Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Řecko

Objevování řecké kultury a historie lákalo turisty odjakživa. V rámci Evropy patří Řecko dlouhodobě k nejnavštěvovanějším zemím. Odjíždět z něj vždy budete plní dojmů a vzpomínek. Je bohaté na historické památky, nádherné pláže i výborné jídlo. Velkou roli v jeho atraktivitě však hrají také řecké ostrovy, které jsou plné zeleně a malebných měst.

Ostrov Rhodos

Slavný řecký ostrov s bohatou historií, krásnými plážemi, živým nočním životem a nádhernými městy jako je Rhodos město s hradem Rytířů a Lindos s Akropolí.

Ostrov Zakynthos

Zante, je ostrov s neuvěřitelně modrým mořem, úchvatnými plážemi, včetně ikonické pláže Navagio s vrakem lodě, a Modré jeskyně.

Ostrov Korfu

Zelený ostrov s bohatým kulturním dědictvím, půvabnými vesnicemi, malebnými plážemi a úchvatnou přírodou.

Historie Řecka

Řecké dějiny jsou do určité míry odrazem dějin celého světa. O starověkém Řecku jsme se na školách učili všichni. Jednalo se o období výjimečně plodné v oblasti umění, architektury, vědy i politiky. Byla zde formována demokracie i podoba křesťanství. Na území Řecka se nacházely městské státy, které měly přesah i do dalších oblastí Středozemního moře.

Po starověkém Řecku následovalo období nadvlády Římanů a Osmanské říše. Opravdové samostatnosti se Řecku dostalo až v roce 1832, kdy Turecko uznalo jeho nezávislost. Přelom 19. a 20. století se nesl v duchu postupného připojování okolních ostrovů k Řecku. Ekonomického rozkvětu se země dočkala se vstupem do Evropského společenství roku 1981.

Poloha Řecka

Řecko se rozkládá na Balkánském a Peloponéském poloostrově. Jeho součástí jsou ovšem i ostrovy, kterých může být až kolem 3000. Ty jsou rozesety převážně po Egejském a Jónském moři. Část pobřeží Řecka náleží také ke Středozemnímu moři. Jeho celková rozloha činí téměř 132 000 km2. Sousedí s Albánií, Severní Makedonií, Bulharskem a Tureckem.

Jazyk

Úředním jazykem v Řecku je řečtina. Ta je poměrně rozšířená také v některých částech Turecka a na Kypru, kde je zároveň spolu s turečtinou úředním jazykem. Řecké písmo přitom patří k nejstarším písmům v Evropě. Rčení, že je něco „alfou a omegou“, pramení z řecké abecedy zvané alfabeta. Alfa je jejím prvním písmenkem, omega posledním.

Počasí v Řecku

Řecko je jedna ze zemí, kam se cestuje za teplem. Letní teploty zejména v červenci a srpnu dosahují až 40°C. Už od dubna mohou překračovat hranici 20°C a drží se zde až do října. Teprve v listopadu začínají pomalu klesat. Málokdy teploty spadnou až pod 5°C. Zatímco sever země je chladnější a v zimě zde sněží, na jihu vás čeká suché podnebí a mírná zima.

Pokud se do Řecka nechystáte vyloženě k moři a na pláž, pak jsou nejvhodnějšími měsíci k jeho návštěvě duben/květen a září/říjen. V tyto měsíce se můžete vydat na poznávání země za příjemného počasí. Výhodou tohoto období je i menší množství turistů a přijatelnější ceny. Na některých ostrovech jsou horká léta pocitově snesitelnější díky větru.

Doprava do Řecka

Řecko je od České republiky vzdálené necelé dva tisíce kilometrů. Pokud byste se na tuto cestu vydali autem, zabere vám zhruba 20 hodin. A to nepočítáme nutné přestávky. Navíc by bylo nutné překročit hranice minimálně čtyř států, což by znamenalo řešit dopravní předpisy a tranzity v každé z nich. Mnohem vhodnější je zvážit přicestování letadlem.

