Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Cestovní pojištění – Proč ho uzavřít a u koho?

Cestovní pojištění je jedním z nejdůležitějších bodů během cestování. Na cestách se totiž může stát mnoho věcí a je zcela zásadní se na ně připravit. V tomto článku jsme pro vás připravili srovnání několika cestovních pojištění, která se vám budou hodit nejen během letní dovolené. V druhé části článku vysvětlíme, proč pouhé zdravotní pojištění nestačí.

Nejlepší cestovní pojištění

Jedna z největších pojišťovacích společností u nás. K pojištění nabízí dárky.

Vysoké krytí

Pojišťovna nabízející vysoké krytí. K dispozici má česky mluvícího lékaře.

Specialisté na problematiku

Společnost specializovaná na cestovní pojištění. Web nabízí i tipy na cesty.

Nejlepší cestovní pojištění do zahraničí i v tuzemsku

ČSOB pojišťovna – nejlepší cestovní pojištění

ČSOB cestovní pojištění světaznalec

Sjednání online: ano | Kamenná pobočka: ano | Telefonická podpora: ano

Klady
 • Sleva 20 % při sjednání online
 • Dárky ke sjednanému pojištění
 • Lékař na telefonu
 • Cestovní pojištění pro rodinu
Zápory
 • Bez výhrad

O pojišťovně

Nejen banka, ale také pojišťovna ČSOB patří mezi největší a zároveň také nejoblíbenější společnosti tohoto typu na našem území. Kromě cestovního pojištění nabízí i další pojišťovací služby. Vznikla roku 1992 a na trhu má velice silné postavení. Je také stabilní a spolehlivá.

Rozsah krytí

Pokud si vyberete cestovní pojištění od ČSOB, bude zahrnovat krytí léčebných výloh, repatriaci tělesných ostatků, lékařské ošetření akutního problému zubů, zásah horské služby, asistenční službu, přivolání člena rodiny, pojištění zavazadel a odpovědnosti za škodu.

Na výběr máte mezi třemi typy pojištění, přičemž v rámci léčebných výloh budete krytí do výše 5, 15, nebo 100 milionů. Některé balíčky obsahují také pojištění úrazu, cesty nebo letu. Tyto balíčky se liší cenou. Léčebné výlohy se vztahují i na onemocnění covid-19.

Možnosti uzavření

Pro zřízení cestovního pojištění u této pojišťovny můžete navštívit kamennou pobočku. Stejně tak je ale možné jej sjednat online. Tato varianta vám vykouzlí slevu na pojištění a navíc ji vyřídíte z pohodlí domova. Webové stránky jsou jednoduché a přehledné. Možnost sjednání pojištění online se vám může hodit také v případě, že zřizujete pojištění dodatečně.

Případné slevy

Sjednat cestovní pojištění u pojišťovny ČSOB se v mnoha ohledech vyplatí. Slevu 20 % získáte za sjednání pojištění online. Pojištění pro celé rodiny vás může vyjít až o 50 % levněji oproti individuálnímu pojištění. Pokud si stáhnete asistenční kartičku, získáte po návratu z cesty slevu 25 % na další cestovní pojištění. Výhodně vychází také roční cestovní karty.

Zákaznická podpora

Asistenční služba je povinnou součástí cestovního pojištění. Telefonická podpora vám bude k dispozici 24 hodin denně. Dotazy, které nespěchají na vyřízení, můžete posílat přes online formulář. Obrátit se ovšem můžete i na chat, kde vám s dotazy také rádi pomohou.

AXA pojišťovna – vysoké krytí

AXA cestovní pojištění světaznalec

Sjednání online: ano | Kamenná pobočka: ano | Telefonická podpora: ano

Klady
 • Vysoké krytí
 • Možnost připojištění
 • Dva typy cestovního pojištění
 • Rodinné i skupinové pojištění
Zápory
 • Bez výhrad

O pojišťovně

AXA vznikla v roce 1985 a v České republice začala působit o deset let později. Sídlo má v Paříži a působí mezinárodně. Díky skvělému poměru ceny a nabízených služeb je oblíbenou společností i u nás. Vzhledem k úrovni služeb není divu, že počet klientů stále stoupá.

Rozsah krytí

AXA nabízí široké možnosti krytí, připojištění a taktéž vysoké částky krytí. Nabídka se dělí do tří balíčků, které se liší rozsahem krytí a cenou. Pojištění léčebných výloh činí 2 500 000, 10 000 000 a 500 000 000 Kč. V posledním balíčku máte zahrnuté všechny nabízené služby.

Cestovní pojištění může zahrnovat pojištění léčebných výloh, odpovědnosti za škodu, osobního asistenta, pojištění právní ochrany, úrazové, zavazadel, mazlíčků či cestování letadlem. Přikoupit si můžete také různá připojištění, např. sportů či autoasistence.

