Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Spojené arabské emiráty

Abú Dhabí

Emirát Abú Dhabí je tím největším, nejzápadnějším a také nejbohatším ze všech sedmi emirátů SAE. Nachází se v něm stejnojmenné město, které je druhým největším v zemi hned po Dubaji. I tak ale drží status hlavního města Spojených arabských emirátů. Abú Dhabí je vzorem pro každé město, které se snaží být moderní metropolí. Pojďme ho společně objevit.

1 km od pláže

Pětihvězdičkový hotel s bazénem se skluzavkami. Leží zhruba 1 km od pláže.

Na pláži

Hotel na písčité pláži, kde budete mít veškeré vybavení k dispozici zdarma.

Na pláži

Hotel s posilovnou, wellness, kadeřnictvím a dvěma bazény včetně dětského.

1. O Abú Dhabí

Pokud bychom se zaměřili na město Abú Dhabí, můžeme o něm říci, že v něm v jakožto hlavním městě stejnojmenného emirátu sídlí většina ropných společností. Kromě toho je také nejdůležitějším obchodním a kulturním centrem emirátu Abú Dhabí.

Stejně tak jako Dubaj je i Abú Dhabí symbolem luxusu a v dřívějších letech se objevovalo na první příčce v žebříčku nejbohatších měst světa. Žije zde téměř 1,5 milionu obyvatel. Díky archeologickým památkám víme, že je tato oblast velice stará a její počátky mohou sahat až do roku 3 000 př. n. l. Název Abú Dhabí údajně znamená „otec gazel“.

Počet obyvatel celého emirátů stoupá téměř ke 2 800 000 osobám. Důležitým městem oblasti je rovněž Al Ajn. Leží u hranic s Ománem a jedná se o čtvrté největší město v SAE. Oproti Abú Dhabí jsou zde příjemnější teploty, během léta se sem proto mnoho obyvatel stahuje.

O destinaci Abú Dhabí

2. Pláže v Abú Dhabí

Za těmi nejkrásnějšími plážemi v Abú Dhabí vyrazte do okolí místní promenády. U většiny z nich se setkáte s bělostným pískem a pozvolným vstupem do moře. Pláže mívají fantastické turistické vybavení a některé jsou dokonce oceněné modrou vlajkou. Abú Dhabí má krásné veřejné pláže, samozřejmostí jsou ovšem i privátní pláže hotelů a resortů.

Saadiyat – Jedná se o veřejnou pláž s jemným bílým pískem. Je skvěle vybavená a jsou podél ní rozesety i restaurace. Pláž je dlouhá neuvěřitelných 9 km a je oceněná modrou vlajkou. V jedné z jejích částí můžete zahlédnout delfíny nebo želvy. Vstup je placený.

Corniche – Další z pláží oceněných modrou vlajkou. Je oblíbená mezi turisty i mezi místními a žije si takovým vlastním životem. Je zde promenáda, udržovaná zahrada i cyklostezky. Je dlouhá dva kilometry a poskytne veškerou vybavenost. Nechybí ani sportovní zázemí.

Yas – Tato pláž se nachází na stejnojmenném ostrově, který je považovaný za zábavní centrum Abú Dhabí. Je klidným místem vhodným pro relaxaci, nechybí ovšem ani stravovací možnosti. Hosté hotelů Yas Plaza mají vstup zdarma, po ostatních je vyžadován poplatek.

Al Bateen – Krásné výhledy se vám naskytnou na této volně přístupné pláži oceněné modrou vlajkou. Nachází se v klidné části města. Na bezpečnost dohlíží plavčíci. Je zde dětské hřiště i restaurace. Tělo můžete rozhýbat aktivitami nabízenými v centru vodních sportů.

Mirfa – Poměrně skrytou pláží je ta u vesnice Mirfa, která se nachází zhruba dvě hodiny jízdy od města Abú Dhabí. Každoročně je hostitelem festivalu vodních sportů. Mimo konání festivalu je ovšem klidným místem, kde můžete rybařit, sportovat i obdivovat mangrovy.

Pláže Abú Dhabí

3. Příroda Abú Dhabí

Kromě krásných pláží můžete v Abú Dhabí obdivovat i další přírodní scenérie, nad kterými se tají dech. Abú Dhabí je například domovem druhé nejvyšší hory SAE, Jebel Hafeet. Nachází se nedaleko hranic s Ománem. V horách se můžete utábořit v beduínském táboře a projet je na horském kole. Zažijete zde nezapomenutelný a romantický východ a západ slunce.

Vyhledávaná je také oáza v zahradním městě Al Ain. Farmáři je oblast obdělávaná již po 4000 let a tehdy vynalezený zavlažovací systém se zde používá dodnes. Vyhledávaným místem je rovněž Mangrovový národní park, jehož kanály jsou sjízdné na kajaku.

4. Kam na výlet v Abú Dhabí

Mešita šejka Zayeda

Návštěva této mešity ve vás zanechá nezapomenutelnou vzpomínku na překrásnou islámskou architekturu. Je tou největší v celých Emirátech a dostavěna byla teprve v roce 2007. Do mešity se vejde více než 40 000 věřících. V rámci emirátu Abú Dhabí se jedná o jedinou mešitu, kterou mohou navštívit i nemuslimové. Proto neváhejte a určitě ji navštivte.

Pevnost Al Jahili

Ve městě Al Ain se nachází jedna z největších pevností Spojených arabských emirátů, Al Jahili. Vyzývá k procházkám po zelených zahradách i k návštěvě výstavních síní, jejichž exponáty prozradí mnohé o tom, jaká oblast byla dříve. Vzhledem ke své velikosti a historické hodnotě patří pevnost k jedné z nejdůležitějších architektonických památek SAE.

Promenáda Corniche

Stejně tak jako Ras Al Khaimah má i Abú Dhabí svoji promenádu. Tato je dlouhá celkem 8 km a je perfektním místem pro procházky i pro slunění. Toto upravené nábřeží vám na každém kroku nabídne restauraci, kavárnu i lavičky, kde můžete posedět a žít daným momentem. Dostane se vám zaslouženého výhledu na Perský záliv.

Další zajímavá místa

Heritage Village – Na tomto místě můžete objevovat tradice Abú Dhabí, vrátit se v čase a zjistit, jak se dříve v SAE žilo. Je zde také tržiště, oázová vesnice, mešita a kemp.

The Founder’s Memorial – O historii SAE se můžete dozvědět také z památníku zakladatele Emirátů, šejka Zayeda. Jedná se o 30 metrů vysokou 3D instalaci, která ho znázorňuje.

Obchodní centra – Ani v Abú Dhabí nechybí významná obchodní centra. Za nejdůležitější jsou považována např. Yas Mall nebo The Galleria s obchody světových značek.

Louvre Abú Dhabí – Toto muzeum si zakládá na otevřenosti mezi odlišnými kulturami. Naleznete zde díla velké historické i kulturní úrovně datující se až do starověku.

Emirates Palace – Jedná se o luxusní hotel, do kterého se můžete vydat i jako pouhý návštěvník. Třpytivé sály se snoubí s výjimečnou architekturou, která vypadá jako z pohádky.

5. Sportovní aktivity

Nebyl by to Arabský emirát, kdyby nenabízel nespočet sportovních a dobrodružných aktivit plných adrenalinu nebo objevování. Můžete se například vydat do již zmiňovaného Národního parku mangrovů, který je možné projet na kajaku. V pouštní oblasti Jebel Hafit u Al Ain můžete přenocovat v horském údolí pod miliony zářivých hvězd.

Ve stejné oblasti se můžete vydat na horskou turistiku. Pokud by se vám nechtělo po svých, nabízí se přilehlé pouště projet v terénních vozech. A pokud byste chtěli být pouhým pozorovatelem, u městečka Al Wathba můžete sledovat proslulé velbloudí závody.

Stejně tak jako i další destinace v Emirátech proslulo i Abú Dhabí monumentálním zábavním parkem. V tomto případě jde ale o ten největší krytý zábavní park na světě. Jmenuje se Ferrari World a tento obrovský komplex s logem Ferrari na své střeše je pozorovatelný i z vesmíru. Nabídne řadu atrakcí včetně simulace nulové gravitace či nejrychlejší dráhy na světě.

V Abú Dhabí ale přejí i poklidným aktivitám, např. jízdě na koni, potápění, šnorchlování, vodním sportům, raftingu či golfu. A pokud ani tak nevyberete, stále se můžete inspirovat na Get Your Guide, kde na vás čeká výběr z více než 100 aktivit včetně výletů s průvodci.

Sportovní aktivity Abú Dhabí

6. Aktivity pro děti

Ani malí návštěvníci se nebudou nudit. V Al Ain s nimi navštivte safari, v Abú Dhabí zábavní park Ferrari World, na ostrově Yas zase vodní park se skluzavkami a tobogány. Radost jim udělá i zábavní park Warner Bros. World, kde se projedou na horských drahách a možná potkají i svého oblíbeného hrdinu. U hory Jebel Hafeet pak čeká další vodní park.

7. Noční život v Abú Dhabí

I přesto, že je Abú Dhabí součástí SAE vyznávajících islám, můžete zde najít množství nočních klubů a barů. Ke známým podnikům patří např. Cyan Brasserie, C. Mondo nebo třeba Iris Yas Island. Samozřejmostí jsou nejrůznější akce či hudební vystoupení.

8. Počasí v Abú Dhabí

Nejteplejším měsícem v roce bývá srpen se svými teplotami okolo 45 °C. Teplo ale bývá už od dubna a od tohoto měsíce se klidně můžete setkat s teplotami převyšujícími 40 °C. Tyto teploty mohou přetrvávat až o září. Pokud tedy o návštěvě uvažujete a nemáte rádi vedra, zvolte měsíce od října do března, kdy se teploty pohybují zhruba do 30 °C.