Pojďme se tedy zaměřit na leteckou přepravu. Z Prahy se létá do Řecka i na řecké ostrovy, cesta ale obvykle vyžaduje alespoň jeden přestup. Nejvíce přímých letů je na Rhodos. Doba letu závisí na daném přestupu, přímé linky vás do Řecka dostanou zhruba za 3 hodiny. Ceny navíc začínají už na 1 300 Kč, takže se do země letecky dostanete i poměrně levně.

Jak cestovat po Řecku a na jeho ostrovy?

Pro cestování po Řecku můžete využít auto, vlak, autobus i letadla. Vnitrostátní lety vás dostanou téměř na všechny nejznámější ostrovy Řecka. Během sezóny je cestování letadly drahé, ale zato snazší než cestování autobusem, na kterém je mnohdy cílová destinace psaná jen řecky. Železniční síť je poměrně hustá a auto si zapůjčíte zhruba za 1 000 Kč na den.

Pro cestování mezi řeckými ostrovy lze doporučit lodní dopravu. Z hlavních přístavů se na obydlené řecké ostrovy vyplouvá téměř každý den. Propojené jsou i jednotlivé ostrovy.

Víza a podmínky přicestování

Pokud se vydáte do Řecka autem na vlastní pěst, znovu připomínáme tranzit přes nejméně čtyři státy. Je potřeba zjistit si podmínky překročení jejich hranic. Ke vstupu do Řecka vám ovšem postačí občanský průkaz. Přicestovat samozřejmě můžete i s cestovním pasem.

Platnost cestovního dokladu se vyžaduje pouze po dobu pobytu na území Řecka. Cestování pouze na občanský průkaz vám stačí i v případě, že cestujete letadlem. Když od vás v ubytovacím zařízení budou požadovat cestovní doklad, i zde stačí předložit občanku. Mimochodem, pro řízení auta na území Řecka stačí platný národní řidičák.

Peníze a ceny v Řecku

Oficiální měnou je v Řecku už od roku 2001 euro. Proces přijímání eura doprovázely problémy, které na ekonomické stránce země zanechaly vroubky dodnes. Řecko po mnoho let provázely velké finanční problémy a vysoká zadluženost, které se projevily i v sociální rovině. I tak ale jeho ekonomika patří k nejrozvinutějším na Balkánském poloostrově.

Euro u nás směníte bez problému, nebojte se ale ani výběru z bankomatů přímo v Řecku. Platit můžete i pohodlně kartou. Samozřejmostí je její využití na frekventovaných místech, možná trochu překvapivě je ale můžete využívat i na některých menších tržištích.

Pokud jde o samotné ceny za potraviny a další zboží na území Řecka, pak určitě zaregistrujete, že jsou o něco vyšší než u nás. Liší se pochopitelně podle destinace, ale také podle sezóny. Během té je například ubytování o několik procent dražší než mimo sezónu. Nákup ovoce a zeleniny zvažte uskutečnit na trzích, kde je levné a čerstvé.

Aktivity v Řecku

V Řecku i na jeho ostrovech se nabízí pestré vyžití od objevování krásných pláží až po aktivní turistiku. Pokud máte dostatečně velký kufr a nemáte strach z váhového limitu při kontrole na letišti, určitě zvažte nákup typicky řeckých suvenýrů – třeba olivového oleje. Při svém pobytu nevynechejte trhy s čerstvými potravinami. Den můžete zakončit v některém z nočních klubů.

Řecko je zemí neskutečně bohatou na historické památky, proto by ani ty neměly chybět na vašem „must see“ seznamu. Kdykoliv si však také můžete dopřát odpočinek na jedné z pláží. Voda je zde prohřátá až do září. A když už budete u moře, nezapomeňte si vyzkoušet vodní sporty, ke kterým se tradičně řadí šnorchlování, potápění, paddleboard či windsurfing.

Vzhledem k častým lodním spojením a dostupnosti řeckých ostrovů jich během své dovolené stihnete navštívit více. K nejnavštěvovanějším ostrovům patří Milos, Santorini, Kréta, Mykonos, Lefkada, Rhodos či Zakynthos. Zatímco některé jsou pokryté hustou zelení, jiné lákají spíše na antické památky. Návštěva žádného z nich vás ale nezklame.

Co by to bylo za návštěvu Řecka, kdybyste vynechali jeho hlavní město? V Aténách narazíte na nespočet starověkých památek, zejména chrámů. Pokud se zajímáte o historii, nevynechejte ani archeologické naleziště Delfy či Epidaurus se slavným amfiteátrem.

