Itálie
Italská republika, ale nikdo jí neřekne jinak než Itálie. Tak na tu se zaměříme v tomto článku. Omezit návštěvu této země pouze na Řím a Benátky by byla škoda, když můžete zažít módu v Milánu, fotbalový zápas v Turíně, vidět barevné Cinque Terre či nechat na sebe dýchnout temperament jižanské Neapole. Za žádnou cenu nevynechejte ochutnávku těstovin v restauracích.
Oblíbený multigenerační hotel se skluzavkami i wellness. Leží zhruba 300 m od pláže.
Hotel pouze pro hosty starší 16 let. Leží přibližně 1,5 km od pláže, kam sváží autobus.
Hotel v klidné části letoviska. Pláž je vzdálena přibližně 900 m a jezdí k ní autobus.
Historie
Itálie dala světu řadu významných jmen. Patří k nim Julius Caesar, Kryštof Kolumbus, Leonardo da Vinci, Bud Spencer či celá rodina Versace. Ačkoliv se mnozí z nich nikdy nemohli potkat, protože žili v jiném století, svět na ně nezapomíná. Stejně tak, jako nezapomíná na důležitou roli starověkého Říma v dějinách Itálie i celé Evropy.
Moderní dějiny Itálie zůstaly do značné míry poznamenány událostmi první a druhé světové války. Tehdy začal nabírat na síle hlas nechvalně proslulého Benita Mussoliniho. Temnou minulost se Itálii podařilo uzavřít, politický systém však ještě dlouho stabilitu nezískal. V dnešní době je Itálie kromě politické situace ovlivněna také migrační krizí.
Poloha
Země ve tvaru kozačky se nachází na Apeninském poloostrově. Její součástí je několik ostrovů, z nichž ty největší a nejznámější jsou Sicílie, Sardinie a Elba. Při návštěvě Itálie se můžete vykoupat v Jaderském, Jónském a Tyrhénském moři. Logická je tedy jeho poloha ve Středozemním moři. Itálie sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem.
Jazyk
Úředním jazykem Itálie je italština, kterou ovšem v jednotlivých regionech a na ostrovech odlišuje řada nářečí. Nejvýraznější rozdíl je mezi severem a jihem země (např. Benátky vs. Neapol). Hojně se v některých regionech využívá také němčina, francouzština či slovinština. Velké ostrovy Sicílie a Sardinie mají každý svůj jazyk, ale i zde se dorozumíte italsky.
Počasí
Kdo míří do Itálie za slunečným počasím, přijde si na své. Ve střední části Itálie je počasí suché s mírnými zimami, nejvyšší teploty panují na jihu země a na ostrovech. Naopak na severu země v horské části je podnebí nejchladnější a zimy přicházejí s bohatou sněhovou nadílkou. Koneckonců, pokud se sem vydáváte za lyžováním, moc dobře to víte.
Už na přelomu dubna a května se mohou teploty pohybovat nad hranicí 20 °C. Drží se zde až do října. Nejdeštivější období bývá na začátku a na konci roku. Naopak v letních měsících, tedy od června do srpna bývají teploty i vyšší než 30 °C. Na tuto hranici mohou dosahovat ještě v září. Nejvhodnější měsíce k návštěvě se tedy liší podle aktivit, na které se zde chystáte.
Doprava do Itálie
Výběr nejvhodnější dopravy závisí na tom, kterou část země chcete navštívit. Na sever země se totiž dostanete během pár hodin, nabízí se tedy využít autobusu nebo vlastního auta. Přicestovat můžete například s Regiojetem, který vás odveze až do Říma. Cesta trvá kolem 20 hodin a stojí necelé 3 000 Kč. V případě vlaku by vás čekal přestup a dražší jízdenka.
Jižnější části země a italské ostrovy je nejlepší navštívit letadlem a/nebo lodí. Najít letenku do Itálie není nic složitého a ve většině případů ani finančně nákladného. Jejich cena totiž začíná už na pár stech korunách, zejména v akcích. V sezóně se létá přímo z Prahy téměř do každé části pevninské Itálie. Lety trvají průměrně kolem 1 až 2 hodin v závislosti na destinaci.
Jak cestovat po Itálii a na její ostrovy?
