Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Poreč

Poreč vám umožní se dopoledne koupat v průzračně čistém moři, odpoledne vyzkoušet adrenalinové vodní lyžování, v podvečer se vydat na prohlídku historické části města a poté se vrhnout do víru pulzujícího nočního života. Vypadá nějak podobně představa vaší ideální dovolené? Pak sem určitě zamiřte. Jde o oblíbené chorvatské město, jehož kouzlu je extrémně snadné propadnout. Zjistěte, co všechno vám toto místo může nabídnout a třeba rovnou naplánujte svou příští dovolenou.

Luxusní vila

Luxusní vila pro 8 hostů. Čtyři koupelny i ložnice a jen 1 km od pláže.

Pětihvězdičkový hotel

Ubytování se soukromou pláží. Během pobytu vás zabaví živá hudba.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel, kde si půjčíte auto i kolo. Je určený pouze pro dospělé turisty.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel organizující výlety na kolech. Parkovat zde můžete za poplatek.

1. O destinaci Poreč

Poreč má opravdu dlouhou a bohatou historii. Již během 2. století př.n.l. byl v této oblasti postaven vojenský tábor a zajímavé je, že centrum starého města ho svým tvarem připomíná dodnes.

Od 5. století až do druhé světové války bylo město pod nadvládou různých států a vládců. Nejdelší bylo období vlády Benátské republiky. Poreč se její součástí stala jako vůbec první istrijské město. Tuto dobu dodnes připomínají některé dochované stavby.

Během druhé světové války pak Poreč obsadili Němci. Město zažilo celkem 34 bombardování Spojenci, zničeno bylo téměř 75 % celé Poreče. Město ale zvládlo překonat i tak fatální škody a dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa v celém Chorvatsku.

Poreč Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště v Poreči

Pláže v okolí Poreče dokonale charakterizuje jedno slovo: rozmanitost. Mnoho pláží nabízí plnou výbavu v podobě slunečníků, lehátek, toalet a barů. Stačí ale popojet kousek za město a najdete divoké pláže. Lehnout si můžete na oblázky i pevnou zem, nechybí ani populární betonová plata. Kvalita vody a pláží je v Poreči na tak vysoké úrovni, že se zde nachází hned 20 % ze všech chorvatských pláží oceněných Modrou vlajkou!

Na jaké konkrétní pláže se v Poreči a jeho okolí můžete těšit?

Městská pláž Poreč: V samotném srdci města se nachází oblázková pláž s veškerou vybaveností, zajištěný je i bezbariérový přístup. V bezprostředním okolí můžete navštívit řadu restaurací či kaváren. Pokud se budete potřebovat protáhnout, přímo u pláže nechybí venkovní posilovna. Městská pláž je velmi oblíbená mezi turisty, obzvlášť v létě tak na ní bývá hodně živo.

Brulo: Jižně od centra města leží 500 metrů dlouhá pláž oceněná Modrou vlajkou. Částečně je oblázková, částečně travnatá a nechybí ani zpevněné plochy pro opalování. Borovice a cypřiše obklopující pláž poskytují kýžený stín. Vyzkoušet můžete některý z nabízených vodních sportů, samozřejmostí je možnost pronajmout si slunečníky a lehátka. Na část pláže mají přístup dokonce i zvířecí mazlíčci.

Borik: Z pláže na severní straně Poreče budete mít kouzelný výhled na staré město. Pláž je částečně štěrková a částečně zpevněná, před sluníčkem se můžete schovat do blízkého borovicového lesa. K dispozici jsou lehátka, slunečníky i šlapadla. Až vás opalování začne nudit, zahrát si můžete volejbal, tenis či minigolf.

Oliva: Lodí se z Poreče dostanete na nedaleký ostrov Sveti Nikola, kde se nachází další z pláží na našem seznamu. Pláž Oliva je pokrytá oblázky a díky pozvolnému vstupu do moře je ideální i pro malé děti a neplavce. Pro své krásy byla oceněna Modrou vlajkou.