Více než 400 organizovaných aktivit čeká na vaši rezervaci na Manawa.com.

Nejnavštěvovanější řecké ostrovy

Rhodos

Rhodos Řecko ibiškový ostrov

Rhodos, největší z Dodekaneských ostrovů, se nachází ve východním Egejském moři a je známý svou bohatou historií, impozantními památkami a krásnými plážemi. Přitažlivostí ostrova je Středověké město Rhodos, které je zapsáno na seznamu UNESCO, s Palácem Velmistrů a uličkami starobylého města.

Zakynthos

Zakynthos Greece travel

Ostrov Zakynthos, perla Jónského moře, je známý svými úchvatnými plážemi s bílým pískem a tyrkysovými vodami, zejména ikonickou pláží Navagio s vrakem lodi, která je obklopena impozantními vápencovými útesy. Kromě pláží ostrov poskytuje útočiště pro ohrožené mořské želvy Caretta Caretta. Zakynthos nabízí ideální kombinaci přírodní krásy, kulturního bohatství a rekreačních možností, čímž přitahuje návštěvníky z celého světa.

Korfu

Korfu Řecko svetaznalec

Ostrov Korfu, nazývaný také Kerkyra, je přírodní a kulturní poklad v Jónském moři. Tento zelený ostrov láká návštěvníky svými pohádkovými plážemi, malebnými vesnicemi a bohatým historickým dědictvím. Korfu je domovem úchvatného města Korfu s benátskou pevností, malebného města Paleokastritsa s klášterem a nádherných vesnic, které ožívají tradicemi a autentickou atmosférou.

Lesbos
Ostrov Lesbos svetaznalec

Ostrov Lesbos, třetí největší řecký ostrov, se nachází v severovýchodním Egejském moři. Proslulý rodištěm básnířky Sapfó, Lesbos láká návštěvníky svou malebnou krajinou, olivovými háji, krásnými plážemi a tradičními vesnicemi.

Skopelos

Ostrov Skopelos Světaznalec

Ostrov Skopelos si zapamatujete díky jeho téměř netknuté krajině. Je minimálně obydlený a také minimálně navštěvovaný, což z něj činí ráj pro cestovatele, kteří vyhledávají zejména klid. Nabízí malé soukromé pláže, vyjížďky na kole či cestu po stopách filmu Mamma Mia! Právě zde se totiž několik jeho scén natáčelo.

Mykonos

Ostrov Mykonos Světaznalec - mykonos

Luxus vás obklopí na ostrově Mykonos. Pokud jste příznivci low-cost cestování a rádi navštěvujete poklidnější destinace, nebude pro vás ničím zajímavý. Pokud ale rádi investujete do luxusního ubytování a návštěvy barů jsou to, co provází každou vaši dovolenou, bude pro vás zaslíbeným místem. Mějte oči otevřené – možná potkáte i někoho slavného!

Santorini

Ostrov Santorini Světaznalec - santorini

Ostrov Santorini patří mezi nejznámější, ale také nejdražší řecké ostrovy. Jeho krása za to ale stojí. Každoročně láká zejména romantické duše, na své si tu přijdou ale i milovníci dobrého jídla, vína, vodních sportů nebo turistiky. Jeho typickou modro-bílou architekturu doplňují nádherné pláže s černým pískem. Na ostrově to pořádně žije – přes den i přes noc.

Kefalonie

Ostrov Kefalonie Světaznalec - kefalonie

Pokud se ostrov Kefalonie něčím proslavil, pak jsou to jeho neuvěřitelně krásné pláže. Jedna z nich, Myrtos, prý dokonce patří k těm nejkrásnějším a nejfotogeničtějším plážím na celém světě. Pokud by vám ale stačilo si pláž prohlédnout a pokračovat dál, pak vás potěší i množství dalších zajímavých přírodních úkazů. Díky pozvolnému vstupu do moře se sem můžete vydat i s dětmi.

