodce.

Kam na dovolenou do Ománu?

V nabídce cestovních kanceláří se nejčastěji objevují destinace, které disponují letištěm pro mezinárodní lety. Jedná se o hlavní město Muscat (Maskat) a Salalah. Každé z nich vám nabídne výbornou turistickou vybavenost včetně vysoké úrovně služeb. Zatímco Maskat leží na severu země, Salalah se rozkládá na jejím jihu. Liší se od sebe nejen počasím.

Muscat

Muscat Omán Světaznalec

Muscat je hlavní město Ománu, ležící u Ománského zálivu. Nabídne písčité pláže poseté hotely, promenádu s kavárnami i přístav. Architekturu zastupuje mešita, paláce či budova opery. Zatoužíte-li po kultuře, navštivte některé z muzeí. Město obklopuje pohoří Al Hadžar.

Salalah

Salalah Omán Světaznalec

Oproti Muscatu bývá počasí ve městě Salalah příznivější. Oproti němu má také o poznání zelenější okolí, nechybí zde lesy a dokonce ani vodopády. Zamilují se do něj všichni příznivci turistiky. Stejně jako Muscat ale patří k nejdůležitějším městům v zemi a i zde najdete přístav.