Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Marsa Alam

Marsa Alam je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších destinací v Egyptě. Nějak si ale dokázala zachovat poklidnou atmosféru, která říká, že si zde může odpočinout každý. V současné době zde žije několik tisíc obyvatel a oblast je živa právě z rozvíjejícího se turismu. Není divu, že zde tak kvete – místní podmořský život je úchvatný.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel na odlehlém místě, kde budete mít k dispozici kadeřnictví i tři bazény.

Čtyřhvězdičkový hotel

Ubytování, ve kterém získáte vstup zdarma do aquaparku Aqua Coraya poblíž.

Tříhvězdičkový hotel

Skromnější ubytování v příjemné zahradě, které je umístěné přímo na pláži.

1. O Marsa Alam

V jihovýchodním Egyptě se na pobřeží Rudého moře rozkládá letovisko, které dříve bývalo malou rybářskou vesničkou. Tato vesnička se vypracovala do jednoho z nejnavštěvovanějších letovisek v celé zemi a velký podíl na tom mělo otevření mezinárodního letiště.

Málokdo by možná čekal, že se právě zde v období vlády faraonů a později také Římanů nacházela naleziště zlata, smaragdů a polodrahokamů. Těžilo se zde olovo a měď. V současné době zde žije kolem 10 000 obyvatel, jejichž hlavní obživou je práce v cestovním ruchu, rybolov či chov zemědělských zvířat. Jsou zde také doly pro těžbu mramoru a žuly.

Stabilní počasí umožňuje tuto destinaci navštěvovat v průběhu celého roku. Užijete si zde dechberoucí přírodní podívanou, magická pobřeží, řadu zátok i skvělý servis na luxusních hotelech. Egypťané zkrátka vědí, jak si klientelu získat a také jak si ji udržet.

O Marsa Alam

2. Pláže v Marsa Alam

Charakter pláží v Marsa Alam je písčitý, případně písčito-oblázkový. Protože vstup do moře vede před korálový základ či kamínky, je doporučováno si s sebou přivézt boty do vody. Hotelové rezorty zpříjemňují vstup do moře pomocí mol. Stejně tak jako v každé jiné přímořské destinaci je i zde několik vyhlášených pláží, které si zaslouží pozornost.

Sharm El Luli – Tato pláž je jednou z těch nejkrásnějších v celé oblasti. Tyrkysová voda zde naráží na jemný bílý písek. Pláž je oblíbených výchozím místem pro objevování místního podmořského života, který je zde bohatý na nejrůznější druhy mořských ryb.

Al Qalaan – Tato pláž se nachází v blízkosti rezervace Wadi El Gamal. Obklopuje ji čistá voda a mangrovové lesy. I v tomto místě se můžete vydat objevovat podmořský svět. Obrovský strom rozkládající se uprostřed pláže vytváří dramatické, leč krásné scenérie.

Meteorite – Toto místo není pláží v tom pravém slova smyslu, i tak se zde ale můžete vykoupat. Jedná se o malé jezírko, které je přírodním koupalištěm. Vydat se sem můžete s místními průvodci, kteří oblast znají a které vám může doporučit např. váš hotel.

Marsa Mubarak – Neméně romantickou a krásnou pláží je i tato. I zde se můžete věnovat potápění či šnorchlování a zjistit, co se skrývá pod vodní hladinou. Kromě potápění si zde můžete vychutnat i poklidnou plavbu jachtou, při které uvidíte pláž z jiného úhlu.

Abu Dabab Bay – Velkou biologickou rozmanitost skrývá toto místo vzdálené zhruba 35 km od Marsa Alam. V oblasti se jedná o jednu z vůbec nejlepší potápěčských lokalit. Pláž má bílý písek a jedná se v podstatě o přírodní rezervaci. Zvířecími návštěvníky pláže jsou třeba želvy.

Pláže a koupání Marsa Alam

3. Příroda v Marsa Alam

Vydáte-li se do Marsa Alam, budete pravděpodobně místo fauny a flóry nad vodní hladinou objevovat tu pod ní. Podmořský svět v této destinaci oplývá korálovými útesy, které hrají všemi barvami. Žijí zde barevné rybky, delfíny, žraloci i dugongové. Objevují se zde i mořské želvy a další mořští živočichové. Zdejší čiré moře omývá bělostné pláže.

U některých ze zdejších pláží se nacházejí mangrovové lesy, které perfektně dotvářejí jedinečnost krajiny. Marsa Alam se nachází nedaleko již zmiňované rezervace Wadi El Gemal, kde se vyprahlá krajina sžívá s písčitou pláží a křišťálově čistou vodou. Nedaleko letoviska je také pouštní safari, na které se organizují výlety např. na čtyřkolkách.

