Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov São Nicolau

V rámci Kapverdských ostrovů je ostrov São Nicolau možná trochu zapomenutým rájem. Přitom nabízí nedotčenou přírodu, kterou například na sousedním Salu nezažijete. Více než kde jinde zde zažijete pravou tvář Kapverďanů – tu přátelskou, veselou a otevřenou.

Bed and breakfast

Nejlépe hodnocené ubytování ve městě. Můžete si zde zapůjčit automobil.

Hotel

Ubytování vstřícné k rodinám s dětmi. Parkoviště lze využívat zdarma.

Aparthotel

Cenově dostupné ubytování nedaleko pláže. Majitel vám se vším rád pomůže.

1. O ostrově São Nicolau

Ostrov São Nicolau se rozkládá mezi ostrovy Sal a Santa Luzia. Úsměvné je, že opravdu představuje zlatý střed mezi těmito dvěma ostrovy. Nízká návštěvnost se zde mísí s neuvěřitelnou krajinou, které nechybí pláže, hory ani pobřežní městečka.

Jelikož se nachází na severu souostroví, lze ho zařadit do skupiny Barlavento (Návětrných ostrovů). Žije zde zhruba necelých 13 000 obyvatel, kteří se živí převážně zemědělstvím. Mezi turisty nejvyhledávanější aktivity zde patří pěší a horská turistika, ale také cykloturistika. Cesty jsou tu totiž poměrně udržované. Na ostrově rostou vzácné dračí stromy.

Jaká místa navštívit?

Zelený ostrov São Nicolau je přehlídkou krásných treků, které vedou tou nejzajímavější přírodou, jakou si dokážete představit. Jeho nádhera ale nezůstává jen u přírody, a tak můžete objevovat i zdejší městečka, která v sobě ukrývají velký kus kapverdské kultury.

Ribeira Brava

Hlavním městem tohoto ostrova je Ribeira Brava. Možná ne všechna hlavní města na Kapverdách stojí za návštěvu, ale toto byste neměli minout. Odměnou vám budou barevné koloniální domky, zajímavá architektura a městské zahrádky. Ačkoliv je městečko malé, v dopoledních hodinách se probouzí a je v něm poměrně rušno. Atmosféru to ale nekazí.

Centrum města zdobí náměstí s kostelem. Nedaleko se nachází také tržnice, na které je k dostání jídlo i oblečení. Město obklopuje park, po kterém jsou rozesety lavičky. Dovolte si na chvíli zpomalit, posadit se a užívat si sílu okamžiku, který už se za stejných okolností nikdy nebude opakovat. Dopřejte si k tomu čerstvé ovoce, které zakoupíte od farmářů.

Národní park Monte Gordo

Přibližně 7 km na západ od hlavního města Ribeira Brava se nachází národní park Monte Gordo. Dostanete se sem pěšky, na kole i autem. Tu pravou krásu však zažijete až při samotném výstupu na zdejší vrcholky, které jsou tím pravým pro milovníky horské turistiky. Nachází se zde nejvyšší hora ostrova nazvaná Monte Gordo, která měří 1312 m. n. m.

Pokud už o Kapverdách něco málo víte, pak vás nepřekvapí, že je hora Monte Gordo vulkanického původu. Z jejího vrcholu budete mít ten nejlepší výhled na ostrov, jakého se vám zde může dostat. Už při výstupu navíc můžete obdivovat některé endemické druhy fauny i flóry. Výhled si můžete vychutnávat i z dalších vrcholů linoucích se po východě ostrova.

Města a vesničky

Hlavní město ostrova São Nicolau jsme si představili, ale není pochopitelně jeho jediným městem. Jsou zde další města i vesničky, které si zaslouží pozornost. K nejznámějším patří obec Tarrafal (pozor, nepleťte si ji se stejnojmenným městečkem na ostrově Santiago). Jedná se o hlavní turistické centrum ostrova i jeho nejdůležitější přístav. Oblíbené jsou jeho pláže.

Poměrně známou vesničkou je i Preguiça. Tentokrát jde o rybářskou vesničku, která se nachází v těsné blízkosti hlavního města. Město je usazeno na útesech, které vystupují z moře, a nabízí tím úchvatný výhled do okolí. Zajímavé je i městečko Ribeira Prata. Je považováno za vstupní bránu do nejoblíbenějších turistických tras na ostrově a leží 10 km od Tarrafalu.

Carbeirinho

Carbeirinho je místem, které dokáže vytvořit opravdu pouze sama příroda. Její kreativitu by jí mohli všichni umělci závidět. Pohled na útesy vzniklé vrstvením sedimentů způsobí, že si budete připadat jako v jiném světě. Skálu vytvarovaly silné proudy a větry, které si v tomto případě opravdu nebraly servítky. Zajímavé jsou nejen její rozmanité tvary, ale také barvy.

