Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Spojené arabské emiráty

Ajman

Je zvykem, že každý z Arabských emirátů má svůj superlativ. Ajman je tím nejmenším ze všech. Česky psaná podoba povoluje také pojmenování „Adžmán“, oba názvy však odkazují jak na město, tak na emirát, ve kterém se nachází. Ačkoliv je nejmenší, i tak se stal jedním ze zakládajících členů. Proč ho při svém putování nevynechat prozradíme v tomto článku.

Několik bazénů

Hotel, který vás bezplatným minibusem zaveze třeba do Dubai Mall.

Vyhřívaný bazén

Hotel se spa centrem i posilovnou, který je vhodný pro náročné klienty.

Exotická zahrada

Hotel s udržovanou exotickou zahradou, ve které můžete relaxovat.

1. O destinaci Ajman

Nejmenší ze všech sedmi Spojených arabských emirátů, Ajman, je mírumilovným a klidným místem. Je známý pro svou krásu, malebnost a příjemné pláže. Zároveň se ale v současnosti projevuje jako rychle rostoucí ekonomika, která nabídne památky i nákupní centra.

Emirát Ajman je tvořený třemi částmi – hlavním městem a dvěma exklávami, které jsou převážně zemědělskými oblastmi. Pobřeží tohoto emirátu je dlouhé 16 km, je tedy logické, že o klidná místa nebude nouze. Slunečná plážová dovolená bude v tomto emirátu doplněná o skromné historické zážitky. Obchodní význam této oblasti jde ovšem také rychle dopředu.

Hlavní město emirátu Ajman, které nese stejný název, má zhruba čtvrt milionu obyvatel. Zajímavé je, že v něm žije více než 90 % obyvatelstva emirátu. Hlavními lákadly města jsou pevnost a muzeum, které soustředí svoji expozici na život místních před objevem ropy.

Ajman o destinaci

2. Pláže v Ajman

Ačkoliv tento emirát láká zejména na klidnou dovolenou u moře, výběr pláží nebude vzhledem k jeho velikosti tak štědrý jako v případě ostatních emirátů. I tak jsou jeho pláže ideálním místem pro odpočinek uprostřed přírody, ale také pro procházky i pozorování delfínů. Pláže jsou poseté bílým pískem a omývané křišťálovou vodou.

V Ajmanu se nacházejí dvě veřejné pláže, které jsou umístěné v těsné blízkosti u sebe.

Al Zorah – Pláž Al Zorah proslula kromě svého bílého písku také tím, že se jedná o skvělé místo pro rybolov. Jedná se o klidné místo, kde si můžete užít pohodový čas se svou rodinou například během pikniku. Část této pláže je hotelová, jinak se ale jedná o veřejnou pláž.

Al Hamriya – Klid a bílý písek jsou prvky, které se objevují také na pláži Al Hamriya. Je oblíbeným místem pro procházky podél pobřeží. Nachází se zde i několik restaurací a nabídka vodních sportů. Jsou zde také plavčíci střežící situaci v moři, zatímco se koupete.

V Ajmanu jsou ovšem i další pláže, ty jsou ale součástí hotelových resortů. Pokud tedy stojíte o plážovou dovolenou, doporučujeme zvolit hotel, který má k dispozici soukromou pláž.

Ajman pláže a koupání

3. Příroda destinace Ajman

Maličký emirát Ajman nabízí veškerého vyžití poskrovnu. Stejně tomu je i v případě přírodních krás, neznamená to ale, že by se zde nebylo na co dívat. Nachází se zde například tzv. Ladies Park, což je klidné místo s dětským hřištěm, palmami, lavičkami a zelení. Ve městě Ajman se pak nachází zvířecí park Pygmy Zoo, kde se setkáte se želvami i velbloudy.

Jednou z nejznámějších přírodních atrakcí na území emirátu Ajman je přírodní rezervace Al Zorah. Rezervace byla založená v roce 2004 za účelem ochrany místní biodiverzity a ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří se na tomto území vyskytují. Jsou zde pláže, ostrůvky i široké možnosti, jak si místo vychutnat. Jednou z nich jsou třeba vodní sporty.