4. Kam na výlet v Marsa Alam

Město Luxor

Město Marsa Alam je považováno za jeden z nejlepších výchozích bodů pro výlety do oblasti Horního Egypta. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je město Luxor s proslulým chrámovým komplexem Karnak, Údolím králů, Chrámem královny Hatšepsut či Memnonovými kolosy. Po návštěvě si budete moci odškrtnout prohlídku největšího světového muzea pod širým nebem.

Abú Simbel

O nezapomenutelnou podívanou se postará také archeologické naleziště Abú Simbel. Najdete zde dva starověké chrámy vytesané do skály. Stalo se tak pravděpodobně ve 13. století př. n. l. Tyto chrámy jsou zasvěcené nejvyšším egyptským bohům a patří k oblíbeným památkám v této oblasti. O jejich hodnotě svědčí i fakt, že jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Národní park Wadi El Gemal

O tomto národním parku jsme se v řádcích výše již zmiňovali. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších atrakcí poblíž města Marsa Alam. Tento národní park se nachází v poušti, která ovšem dovolila zeleni prostoupit a některých živočichům zde žít. Jsou tu například gazely, různé druhy ptáků a velbloudi. Na velbloudech je zde možné se projet.

Další zajímavá místa

Útes Samadai – Toto místo je pravděpodobně tou nejoblíbenější lokalitou pro potápění v Marsa Alam. Vzhledem k výskytu delfínů se mu přezdívá „Dům delfínů“.

Chrám Sethiho I. – Tento chrám se nachází nedaleko Luxoru u břehu řeky Nil. Chrám byl zasvěcen egyptským bohům a sestával z královského paláce a několika nádvoří.

Pouštní safari – Výlet do pouštního safari se nese ve znamení návštěvy beduínské vesnice. Během ní bude možné ochutnat tradiční čaje a relaxovat u vodní dýmky.

5. Sportovní aktivity

Je zcela jasné, jaké aktivitě se budeme v této části věnovat. Šnorchlování a potápění mohou být důvodem, proč se na svoji příští dovolenou vydáte zrovna sem. Korálové útesy a čisté moře v některých místech doplňují vraky lodí, které vyprávějí tragické příběhy. Oblast je plná potápěčských center, která vám zapůjčí vybavení a provedou samotným ponorem.

Mezi nejvyhledávanější potápěčské oblasti patří např. Elphinstone Reef, Brothers Islands, Abu Dabbab, Daedalus Reef či Sataya. Na některých místech zahlédnete vzácné živočichy i rostliny. Jiná místa se zase vyznačují výskytem žraloků nebo delfínů.

Nepochopte nás špatně – pokud se vydáte do Marsa Alam a nebudete mít chuť se potápět, neznamená to, že byste se zde nudili. Na webu Get Your Guide můžete vybírat z více než 40 dalších aktivit, které nabídnou spoustu vyjížděk, plaveb nebo túr. U některých aktivit bývá přítomen i průvodce, ale pozor – nemusí se vždy jednat o česky mluvící osobu.

Sportovní aktivity Marsa Alam

6. Aktivity pro děti

S dětmi můžete během dovolené v tomto vyhlášeném egyptském letovisku objevovat například národní parky a chráněné oblasti. Určitě nepohrdnou ani vodním parkem Aqua Coraya, jízdou v poušti či výletem na velbloudech. K dětským potřebám přihlédněte i při výběru hotelu – měl by mít dětský bazén a ideálně také nějaké skluzavky, aby se zabavily.

7. Noční život v Marsa Alam

V destinaci Marsa Alam vás divoký noční život nečeká. Ačkoliv je vyhledávanou lokalitou, proslul také jako klidná destinace bez nočních klubů. Pokud už teď víte, že to není nic pro vás, zvažte návštěvu jiného letoviska, např. Hurghady, kde je výběr klubů a barů větší.

8. Počasí v Marsa Alam

Návštěvu tohoto letoviska si můžete naplánovat na kterékoliv období v roce. Záleží ovšem na tom, čemu se zde chcete věnovat. Největší tepla zde panují od července zhruba do listopadu. V této době se mohou teploty vyšplhat i přes 40 °C. V prosinci začne teplota klesat k hranici 20 °C, stále je zde ale příjemně a teploty se pod tuto hranici příliš často nedostanou.

