Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Umag

Město Umag, ležící na severozápadním pobřeží Istrie v Chorvatsku, je často vyhledávanou dovolenkovou destinací a oblíbenou lokalitou turistů holdujících sportu. Od 50. let zažil Umag velký rozvoj v oblasti cestovního ruchu, který trvá dodnes. Díky výhodné poloze na hranicích se Slovinskem a v blízkosti Itálie můžete v podstatě strávit dovolenou hned ve třech zemích najednou. O oblibě Umagu svědčí i fakt, že jej ročně navštíví kolem 2,5 milionů turistů.

Luxusní vila

Luxusní ubytování s bazénem se slanou vodou. Má dokonce vlastní kino.

Čtyřhvězdičkové ubytování

Ubytování nedaleko pláže i autobusové zastávky. Leží 3 km od Umagu.

Tříhvězdičkové ubytování

Apartmány nedaleko nudistické pláže. Taktéž leží jen 3 km od Umagu.

Tříhvězdičkové ubytování

Ubytování u vyhlášené zátoky Laguna. Apartmány leží 2 km od Umagu.

1. O destinaci Umag

Historie Umagu sahá až do staré antiky, kdy v těchto místech stála římská osada Umacus.

V raném středověku přešlo město do majetku terstských biskupů a od 13. do 18. století patřilo pod Benátskou republiku. Ve 14. století zde byly vybudovány hradby s věžemi, jejichž část se podařila dochovat dodnes. V Umagu dnes můžete obdivovat také řadu kamenných domů pocházejících z 15. a 16. století. Některé z nich zdobí dokonce gotická okna.

Nevelké staré město leží na poloostrově mezi dvěma mělkými zálivy, severní je upraven na přístav, na jehož konci je jachtařská marina. Kromě pozůstatků hradeb ve městě nenajdete příliš mnoho významných historických památek.

Dnes je Umag poměrně rušným přímořským letoviskem s četnými hotely. Najdete zde typické oblázkové istrijské pláže, doplněné v některých střediscích aglomerace betonovými plošinami nebo navezenými oblázky. Někde byly uměle vytvořeny celé zátoky s pěknými plážemi. Dno je místy písčité, mírně se svažující do moře, je tak vhodné i pro rodiny s dětmi a neplavce. Pobřeží je velmi členité, lesní porost sahá místy až k plážím. U většiny hotelů jsou bazény, v některých i speciální bazény pro děti.

Umag Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Jak jsme zmínili již výše, Umag je v podstatě z větší části umístěn na poloostrově, takže pláže jsou prakticky v centru veškerého dění. Několik pláží se honosí titulem modrá vlajka. Na výběr máte z písčitých i oblázkových pláží. Na své si tak přijdou opravdu všichni. Většina pláží je velmi dobře přístupná a s malými dětmi tak nemusíte cestovat za čistým mořem s mělkým dnem kdo ví kam. Na plážích můžete využít jak nabídky vodních sportů, tak plážových atrakcí jako jsou různé tobogány a skluzavky.  Výborná je i snadná dostupnost do centra. Takže není problém po cestě z pláže navštívit nějakou památku nebo si sednout do příjemné kavárny.

Exotická pláž, exotické jméno – Stella Maris. Tato pláž se nachází v Monterol nedaleko Umagu .Specialitou pláže je jemný písek a pozvolný přístup do moře. Hodí se tak skvěle pro rekreaci s malými dětmi. Je vybavená sprchami i kabinkami. Přímo na pláži jsou i restaurace a bufety, takže není třeba si s sebou brát mnoho věcí. Část pláže stíní borovicový les. Nedaleko v turistickém areálu je vybudováno i přírodní koupaliště  s mořskou vodou, které je pro děti jako stvořené. Na pláži je možnost si zapůjčit i kola. Má ocenění Modrá vlajka.

Pláž Vela Draga – Katoro je velmi prostorná a oblíbená. Od jiných pláží se liší především přirozeným stínem, který poskytuje velký borový les.Pohled na moře je uvolněný a přijde dobře během vaší dovolené. Pláž je tvořena  betonovými deskami, přizpůsobená pro snadnější přístup do vody a příjemnější opalování. K dispozici je také záchranná služba na pláži. V lese se nacházejí malá promenáda a hosté mají možnost si ve stínu položit lehátka.