4. Kam na výlet v Ajman

City Centre Ajman

City Centre je největší nákupní centrum tohoto emirátu. Uvádí se, že sem každý rok zavítá zhruba 10,5 milionu návštěvníků. Koupíte se oblečený osazené více než 80 mezinárodními značkami, můžete si sem zajít do kina i do zábavního centra. Stravovacích možností je zde více než 15. V nedávné době se dočkalo rekonstrukce a inovace stále pokračují.

Národní muzeum

Národní muzeum v Ajmanu je umístěné přímo ve středu města. Jeho budova patří k jedné z nejstarších pevností ve Spojených arabských emirátech. Byla postavena v 18. století a ve své době sloužila jako rezidence tehdy vládnoucích rodin dané lokality. Pevnost byla rovněž první obrannou linií Ajmanu. Muzeum patří k jedné z nejoblíbenějších atrakcí Ajmanu.

Mešita šejka Zayeda

V Ajmanu se nachází mešita, která nese stejný název jako ty v Ras Al Khaimah a Abú Dhabí. Je nejdůležitější náboženskou stavbou v celém tomto emirátu a zároveň je symbolem města Ajman. Od ostatních náboženských institucí ve městě se značně liší svou architekturou. Byla postavena na památku zesnulého šejka jménem Rashid bin Humaid Al Nuaimi.

Další zajímavá místa

Dhow Yard – Jedná se o největší loděnici na výrobu lodí na celém světě. Hlavním produktem jsou dřevěné plachetnice dhow. Během návštěvy si můžete tuto tradiční výrobu prohlédnout.

Etisalat – Budova, která nese stejný název jako ta v Sharjah, se nachází i zde. Tato věž je dominantou na panoramatu města a zaujme vás svou neotřelou architekturou.

Kulturní centrum Al Jarah – Toto kulturní středisko je pro návštěvníky emirátu místem, ve kterém se mohou dozvědět mnohé o celé zemi, jejím vzniku i procesu rozvoje.

5. Sportovní aktivity

Po celém emirátu se nachází několik sportovních center, která můžete navštívit. Ovšem nejjednodušší cestou, jak se dostat ke sportovním činnostem v emirátu, je ubytovat se v některém z hotelů a využít jeho nabídky. K nejčastěji nabízeným aktivitám patří vodní nebo týmové sporty, případně jiné sportovní činnosti konané přímo na pláži.

V oblasti Masfout se nachází pohoří Hajar, které je oblíbeným místem pro horskou turistiku. Díky vyšší nadmořské výšce vás zde čeká příjemné ochlazení v podobě nižších teplot a ještě příjemnější výhledy do okolí. Oblast se nachází jihovýchodně od města Ajman.

Pokud by se vám zachtělo kempovat, doporučujeme se vydat do oblasti Al Zorah, kde můžete kempovat přímo u moře. Zarezervovat si zde můžete pohodlné a vybavené karavany. K jedné z nejoblíbenějších aktivit na území Ajmanu patří rovněž rybaření. Pro činnost je zapotřebí si sehnat povolení. Podél pobřeží je několik oblíbených míst pro rybaření.

Obvykle doporučujeme také aktivity z webu Get Your Guide, v tomto případě ale nabídka není příliš rozsáhlá a láká spíše na návštěvu zhruba 50 km vzdálené metropole Dubaj.

Ajman sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Návštěvou některých míst v destinaci Ajman uděláte radost i svým dětem. Jejich den bezpochyby zlepší návštěva již zmiňované zoo nebo zábavního centra Magic Planet. Nebojte se s nimi zajít ani do muzea, kde si prohlédnout exponáty, které zaujmou velké i malé.

7. Noční život v Ajmanu

Od „divokého“ nočního života v Dubaji nebo Abú Dhabí se ten v Ajman značně liší. Nejvíce to žije v hotelových klubech, což jsou mimochodem jedna z mála míst, kde je možné konzumovat alkohol. Pokud vám to nebude stačit, můžete vyrazit do Dubaje.

