Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Řecko

Ostrov Karpathos

Chcete uniknout davům lidí, přeplněným plážím a na dovolené si konečně opravdu pořádně odpočinout? Těžko najdete lepší cíl než Karpathos. Tento řecký ostrov představuje dokonalou oázu klidu. Navíc zde poznáte to pravé a ničím nefalšované Řecko. Seznamte se s Karpathem a získejte všechny informace potřebné pro naplánování své příští dovolené.

Pigadia

Luxusní hotel nedaleko centra hlavního města. Leží přímo u soukromé pláže.

Arkasa

Rodinný hotel nejen pro rodiny s dětmi. Je umístěný ve svahu hned nad pláží.

Kyra Panagia

Hotel, kolem něhož se tyčí hory. Láká na krásnou pláž umístěnou 100 m od hotelu.

1. O ostrově Karpathos

Dovolená na Karpathu je ideální pro všechny milovníky klidu, autentické kultury a neposkvrněné přírody. Líbit se tu bude také sportovcům, kteří se mohou věnovat pěší turistice, windsurfingu nebo potápění. Někomu by zde však mohlo chybět turistické zázemí v takovém rozsahu, jaké nabízí některé okolní ostrovy včetně Rhodu. Zapomenout můžete na divoký noční život v klubech, adrenalinové dovádění v aquaparku a podobné atrakce. Pokud však pro svou dovolenou nic takového nepotřebujete, kouzlu ostrova Karpathos snadno propadnete.

Zmínky o ostrově Karpathos najdete už v řecké mytologii. Údajně se jednalo o sídlo Titána Impetha, podle legendy se zde měla narodit i slavná bohyně Athéna. Pokud na mytologii zrovna nedáte, nejstarší archeologické nálezy se datují do 2,5 tisíce let př.n.l.

Dávná historie ostrova je poměrně bouřlivá, Karpathos se účastnil mnoha válek. V jejich průběhu vzrostla moc 4 měst, ostrov poté kvůli tomu na chvíli získal název Tetrapolis (z latiny; v překladu znamená čtyři města).

Ani novější historie pro Karpathos nepřinesla klid. Vládci se zde rychle střídali, Karpathos patřil Benátkám, Byzantské říši, Arabům i Osmanům. V roce 1912 území obsadili Italové a spravovali ho až do roku 1944. Mnoho obyvatel emigrovalo do Spojených států, ti ostatní se v březnu 1948 dočkali připojení k Řecku.

Karpathos Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Karpathoské pláže jsou pojem. Většinou je pokrývá hrubší do zlata zbarvený písek, výjimečně i oblázky. Jižní pobřeží je podstatně větrnější než zbytek ostrova, tamější pláže si proto oblíbí zejména vyznavači windsurfingu a surfování.

Na jaké konkrétní pláže se na ostrově Karpathos můžete těšit?

Kyra Panagia: Jednu z nejkrásnějších pláží ostrova můžete navštívit na západním pobřeží. Pláž nepatří mezi nejširší, vše vám ale vynahradí perfektně tyrkysová barva moře. Na jižní straně pláže si můžete pořídit fotku u ikonického kostela. V těsné blízkosti pak naleznete taverny i obchody.

Apella: Díky pozvolnému vstupu do vody si pláž Apella zamilují rodiny s malými dětmi, díky skalkám a podmořskému životu se tu bude líbit milovníkům šnorchlování. Pláž najdete na východním pobřeží necelých 20 km od hlavního města. Vypůjčit si zde můžete slunečníky a lehátka, v okolí nechybí ani bistra.

Achata: Žádný milovník romantických zátok by si neměl nechat ujít pláž Achata. Ta se nachází pár kilometrů od hlavního města, přitom nebývá přeplněná. Půjčit si tu můžete lehátka, neschází ani taverna. Pobyt vám navíc ozvláštní jeskyně, které lze proplavat.

Agios Nikolaos: Na východě Karpathu můžete odpočívat na velmi klidné pláži Agios Nikolaos. Skalní výběžky ji rozdělují na 3 části, to ještě umocňuje pocit soukromí. Ani tady ale nechybí slunečníky, bar a dokonce ani volejbalové hřiště. Klidná a průzračná voda také přeje šnorchlování.

Vatha: Chtěli byste vyzkoušet windsurfing? Pak byste neměli chybět na pláži Vatha, místě tomuto sportu zasvěcenému. Pláž je dlouhá téměř kilometr, patří tak mezi ty nejdelší na ostrově.