Možnosti uzavření

Pojištění u pojišťovny AXA sjednáte online i v kamenné pobočce. Kamenné pobočky naleznete po celé republice, pojištění online ale může být výhodnější. Navíc si ho sjednáte z pohodlí domova kdykoliv a kdekoliv. Formulář se vás zeptá na několik jednoduchých otázek, podle kterých vám nabídne nejvhodnější pojištění. Vše je rychlé a jednoduché.

Případné slevy

Cestovní pojištění u AXA můžete sjednat pro jednotlivce, ale také pro skupinu nebo rodinu, což může vyjít o něco levněji. Na konci formuláře můžete vyplnit také slevový kód, pokud ho máte k dispozici. V případě sjednání pojištění online získáte slevu až 50 %. I v tomto případě si můžete sjednat pojištění na celý rok, které se může cenově vyplatit, pokud cestujete často.

Zákaznická podpora

Se zákaznickou podporou budete spokojeni. Na telefonu pro vás bude nonstop dostupný česky mluvící lékař. Průběh sjednání pojištění lze konzultovat na chatu. K dispozici budete mít také asistenční služby, které pomohou s řešením nastalých situací. Nechybí ani kontaktní formulář.

ERV pojišťovna – specializace na cestovní pojištění

ERV pojišťovna - cestovní pojištění světaznalec

Sjednání online: ano | Kamenná pobočka: ano | Telefonická podpora: ano

Klady
 • Specialisté na cestovní pojištění
 • Sjednání online
 • Nonstop asistenční služba
 • Široké možnosti pojištění
Zápory
 • Jedna kamenná pobočka

O pojišťovně

ERV Evropská pojišťovna vznikla před více než 100 lety. Vzhledem k tomu, že se zaměřuje zejména na oblast cestovního ruchu, by v našem výběru určitě neměla chybět. Dále nabízí i pojištění kol, fotoaparátů, hudebních nástrojů, hodinek a tak dále.

Rozsah krytí

Evropská pojišťovna nabízí krytí do výše až 100 000 000 Kč. Na výběr je ovšem i z nižších krytí, která činí 25 000 000 nebo 10 000 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu je kryto do výše až 18 000 000 Kč. Pojištění je standardně rozdělené do tří balíčků.

V rámci léčebných výloh je kryto i zubní ošetření, fyzioterapie, výlohy spojené s onemocněním covid-19, náhrada za pobyt v nemocnici či psychologická pomoc. Balíčky pojistí také osobní věci, narušení cesty, zpoždění zavazadel či odjezdu.

Možnosti uzavření

Cestovní pojištění u Evropské pojišťovny vyřešíte jednoduše přes online formulář. V něm si vyberete mezi typem pojištění (jednorázové/celoroční/storno), zvolíte cíl a datum cesty a počet osob. Pokud byste upřednostňovali osobní setkání, můžete se stavit na pobočce v Praze. Kamennou pobočku má tato pojišťovna bohužel pouze tuto jednu.

Případné slevy

Při sjednání pojištění u ERV pojišťovny máte možnost ušetřit, stejně jako je tomu i v případě jiných pojišťoven. Během vyplňování formuláře při sjednávání pojištění online si můžete všimnout kolonky, do které lze vepsat slevový kód. Další možností, jak získat slevu, je registrace do klientské zóny (Moje Evropská). Díky ní dostanete 10% slevu na všechny online produkty.

Zákaznická podpora

Pro zákazníka pojišťovny je mimořádně důležité, aby pro něj byla komunikace s pojišťovnou co nejjednodušší. Na ERV se můžete obrátit přes kamennou pobočku, telefonicky, či na online chatu. Samozřejmostí je nonstop asistenční služba.

Generali pojišťovna – snadné vyřízení

Generali cestovní pojištění světaznalec

Sjednání online: ano | Kamenná pobočka: ano | Telefonická podpora: ano

Klady
 • Intuitivní formulář
 • Sleva při sjednání online
 • Rodinné slevy
 • Další slevové kódy
Zápory
 • Horší řešení asistenční služby

O pojišťovně

Generali pojišťovna je největší pojišťovnou v ČR. Má stabilní zázemí a silné postavení na trhu. Kromě cestovního pojištění si u ní můžete sjednat také povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění domácnosti a mnoho dalších. Její počátky se datují až do roku 1827.

Rozsah krytí

Generali nabízí pojistné krytí do výše až 100 000 000 Kč. Nižší limity činí 25 nebo 5 milionů. Cestovní pojištění je tedy rozdělené do tří balíčků a v rámci léčebných výloh kryje i onemocnění covid-19, asistenci, repatriaci, zásah horské služby či akutní zubní ošetření.

