Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov Maio

Na východním okraji Kapverdských ostrovů se rozprostírá ostrov Maio, který patří do skupiny ostrovů Sotavento. Procházka po tomto ostrově odhaluje klid a pohodu – úchvatné pláže, zelené lesy a malebné vesničky. Tento pokojný ostrov nabízí návštěvníkům mnoho aktivit a zážitků v oblasti historie, kultury, přírody i zábavy.

Calheta do Maio

Ubytování bez jediné chyby. Dekorace na stěnách vás přesvědčí, že jste na správném místě.

Vila do Maio

Ubytování s apartmány, ve kterých se budete cítit jako doma. Přivítá vás vstřícný personál.

Vila do Maio

Ubytování s rodinnými pokoji, které je zapojené do programu Genius. Můžete si zde zapůjčit kola.

1. O ostrově Maio

Maio, což v překladu znamená “květen”, dostal své jméno od portugalských námořníků, kteří zde přistáli v květnu roku 1460. Nachází se jižně od ostrova Boa Vista a východně od Santiaga. Povrch ostrova je z větší části rovinatý a písčitý, s několika kopci a zelenými oblastmi. Klima zde vládne suché a teplé, s průměrnými teplotami od 23 °C do 27 °C po celý rok.

Kultura ostrova Maio

Kultura ostrova je ovlivněna africkými, portugalskými a brazilskými prvky, zejména v hudbě, tanci, kuchyni a řemeslech. Hlavními festivaly na ostrově jsou Maio Carnival, festival Nossa Senhora da Luz, plážový festival Santa Cruz a Silvestrovská oslava. Pokud máte rádi historii a architekturu, nezapomeňte navštívit některé z historických staveb na ostrově Maio. Obdivujte krásu kostela Nossa Senhora da Luz, který je zasvěcen patronce ostrova. Prozkoumejte pevnost Maio, která sloužila jako obrana proti pirátům. Podívejte se na maják na Ponta Preta, který je jedním z nejstarších na Kapverdách.

Příroda a divoká zvířata na Maio

Na ostrově lze najít bohatou biodiverzitu, včetně endemických rostlin (např. akácie a tamaryšky) a zvířat (kozy, osli, želvy, velryby, delfíni nebo třeba ptáci). Maio má několik přírodních rezervací a chráněných oblastí, mezi něž patří přírodní park Terras Salgadas, přírodní park Monte Batalha, přírodní rezervace Ponta Preta a přírodní rezervace Ilhéu Laje Branca. Hlavními přírodními atrakcemi ostrova jsou jeho pláže, lesy, solné pánve, sopečné skály, jeskyně a ostrůvky.

Nejnavštěvovanější místa na Maio

Vila do Maio

Seznam začínáme hlavním městem ostrova. Hlavní města obvykle bývají uspěchanými přelidněnými místy. Zde je všechno jinak. Město je klidné a ke své pohodové atmosféře jednoduše strhne i vás. Je plné barevných domků a uliček, ve kterých narazíte na usměvavé obyvatele ostrova. Nechybí zde trh s čerstvými surovinami ani pěkný kostel. Nevynechejte ani jeho pláž s nedávno zrekonstruovaným molem.

Castelo do Maio

Castelo do Maio, pevnost na ostrově Maio, byla postavena Portugalci v 18. století jako obrana proti pirátům a obchodníkům s otroky. Tato historická pevnost je jednou z nejzajímavějších památek na ostrově a nabízí návštěvníkům pohled do bohaté historie ostrova. Nachází se cca 1,5 km od hlavního města Vila do Maio. Pěší cesta k pevnosti trvá přibližně 20 minut.

Historie Castelo do Maio je spojena s portugalskou kolonizační érou. Pevnost hrála klíčovou roli v ochraně ostrova a jeho obyvatel před nepřátelskými nájezdy. Byla postavena na strategickém místě s výhledem na moře, což jí umožňovalo kontrolovat přístup k ostrovu. Během let byla pevnost několikrát upravena a rozšířena pro lepší obranu. Dnes je Castelo do Maio považována za cennou historickou památku, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Solné doly na ostrově Maio

Solné doly na Kapverdách jsou jedním z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších míst. Vznikly za portugalské nadvlády a měly zásadní význam pro ekonomiku ostrova. Prohlídka dolů nabízí návštěvníkům pohled na tradiční těžbu soli a její význam pro region. Doly se nacházejí blízko hlavního města Vila do Maio. Od města jsou vzdálená zhruba 3 km a pěší cesta tam trvá zhruba 40 minut.