Pokud spíše než moři dáváte přednost koupalištím, rozhodně si nenechte ujít návštěvu aquaparku Aquacolors. Chcete mít celý bazén jen pro sebe? Pronajměte si vilku s bazénem.

Poreč koupání a pláže

3. Příroda v destinaci Poreč

Poreč tu má něco i pro milovníky přírody. Vyniká mimořádnou čistotou vody, oplývá ale i úrodnou půdou a bujnou vegetací. Až k moři se mnohdy táhnou husté borovicové lesy. Pro Poreč a okolí je naprosto typické členité pobřeží s celou řadou zátok. Túry do přírody tak mají zelenou. A nejen ty – Poreč nabízí více než 250 km značených cyklotras různých délek a obtížností. Společně s Novigradem je tak nejlepším cyklistickým cílem na celé Istrii.

Poreč příroda

4. Kam na výlet v destinaci Poreč

Staré město Poreč

Navštívit historickou část Poreče je skoro povinnost. Toulejte se romantickými uličkami, nasávejte starobylou atmosféru a potkávejte jedno fotogenické místo za druhým. Procházku můžete proložit nákupem suvenýrů v jednom z mnoha krámků či chvíli posedět v hospůdce a kochat se okolím. Vůbec nejhezčí je podle nás staré město v podvečer, kdy vynikne jeho magická atmosféra.

Eufraziova bazilika

Další naprostá nutnost při návštěvě Poreče. Stáří baziliky se datuje až k 6. století. Právě pro svou významnou historickou hodnotu byla budova roku 1997 zapsána i na seznam UNESCO. Vidět nádherné mozaiky a výhled ze zvonice stojí za to. Bazilika v sobě kombinuje byzantské a klasické prvky. Zajímavé je, že Eufraziova bazilika stojí na místě jiného kostela z křesťanského období.

Baredinská jeskyně

Jeskyně je od Poreči vzdálená 5 km a okouzlí vás bohatou krápníkovou výzdobou. Stalaktity a stalaktáty tvoří více či méně realistické sochy, z propasti hluboké 66 m se vám možná trochu zamotá hlava. Návštěvníkům je jeskyně otevřená už od roku 1995. Během prohlídky jeskyně možná narazíte na místní druh mloka, který žije jen v Chorvatsku a na Slovinsku. Prohlídka trvá 40 minut.

Další zajímavá místa

Památky v Poreči

Kruhová věž: Tzv. kruhová věž je jednou ze tří dochovaných věží ze středověku. Dříve hrála důležitou roli v obraně města, dnes si ve věži můžete posedět v útulném baru s terasou. Zdejší koktejly jsou legendární!

Výlety do okolí

Město Rovinj: Jen 34 kilometrů vás bude dělit od malebného města Rovinj. To vám svou atmosférou možná připomene italské Benátky. Projděte se historickým jádrem, prohlédněte si vnitřek kostela sv. Eufémie a pro hezké fotky zajděte do přístavu, odkud je ten nejlepší výhled na město. Je tu toho ale mnohem víc, počítejte s celodenním výletem.

Město Pula: Krásné historické město je od Poreče vzdálené 59 km. Proslulo především římským amfiteátrem, který patří mezi šest nejvýznamnějších amfiteátrů na světě. Kromě toho můžete navštívit i další památky z historie, několik muzeí či akvárium. Ideální tedy bude sem podniknout výlet na celý den.

Město Benátky: Už jsme je zmínili, výlet si ale skutečně můžete udělat i do proslulých Benátek. Plavba lodí trvá necelé 3 hodiny. V Benátkách pak navštivte náměstí sv. Marka a projeďte se gondolou.

Ostrov Sveti Nikola: Kdykoliv si budete chtít odpočinout od davu turistů, zamiřte na ostrov Sveti Nikola. Na místě budete obklopeni přírodou a potkáte jen menší počet lidí, prostě úplný opak Poreče. Porečské nábřeží přitom od břehů ostrůvku dělí pouze 5minutová jízda lodí.