Pojištění od Generali kryje také následky terorismu, úrazové pojištění, odpovědnosti, osobních věcí a zavazadel, pobyt v nemocnici či právní služby. Záleží pochopitelně na konkrétním balíčku. Připojistit si můžete např. veterinární péči či storno cesty.

Možnosti uzavření

Generali Česká pojišťovna má na našem území více než 900 prodejních míst. Pokud si tedy s pojištěním nevíte rady, můžete si ho sjednat na kamenné pobočce. Stejně tak si ho ale můžete sjednat online. Formulář se vás zeptá na několik základních informací a na základě odpovědí vám vyhodnotí příslušnou cenu. Dále vyplníte osobní údaje a zaplatíte.

Případné slevy

Stejně tak jako další pojišťovny, i Generali nabízí slevu ve výši 20 % za sjednání online. Výrazné slevy ale nabízí i pro děti, mladé a rodiny. Děti do 6 let mají dokonce cestovní pojištění zdarma. Slevu 50 % nabízí Generali osobám do 17 let, které cestují s rodinou. Pokud cestujete často, může se vám vyplatit sjednání ročního pojištění s opakovanými výjezdy.

Zákaznická podpora

Kromě osobní návštěvy poboček můžete pojišťovnu kontaktovat i telefonicky nebo na online chatu. V ceně pojištění je nonstop asistenční služba v češtině. S nejkomplexnějším balíčkem budete mít přístup k nadstandardním asistenčním a právním službám.

Proč uzavírat cestovní pojištění?

V této části článku vysvětlíme důvody, proč uzavírat cestovní pojištění, jaké jsou limity pojistného krytí a co všechno může ovlivňovat výslednou cenu pojištění.

Cestovní pojištění pokrývá náklady spojené s nenadálými situacemi v zahraničí. Nejčastěji se jedná o ošetření v zahraničí, pobyt v nemocnici, převoz zpět do vlasti, akutní ošetření zubů, pojištění odpovědnosti či zavazadel. Cestovní pojištění není drahou záležitostí, a rozhodně je lepší si ho sjednat než spoléhat na štěstí. Případné léčebné výlohy mohou stoupat do miliónů.

Cestovní pojištění se zakupuje v komplexním balíčku, který obsahuje všechna příslušná krytí. Rozsah krytí se liší v závislosti na balíčku a tudíž i ceně. Nejčastěji se setkáte se třemi balíčky. Asistenční služby jsou standardní součástí. Přikoupit si k balíčku můžete ještě další připojištění, které mohou krýt např. stornopoplatky či asistenční služby pro vůz.

Zdravotní vs. cestovní pojištění

Stačí mít při cestování uzavřené zdravotní pojištění? Záleží na úhlu pohledu. Pokud jako český občan vycestujete do zemí Evropské unie, máte zde nárok na nutné lékařské ošetření. Je však potřeba zmínit, že se toto ošetření řídí pravidly dané země, kde ho čerpáte. Může to tedy znamenat, že se od vás při ošetření očekává mnohem vyšší finanční podíl než u nás.

Veřejné zdravotní pojištění se navíc v některých státech nevztahuje na péči o zuby, i s platnou průkazkou zdravotního pojištění se tedy může stát, že si ji budete muset uhradit celou sami.

Cestovní pojištění vás ochrání před vysokými účty za návštěvu lékaře či stomatologa v zahraničí. Pokrývá totiž rozdíly mezi mírou hrazeného zdravotního pojištění různých států. Díky cestovnímu pojištění budete mít hrazené náklady, které byste si jinak museli platit sami. Rozsah cestovního pojištění je tedy mnohem vyšší, než je tomu u samotného zdravotního.

Náš tip

Využijete pro svoji dovolenou služeb cestovní kanceláře nebo agentury? Ačkoliv bývají základní cestovní pojištění v ceně zájezdu, doporučujeme si i přesto sjednat své vlastní. Rozhodně tím nic nezkazíte.

Rozsah krytí a limity

Limity pojistného krytí se liší podle konkrétního balíčku i pojišťovny. Pojištění léčebných výloh stoupá do miliónů, přičemž nejčastěji narazíte na částky od 3 do 500 milionů. Tyto limity uvádějí nejvyšší částku, která bude vyplacena v případě pojistné události.

V případě akutního ošetření zubů bývá pojistné krytí v desetitisících. Další milionové částky se pak objevují v pojištění odpovědnosti za škodu. Cestovní pojištění obvykle obsahuje pojištění léčebných výloh, zavazadel, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, osobních věcí, pobytu v nemocnici či asistenční a právní služby.