Dnes jsou solné doly na Maiu otevřené veřejnosti a přitahují turisty z celého světa. Návštěvníci se mohou seznámit s tradičním procesem těžby soli, který zahrnuje odpařování mořské vody v nádržích, sklizeň soli a balení do pytlů. Prohlídka dolů poskytuje kulturní a historický vhled, ale také upozorňuje na důležitost udržitelnosti a zachování tradičních řemesel v dnešním světě.

Přírodní parky a rezervace

Oblast Lagoa Cimidor je důležitým biotopem pro ptáky a nabízí nádherný výhled na krajinu. Je to ideální destinace pro milovníky přírody a focení. Leží asi 6 km od Vila do Maio. Užijete si zde pozorování ptáků a procházky v přírodě. Okolní krajina nabízí úchvatné panoramatické výhledy, což z ní činí ideální destinaci pro rodiny, páry i jednotlivce hledající klid a harmonii s přírodou.

Pokud si chcete užít více z ostrova, můžete naplánovat procházku s několika zastávkami, které vám umožní poznat různé aspekty ostrova Maio. Jednou z nich může být přírodní park Terras Salgadas, který se rozprostírá na severním pobřeží ostrova a nabízí krásné přírodní scenérie s písčitými dunami a solnými pláněmi. Při cestě z Vila do Maio směrem k Lagoa Cimidor můžete navštívit tento park a obdivovat jeho jedinečnou krajinu.

Jak se dostat na ostrov Maio?

Nabízejí se dvě možnosti, jak se dostat na ostrov Maio, a sice letecky nebo trajektem. Z Česka se na Maio nelétá, protože nemá letiště pro mezinárodní lety. Ta se nacházejí na ostrovech Sal, Boa Vista, São Vicente a Santiago. Odtud se pak letecky dopravíte na ostrov Maio, kde je letiště pro vnitrostátní linky mezi ostrovy. Letecká přeprava mezi ostrovy je rychlá, ale letů není příliš mnoho a rychle se vyprodají.

Lepší variantu by tak mohla představovat lodní přeprava. Na Maio se vyplouvá z ostrova Santiago, konkrétně z města Praia. Spojení jsou dostupná téměř pro každý den a většinou se vyplouvá ve večerních hodinách. Plavba trajektem trvá přibližně 2 hodiny. Více se dozvíte zde.

2. Kde se ubytovat na ostrově Maio?

S největší pravděpodobností se na ostrov Maio vydáte bez cestovky, a tak vznikne nutnost najít vhodné ubytování. K tomuto účelu skvěle poslouží Booking, na kterém jsme hledali i my. Díky tomu jsme zjistili, že se drtivá většina ubytování nachází v hlavním městě ostrova, Vila do Maio. Vybrali jsme pro vás tedy tři různá ubytování, která vám v následujících řádcích krátce představíme.

Nejlepší ubytování na Maio

A.M.A Appartament

A.M.A Appartament - maio

Lokalita: Calheta do Maio
Typ ubytování: apartmány

Ubytováním s hodnocením 9,9 z 10 je A.M.A Appartament. Hosté si zamilovali přátelský přístup personálu a úroveň pohodlí. Bez chyby je dle nich také úroveň vybavení a čistota v pokojích. Ve vzdálenosti do 1 km od ubytování naleznete hned dvě pláže, na kterých si můžete užívat ničím nerušené chvilky klidu a pohody. Jestliže se rozhodnete pro zapůjčení automobilu na ostrově, můžete zde zadarmo zaparkovat. V blízkém okolí hotelu se můžete věnovat také rybaření, pěší turistice, cyklistice, potápění a dalším vodním sportům.