Limský záliv: Stačí necelá hodina jízdy autem a dorazíte k Limskému fjordu. Na místě si užijte plavbu výletní lodí a poté určitě navštivte restauraci Viking, kde vám připraví naprosto exkluzivní mořské plody.

Platforma Manawa vám zajistí další zajímavé výlety i s průvodcem.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity v Poreči

Aquapark Aquacolors: Největší aquapark v Chorvatsku, 13 obrovských skluzavek a nejdelší líná řeka v jižní Evropě – představujeme vám Aquacolors. Adrenalin si užijí děti i dospělí.

Motodrom Poreč: (Skoro) jako závodník Formule 1 si budete připadat na tomto motodromu. Najdete zde speciálně navrženou závodní dráhu, která je postavena v souladu s celosvětovými normami pro motoristický sport. Závodit mohou děti i dospělí.

Lanový park Sky Fox: Adrenalin pro všechny věkové kategorie, takový je slogan tohoto parku. Překonávat můžete několik tras a nepřijdete ani o oblíbený zip-line (lanový skluz).

Láká vás kajaking, cyklistika nebo byste rádi vylezli nějakou tu skálu? Využijte služby agentury Terra Magica Adventures.

Vodní lyžování si můžete vyzkoušet na místě zvaném Ski Lift Poreč. Projedete se rychlostí mezi 30 až 58 km/h, veškeré vybavení si můžete zapůjčit na místě.

Windsurfing si užijete i jako začátečník, pokud využijete nabídku služeb společnosti ProSurf. Ti vám půjčí vybavení a ještě vysvětlí základy.

Potápění si můžete domluvit v Poreč Diving Center. Možnost podívat se pod mořskou hladinu nabízí pokročilým i začátečníkům.

Pro půjčení kola je nejlepší služba Poreč BikeShare. Je spolehlivá i cenově dostupná.

Poreč sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti v Poreči

Poreč si zamilují děti každého věku. Pro ty nejmenší je připraveno několik hřišť, ty větší si pořádnou dávku adrenalinu užijí v již zmíněném aquaparku Aquacolors. Děti zaujme i návštěva starého města nebo výlet do Baredinské jeskyně. Co ještě můžete se svými potomky podniknout?

Dinopark Funtana: Jako v Jurském parku si vaše ratolesti budou připadat, až navštíví tento dinopark. Hýbající se modely dinosaurů jim přinesou opravdu autentický zážitek. A od roku 2020 na ně čekají ještě vylepšené atrakce.

Ponorka Yellow Submarine: Unikátní podmořský zážitek vám zprostředkuje žlutá ponorka. Ať už se podíváte do podvodní kabiny, nebo zůstanete na palubě nad vodou, na tenhle výlet vaše dítka určitě nezapomenou.

Observatoř Višnjan: Observatoř pro děti pravidelně připravuje nejrůznější akce. Z Poreče to k ní budete mít jen 12 km.

7. Noční život v Poreči

Dovolená bez nočního života pro vás není ta pravá dovolená? Poreč vás v tomto ohledu nezklame. Restaurace, kavárny, bary a nejrůznější kluby – pokaždé budete mít kam vyrazit. Ať už je vašemu srdci blízký jakýkoliv hudební styl, v Poreči si jistě vyberete. Samozřejmostí jsou i různé kulturní akce, vůbec nejoblíbenější je Poreč Open Air Festival. Kam konkrétně můžete vyrazit?

Byblos: Tato diskotéka je naprostý pojem. Pokud milujete noční život, tady nesmíte chybět. Obrovský prostor, luxusní interiér a skvělá hudba – to vše vás tady čekáte. Můžete natrefit i na tak proslulá jména jako je například David Guetta.

Saint&Sinne: I tady zažijete dobrou párty. Můžete se těšit na ty nejlepší EDM skladby a skvělou show. O prázdninách klub obvykle praská ve švech a bavit se tu můžete téměř do rána.

Yesterday: Mnohem poklidnější atmosféra vás čeká v baru s tématikou Beatles. V pátky a o víkendech zde často vystupují místní umělci.

8. Počasí v Poreči

Pro Poreč je charakteristické suché léto s příjemnými teplotami kolem 26 °C a poměrně dlouhá, deštivá a větrná zima.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou v Poreči? Z hlediska počasí kdykoliv od června do konce září. Výběr konkrétního měsíce pak přizpůsobte svým očekáváním. Pokud chcete zažít opravdu pulzující atmosféru, do Poreče dorazte v červenci či srpnu. Pozor snad jen na první 3 týdny v srpnu, kdy sezóna dosahuje svého vrcholu a ulice města praskají ve švech. Pokud přeci jen toužíte po o něco klidnější atmosféře, ideální pro vás bude červen či září.

9. ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Poreče

Poreč je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Chorvatsku. Toto malebné pobřežní město na západním pobřeží Istrie ročně navštíví více než 500 000 turistů. A dané číslo se rok co rok zvedá.

Co sem všechny tak přitahuje? Kromě příjemné atmosféry je to především fakt, že Poreč může sloužit jako ideální základna pro výlety po celé Istrii. Navíc nabízí optimální rovnováhu mezi pasivním a aktivním vyžitím. Užijete si zde odpočinek na plážích, sporty, rodinné aktivity i noční život.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Poreče

Poreč od nás není daleko. Z Prahy vám cesta zabere 9 hodin, z Brna ještě o hodinu méně.

Toto chorvatské město má perfektní polohu pro prozkoumání celého poloostrova. Za hodinu jízdy můžete navštívit všechny významné istrijské památky.

V Poreči to žije. Ať už vás zajímají koncerty, karnevaly, food festivaly, nebo třeba plavecký maraton, v tomto chorvatském městě si přijdete na své.

Jedno slovo: historie. Najdete zde část města starou 2 000 let i proslulou Eufráziovu baziliku zařazenou na seznam UNESCO.

Vybírat můžete z různých druhů ubytování od velkých hotelových komplexů až po malé apartmány. Chcete to vzít opravdu lowcost? V okolí Poreče najdete i několik kempů.

Město vyniká čistotou vody. Zejména ze začátku prázdnin se můžete těšit na koupání v perfektně průzračném moři.

Ať už si nejlépe odpočinete na oblázcích, písku, štěrku či na betonových platech, v Poreči naleznete pláž, která vám bude vyhovovat.

V ulicích je ukázková čistota i přes hlavní sezónu. Ne nadarmo je Poreč jedním z nejčistších míst na Istrii.

Díky lodnímu spojení se odtud za krátkou chvíli dostanete do Itálie.

Výborné jídlo a pití. Ochutnejte istrijský pršut nebo ombolo (nakládané grilované vepřové maso) a zapijte to sklenkou excelentního istrijského vína.

Jen pár kilometrů od Poreče se nachází největší aquapark v Chorvatsku.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Poreče

Toto město patří mezi nejnavštěvovanější místa v Chorvatsku a obzvlášť v létě tak může být pořádně přeplněné turisty.

Ruku v ruce s vysokou oblibou jde i vysoká cena. Počítejte s tím, že ubytování ani strava nebude nejlevnější.

Dovolenou za božského ticha si tu neužijete, ani v noci není v ulicích úplný klid.

V Poreči není letiště. To nejbližší se nachází v Pule. Pokud tedy na dovolenou chcete cestovat letadlem, je nutné počítat s delší dobou transferu z letiště.

Ve vodě můžete natrefit na mořského ježka. Boty do vody to sice jistí, někomu ale nemusí vyhovovat je nosit.

10. Nejoblíbenější zájezdy do destinace Poreč

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Poreči na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Villa Lavanda Vabriga

Villa Lavanda Vabriga - poreč chorvatsko

Lokalita: Poreč
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Luxusní vila je skvělým řešením v případě, že cestujete ve větší skupině osob. Villa Lavanda Vabriga pojme až osm hostů, pro které má přichystané čtyři ložnice a čtyři koupelny. Vila leží zhruba kilometr od centra města i od pláže, takže budete pobývat v blízkosti moře. Z vyšších pater oceníte výhled na moře i do uklidňující zeleně.

Tato luxusní vila si vás bude hýčkat. Je vybavená bazénem, soukromým parkováním, terasou s možností grilování, plně vybavenou kuchyní i koupelnou a saunou. Vilu můžete obývat i s dětmi. Za pobyt s domácími mazlíčky je vyžadován příplatek, zakázáni ale nejsou. Městečko Poreč je odtud vzdáleno přibližně devět kilometrů.

Valamar Collection Marea Suites

Valamar Collection Marea Suites Poreč

Lokalita: Poreč
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: TUI

Pětihvězdičkový hotel Valamar Collection Marea Suites se nachází v Poreči, přibližně 3 km od centra s památkami. Ale nebojte, za nákupy nebudete muset tak daleko. Nejbližší nákupní možnosti totiž budete mít ve vzdálenosti přibližně 400 metrů. Ve stejné vzdálenosti pak čekají i restaurace. Jedná se o plážový hotel, u kterého budete mít k dispozici soukromou pláž vzdálenou pouhých 80 m od hotelu.

Součástí vybavení hotelu jsou hned 3 bazény se slanou či sladkou vodou a ještě navíc dětský bazének. Samozřejmostí je možnost využívat lehátka i slunečníky. Během pobytu si ale můžete dopřát ještě větší luxus a ubytovat se v pokoji s vlastním bazénem určeným právě jen pro váš pokoj. Na hotelu si můžete zapůjčit automobil i kolo. Můžete si zde zacvičit jógu, aerobik, či zahrát tenis. Nechybí živá hudba.

Valamar Riviera Hotel & Residence

Valamar Riviera Hotel & Residence Poreč

Lokalita: Poreč
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking.com

Valamar Riviera Hotel & Residence je čtyřhvězdičkové ubytování, které najdete pouhých 100 m od samotného centra města Poreč. Tím, že budete mít historické centrum tak blízko, se do něj můžete vydat prakticky kdykoliv. Samotný hotel je určený pouze pro dospělé, není tedy vhodný pro rodinnou dovolenou s dětmi. Vlastní oblázková pláž je od hotelu vzdálená rovněž pouze 100 metrů.

Na hotelu si můžete zapůjčit automobil nebo kolo a prozkoumat oblast na vlastní pěst. Využít ale můžete i stanoviště taxi či autobusové zastávky – obě varianty jsou přímo u hotelu. Můžete si zde také zahrát tenis nebo zajít na masáž. Kulturní zážitky pro vás obstará živá hudba, která v určených hodinách hraje přímo na hotelu. Na výběr budete mít ze dvou typů pokojů, z nichž jeden nabídne výhled na moře.

Rubin Sunny Hotel by Valamar

Rubin Sunny Hotel by Valamar Poreč

Lokalita: Poreč
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Tříhvězdičkový plážový hotel Rubin Sunny Hotel by Valamar leží ve městě Poreč, přibližně 1 km od centra. Volně přístupná oblázková pláž se nachází jen 100 m od hotelu. Za poplatek si na ní můžete půjčit lehátka i slunečníky. Okolí hotelu obklopují různé nákupní možnosti včetně supermarketu. Daleko není ani diskotéka či nejrůznější turistická lákadla. U hotelu je k dispozici parkoviště za poplatek.

Součástí venkovního vybavení je bazén se sladkou vodou a dětský bazének. U bazénu můžete bezplatně využívat lehátky i slunečníky. Je zde také bar s osvěžujícími nápoji. Aktivní dovolenou pro vás zajistí sportovní vyžití přímo u hotelu. Můžete si zde zahrát plážový volejbal, tenis či minigolf. Na pláži vyzkoušejte některé z nabízených vodních sportů. Zúčastnit se můžete také cyklovýletu, který organizuje hotel.

Vydejte se i do dalších destinací:

Biograd na Moru
Crikvenica
Umag
Ostrov Krk