Kréta

Ostrov Kréta Světaznalec

Rádi byste navštívili některý z řeckých ostrovů, ale děsí vás, že se jedná o poměrně drahé destinace? Navštivte Krétu! Jedná se o cenově dostupný ostrov, na kterém můžete strávit klidně i dva týdny a stále budete mít co dělat. Kréta má totiž vše. Historické památky, dechberoucí přírodu i pláže s pozvolným vstupem do moře. Vydejte se sem s rodinou, svou druhou polovičkou nebo klidně sami. Nebudete litovat.

Lefkada

Ostrov Lefkada Světaznalec

Pláže, pláže a zase pláže. Kamkoliv na ostrově Lefkada vyrazíte, tam máte možnost narazit na pláž. Nejsou ale všechny stejné, to ani omylem! Některé jsou rozlehlé a patří k vyhledávaným letoviskům, jiné zůstávají turistům skryty a nacházejí se mezi útesy. Za poznáním antických památek na Lefkadu nejezděte, pokud ale toužíte objevovat nezapomenutelné scenérie s bílými útesy, měli byste se vydat právě sem.

Naxos

Ostrov Naxos Světaznalec - naxos

Nejednou narazíte na názor, že je ostrov Naxos považovaný za skrytou perlu řeckých ostrovů. Mnoho turistů sem nejezdí, pokud už se sem ale vydají, nemohou si ho vynachválit. Má skvělé povětrnostní podmínky pro vodní sporty, přeje ovšem i poznávání historie nebo opalování na některé z jeho písčitých pláží. Ty se totiž řadí k těm nejkrásnějším v Řecku. O tom se ale budete muset přesvědčit sami.

Thassos

Ostrov Thassos Světaznalec

K nejzelenějším z řeckých ostrovů bezpochyby patří Thassos. I když tedy budete rozhodnutí, že si jedete hlavně odpočinout k hotelovému bazénu, místní krajina vám to nedovolí. Přiměje vás změnit plány a vydat se objevovat místní kopce a lesy. Thassos ovšem nabídne i ohlédnutí do historie. Vzhledem k nižší návštěvnosti si zachovává autenticitu Řecka, kterou zde můžete zažít i vy.

Samos

Ostrov Samos Světaznalec

Ostrov Samos je dalším skvělým příkladem řeckého ostrova, který zatím není tolik zasažený masovým turismem. O jeho horské vrcholy, zelenou krajinu a výborné víno se tak nebudete muset dělit s davy turistů. Nachází se zde řada muzeí a archeologických nalezišť, která vám toho o historii ostrova i Řecka mnohé napoví. Navíc odtud pochází slavný matematik Pythagoras, můžete se tedy vydat po jeho stopách.

Karpathos

Ostrov Karpathos Světaznalec

Karpathos se může jako jeden z mála řeckých ostrovů pochlubit mimořádně klidnou atmosférou. Ničím nerušeni tak můžete vyrazit poznávat jeho téměř nedotčenou krajinu. Společnost vám budou dělat různé druhy ptáků, Karpathos totiž patří k důležitým ptačím oblastem v Evropě. Za civilizací zamiřte do tradičních vesniček, kde si obyvatelé nenechali ukrást svoji autentičnost žádnými návštěvníky.

Chalkidiki

Ostrov Chalkidiki Světaznalec

Cestu na ostrov Chalkidiki bychom doporučili každému. Je zde uložen velký kus historie, letoviska jsou na řecké poměry klidná, příroda je zachovaná v celé své kráse a ryzosti. Chalkidiki se může pochlubit velkým množstvím pláží, které získali ocenění za svoji kvalitu a čistotu. Věděli jste, že se zde nachází oblast obývaná mnichy, kam nesmějí ženy? Z výletní lodě si ale budete moci prohlédnout i tento kousek ostrova.

Kos

Ostrov Kos Světaznalec

Kos nebo Kós, to jsou dvě psané varianty dalšího řeckého ostrova. Tentokrát jde o malý, ale pestrý ostrov s širokou nabídkou krásných pláží, přírodních úkazů i nočních klubů. Chcete si zaplavat v křišťálově čisté vodě? Jeďte na Kos. Zajímají vás antické památky? Jeďte na Kos. Trápí vás nějaké kožní onemocnění? Navštivte lékaře a pak jeďte na Kos! Místní termální prameny vytvořily u jedné z pláží bublající jezírko.