Casa Carlotta Maio

Casa Carlotta Maio - maio

Lokalita: Vila do Maio
Typ ubytování: apartmány

Penzion s bezplatným Wi-Fi připojením a soukromým parkovištěm, který se nachází nedaleko pláže. Vybírat můžete z několika typů pokojů. K dispozici budete mít vlastní koupelnu a odpočívat můžete na terase. V blízkém okolí je hned několik restaurací, které můžete vyzkoušet. Hodnocení se vyšplhalo téměř na 9 z 10. Hosté si jako už tradičně pochvalovali majitele spolu s celým personálem, pěkné dekorace v pokojích a skvělou lokalitu. Pokud budete potřebovat, můžete se na personál obrátit s žádostí o zajištění transferu na místní letiště.

Hotel AH Maio

Hotel AH Maio - maio

Lokalita: Vila do Maio
Typ ubytování: hotel

Máte-li se svým účtem na Bookingu nárok na slevy programu Genius, může pro vás být hotel AH Maio tím, co hledáte. Nachází se v hlavním městě a nabídne vám Wi-Fi zdarma, bar i chutné snídaně. Vybírat můžete hned z několika typů pokojů a nutno dodat, že si vybere i ten nejnáročnější cestovatel. Včetně rodin. Některé z pokojů mají dokonce výhled na moře. Nedaleko hotelu se nachází dvě pláže. Pokud se sem vydáte, můžete si za poplatek zapůjčit vybavení na vodní sporty přímo v hotelu. Zapůjčit si zde můžete i kolo.

Co dělat na ostrově Maio?

Pokud vás řádky výše nepřesvědčily o tom, že je pro vás Maio tou pravou destinací, přinášíme na závěr ještě shrnutí a pár tipů na aktivity, kterým se na tomto klidném ostrově můžete věnovat.

Pláže

Ostrov Maio je proslulý svými úchvatnými plážemi s bílým pískem a tyrkysovým mořem. Nejznámější pláže, které stojí za návštěvu, jsou Praia de Morro, Praia de Ponta Preta a Praia do Porto Inglês. Zde si můžete vychutnat slunce, koupání, surfování nebo jen relaxaci s knihou a výhledem na moře.

Vesnice

Prozkoumejte malebné vesničky roztroušené po celém ostrově a vychutnejte si jejich klidnou atmosféru, srdečné místní obyvatele a tradiční řemesla. Navštivte vesnice Calheta do Maio, Morro a Pedro Vaz, kde můžete ochutnat místní speciality, nakoupit suvenýry a poznat autentický život na ostrově.

Pěší turistika a cyklistika

Ostrov Maio nabízí nádhernou přírodu a rozmanitou krajinu, což jej činí ideálním místem pro pěší turistiku a cyklistiku. Prozkoumejte zdejší lesy, solné pánve, kopce a útesy a obdivujte neuvěřitelné výhledy na okolní krajinu a moře.

Pozorování volně žijících zvířat

Na ostrově Maio se vyskytuje řada endemických druhů rostlin a živočichů, což jej činí skvělým místem pro pozorování volně žijících zvířat. Vydejte se na pozorování mořských želv, velryb, delfínů nebo místních ptáků a obdivujte bohatou biodiverzitu tohoto jedinečného místa.

Gastronomické zážitky

Kuchyně na ostrově Maio je kombinací afrických, portugalských a brazilských vlivů. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou cachupa (tradiční kapverdský pokrm z kukuřice, fazolí a masa), grogue (místní destilát z cukrové třtiny) nebo slavný kapverdský dezert couscous de milho.

Hudba a tanec

Kapverdská hudba a tanec jsou důležitou součástí kultury ostrova Maio. Nenechte si ujít živá vystoupení místních hudebníků a tanečníků, kteří vám předvedou tradiční styly jako batuka, funaná nebo morna. Batuka je forma tance, která vychází z afrických rytmů a provádí se v kruhu ženských bubenic, zatímco každá tanečnice divoce kroutí boky, dokud nebude vystřídána další. Funaná je rychlý a veselý tanec, při kterém se hraje na akordeon. Morna je smutnější a lyrický styl hudby, který vyjadřuje nostalgii a lásku. Hudba a tanec jsou také součástí náboženských festivalů a slavností na ostrově.