Ke skalám se dostanete taxíkem z Tarrafalu, který se nachází nedaleko. Pokud zde budete, určitě místo nevynechejte. Jen málokde se vám poštěstí zažít tak nevídanou krásu. Je ikonickým místem ostrova, a pokud ho vynecháte, jako byste na São Nicolau ani nebyli. Na některých místech jsou vytvořeny schody, které vám umožní vystoupat až nahoru.

Fajã

Údolí Fajã je dostupné pěšky nebo na kole přímo z hlavního města Ribeira Brava. Vyhledávaným se stalo zejména díky přítomnosti tzv. dračích stromů, které se rostou. Dračími stromy jsou fascinováni biologové po celém světě. Tento endemický druh stromu roste uprostřed dechberoucí krásy, která si zaslouží, aby sem vedly vaše kroky.

Kromě dračích stromů jsou zde k vidění i další endemické druhy, včetně těch živočišných. Daří se zde také banánovníku a papáje. Místo je rájem pro ptactvo. Pokud nechcete, aby vám cokoliv z místní fauny nebo flóry unikalo, můžete se domluvit s některým ze zdejších průvodců, který se s vámi do údolí vydá. Do údolí Fajã se lze vydat trasou z Praia Branca.

Pláže

Pláže nejsou hlavním důvodem, proč se turisté na ostrov São Nicolau vydávají. Díky svému hornatému povrchu je ideální zejména pro vyznavače aktivní turistiky, avšak pláže jsou zde také k nalezení. Mohou posloužit třeba jako odměna po náročnější túře, nebo pokud se rozhodnete udělat si volnější den. Dobré podmínky k plavání v moři má např. Tarrafal.

Jednou z nejvyhledávanějších pláží ve městě Tarrafal je například Baixo Rocha. Je poměrně odlehlá a vede na ní cesta pouze od silnice. Je jedním z mála míst na ostrově, kde se můžete opalovat, koupat či šnorchlovat. Za zmínku stojí také Juncalinho na severu ostrova. V této oblasti se utvářejí malá přírodní jezírka, která se plní všudypřítomnou průzračnou vodou.

Jak se dostat na ostrov São Nicolau?

Na ostrov São Nicolau se dostanete letadlem i trajektem. Místní letiště je ovšem otevřené pouze pro vnitrostátní lety z ostrovů Sal a Santiago. Během týdne je letů navíc jen pár, a tak nemusí být snadné si pro sebe ulovit letenku. I tak by se vám ale mohl hodit vyhledávač letenek Kiwi, přes který si zarezervujete svou cestu na některé ze čtyř mezinárodních letišť.

Trajekt na ostrov São Nicolau vyplouvá z ostrovů Sal a São Vicente. Oba tyto ostrovy mají mezinárodní letiště. Z ostrova São Vicente trvá cesta na São Nicolau 5 hodin, ze Salu je to o 2 hodiny déle. Odsud je pak dostupné také spojení na Boa Vista a Santiago. Na ostrově si můžete zapůjčit automobil nebo využívat proslulých „aluguer“, zdejší obdoby taxíků.

2. Kde se ubytovat na ostrově São Nicolau?

Pokud cestujete na Kapverdské ostrovy Sal nebo Boa Vista, pravděpodobně se vám hledání nejvhodnějšího ubytování vyhne. V těchto případech totiž můžete přicestovat s cestovní kanceláří, která ubytování vybere za vás. Přicestovat na ostrov São Nicolau s českou cestovkou se vám ale pravděpodobně nepodaří, a tak bude výběr hotelu na vás.

Abychom vám s tím pomohli, zabrousili jsme na oblíbený Booking. Protože se však jedná o poměrně malý ostrov, který navíc není navštěvován v takové míře jako ty větší, výběr ubytování není příliš široký. Booking jich nabízí pouze čtyři. Pravdou ale je, že všechny mají velice dobré hodnocení, které by mohlo uspokojit i ty nejnáročnější cestovatele.

Všechna ubytování na São Nicolau, která si můžete rezervovat přes Booking, se nacházejí ve městě Tarrafal. Důvodem může být to, že právě zde se nacházejí pláže vhodné ke koupání a opalování. Navíc zde žije nejvíce obyvatel z celého ostrova, přibližně 3700 osob. Je tu i několik restaurací a barů, kde se můžete po túře odměnit dobrým jídlem.

