Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Maskarénské souostroví

Maskarénské souostroví, nebo také Maskarény, jsou ostrovy v Indickém oceánu. Toto souostroví patří Francii a nacházejí se v něm např. ostrovy Mauricius, Réunion či Rodrigues. Oblast se vyznačuje sopečnou aktivitou, kromě sopek zde ale spatříte i nedotčenou přírodu, zcela čiré moře, množství zátok, exotických květin, živočichů i chráněných oblastí.

Historie Maskarénského souostroví

Maskarény byly známé jako kolonie několika mocností. O nadvládu nad nimi soupeřili Portugalci, Francouzi, Nizozemci i Britové. Národy těchto mocností převzali vždy na určitou dobu vládu nad několika, případně nad všemi ostrovy Maskarénského souostroví.

Maskarény objevili na začátku 16. století Evropané, ačkoliv už předtím byly známé arabským mořeplavcům. O přesných datech objevení jednotlivých ostrovů Portugalci se dlouho vedly debaty. Důvodem neshod byla absence jakýchkoliv pádnějších důkazů v psané podobě. Později byly předloženy skromnější popisy míst z let 1728, 1598 a 1613.

Samotná historie každého z ostrovů se pak mírně liší, stejně jako způsob, jakým přišly ke svým jménům (případně po kom svá jména získaly). Maskarény jako takové byly pojmenovány po portugalském mořeplavci jménem Pedro Mascarenhas. Ten toto souostroví navštívil v roce 1512. To, co ostrovy spojuje, je jejich původ – vulkanický.

Poloha Maskarénského souostroví

Maskarénské souostroví leží v západní části Indického oceánu. Souostroví zahrnuje tři velké ostrovy (Mauricius, Réunion a Rodrigues), které jsou v této oblasti rozesety v různých vzdálenostech od sebe. Součástí je také několik malých sopečných pozůstatků. Obecně se celá tato oblast rozprostírá zhruba 700 – 1500 kilometrů východně od ostrova Madagaskar.

Fauna a flóra

Ostrovy se liší svou velikostí, stářím i blízkostí ke své nejbližší pevnině – ostrovu Madagaskar. Všechny se ovšem mohou pochlubit tím, že jsou domovem pro mnoho endemických druhů rostlin. Jen v případě flóry by toto číslo znamenalo několik stovek druhů. Souostroví utváří ekoregion, který se projevil zejména v přítomnosti specifických lesů.

V případě fauny je bohužel nutné říci, že od dob trvalého osídlení této oblasti, tedy zhruba od 17. století, velká část původní zvěře vyhynula, nebo se minimálně stala ohroženou. Řada druhů ptáků se v oblasti vyvinula do nelétavých forem, zástupcem by mohl být např. vyhynulý pták dodo. Naopak jiné živočišné druhy sem obyvatelstvo postupně zavedlo.

Chráněné oblasti

Zmínka o chráněných oblastech nám zde nesmí chybět. Až 40 % celkového území tohoto souostroví je tvořeno chráněnými oblastmi. Najdete mezi nimi několik národních parků a přírodních rezervací, z nichž se většina nachází na ostrovech Mauricius a Réunion.

Jaké ostrovy tvoří Maskarénské souostroví?

Mauricius

Sopečný ostrov Mauricius je obklopený korálovými útesy, krásnou krajinu ale najdete i přímo na ostrově. Jsou zde vodopády, skály, lesy i průzračná voda. Lítají zde pestrobarevní ptáci a po půdě se plazí želvy obrovské. Každé z jeho pobřeží láká na nějaké exotické letovisko, ve kterém budete moci odpočívat na písčité pláži nebo se stát místní ostrovní kultury.

Úvodní obrázek Mauricius Světaznalec

Réunion

Vulkanického původu je také hornatý ostrov Réunion. Většina pláží se nachází v západní části ostrova, na zbytku jeho území jich více než zde nenajdete. Narazit ale můžete i na lagunu s křišťálově čistou vodou. Rozhodně se ale neomezujte jen na pláž a vyrazte za poznáváním ostrova. Odměnou vám budou horské oblasti s vodopády, skalní útesy i lávová pole.

Réunion Maskarény Světaznalec

Rodrigues

Ostrov Rodrigues není typickou destinací s řadou luxusních rezortů a s ohromnými turistickými letovisky. Ročně sem zavítá jen pár desítek tisíc turistů, o to autentičtějším ale je. Divoká příroda se zde snoubí s ideálními podmínkami pro kitesurfing, který je zde velice oblíbený. Je zde také přírodní rezervace se želvami. Oblíbenou pochoutkou jsou chobotnice.

Rodrigues Maskarény Světaznalec

Cargados Carajos

Korálový atol Cargados Carajos je obydlený zhruba šedesáti lidmi a jeho součástí je 26 ostrovů. Místní obyvatelé se živí převážně rybolovem nebo pěstováním kokosových palem. Na menších neobydlených ostrovech to žije díky želvám, které zde kladou svá vejce.

Cargados Carajos Maskarény Světaznalec