Rádi střídáte plavání v moři s koupáním ve sladké vodě? Pak si vyberte některý z hotelů s bazénem, jejich nabídka je zde široká. Žádný aquapark tu ale nenajdete.

Karpathos koupání a pláže

3. Příroda ostrova Karpathos

Přírodu na Karpathu nejlépe vystihují slova divoká a nespoutaná. Díky tomu, že ostrov dosud není příliš zasažený masovým turismem si zdejší krajina zachovává svůj typický ráz. Když jedete ze jihu na sever, můžete si připadat, jako byste projížděli dvěma různými světy. Jih je plně rozvinutý s moderní výstavbou, sever skalnatý s malými penziony a rodinnými hotely.

Co se fauny týče, Karpathos je domovem jedné z největších populací tuleňů středomořských. Řadí se také mezi důležité ptačí oblasti Evropy, ve zdejších jeskyní se vyskytují vzácné sovy a netopýři.

Karpathos příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Karpathos

Město Pigadia

Hlavní město ostrova se nazývá Pigadia, občas ale bývá označováno jednoduše jako Karpathos. Město stojí minimálně za jednodenní návštěvu. Je moderním městem a přístavem ostrova. Přístav při návštěvě rozhodně nevynechejte, prohlédněte si ale i ruiny starobylé akropole a další památky. Město leží v zátoce, vydat se tedy můžete i k místní písečné pláži. Nechybí zde ani bary a taverny.

Hora Kali Limni

Pokud máte rádi pěší turistiku v horách, vydejte se rovnou na nejvyšší horu ostrova. Dosahuje výšky 1 215 metrů. Výšlap můžete začít ve vesnici Lastos, počítejte však s celodenním výletem a kromě dobrých bot si s sebou vezměte i dostatek tekutin. Z vrcholku se vám pak za dobrého počasí naskytne pohled na Krétu i Rhodos. Cestou na vrchol možná narazíte i na pasoucí se zvěř.

Olympos

Olympos je tradiční vesnička na úpatí hor, která si zachovává svoji tvář i přes množství návštěvníků, kteří sem proudí. Je dostupná autobusem, o její izolaci od okolního světa ale nemůže být pochyb. Místní obyvatelé stále hovoří dialektem, nosí kroje a boty z kozí kůže. Přezdívá se jí vesnice žen. Když totiž dříve opouštěli muži své domovy a šli do války, byly to právě ženy, kdo měl vesnici na starost.

Další zajímavá místa

Vesnice Finiki: Máte rádi ryby a mořské plody? Pak byste neměli chybět v této proslulé rybářské vísce. Za návštěvu ale kromě taveren stojí i kostel a přístav.

Vesnice Othos: Zdánlivě nevýznamná vesnička v sobě ukrývá hotový poklad – muzeum folklóru. Zde si prohlédnete tradiční oděvy i zemědělské nástroje.

Pozůstatky větrných mlýnů (anemomylos): Silný vítr využívali už dávní předci. Dnes si u města Olympos a u vesnice Spoa můžete prohlédnout zbytky starých mlýnů.

Ostrov Saria: Opravdu nedaleko od břehu Karpathu najdete ostrůvek Saria s malou kapličkou a skvostnou přírodou. Dopraví vás sem některá z výletních lodí.

Další zajímavou možností, jak poznávat ostrova Karpathos, je využít organizovaných akcí.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Zdejší průzračné vody přejí potápění! Ať už jste začátečník, nebo za sebou máte desítky ponorů, svěřte se do rukou společnosti Diving Karpathos. Zprostředkují vám ten nejlepší zážitek z potápění.

Jižní silný vítr zase přeje windsurfařům! Veškeré vybavení vám ochotně zapůjčí a do základů tohoto sportu zasvětí zkušení instruktoři z Ion Club.

Perfektní podmínky si užijí i surfaři. Sjet tu můžete tak dobrou vlnu, že může být těžké uvěřit, že jste stále v Evropě. Nejlepší škola surfu je Surfvival Karpathos.

Vyzkoušet můžete také kitesurfing. Rezervujte si balíček služeb například u Kite Surfing in Karpathos a zažijte opojný pocit rychlosti.

Využijte nabídky Jezdeckého klubu Karpathos a podívejte se na krásy ostrova z koňského hřbetu.