Mezi jednotlivými ostrovy se cestuje trajektem nebo letecky. Itálie včetně ostrovů čítá na 80 letišť, ze kterých se vypracují i vnitrostátní linky. Vnitrostátní lety vás dopraví na každý z větších obydlených ostrovů. Trajekty jsou vedle nich pomalejší, ale možná atraktivnější variantou. S jejich pomocí se můžete z Itálie na ostrovy dostat až několikrát během dne.
Pro přemisťování po pevninské Itálii můžete zvolit také leteckou přepravu, obzvlášť pokud cestujete na dlouhé vzdálenosti. Nabízí se však i autobusy nebo železniční síť.
Víza a podmínky přicestování
Česká republika i Itálie jsou součástí Schengenského prostoru, ve kterém platí pravidla o volném pohybu osob. Znamená to tedy, že můžeme italské hranice libovolně překračovat. Pro vstup na hranice tohoto státu vám stačí platný občanský průkaz, cestovní pas není nutný.
Možnost cestování na občanský průkaz se vztahuje na leteckou i pozemní přepravu. Není nutné vyřizování žádných víz. Obecně se dá říct, že při pobytu kratším 90 dnů nemusíte vůbec nic řešit. Dokonce ani očkování. Pokud se však chystáte na území Itálie strávit déle než 90 dnů, bude nutné přihlásit se zde k pobytu. Obvykle je to možné na obecních úřadech.
Peníze a ceny
Až do roku 2002 byste pro nákupy na území tohoto státu potřebovali směnit české koruny za italské liry. Po 140 letech její „vlády“ ji zde v roce 2002 vystřídalo euro. Itálie je považována za jeden z nejrozvinutějších států v Evropě, má silný průmysl i zemědělství. To však platí pouze o severu země, který tvoří polovinu HDP celé země. Situace na jihu je o poznání horší.
Situace s bankomaty a směnárnami se podobá té u nás. Obojího je po celém území země dostatek. Výjimkou jsou pouze malá města a vesnice. Pro poplatky za výběru z bankomatu na území Itálie neexistuje jednotné pravidlo, záleží na podmínkách vaší české banky.
Samozřejmostí je možnost platby kartou, ovšem opět s výjimkou vesnic a malých měst. Proto je vždy dobré s sebou hotovost mít, ostatně jako všude jinde na cestách. Co se týče cen, záleží na tom, kde a co kupujete. Návštěvy restaurací či nákupy na trhách se vám mohou prodražit. Ovšem ceny v supermarketech jsou nastavené na podobné úrovni jako u nás.
Aktivity v Itálii
O Itálii je známé, že vás potěší vyžitím během letních prázdnin i v zimním období. Na své si přijdou příznivci módy, kultury i gastronomických zážitků. Zúčastnit se můžete například benátského karnevalu, který se koná každý únor. V Miláně můžete navštívit nákupní centra, která se nacházejí v historických budovách, a obhlédnout zdejší módní trendy.
Velkým lákadlem jsou bezpochyby italské ostrovy. K nejnavštěvovanějším patří Sicílie, Sardinie, Elba, Ischia či Capri. Jak jsme psali výše, dostanete se sem letecky i trajektem. Zamilujete se do zdejších pláží, krajiny i pestré nabídky vodních aktivit včetně šnorchlování. Pokud plánujete zůstat pouze na pevnině, můžete navštívit ministáty Vatikán a San Marino.
Sever země ohraničují italské Alpy, jejichž známou součástí jsou nádherné Dolomity. Věděli jste, že jsou zapsány na seznamu UNESCO? Tím ale krásná příroda Itálie nekončí, a tak se můžete vydat třeba k jezeru Garda, které vám dopřeje plnohodnotné zážitky jako návštěva pláží. Z trochu jiného soudku lze doporučit Vesuv, stále činnou sopku nedaleko Neapole.
Do Itálie se můžete vydat i čistě za objevováním měst. Nabízí se Řím, který je hlavním městem země. Navštivte také Pompeje, Turín, město Bologna či Florencii. Italská města jsou bohatá na památky ze seznamu UNESCO, krásnou architekturu i malebné uličky.
Zhruba 300 aktivit v různých oblastech Itálie můžete absolvovat díky Manawa.com.