9. Jak se dostat do Marsa Alam?

Nachází se zde mezinárodní letiště, kam se z České republiky vypravují přímé lety (pokud letíte s cestovní kanceláří). Z jiných egyptských destinací se sem můžete dostat autobusem nebo vnitrostátními lety, které představují rychlejší variantu. Pokud se vydáte na vlastní pěst, počítejte s přestupem. Cena zpáteční letenky v takovém případě činí cca 4 000 Kč.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Marsa Alam

Výběr hotelů v destinaci je opravdu široký. Nachází se zde řada pětihvězdičkových a čtyřhvězdičkových resortů, z nichž většina leží na pláži nebo nedaleko ní. Mnoho z nich má navíc u bazénů skluzavky, což je zárukou ještě lepší vodních radovánek, které si užijí i děti.

Hotel Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort

Hotel Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort Marsa Alam

Lokalita: Marsa Alam
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Výběr ubytováním začínáme pětihvězdičkovým hotelem Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort. Leží na odlehlém místě, je tedy zárukou klidu a ničím nerušeného odpočinku. Přímo v něm však můžete využít nabídky restaurací i barů a nechybí ani obchůdky. Zhruba 5 km od hotelu se nachází malebný přístav Port Ghalib a na letiště to bude také pouhých 6 km.

Součástí hotelu je fitness, wellness i kadeřnictví. Jsou zde také tři bazény včetně jednoho dětského. Lehátka, slunečníky i osušky budete mít k dispozici zdarma. To samé platí o pláži, která se nachází přímo u hotelu. Má pozvolný vstup do moře a je pokrytá pískem a oblázky. V rámci aktivit na hotelu můžete být součástí animačních programů či využít nabídky sportů.

Hotel Sol Y Mar Reef Marsa

Hotel Sol Y Mar Reef Marsa Marsa Alam

Lokalita: Marsa Alam
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Jako zástupce čtyřhvězdičkového hotelu jsme vybrali Sol Y Mar Reef Marsa. I tento hotel se nachází v klidné oblasti, avšak stále zhruba 5 km od letiště. Jeho součástí je fitness a wellness centrum. Bazény jsou zde celkem tři a jeden z nich disponuje oddělenou částí pro děti. Jako hosté můžete využívat vstupu zdarma do aquaparku Aqua Coraya v nedalekém komplexu.

Pobyt v tomto hotelu slibuje opravdu bohaté vodní vyžití, pláž s pískem se totiž nachází přímo u hotelu. Vstup do moře je zde pozvolný, před korálovým podložím se ale raději chraňte botami do vody. Vybavení je u pláže i u bazénů zdarma. V areálu hotelu se během dne i večera konají animační programy, pro rodiny s dětmi je připravený také miniklub.

Wadi Lahmy Azur Resort

Wadi Lahmy Azur Resort Marsa Alam

Lokalita: Marsa Alam
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Naše tipy by nemohly být kompletní bez zástupce tříhvězdičkového hotelu. Těch ovšem v nabídce příliš mnoho nenajdete a i tento má nakročeno ke 4*. Wadi Lahmy Azur Resort je opět klidným hotelem, který je zasazený pro příjemné zahrady. V celé oblasti se můžete těšit na čisté pláže a lokality vhodné pro potápění. Od letiště je vzdálen 180 km.

Výhodou hotelu je poloha přímo u pláže, kde budete mít jako hosté veškeré vybavení k dispozici zdarma. To samé platí o bazénech u hotelu. Součástí areálu je taktéž dětský bazén. Pokoje v hotelu jsou klimatizované a některé z nich nabízejí výhled na moře. V hotelu si můžete zahrát kulečník, plážový fotbal i volejbal. Za poplatek je potápěčské centrum.

Bonusový tip: Hatšepsut

Hatšepsut Marsa Alam

Lokalita: Marsa Alam, Luxor, Karnak a další
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel, loď
Cestovní kancelář: Fischer

S cestovní kanceláří Fischer se můžete vydat na poznávací zájezd do Marsa Alam a okolí letoviska. Dostupné jsou termíny v listopadu letošního a dubnu příštího roku. Termíny svědčí o vhodnosti návštěvy Egypta kdykoliv během roku. Po dobu zájezdu s vámi bude průvodce zprostředkovaný cestovní kanceláří a v ceně jsou zahrnuty i vstupy do památek.

Program zájezdu začíná prohlídkou Luxoru a Karnaku. Navštívíte také Údolí králů a Asuán. Chybět nebude ani slibovaná návštěva letoviska Marsa Alam, kde budete mít možnost strávit celý den na jeho krásných plážích u Rudého moře. Zájezd je okruhem po nejdůležitějších památkách této oblasti, ze kterých si bezpochyby odnese více než krásné vzpomínky.