Povrch ostrova nabízí ideální trasy pro horská kola. Půjčte si jedno a vyrazte na cestu.

Pokud máte rádi pěší turistiku, na Karpathu si budete připadat jako v ráji. Tras s nezapomenutelnými výhledy zde najdete opravdu spoustu, byla by škoda alespoň některou z nich neabsolvovat.

Karpathos sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Na Karpathu vás čeká božský klid ideální pro odpočinek na pěkných plážích s pozvolným vstupem do moře. Pokud právě tohle od své rodinné dovolené očekáváte, bude se vám tu líbit. Akčním rodinám by to ale mohlo být málo. Je také vhodné myslet na to, že zejména jižní strana ostrova je docela větrná.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Až se dostatečně nabažíte krásných pláží, vyjeďte na poznávací výlet po ostrově. Den věnujte hlavnímu městu, zastavte se také ve folklorním muzeu ve vesnici Othos. A co dál?

Výlet na lodi s proskleným dnem: Zajímá vás podmořský svět, potápění ale není nic pro vás? Udělejte si výlet na lodi s proskleným dnem. Plavba trvá zhruba 45 minut, dospělí zaplatí 12 euro, děti 8 euro.

7. Noční život

Ti, kteří si dovolenou neumí představit bez pořádné párty, na Karpathu můžou být zklamaní. Ostrov patří mezi ty klidnější řecké ostrovy, kde se noční život nese spíše v podobě posezení v restauracích a barech než divokého tance do dalšího rána. Největší koncentraci podniků včetně několika klubů najdete v hlavním městě Pigadia.

Jaká konkrétní místa stojí za návštěvu?

Bar Boulevard of Broken Dreams: Pokud si po večeři rádi dáte nějaký ten alkoholický drink, zamiřte do baru Boulevard of Broken Dreams. Poslechnete si zde hlavně rockovou hudbu, pravidelně můžete natrefit i na živé vystoupení.

Bar Anoi: Stylový bar návštěvníky láká nejen zajímavým interiérem a skvělým výhledem, ale také širokou nabídkou poctivých koktejlů.

8. Počasí Karpathos

Na Karpathu nikdy nezažijete vysloveně mrazivé počasí, jen zimy jsou deštivější než léta. Průměrné teploty se v nejteplejším srpnu pohybují kolem 27 °C, v nejchladnějším únoru pak kolem 12 °C.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Karpathu? Nejvíc sluníčka si zde užijete od května až do října. V květnu a první polovině června je třeba počítat se studenější vodou, v říjnu je pak moře krásně vyhřáté, čím dál častěji se ale objevuje déšť. Za turistikou se sem vydejte na jaře či na podzim.

9. ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Karpathos

Karpathos je druhým největším ostrovem Dodekanés. Většina cestovatelů sem míří za jedním hlavním cílem: odpočinout si. Zapomeňte na mačkání se s ostatními turisty v ulicích letovisek či na plážích. Na Karpathu budete mít perfektní podmínky pro relaxaci.

Snadno zde naleznete pláž, kterou budete mít skoro jen pro sebe. Na ní můžete dopoledne odpočívat, po obědě se vypravit na pěší túru. Program na večer je jasný – večeře v autentické řecké taverně případně doplněná ještě o posezení u sklenky koktejlu.

DVANÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Karpathos

Na Karpathos se dopravíte opravdu snadno. Přímo na ostrově se nachází letiště, z Prahy se sem dostanete přímým letem, případně s jedním přestupem.

Pokud toužíte po klidu, tady se vám ho dostane požehnaně.

Na Karpathu poznáte autentické, ničím nefalšované Řecko.

Všem milovníkům windsurfingu zdejší podmínky v provozování tohoto sportu mimořádně přejí. Díky silnému větru se tady také skvěle surfuje.

Zdejší příroda je téměř prosta větších zásahů člověka.

Nabídka ubytování je tak široká, že bez problémů uspokojí nároky každého.

Více než na jiných ostrovech zde kladou důraz na tradice. Prohlédnout si můžete folklorní muzeum nebo se zúčastnit mnoha slavností.

V průzračném moři se vám bude nejen skvěle plavat, ale také šnorchlovat a potápět.

Ostrov je ideální pro příznivce pěší turistiky. Kromě jiného můžete vystoupat na nejvyšší horu ostrova po dobře značené stezce.