Nejlepší ubytování na São Nicolau

Casa Patio

Casa Patio - sao nicolau

Lokalita: Tarrafal
Typ ubytování: bed and breakfast

Prvním ubytováním, které jsme pro vás na ostrově São Nicolau vybrali, je Casa Patio. Ubytování je dobře hodnocené ve všech ohledech – hosté kladně hodnotí personál, vybavenost, čistotu, pohodlí i lokalitu. Jediné, co pokulhává, je Wi-Fi. Nemusí pro vás proto být vhodným místem, pokud potřebujete během svého pobytu na ostrově i pracovat.

Pojďme se ale soustředit na jeho pozitiva. Spojení s přírodou zajišťuje výhled na moře, kterého se vám odtud dostane. V dohledné vzdálenosti jsou také hory a kopce, do kterých se klidně můžete vydat. Abyste se dostali i na odlehlejší místa, může pro vás toto ubytování zajistit zapůjčení automobilu. Ten pak můžete přistavit na parkovišti, které je zde zdarma.

Využít můžete také organizované dopravy na letiště na São Nicolau, která už je za příplatek. Cena za jednu noc v tomto ubytování činí přibližně 1 500 Kč, což je částka, která se objevuje i na zbytku Kapverd. Alespoň víte, že ji investujete do odpovídajícího ubytování, ve kterém na vás čeká ochotný majitel a personál, který připraví výtečné snídaně plné čerstvého ovoce.

Vyhledávaný národní park Monte Gordo je od ubytování vzdálen pouze 7 km. Nedaleko je také oblíbená pláž Baixo Rocha a rovněž Carbeirinho od vás bude pouhých 10 km.

Bela Sombra

Bela Sombra - sao nicolau kapverdy SVZ

Lokalita: Ribeira Brava
Typ ubytování: hotel

Dalším z oblíbených ubytování na ostrově São Nicolau je Bela Sombra. Jedná se o hotel, který je vybavený několika jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji. Překvapila nás nízká cena, která se pohybuje pouze zhruba od 600 do 1 000 Kč na noc. Záleží samozřejmě na typu pokoje. Navíc jsou zapojeni do programu Genius, takže můžete ještě pár korun ušetřit.

Pokud se rozhodnete si na ostrově zapůjčit auto, můžete zdarma využívat parkoviště, které se nachází nedaleko. Každé ráno vás uvítá snídaně, která je přesně taková, jak jsme u kapverdských hotelů zvyklí – výborná. S personálem by neměl být problém se domluvit v několika jazycích. Své dotazy můžete řešit v angličtině, španělštině, francouzštině i italštině.

Pravděpodobně se nestane, že byste na Kapverdy přicestovali se svým domácím mazlíčkem, ale pokud ano, tak je dobré vědět, že se s ním zde bohužel neubytujete. Personál vám ale bude k službám, pokud budete potřebovat zajistit dopravu na letiště. Ubytování stojí přibližně 2,5 km od pobřeží. Posedět můžete na terase. Pokoje disponují výhledy na hory, město nebo památky.

Hosté si toto ubytování chválí díky mimořádnému poměru ceny a kvality. I jeho lokalita je výhodná, protože se nacházíte jen pár km od národního parku Monte Gordo.

Zena Star

Zena Star - sao nicolau

Lokalita: Tarrafal
Typ ubytování: aparthotel

Náš výběr ubytování na ostrově São Nicolau se uchýlil ke svému konci. Posledním tipem je Zena Star, aparthotel, který naleznete opět ve městě Tarrafal. I zde máte na výběr mezi apartmány. Ubytování leží nedaleko pláže a máte z něj výhled jak na město, tak na moře. Cena za jednu noc se pohybuje pouze kolem 800 Kč, kvalitě ubytování to ale neubralo.

Podobně jako ve zbytku ubytování, i zde máte možnost požádat o transfer na letiště za dodatečný příplatek. Zapůjčený automobil můžete zdarma zaparkovat na přilehlém parkovišti. Výtku bychom mohli mít k Wi-Fi, která je k dispozici za příplatek. Na druhou stranu to alespoň hosty přinutí omezit čas strávený na mobilech na nezbytně nutné minimum.

Na hotelu můžete trávit svůj čas u grilu či baru. Nechybí ani možnost vyzkoušet si vodní sporty, kanoistiku nebo si jít zarybařit. Většina turistů sem ovšem směřuje kvůli pěší a horské turistice. Vyhledávaný národní park Monte Gordo je vzdálený přibližně 7 km. Po návratu z hor se můžete odměnit v některé z místních restaurací, které jsou v dosahu pár metrů.

Ubytování je hodnoceno kladně ve všech ohledech. Pobyt jim zpříjemňoval vstřícný majitel, který byl vždy ochotný pomoci s jakoukoliv nesnází. Místo je čisté a uklizené.