9. Jak se dostat do Abú Dhabí?

Jakožto hlavní město Spojených arabských emirátů má Abú Dhabí své letiště, které je ovšem menší než letiště v Dubaji. Cena letenek málokdy převyšuje 15 000 Kč, pokud se ale rozhodnete pro cestu na vlastní pěst, obvykle bude zapotřebí počítat s přestupem. Častěji než do Abú Dhabí se ale létá do již zmiňované Dubaje, odkud lze využít autobusové dopravy.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Abú Dhabí

Netroufáte si cestu zorganizovat na vlastní pěst a raději byste vycestovali s cestovní kanceláří? Níže nabídneme pobytové zájezdy od cestovní kanceláře Blue Style a jako tip navíc přidáváme také jeden poznávací zájezd od cestovky Radynacestu.

Hotel Hilton Abú Dhabí Yas Island

Hotel Hilton Abú Dhabí Yas Island

Lokalita: Abú Dhabí
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Pětihvězdičkový hotel Hilton Yas Island leží zhruba 1 km od písčité pláže. Pláž se vyznačuje pozvolným vstupem do moře. Vodní radovánky ovšem zajistí i bazén v areálu resortu. Jeho součástí jsou rovněž skluzavky. Lehátka a slunečníky můžete využívat zcela zdarma. Centrum Abú Dhabí je od hotelu vzdáleno přibližně 30 km, letiště v Dubaji pak zhruba 125 km.

Přibližně 3,5 km od hotelu se nachází obchodní centrum Yas Mall a v podobné vzdálenosti je také zábavní park Ferrari World či vodní park Yas. Součástí hotelového komplexu je fitness i wellness, záleží tedy na vás, čemu dáte přednost. Ve wellness centru lze využít masáže, vířivku, parní lázeň či saunu. Děti se zabaví na dětském hřišti nebo v miniklubu.

Hotel Beach Rotana

Hotel Beach Rotana

Lokalita: Abú Dhabí
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Dalším zástupcem pětihvězdičkových hotelů je Beach Rotana, který se nachází přímo na písčité pláži. Pláž má veškeré potřebné vybavení a lehátka, slunečníky i osušky zde budete mít jako hosté hotelu zdarma. Nákupní možnosti budete mít přímo v areálu hotelu, vydat se ale můžete i do 200 m vzdáleného obchodního centra Abú Dhabí Mall.

Součástí hotelu je 12 restaurací, bary i kavárna. Volný čas zde ale můžete trávit i ve fitness, wellness nebo se nechat zkrášlit v kadeřnictví. V areálu hotelu nechybí bazény pro děti ani pro dospělé, kde budou rovněž k dostání lehátka i slunečníky. Během pobytu je možné si připlatit masáže nebo zážitky v podobě potápění či jízdy na vodních lyžích.

Hotel Khalidiya Palace Rayhaan By Rotana

Hotel Khalidiya Palace Rayhaan By Rotana

Lokalita: Abú Dhabí
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Pětihvězdičkový hotel Khalidiya Palace Rayhaan By Rotana je opatřený restauracemi, bary i různými nákupními příležitostmi. Leží přímo na písčité pláži s pozvolným vstupem do moře, kde můžete zdarma využívat veškerého vybavení. Vybrat si můžete také z nabídky dostupných vodních sportů, které zpestří váš pobyt v Arabských emirátech.

Standardně je součástí hotelu rovněž posilovna, wellness centrum a kadeřnictví, kde si před návratem domů můžete dopřát nějakou změnu účesu. V areálu hotelu se nacházejí dva bazény, z nichž jeden je určený malým návštěvníkům. I u bazénů můžete využívat lehátek a slunečníků zdarma. Zatímco budete na masáži, děti zabaví dětské hřiště nebo miniklub.

Bonusový tip: To nejlepší z Dubaje + Abú Dhabí

To nejlepší z Dubaje + Abú Dhabí

Lokalita: Dubaj, Abú Dhabí
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Radynacestu

Jako bonusový tip přidáváme poznávací zájezd od cestovní kanceláře Radynacestu. Hlavní destinací tohoto zájezdu je sice Dubaj, odtud se ale v rámci fakultativního výletu můžete vydat i do Abú Dhabí. Jedná se o celodenní výlet s průvodcem, během kterého uvidíte např. místní mešitu, palác šejka, dráhu pro závody Formule 1 či zábavní park Ferrari World.

Na výběr máte z termínů od listopadu tohoto roku až do května příštího roku. Jedná se o pětidenní zájezd s odletem z Prahy a ubytováním v tříhvězdičkovém hotelu. Platbu si můžete rozdělit do dvou splátek. V rámci stravování máte v ceně započítané snídaně. Po celou dobu zájezdu s vámi bude průvodkyně a skupinka o počtu maximálně 20 osob.