Z Karpathu vás lodní linky zavezou na Krétu či Rhodos.

Vybírat můžete z pláží s plným komfortem, ale také z celé řady romantických zátok, které budete mít jen pro sebe.

Při návštěvě Karpathu je povinností ochutnat zdejší proslulý chleba. Zvolit můžete tradiční chléb, ale dostupné jsou rovněž pikantní druhy s kmínem nebo pepřem a sladké druhy se skořicí nebo hřebíčkem.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Karpathos

Ráno, odpoledne i večer je tu klid. Akčnější povahy by se mohly nudit.

Na Karpathu není nejlepší spoléhat se na autobusovou dopravu. Například na letiště bus zajede pouze 1× denně, ani další spoje nejsou příliš frekventované.

Pokud toužíte po rušném nočním životu, Karpathos nebude to pravé ořechové.

Na ostrově schází velký aquapark.

10. Nejoblíbenější zájezdy na Karpathos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Karpathos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Konstantinos Palace

Konstantinos Palace - karpathos

Lokalita: Pigadia
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Vzhledem k názvu tohoto hotelu by možná bylo zbytečné zmiňovat, že se jedná o pětihvězdičkové ubytování. Nikoho to totiž nepřekvapí. Má samé klady od začátku až do konce a při jeho popisování je opravdu těžké nenechat se strhnout jeho krásou a vším, co nabízí. Je umístěný v zátoce, díky čemuž si pro sebe a svoji klientelu vybojoval soukromou pláž. Není divu, že sem míří zejména nároční cestovatelé.

I přes jeho polohu v klidné části letoviska budete mít centrum hlavního města Pigadia téměř za rohem. Stačí vám ujít zhruba půl kilometru. Ve městě můžete strávit pohodové odpoledne, dát oběd v některé z místních restaurací a vydat se zpět k hotelu. Klidně ale můžete pokračovat dále v objevování ostrova. Vybírat můžete z velkého množství pokojů, z nichž některé disponují soukromým bazénem.

Royal Beach

Royal Beach - karpathos

Lokalita: Arkasa
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Chystáte se na výlet s celou rodinou a rádi byste se ubytovali v klidném letovisku? Hotel Royal Beach tyto požadavky splní na jedničku. Tento rodinný hotel uvítá celou vaši rodinu s otevřenou náručí. Ubytovat se můžete ve studiu nebo apartmánu, přičemž některé z pokojů pochopitelně disponují výhledem na moře. Bazén je doplněný o brouzdaliště, aby si vodní radovánky užili i vaši nejmenší.

Hotel je umístěný ve svahu nad písčitou pláží. Stačí vám tedy sejít k ní a můžete začít se sluněním za zvuku moře. Pobyt si můžete zpestřit návštěvou některé z nedalekých restaurací či barů. Také centrum města od vás bude vzdálené pouhých 800 metrů, můžete se tedy vydat za poznáním letoviska. Zde budete mít k dispozici nespočet nákupních možností, budete tak mít příležitost nakoupit suvenýry.

Kyra Panagia

Kyra Panagia - karpathos

Lokalita: Kyra Panagia
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Hotel Kyra Panagia možná není nutné popisovat. Stačí se podívat na obrázky a hned budete rozhodnutí o tom, že toto je to pravé místo pro dovolenou na ostrově Karpathos. Přímo nad tím se totiž tyčí majestátní kopce, které by si určitě zasloužily prozkoumat. Hotel se popisuje jako rodinný s přátelskou atmosférou. Na základě recenzí nemáme pochyb o tom, že tomu tak je. V rámci kategorie se jedná o tříhvězdičkové ubytování.

Hotel je vzdálen přibližně 100 metrů od jedné z nejkrásnějších pláží na ostrově. Nachází se v letovisku Kyra Panagia, kde je opravdu klid. Přilehlou pláž tedy nebudou okupovat davy turistů. V okolí hotelu můžete navštívit taverny i menší obchůdky. Výhodou je také nedaleká autobusová zastávka, kde si můžete odchytit jeden z autobusů, který vás odveze třeba do hlavního města. To je vzdálené cca 16 km.

Karpathos vás nezaujal? Inspirací vám mohou být články o dalších ostrovech:

Ostrov Samos
Ostrov Lesbos
Ostrov Lefkada
Ostrov Korfu
Kapverdské ostrovy