8. Počasí v Ajmanu

Kdy je nejlepší čas navštívit Ajman? Za to nejvhodnější období se považují měsíce od října do dubna. Během letních měsíců zde panuje poměrně vysoká vlhkost vzduchu a stejně tak i vysoké teploty. Počasí se podobá tomu, jaké panuje v Emirátech obecně. Během zimních měsíců se ovšem teploty pohybují kolem příjemných 25 °C, které přejí cestování.

9. Jak se dostat do destinace Ajman?

Nejjednodušší cestou, jak se dostat do této destinace, je pravděpodobně vyrazit z Dubaje. Do Dubaje se dostanete snadno lety z Prahy a odtud můžete dále pokračovat například autobusem. Pro pobyt po emirátech můžete také využívat taxíky nebo zapůjčené automobily, které vyjdou vzhledem k nízkým cenám paliv poměrně levně.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Ajman

V destinaci Ajman se nachází množství luxusních resortů, z nichž některé jsou rovněž v nabídce českých cestovních kanceláří. Drtivá většina hotelů se pohybuje v kategorii čtyřhvězdičkových a pětihvězdičkových ubytování. Níže přinášíme některá z nich.

Hotel Bahi Ajman Palace

Hotel Bahi Ajman Palace Ajman

Lokalita: Ajman
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Chcete-li si během své dovolené dopřát luxus, můžete se ubytovat např. v oblíbeném pětihvězdičkovém hotelu Bahi Ajman Palace, který nabízí cestovní kancelář Blue Style. Jednou z jeho největších předností je umístění přímo na pláži, která je písčitá, má pozvolný vstup do moře a využívat můžete také molo. Lehátka i slunečníky jsou zde zdarma.

Nakupovat můžete přímo v hotelu, centrum města Ajman ale také nebude daleko. Čeká vás pouze dvoukilometrová procházka. Pokud se budete chtít vydat dál a navštívit například Dubai Mall, můžete využít hotelového minibusu, který je vypravován zdarma. Součástí hotelu je také fitness a několik bazénů, které kromě dospělých potěší i děti.

Fairmont Ajman

Fairmont Ajman

Lokalita: Ajman
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Dalším zástupcem pětihvězdičkového hotelu je Fairmont Ajman, který nabízí cestovní kancelář Fischer. I on patří k těm nejoblíbenějším, které v nabídce jsou. Již z fotografií je patrná jeho poloha u pláže. Pláž je písčitá, dlouhá 200 m a lehátka i slunečníky jsou k dispozici zdarma. Svým charakterem je tento hotel vhodný pro náročné klienty.

Kromě moře se můžete kdykoliv vykoupat také v bazénu, který je zajímavou svou možností klimatizace, případně vyhřívání. U bazénu je bar a lehátka i slunečníky jsou zde pochopitelně zdarma. Součástí hotelu je také spa centrum a fitness. Posilovnu lze využívat zdarma. Za poplatek si můžete vyzkoušet některé sporty, např. kajaky, šlapadla, vodní sporty či golf.

Ajman Hotel

Ajman Hotel

Lokalita: Ajman
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Pro poslední tip na hotel jsme se rozhodli zamířit do nabídky cestovní kanceláře EXIM Tours. Pětihvězdičkový hotel nazvaný jednoduše Ajman Hotel patří k nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným ubytováním. Jedná se o hotel přímo u pláže. Pláž je písčitá a lehátka i slunečníky jsou zde zdarma. V areálu hotelu nechybí ani bazén pro dospělé a bazén pro děti.

Prostředí hotelu velebí exotická zahrada vyzývající k odpočinku. Centrum města i nákupní možnosti jsou od hotelu vzdálené zhruba 5 km. Hotelu nechybí lázeňské centrum, kadeřnictví ani dětské hřiště. Zdarma si můžete zajít i do posilovny nebo zahrát volejbal či tenis. Za poplatek je k dispozici např. také bowling, masáže či vodní sporty na pláži.