Pláž Kanova se nachází asi 8 km od centra Umagu u největšího istrijského kempu Park Umag Camp. Můžete si vybrat zda chcete trávit den na kamenité nebo oblázkové části pláže. Přiléhající kemp nabízí množství služeb. Ať už se jedná o sportovní vyžití nebo třeba pirátskou loď, na které se vyřádí hlavně děti. Pokud vás omrzí moře, nabízí kemp i bazény nebo třeba možnost návštěvy botanické zahrady. Také tato pláž je oceněna Modrou vlajkou.

Sol Polynesia je luxusní pláž patřící do části Kotoro. Najdete zde část písečnou, kamenitou i oblázkovou, takže si opravdu vybere každý. Vhodná je zejména pro rodiny s dětmi díky pozvolnému vstupu do moře. Speciálně upravený vstup potěší i tělesně postižené turisty.I tato pláž byla díky službám a křišťálově čistému moři oceněna Modrou vlajkou. Pro vyznavače naturismu je část pláže oddělena od ostatních návštěvníků borovicovým lesíkem.

Navštívit můžete i pláže Coral, Sol Aurora a Sol Sipar,  které náleží k hotelovým komplexům.

Umag koupání a pláže

3. Příroda

Blízké i vzdálenější okolí Umagu nadchne jak turisty, tak především milovníky přírody všeobecně. V blízkosti města leží několik chráněných krajinných oblastí a přírodních parků.

Asi 12 km od Umagu směrem do vnitrozemí se nachází městečko Brtonigla. To samo o sobě skýtá mnohé zajímavosti. My vás však nasměrujeme do jeho blízkého okolí, kde se nachází unikátní jeskyně Mramornica. V jeskyni je stálá teplota 14 ℃  a místní ji tak, mimo jiné využívají ke zrání vína v tzv. Barrique sudech. Samozřejmě jsou zde i značené turistické stezky a prohlídkou vás provede zkušený průvodce. V jeskyni můžete shlédnout množství stalagmitů a stalaktitů různých barev od čistě bílých, až po černé.

Asi 3 km severně od centra města se nachází park Vjeverica,  kde se zvířátka nachází na dosah ruky i fotoaparátu. Pro lovce beze zbraní ideální příležitost k vytvoření nádherných fotografií, pro děti skvělá příležitost k pozorování života poloochočených veverek. Pro malé návštěvníky je zde možnost zhotovit v příležitostných dílnách hračky, kostýmy nebo kresby.

Z geologického hlediska, ale i co se týče flory a fauny, je velmi zajímavý výlet do Strunjanské přírodní rezervace. Odskočíte-li si do sousedního Slovinska, což je asi 20 km od Umagu, ocitnete se v Přírodní rezervaci Strunjan. Jedná se o 4 km dlouhé a až 80 m vysoké útesy tvořené flyšovými sedimenty pískovce, jílu a trubiditu. Lokalita je zajímavá i výskytem některých ojedinělých druhů rostlin (myrtha) nebo živočichů (měkkýši Pina nobilis, kteří mají až metr vysoké schránky).

Park Histria Aromatica poblíž městečka Bale potěší zejména botanické nadšence. Tam, kde se původně rozléhaly lány bujné  divoké vegetace, dnes na ploše asi 10 hektarů najdete lány levandulí, máty, šalvěje, heřmánku a rozmarýnu, olivové háje i vinice. Celkem zde najdete až 200 druhů rostlin, mezi kterými se vinou stezky roubené lavičkami pro relaxaci a odpočinek. V areálu najdete i skalku, zeleninovou zahradu, ovocný sad, ale také les a louku s původními druhy – například istrijskou orchideí, motýli a houbami. Zaslouženou pozornost zde má i 120 let starý fíkovník rostoucí ze 7 metrů hluboké jeskyně.

Umag příroda

4. Kam na výlet v destinaci Umag

Historické centrum

Historické centrum Umagu nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za to navštívit. Za zmínku určitě stojí kostel sv. Rocha z roku 1507 s dřevěným malovaným stropem a středověká urbanistická struktura ve středu města – zbytky městských zdí, brána a padací most z konce 10. století. Mimochodem, kostel sv. Rocha zde byl postaven po morové epidemii. Sv. Roch je považován za ochránce proti moru.

Lázeňské procedury

Umag jako lázeňské město nabízí i množství procedur. Je proslulé zejména talasoterapií – léčbou mořskou vodou. Navštívíte-li zařízení Fish Spa, můžete svým nohám dopřát netradiční pedikúru, o kterou se postará speciální druh ryb. Po očištění chodidel ponoříte nohy do akvária, a o zbytek už se postarají hladové rybky. Ti, kdo tuto proceduru absolvovali, ji popisují jako velice nevšední, avšak velmi příjemný zážitek.

Maják Savudrija

Nejseverněji postaveným a nejstarším majákem na Jadranu je maják Savudrija, který, stejně jako Umag, leží na Slovinských hranicích. Postavený byl v roce 1818. Je otevřený 24 hodin denně. V jeho bezprostřední blízkosti je množství restaurací a pláží. Od Umagu je vzdálen pouhých 9 km. Leží 30 m od skalnaté pláže, po objevování okolí se tedy můžete vydat za osvěžením do moře.

Další zajímavá místa

Přímo v Umagu:

Pokud se toužíte dozvědět o Umagu co nejvíce, není problém. V historickém centru můžete navštívit Městské muzeum Umagu.

Milovníci klasické hudby si léto v Umagu opravdu užijí. Po celou sezonu se konají koncerty v rámci akce Koncertní léto, které probíhají v kostele sv. Pelegrina.

Ti, kteří dávají přednost výtvarnému umění, mohou navštívit galerii Dante Marina Settina, kde je možnost shlédnout díla převážně současných umělců.

Nenáročnou procházku po promenádě lemující pobřeží ocení především rodiny s dětmi. Na trase se kromě stánků s občerstvení, kaváren a obchůdků se suvenýry, nachází i dětská hřiště a venkovní posilovna.

Výlety do okolí:

Sečoveljske soline jsou solná pole na Slovinsku. Z Umagu velmi blízko a velmi dobře dostupná. První zmínka o výrobě soli pochází už z roku 804. Součástí tohoto přírodního parku je i muzeum, které dokumentuje historii solných polí. Přírodní rezervaci je možné projet i na kole.

Lázeňské město Portorož, které se nachází taktéž na Slovinsku, si oblíbí jistě milovníci jak růží, tak historie. Samotné město má dokonce růži ve svém názvu – Portorož znamená v překladu přístav růží. Na území Portorože najdete mnoho architektonických památek.

Romantické duše jistě ocení nabídky mnoha cestovních kanceláří, které pořádají v rámci dovolené v Umagu i jednodenní výlety do nedalekých Benátek. Po moři je to jen nějakých 56 km, takže na prohlídku města, ochutnávku vynikající italské zmrzliny nebo posezení v kavárně či pizzerii budete mít času dostatek.

15 km od Umagu můžete navštívit město Novigrad, které každoročně pořádá zajímavé folklorní, gastronomické nebo rybářské festivaly. Za zmínku stojí Novigradské kulturní léto, nebo slavnost konaná na počest sv. Pelagija, patrona Novigradu.

Další nápady na výlety a organizované akce naleznete na Get Your Guide.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Umag je rájem pro tenisty. Je zde 60 tenisových kurtů s různým povrchem. Každoročně se zde koná mezinárodní tenisový turnaj mužů ATP Croatia Open.

I díky několika přístavištím je Umag ideální pro návštěvníky se zálibou ve vodních sportech. Jachting, windsurfing, ale i vodní lyže, potápění nebo podmořský rybolov – toto vše vám Umag dokáže nabídnout a zprostředkovat.

Jak jsme zmínili hned v úvodu, toto město disponuje golfovým hřištěm, což je na pobřeží Jadranu opravdu rarita. Na oficiálních stránkách města jsme zjistili, že golfové možnosti budou v nejbližší době  podstatně rozšířeny.

Pláže, kromě vodních sportů, nabízejí i možnosti sportování na souši. Fotbalová, basketbalová a volejbalová hřiště doplňují pingpongové stoly, minigolf, kuželky, kulečník nebo badminton.

U hotelů, ale i ve městě, naleznete půjčovny kol a cyklistického vybavení. Pokud si nevezete svá vlastní kola, můžete jejich služeb využít a objevovat tak krásy Umagu i okolí po husté síti cyklostezek.

Pro milovníky adrenalinu doporučujeme výlet, do asi 70 km vzdáleného Barbanu, kde se nachází Glavani Park. Kromě lanového centra s několika druhy stezek nabízí lezeckou stěnu, lidský katapult, 11 m vysokou lanovku či 20 m vysokou věž pro „volný skok“.

Umag sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Pokud vaše ratolesti omrzí klasická nabídka plážových hřišť a nafukovacích atrakcí, můžete je vzít na výlet do vyhlášeného Aquapark Istralandia v Novigradu.

V Juricinaji můžete navštívit jezdecké středisko, které pořádá jak kurzy jízdy na koni, tak i vyjížďky.

Aby měly z podmořské fauny zážitek i vaše děti, můžete je vzít do akvária buď přímo v Umagu nebo si udělat výlet a navštívit akvárium ve slovinském Piranu, který je jen 11 km od města.

Na Festivalu rajčat mohou malí labužníci ochutnat místní speciality, zůčastnit se mnoha zábavných soutěží a večer se těšit na nádherný ohňostroj.

Kousek za městem směrem na Dubu najdete motokárovou dráhu Go kart Umag, kterou určitě ocení nejeden mladý muž či slečna.

7. Noční život v Umagu

V Umagu se jako téměř ve všech prázdninových destinacích v Chorvatsku rádi baví. Během sezóny se zde pořádá několik festivalů, ať už folklorních, gastronomických, čistě hudebních nebo všechno dohromady.

Z hudebních festivalů stojí určitě za účast UmagoBlues, pro mladší ročníky festival elektronické hudby Umagination.

Pokud dáváte přednost spíše barům, diskotékám nebo nočním klubům, i zde je nabídka poměrně široká.

Můžete využít buď nabídku hotelů nebo kempů, které obvykle pořádají vlastní hudební večery na tanečních terasách, plážích nebo ve vlastních restauracích a barech, nebo vyrazit, jak se říká, do víru velkoměsta.

Mezi turisty je poměrně oblíbený noční klub Jimmy Woo, který pořádá pravidelné akce a párty. Bar Buoni Amici nabízí spíše komornější atmosféru, zato s celkem zajímavým programem alternativnější hudby.

Bar Garage připomíná spíše moderní diskotéku. Kromě reprodukované hudby zde hraje i živá hudba na tématických party.

8. Počasí v Umagu

Počasí v Umagu je natolik příznivé, že zde trvá sezóna neuvěřitelných šest měsíců. Nejlepší počasí na rekreaci u moře je samozřejmě v letních prázdninových měsících. Pokud však z různých důvodů dáváte přednost termínům před nebo po prázdninách, počasí v Umagu vás rozhodně nezklame.

Květen a říjen ocení zejména ti, kteří mají rádi aktivní dovolenou a nesnášejí příliš horké a suché počasí. V květnu bývá sice ještě poněkud deštivo, ale průměrná teplota kolem 18 -20 stupňů je pro aktivní pohyb naprosto skvělá. V červnu a září už je to kolo 25 stupňů a přes prázdninové měsíce se hravě vyšplhají ke třicítce. Nejmenší srážky bývají v Umagu v červenci a srpnu.

Pokud se rozhodnete navštívit toto krásné město i v zimě, teplota obvykle pod 8 stupňů neklesne, jen počítejte s poněkud vyššími srážkami.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Umagu

Umag se nachází v Istrijské části Chorvatska takřka na hranicích se Slovinskem. Podle oficiálních stránek města v něm žije okolo 15.000 stálých obyvatel. Historické jádro starého Umagu se nachází na malém poloostrově, novější výstavba zasahuje více do vnitrozemí. Přes moře lze využít vynikajícího lodního spojení do italských Benátek, na pevnině zase těsně sousedí se Slovinskem, což mnoho cestovních kanceláří také využívá k organizování výletů i do těchto oblastí.

Díky své poloze byl Umag od prvopočátku považován za význačné strategické místo a i díky tomu má bohatou historii a množství památek různých kultur. V minulosti se původní obyvatelé živili zejména rybolovem, výrobou olivového oleje, vinařstvím a barvířstvím – z této oblasti pochází unikátní fialová barva na tkaniny.

DESET důvodů, proč jet na dovolenou do Umagu

Z Brna do Umagu pojedete autem zhruba 7 hodin. Časově výhodné je využít leteckou dopravu Puly nebo Rijeky s následným přesunem místními autobusy.

Jak jsme zmínili již v úvodu, díky výhodné poloze Umagu můžete během jednoho týdne zvládnout dovolenou hned ve třech zemích dohromady.

Lázeňskou atmosféru Umagu ocení zejména turisté, kteří preferují klidnější dovolenou. Také zde najdete lázně věnující se talasoterapii – léčbě mořskou vodou.

V blízkosti Umagu je stále co objevovat. Námi uvedené tipy na výlety do okolí jsou jen zlomkem aktivit, které můžete  využít.

V Umagu pamatují i na malé turisty. Přímo v místě nebo v blízkém okolí je mnoho atraktivní zábavy i pro vaše děti.

Nedokážete si představit celou dovolenou jen prolenošit na pláži s knihou v ruce? Pak budete z Umagu nadšeni. Město nabízí množství sportovního vyžití jak pro vás, tak pro vaše děti.

V Umagu se snoubí několik starých kultur dohromady. Nejen na architektonických památkách můžete vidět různé vlivy, které toto město ovlivňovaly – Řím, Itálie,Jugoslávie, Rakousko-Uhersko a samozřejmě kultura původních obyvatel.

Umag má, jako každá destinace, i své unikátní atrakce, které nikde jinde nenajdete.  Zde je to , mimo jiné, i jediné golfové hřiště na pobřeží Jadranu. Hřiště má 18 jamek a plánuje se rozšíření a výstavba dalších hřišť.

Tenisovým nadšencům nemusíme připomínat, že v Umagu se koná každoročně významný tenisový turnaj mužů.

Pokud raději podnikáte výlety do okolí na vlastní pěst a organizovanou nebo skupinovou zábavu nevyhledáváte, jistě vás potěší informace, že ve městě i okolí funguje několik cyklostezek i stezek pro pěší turistiku.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Umagu

V hlavní turistické sezoně počítejte s poněkud horší dostupností na místo určení. Celé Chorvatsko je opravdu světově oblíbenou lokalitou a dojezdové časy z plánovače tras se mohou značně lišit od reality. Také cesta autobusem s CK je poněkud zdlouhavá.

Dobrodruzi, kteří nechtějí mít opletačky s místními strážci zákona, ať raději využijí vždy zavedené kempy. Po celém Chorvatsku je stanování ve volné přírodě zakázáno.

Pokud se rozhodnete dopřát slunné pláže a historické památky i svým čtyřnohým mazlíčkům, neměl by to být zásadní problém. Zpozornět by však měli majitelé kříženců teriérů typu bull (označovaných jako bojová plemena) a plemen typu bull, která nejsou uznaná FCI (americký pitbullteriér, americký bully, liondog…). Všem těmto je vstup do Chorvatska zakázán.

Milovníci rušného nočního života by mohli být v Umagu jeho poměrně poklidnou atmosférou poněkud znuděni.

Podle informací z různých cestovatelských portálů, kde píšou recenze sami návštěvníci, musíme bohužel uvést i fakt, že jsou zde poměrně vyšší ceny než v jiných destinacích a neodpovídají mnohdy kvalitám služeb.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Umagu

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Umagu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Villa Santo

Villa Santo - umag chorvatsko SVZ

Lokalita: Umag
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Zhruba 5 km od centra letoviska Umag se nachází luxusní ubytování Villa Santo. Ubytuje se zde až osm osob, které mohou využívat čtyř ložnic a tří koupelen. Nejbližší pláž je vzdálená přibližně 1 km od vily. To samé platí o nákupních možnostech, restauracích a kavárnách. Vilka nabízí veškerý komfort, na který jste zvyklí ze svých domovů. A dokonce ještě něco navíc.

Moderně zařízená vila s přírodními detaily je vybavená například promítacím sálem, bazénem se slanou vodou, soukromým parkováním či venkovní kuchyní. Můžete zde grilovat nebo se slunit. Dovolený je i pobyt s domácími mazlíčky. Připlatit si můžete denní úklid, donášku jídla či masáže. K dispozici jsou zde také šipky, badminton, herní konzole či elektrokola.

Hotel Garden Istra for Plava Laguna

Hotel Sol Garden Istra Umag

Lokalita: Umag
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkové ubytování
Cestovní kancelář: České kormidlo

První ubytování, které jsme pro vás vybrali, má dlouhý název Sol Garden Istra for Plava Laguna. Jedná se o čtyřhvězdičkový hotel, který leží 3 km od města Umag. V blízkosti hotelu se nachází stanoviště taxi i autobusová zastávka, které zajistí vaši přepravu mezi turistickými cíli. Do města tedy nebudete muset po svých. O dost kratší je ale vzdálenost ke skalnaté pláži – jen 250 m. V okolí hotelu jsou rovněž obchody.

Bohaté vodní vyžití na vás čeká už u hotelu. K jeho venkovnímu vybavení totiž patří 4 bazény se sladkou vodou a navíc ještě jeden dětský bazén. Samozřejmostí jsou lehátka a slunečníky zdarma a nechybí ani bar. U hotelu je parkoviště, kde můžete během svého pobytu nechat za poplatek svůj vůz. Součástí hotelu je půjčovna kol, posilovna či wellness centrum. O zábavu dětí se postarají animační programy.

Apartmány Polynesia

Apartmány Polynesia Umag

Lokalita: Umag
Kategorie hotelu: tříhvězdičkové ubytování
Cestovní kancelář: České kormidlo

Tříhvězdičkové apartmány Polynesia leží jen 3 km od centra města Umag. V závislosti na tom, ve které části areálu budete ubytování, budete mít pláž ve vzdálenosti 300 až 500 metrů. Na pláži je bar, slunečníky, i lehátka, avšak za poplatek. Jste-li odvážní, můžete se vydat na nedalekou nudistickou pláž. Přímo v komplexu je supermarket, kde si můžete nakoupit nezbytnosti pro svůj pobyt.

Součástí hotelu je venkovní bazén, který má oddělenou část pro malé návštěvníky. Sportovní vyžití pro děti a dospělé spočívá v přítomnosti pestrých animačních programů, sportovních aktivit a turnajů. Nechybí např. jóga, volejbal, či turnaje v tenisu. Je zde také wellness centrum a půjčovna kol. Ve večerních hodinách se můžete zabavit u nejrůznějších vystoupení. Využít můžete rovněž zpoplatněného parkoviště.

Apartmány Stella

Apartmány Stella - umag chorvatsko SVZ

Lokalita: Umag
Kategorie hotelu: tříhvězdičkové ubytování
Cestovní kancelář: České kormidlo

V oblasti u zátoky Laguna se nachází vyhledávané a oblíbené ubytování v kategorii tří hvězdiček. Apartmány Stella jsou součástí komplexu, který je zasazený do všudypřítomné středomořské zeleně. Zátoka Laguna byla se svou pláží oceněna Modrou vlajkou, takže zde máte čistotu moře zaručenou. Oceníte také vybavenost komplexu, kde naleznete vše, co budete během pobytu potřebovat.

Od centra letoviska Umag je tento komplex společně i s apartmány vzdálen přibližně 2 km. V areálu je bazén s mořskou vodou a také bazén se sladkou vodou pro děti. Přicestovat sem můžete i se svými domácimi mazlíčky. Pokud přijedete vlastním automobilem, abyste si usnadnili výlety po okolí, můžete za poplatek využívat také přilehlého parkoviště.

Vydejte se i do dalších zemí:

Řecko
Kapverdy
Turecko