Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Řecko

Ostrov Skopelos

Skopelos je někdy nazýván Smaragdovou perlou nebo Ostrovem hvězd. Pokud se jej rozhodnete navštívit, dáte těmto tvrzením jistě za pravdu. Majestátní borové lesy, staré platany, piniové, mandlové a olivové háje – to vše zde střídají překrásné písčité nebo oblázkové pláže roubené azurovým mořem s křišťálově čistou vodou.

Díky opravdu malému osídlení ostrova zde prakticky není světelný smog, který nepřeje pozorování noční oblohy. Lidé nadšení z panenské přírody, úchvatných západů slunce a hvězdné noční oblohy, si zde budou připadat jako v ráji. Pokud milujete soukromí a poklidné tempo dovolené, je tato destinace jako stvořená právě pro vás.

Skopelos

Luxusní vila se soukromým bazénem umístěná v hlavním městě.

Skopelos

Apartmán v hlavním městě, kde lze využít i terasy a parkovacího místa.

Stafylos

Cenově dostupné ubytování v menším městečku v blízkosti pláží.

1. O ostrově Skopelos

Skopelos je místem klidu a míru. Rodinám s velmi malými dětmi, seniorům, či romantickým duším holdujícím procházkám při západu slunce, a poklidnému slunění a koupání na pláži, bude naprosto vyhovovat. Vybrané hotely a ubytovací zařízení dokonce přivítají i vaše čtyřnohé kamarády. Ti si díky množství volné přírody a malých pláží s minimem turistů dovolenou také skvěle užijí. Koho však Skopelos možná zklame jsou bonviváni milující noční život a nekonečné párty, aktivní sportovci a milovníci adrenalinových sportů nebo i starší děti, které by ocenily kromě moře i například aquapark nebo návštěvu akvária.

Už od nepaměti obývají Skopelos různá etnika. Podle některých teorií byl ostrov obydlen už v době neolitu. K této domněnce vedou zejména archeology nálezy z posvátného místa Sendoukia. Nálezy poblíž Stafylosu z let 1600 – 1400 př. n. l. dokládají silný vliv mykénské kultury. Bylo zde nalezeno několik budov a bohatý hrob patřící nejspíš tehdejšímu vládci ostrova. V antice byl nazýván Peparethos, o tuto oblast nejprve bojovali Řekové a Peršané. V 5. a 6. století př. n. l. dosáhl ostrov nebývalé prosperity. Razily se zde dokonce vlastní mince. Od 2. stol. př. n. l. jej známe pod současným názvem Skopelos.

Brzy poté, přibližně kolem roku 82, se na ostrově objevili Římané. Roku 363 byl na Skopelu popraven biskup Réginos, dnes oslavovaný jako lokální patron. Přibližně v tomto období se na ostrově rozmáhá křesťanství.  V byzantském období začal být ostrov opevňován a opevňování pokračovalo i v područí Benátské republiky. Od počátku 13. století se o Skopelos přetahovali Benátčané s Vévodstvím Naxos, než byl v roce 1538 dobyt Turky. Ti ostrov následně vylidnili.

Od konce 17. století opět začal růst počet obyvatel, zejména díky kolonistům z Makedonie a Thessálie. V 18. a 19. století se ostrov opět zapojil do námořního obchodu. Během Řecké války za nezávislost našlo na ostrově domov mnoho utečenců z pevniny. K modernímu Řecku se Skopelos opět připojil v roce 1832.

Skopelos Řecko Světaznalec - skopelos

2. Koupání – pláže a koupaliště

Ač malinký, nabízí Skopelos až 17 pláží. Vzhledem k rozloze ostrova je to téměř neuvěřitelné číslo. Téměř celé pobřeží tak lze využít k rekreaci. Ať už dáváte přednost komfortu velké pláže se zázemím a možností občerstvení, nebo si raději najdete tichý koutek, kde budete mít dostatek soukromí, ostrov vám vyjde v obou směrech vstříc.

Pláž Kastani proslavil zejména filmový muzikál Mamma Mia!. Právě zde se natáčelo poměrně dost scén z filmu a je to na samotné pláži znát. Snad každý návštěvník chce díky proslulosti tuto pláž navštívit a tak nabízí o poznání lepší služby než pláže ostatní. Tato oblázkovo-písčitá pláž se nachází asi 2 km od letoviska Panormos. Přístup do vody je strmý, proto není příliš vhodná pro rodiny s malými dětmi nebo pro neplavce. Zapůjčit si zde můžete lehátka i slunečníky a přímo na pláži je i možnost občerstvení.

Skopelos koupání a pláže

Hovolo je sice jméno jediné pláže, ale v podstatě je rozdělena na tři úseky. Leží na západním pobřeží cca 20 km od hlavního města. Pláž tvoří bílý písek a azurově zbarvené moře. Klidná atmosféra pláže s mírným vstupem do moře je ideální pro rodiny s dětmi.

Pláž Stafylos je plně vybavená pláž na jihovýchodním pobřeží asi 4 km od hlavního města. Je velmi dobře chráněna před větrem díky své lokaci. V sezóně hlídají bezpečnost na pláži plavčíci. Je dobře dostupná jak autem, tak i městským autobusem. Tato pláž je plně vybavena. Najdete zde lehátka, slunečníky, čluny i šlapadla k pronajmutí.

Pláž Velanio je písečná pláž s pozvolným vstupem do vody, což je ideální pro rodiny s dětmi. Zhruba v polovině je přirozeně rozdělena skalním výběžkem na dvě části. Část směrem ke Stafylosu je vybavena slunečníky a naleznete zde i malou tavernu. Druhá část je užívána jako neoficiální nudistická pláž.

3. Příroda ostrova Skopelos

Příroda na Skopelu je téměř nedotčená, pomineme-li obydlené oblasti. Ať se vydáte kamkoliv, narazíte s největší pravděpodobností na nedotčený kout divočiny. Vyloženě přírodní park nebo rezervace tu však není.

Oblíbeným výletním místem je Sendoukia. Nachází se na hoře Karia v srdci ostrova. Pokud jste nadšenými turisty, užijete si už cestu k tomuto kultovnímu místu. Jeho historie sahá  až do doby kamenné. Tím hlavním lákadlem, kromě úchvatného výhledu na celý ostrov a širé moře okolo, jsou však pirátské hrobky. Jsou ručně vytesány do skály a mají podobu sarkofágů zakrytých kamenným víkem. V místě je i studánka s výbornou sladkou vodou.

Skopelos příroda ostrova

Oblíbeným výletním místem je i Amaranthos – vyhlídka u tří borovic. Jedná se o skalní výběžek do moře, na jehož vrcholku rostou pouze tři osamocené vzrostlé borovice. Z místa je nádherný výhled na širé moře i do okolní krajiny.

4. Kam na výlet na ostrově Skopelos

Delphi

Delphi je nejvyšším vrcholem ostrova Skopelos. Pokud milujete horskou turistiku, je právě tohle to místo, které byste na ostrova měli navštívit. O horské turistice ale mluvíme s nadsázkou – vrchol je totiž vysoký pouze 681 m.n.m. I tak vám ale dokáže nabídnout pěkné výhledy po okolní krajině a dokonce i na zbytek ostrůvků, které se nacházejí v okolí ostrova Skopelos. Vydat se sem můžete i na kole.

Amarantos

Skopelos bývá občas označován jako ostrov filmu Mamma Mia!. Není to náhodou, některé jeho scenérie totiž opravdu posloužily pro účely natáčení známého muzikálu. Jedním z takových míst je právě i výběžek Amarantos se svými třemi stromky. Nachází se zhruba 1,5 km od malé vesničky Agnontas, která příležitostně slouží jako přístav tohoto ostrova. Po stopách filmu se lze vydat i v rámci organizované akce.

Sendoukia

Sendoukia je místo známé také jako pirátské hroby. Ve skále jsou zde vytesané kamenné hrobky, které jsou však po celou dobu své existence zahalené rouškou tajemství. Co vám ale odkryjí je zajímavý výhled do okolí. Abyste se sem dostali, musíte totiž absolvovat nenáročný trek, po němž budete odměněni nejen tajemnými hrobkami, ale právě také výhledem na celý ostrov.

Další zajímavá místa

Přímo na Skopelu:

V centru hlavního města se nachází Muzeum kulturního dědictví. Původně v domě žila rodina místního lékaře. Dům, včetně vybavení, dala k dispozici Skopelu jako muzeum. Máte tak unikátní možnost nahlédnout do soukromí panského sídla, kde je vše stejné jako před 150 lety.

Poblíž přístavu Loutraki můžete při vycházce po pobřeží, narazit na fragmenty starých římských lázní. Pro milovníky historie a architektury by mohl být tento výlet zajímavým zpestřením dovolené.

Skopelos je ostrovem kostelů a klášterů. Nejnavštěvovanějším a nejvýznamnějším z nich je pravděpodobně městský klášter Agios Athanassios. Nachází se ve vesničce Glossa v útrobách hradu. Původně na tomto místě stál chrám bohyně Athény.

Glossa je malá vesnice na Skopelu. Rozkládá se vysoko v kopcích v severní části ostrova.. Dodnes si zachovala vysokou míru autenticity a dá vám tak možnost poznat původní řeckou atmosféru. Křivolaké úzké uličky a domky těsně vedle sebe na vás dýchnou romantikou. Turistický ruch sem téměř nepronikl, poskytuje tak unikátní pohled na život ostrovního venkova.

Výlety do okolí:

Skopelos je jen malým ostrovem, tudíž kvůli jeho rozloze není mnoho možností velkých výletů. Obvykle turisté využívají jednodenních výletů na okolní ostrovy. Doporučujeme určitě výlet na ostrov Skiathos. Kromě toho, že Skiathos je větším a turisticky využívanějším ostrovem, nalézá se zde i jedinečný Národní park Alonissos. Kromě přírodních krás zde můžete obdivovat i populaci vzácných tuleňů středomořských, která zde žije.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Na všech větších plážích se můžete oddávat klasickým vodním sportům, které nabízejí provozovatelé takřka všude. Ať už se jedná o plážový volejbal, windsurfing, jízdu na vodních lyžích nebo na šlapadlech, ani Skopelos v tomto směru nezaostává za ostatními destinacemi.

Skopelos disponuje poměrně dobrou sítí cyklestezek. Pokud rádi jezdíte na kole, navštivte některou z místních půjčoven. Společnost Kayaking Greece na Skopelosu pak nabízí plavby na kánoích a kajacích jak po moři, tak po řekách. V Panormosu můžete navštívit Skopelos Diving center. Pořádají zde kurzy potápění. Celá nabídka včetně ceníku je zde.

Pokud vám dojdou nápady, inspirujte se třeba na Manawa.com.

Sportovní aktivity Skopelos

6. Aktivity pro děti

Na ostrově Skopelos bohužel příliš aktivit, kromě těch, které se soustředí přímo na pláže, mnoho nenajdete. Je to jedna z mála nevýhod této destinace. Pokud máte opravdu aktivní dětičky, doporučujeme výlet na Skiathos. Můžete navštívit třeba jízdárnu Horse riding Tours a po zácviku vzít celou rodinu na poznávací vyjížďku . Svět z koňského hřbetu je přece nejkrásnější.

7. Noční život na Skopelu

Skopelos je spíše klidnější destinací. Nejvíce to žije právě v hlavním městě a na velkých plážích. Kastani Beach Bar  je oblíbeným centrem zábavy na Skopelu. Milovníci pořádných plážových party zde určitě budou spokojeni. Kromě klasické zábavy zde pořádají v sezoně i diskotéky s místními DJ nebo s živou hudbou různých žánrů.

Dalším oblíbeným místem je Perivoliou Beach bar na stejnojmenné pláži. Recenzenti oceňují jak kvalitu jídla, tak obsluhy či nápojů. Taktéž ceny jsou zde více než příznivé. Najdete zde jak hudbu reprodukovanou, tak živou.

8. Počasí na Skopelu

Podnebí na Skopelu je typicky středomořské. Letní teploty se běžně vyšplhají na 30℃ a v prázdninových měsících je zde minimum srážek. Pokud si chcete užít opravdu skvělé počasí, doporučujeme navštívit Skopelos v červenci a srpnu. Jediné, co by mohlo vaši dovolenou v této destinaci trochu pokazit, jsou větry meltemi. V mírnější formě jsou vítaným osvěžením. Pokud se ovšem přižene silnější vítr, vzduch se výrazně ochladí. Jaro bývá poněkud deštivé, ale v květnu a červnu zde již vládnou pohodové teploty okolo 25℃, které jsou ideální pro turistiku a poznávání ostrova. V noci zde bývá v tomto období chladněji.

Teplota moře se od června do září drží v rozmezí 22 – 26 stupňů. Zimy jsou zde velmi deštivé, ale mírné. Rtuť teploměru obvykle neklesne pod 12 stupňů.

9. ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Skopelos

Malý ostrov Skopelos náleží do souostroví Sporady v Egejském moři, severovýchodně od velkého řeckého ostrova Euobia. Rozlohou je tento ostrov opravdu malý. Na délku měří asi 45 km, na šířku okolo 10 – 12 km, jeho plocha je 96 k㎡. Ani stálých obyvatel zde moc nenajdete. V roce 2001 tvořilo jeho obyvatelstvo 4696 osob. Skopelos se prozatím příliš nedostal do popředí zájmu turistů. Po ostrově se můžete dopravovat buď místní autobusovou dopravou, nebo využít nabídky půjčovny aut či motocyklů.

DESET důvodů, proč jet na dovolenou na Skopelos

Toužíte po oáze klidu a pohody? Pak je Skopelos tím pravým místem pro vás. Díky poměrně malému počtu návštěvníků si zde opravdu odpočinete od ruchu běžných pracovních dní.

Oproti jiným řeckým destinacím zde naleznete poměrně levné ubytování. V cenách potravin nebo restaurací si Skopelos nezadá s jinými lokalitami v Řecku.

Pokud se rádi bavíte, i tady vám Skopelos může leccos nabídnout. Zejména v hlavním stejnojmenném městě, které je zároveň i přístavem, to žije.

Toužíte po skutečném úniku z betonové džungle velkoměsta? Tento středozemní ostrůvek oplývá nádhernou panenskou přírodou.

Pakliže nemáte rádi pláže, kde je hlava na hlavě, je Skopelos ideální destinací. Kromě velkých vyhlášených pláží disponuje množstvím malých pláží a zálivů, kde budete mít vy i vaše rodina soukromí.

Nechcete nechat doma svého chlupatého kamaráda? Nevadí. Ubytování se psem není na Skopelu problém.. I když vás na velké pláže pravděpodobně s mazlíkem nepustí, máte na výběr z mnoha menších čistých pláží, které nikdo nespravuje, tudíž tam přítomnost vychovaného psa nikomu vadit nebude.

Skopelos obvykle není v hledáčku příliš mnoha turistů. I když má co nabídnout, zejména, co se týká přírodních krás a množství čistých pláží, zatím zde turistický ruch není příliš rozvinutý. Takže, pokud dáváte přednost intimnější dovolené, je Skopelos tím pravým místem.

Díky tomu, že tento ostrov není přespříliš zahlcen turisty, máte jedinečnou možnost poznat, zejména v menších vesnicích, ten pravý ostrovní život místních obyvatel.

Zajímá vás architektura a máte v oblibě kostely a kláštery? Skopelos budete milovat. V každém městě či vesnici je kostelů či kostelíků hned několik. Také klášterů je zde poměrně mnoho na to, jak malou plochu ostrov zabírá.

Filmoví nadšenci už ví! Ten kdo spatří pláž Milia nebo unikátní kostelík s bílými zdmi na holé skále vybíhající do moře, má jasno. Točil se zde kasovní trhák Mamma Mia! Skopelos je stále prodchnutý duchem těchto dní a trocha hvězdného pelu světových superstars ulpěla i zde.

ŠEST důvodů, proč nejet na dovolenou na Skopelos

Vzhledem k poměrně malé návštěvnosti ostrova zde příliš nemyslí na malé návštěvníky. Je možné vybrat hotel s animátory nebo s atrakcemi pro děti, nicméně mimo ubytovací zařízení toho Skopelos pro malé návštěvníky příliš mnoho nenabízí.

Na ostrově není žádné letiště. Po vlastní ose je cesta poměrně hodně zdlouhavá. Popřípadě si potom musíte, pokud využijete leteckou přepravu do Athén, v místě zapůjčit dopravní prostředek nebo spoléhat na místní autobusy.

To, co mnozí považují za hlavní přednost ostrova, tedy ticho a klid, by milovníky rušného nočního života, plážových párty a festivalů, mohlo velmi rychle začít nudit.

Skopelos oplývá nádhernou přírodou. Sem tam narazíte na historickou památku (pomineme-li kostely a kláštery), bar nebo obchod se suvenýry. Pro ty, kteří neholdují pěší nebo cykloturistice a rádi se i o dovolené věnují různým sportovním aktivitám, toho tento ostrov mnoho nenabízí.

Ti, kdo jsou z poněkud známějších destinací zvyklí na čilý plážový ruch a nepřeberné množství zábavy, bude Skopelos nejspíš zklamáním. I když je možno si zde vypůjčit slunečník nebo lehátko a v blízkosti hlavních velkých pláží najdete i bar či tavernu, rozhodně zde nenajdete tolik aktivit a vyžití jako ve známějších destinacích.

Když vynecháme ruch přístaviště přímo v hlavním městě Skopelu, v podstatě zde po celém ostrově žádný vyloženě noční podnik nebo klub, kde byste se mohli bavit až do rána, nenajdete.

10. Nejoblíbenější ubytování na ostrově Skopelos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam turisté jezdí na Skopelos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejzajímavější:

Christine’s House

Christine's House - skopelos

Lokalita: Skopelos
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: Booking.com

Vilka nazvaná Christine’s House pravděpodobně nebude ubytováním, které si vzhledem k jeho ceně může dovolit každý. Vybraným šťastlivcům ale nabídne soukromý bazén, vlastní kuchyň, vlastní koupelnu a výhled do nejkrásnějších míst v okolí. Za svoji čistotu, vybavenost a přístup majitelů si vysloužilo hodnocení 10 bodů z 10. Je ubytováním, které se vám nebude chtít opouštět.

Ubytování se nachází v hlavním městě, veškerou nejdůležitější turistickou vybavenost tedy budete mít nedaleko. Pěšky nebude problém se dostat k zajímavým muzeím ani pamětihodnostem města. Samozřejmostí je blízkost několika pláží. Hlavní město Skopelos je také skvělým výchozím bodem pro výlety na další ostrovy. Pouze 13 km od vás tak bude vzdálený například národní park Alonissos.

V ubytování budete mít k dispozici terasu s grilem, nebojte se tedy využít všeho, co vám tato vila nabízí. Pokud jste si ale přijeli od vaření odpočinout, můžete navštívit řadu restaurací, barů či kaváren, které jsou nedaleko. Neumíte řecky? Nevadí. Personál s vámi bude hovořit i anglicky. A pokud cestujete se svým domácím mazlíčkem, potěší vás, že se zde s vámi ubytuje zcela zdarma.

Irene’s Paradise

Irene's Paradise - skopelos

Lokalita: Skopelos
Kategorie hotelu: apartmán
Cestovní kancelář: Booking.com

Irene’s Paradise je představitelem jednoho z nejoblíbenějších apartmánových domů v hlavním městě Skopelos. Každý rok do něj zavítají turisté nejen z Evropy, ale z celého světa. Mimořádně pozitivně hodnotí personál hotelu, jeho čistotu i lokalitu, ve které se nachází. Vzhledem k hodnocení 9,8 bodů z 10 se zdá, že najít na něm nějaký vroubek je téměř nemožné. Domluvíte se zde řecky i anglicky.

V hotelu si můžete pronajmout celé studio, jehož součástí je kuchyňka, koupelna, balkon a veškerá vybavenost pro každodenní život. K hotelu pak náleží také terasa s možností grilování i parkovací místa. Váš pobyt ve slunné zemi zpříjemní klimatizace a pláže v blízkém okolí. Městská pláž hlavního města se nachází zhruba 650 metrů od tohoto hotelu. Zhruba o dva kilometry dál jsou pak i další pláže.

Jelikož budete pobývat v hlavním městě, můžete využít všeho, co vám nabízí. Tím nemyslíme jen běžnou vybavenost, ale také pamětihodnosti a kulturní vyžití. Neplánujete si vařit? V pořádku! Navštivte jednu z místních restaurací, která vám umožní ochutnat řeckou kuchyni. V dojezdové vzdálenosti pak naleznete národní park i výběžek Amarantos spojený s natáčením filmu Mamma Mia!

Olympion Apartments

Olympion Apartments - skopelos

Lokalita: Stafylos
Kategorie hotelu: apartmán
Cestovní kancelář: Booking.com

Olympion Apartments představuje cenově dostupné ubytování na ostrově Skopelos. Za podobnou cenu jich naleznete na ostrově pochopitelně víc, ale jen málo z nich dosahuje hodnocení 10 bodů z 10. Olympion Apartments ano! Cestovatelé z celého světa si na něm pochvalují vše od personálu přes pohodlí až po lokalitu ubytování. Také zde se domluvíte řecky i anglicky.

Přijedete-li autem, můžete využít přilehlého parkoviště, které je zdarma. Co se týče ubytování, na výběr máte z klasických pokojů nebo apartmánů. Nutno ale říci, že cena apartmánu může být až jednou tolik vysoká jako cena klasického pokoje. Rozdíl mezi nimi je ve velikosti, apartmán má navíc k dispozici kuchyňku. Ubytování se nachází zhruba 600 metrů od jedné z nejvyhledávanějších pláží města Stafylos.

Z tohoto městečka si můžete udělat výlet do hlavního města ostrova. Poslouží vám k tomu autobus, který odjíždí ze zastávky vzdálené zhruba jen 100 metrů od hotelu. Z každého z pokojů by měl být výhled na krásnou přírodu, kterou můžete během svého pobytu objevovat. Pokud by vám to nestačilo, můžete se vydat také do oblíbeného parku Alonissos, který je odsud vzdálen zhruba 12 km.

Vyrazte i na další řecké ostrovy:

Ostrov Lesbos
Ostrov Korfu
Ostrov Zakynthos
Ostrov Rhodos