Nad rámec cestovního pojištění pak bývá na výběr ještě z dalších připojištění. Zvlášť lze připojistit např. rizikové sporty, autoasistenci, storno cesty či veterinární péči.

Rozsah krytí a limity cestovní pojištění

Cena cestovního pojištění

Cena cestovního pojištění je ovlivněna mnohými faktory. Existuje několik klíčových parametrů, které cenu určují. Na ceně se ovšem dá i ušetřit. Jak? Při sjednání online obvykle získáte slevu ve výši 20 %. Malé děti mohou mít v některých případech pojištění zdarma a obvyklé jsou také slevy pro rodiny nebo skupiny. Vyplatí se tedy sjednání dohromady.

Rozhodujícími faktory, které ovlivňují výslednou cenu, jsou nejčastěji destinace, věková skupina, účel cesty, délka pobytu a sportovní aktivity. V případě destinací se obvykle rozlišuje mezi Českou republikou, Evropou a zbytkem světa. K některým zemím může být přistupováno zvlášť. Speciální podmínky platí také pro exotické země.

Věková kategorie rozlišuje mezi dětmi, mladými, dospělými a seniory. Účelem cesty se rozumí běžná dovolená nebo pracovní cesta. Pokud jde o dlouhodobou cestu, může být nastavena jiná cena než v případě krátkodobého výjezdu. Extrémní sporty znamenají zvýšení částky. Je nutné si zjistit, co daná pojišťovna považuje za extrémní sport.

Pokud cestujete pravidelně, může se vám vyplatit zřízení ročního cestovního pojištění, které umožňuje většina pojišťoven. Obvykle je platné po dobu jednoho roku a počet cest není omezen. Omezená bývá jen maximální doba jednoho pobytu, nejčastěji na 90 dní.

Pozor

Ačkoliv se v tomto článku nejčastěji odvoláváme na cestovní pojištění do zahraničí, nezapomeňte, že je důležité být chráněn i během cest v tuzemsku. Zejména v případě, že máte v plánu provozovat nějaké rizikové sporty, případně využívat zapůjčených věcí.

Jak sjednat cestovní pojištění online

Cestovko si pochopitelně můžete sjednat na pobočce vybrané pojišťovny. Možná ale dáváte přednost řešení administrativy z pohodlí domova, nebo jste již vycestovali a potřebujete si cestovko sjednat dodatečně. V tomto případě využijte možnosti sjednání online.

Pokud se tedy rozhodnete sjednat cestovní pojištění online, čeká vás jednoduchý postup. Dostanete se do přehledného formuláře, ve kterém vyplníte požadované údaje. V prvním kroku se nejčastěji jedná o datum, destinaci, účel cesty, věkové skupiny osob či volbu připojištění. V dalším kroku vyplníte své osobní údaje a nakonec zaplatíte.

Do e-mailu vám poté přijde potvrzení o zřízení pojištění, které může mít podobu kartičky. Může obsahovat QR kód a můžete ji mít v mobilu. Doporučujeme ale také její vytištění. Dejte si ji do peněženky a noste ji vždy všude s sebou. Bude na ní napsané číslo asistenční služby, na které se volá vždy před poskytnutím zdravotní péče (pokud se nejedná o urgentní situaci).

Číslo asistenční služby doporučujeme uložit do telefonu, abyste vždy věděli, kde ho najít.

Zákaznická podpora

Kromě asistenční služby, která je standardní součástí cestovního pojištění a jejíž číslo budete mít uvedené na kartičce, můžete mít k dispozici také zákaznickou podporu. Ta se vám může hodit třeba v případě, že se rozhodnete sjednat cestovní pojištění online, ale nebudete si vědět rady. Nejčastěji bývá dostupná na telefonním čísle, online chatu nebo přes kontaktní formulář.

Zákaznická podpora cestovní pojištění

Další pojišťovny

V úvodu článku jsme doporučili sjednat cestovní pojištění online nebo na pobočce u pojišťoven ČSOB, AXA a Generali. Na trhu jsou ovšem i další společnosti. K těm nejznámějším patří Uniqa či Slavia pojišťovna. Pokud si nebudete moci vybrat, vyzkoušejte srovnávače pojištění. Jmenovat můžeme např. ePojisteni.cz nebo Rixo.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (30 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Už od malička jsem toužila cestovat a mé pocity se nezměnily ani po první cestě do zahraničí. A když jsem odcestovala do Nizozemí za prací, dalo mi to možnost nasát atmosféru dané země jinak než běžný turista. Čím více ale cestuju, tím více si uvědomuju, jak důležité je znát nejdříve svoji rodnou zem. Do cestování dávám své srdce, stejně jako do psaní.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář