Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov Sal

Ostrov Sal je turisticky nejvýznamnější destinací Kapverdských ostrovů. Láká na luxusní hotelové komplexy, bílé písčité pláže i zajímavé vyžití mimo hotel a pláž. Dá vám možnost nasát atmosféru Kapverdských ostrovů, na kterou jen tak nezapomenete.

Santa Maria

Luxusní hotelový resort v dojezdové vzdálenosti od centra Santa Marii. Dopravu do centra zajistí bezplatný autobus.

Murdeira

Resort, který je ztělesněním klidné a pohodové dovolené. K ní přispívá mimo jiné i bar s výhledem na moře.

Santa Maria

Resort nedaleko hlavního dění městečka Santa Maria. Během chvilky dojdete k molu s trhem i ke Hřbitovu mušlí.

1. O ostrově Sal

Ostrov Sal náleží k severní části souostroví, které je přezdíváno Návětrná (Barlavento). Je sopečného původu a v dnešní době patří k trvale obydleným oblastem Kapverd. Počasí je zde stále slunečné, ostatně jako na zbytku souostroví. Téměř neprší.

Sal je známý zejména pro své pláže se světlým pískem a průzračné moře. Správný „plážový povaleč“ si přijde na své. Dobré větrné podmínky přitahují milovníky surfingu, který si při své dovolené můžete také vyzkoušet. Obecně patří Sal k rušnějším místům, což se týká i nočního života. Návštěvu ocení i sportovně založený člověk. Kromě surfingu se zde totiž nabízí možnost potápění, plážové jógy, jízdy na koni či rybaření.

nejznámějším letoviskům ostrova Sal patří Espargos, Palmeira, Murdeira či Pedra de Lume. Zcela nejdůležitější destinací na ostrově je však Santa Maria.

Santa Maria

Městečko Santa Maria je klíčovým turistickým bodem. Je až natolik významné, že právě zde se nachází drtivá většina hotelů a penzionů, které připadají na celý ostrov. A není divu. Najdete tu vše, co potřebujete. Kromě hotelů, pláží a kostelů je to například také molo, na kterém se denně shromažďují rybáři, aby zde prodali své čerstvé úlovky.

Molo s rybím trhem v Santa Maria ožívá pravidelně každé ráno. Pravděpodobně se jedná o to nejznámější místo na ostrově. Potkáte zde místní, turisty, ale i majitele restaurací, kteří budou čerstvé ryby nabízet dál. Pokud ryby nejíte, určitě se tam běžte alespoň podívat.

Santa Maria dále nabízí nespočet restaurací a obchůdků, ve kterých nakoupíte suvenýry sobě i rodině. Pokud byste se chtěli podívat po okolí, můžete navštívit jednu z místních půjčoven čtyřkolek a vyrazit na obhlídku ostrova. Za zmínku stojí rovněž půjčovna a škola kitesurfingu/windsurfingu pro milovníky většího adrenalinu.

Jaká místa navštívit?

Turisticky nejvyhledávanější cíl ostrova Sal, městečko Santa Maria, už jsme vám představili. Na ostrově je toho ale k vidění více a i během týdenní dovolené toho můžete spoustu stihnout. Pojďme si představit další zajímavosti ostrova, které si zaslouží pozornost.

Buracona

Buracona je zátoka v severozápadní části ostrova. Na palmy v okolí už jste si možná zvykli, ale vulkanická jezírka jsou nezapomenutelnou podívanou. Vznikla díky lávovým proudům, které sem stékají z okolních vulkánů. Není proto divu, že je místo součástí chráněné krajinné oblasti. Jezírka svádějí ke koupání, které je možné, mějte se ale na pozoru před přílivem.

Při návštěvě Buracony vaší pozornosti jistě neunikne tzv. Magické oko. Jedná se o přírodní úkaz, který je utvářený podvodní jeskyní s otvorem v horní části. Lámající se sluneční paprsky zde vytvářejí ono zářivé magické oko. Tento přírodní zázrak je však viditelný pouze kolem poledne. Místo je pro svoji jedinečnost opěvováno potápěči.

Salinas de Pedra de Lume

Jednu věc jsme vám o ostrově Sal ještě neřekli. A sice to, že od první poloviny 19. století až dodnes zde probíhá těžba soli. Můžete si to koneckonců spojit i s jeho názvem. Sal totiž v portugalštině znamená sůl. A právě to nás přivádí k solnému jezeru Salinas, které se nachází v severovýchodní oblasti ostrova. Pláně se rozprostírají ve vyhaslém kráteru.

Pro usnadnění transportu soli zde byla roku 1921 postavena lanovka, jejíž pozůstatky zde jako památka stojí dodnes. Pokud byste zatoužili po solné koupeli, nemusíte se zdráhat. Pozitivní vliv slané vody na pokožku těla je už dávno známý. Když už budete u jezera, projděte si také přilehlé městečko Pedra de Lume. Odměnou vám bude pohled na chátrající sklad soli.

Terra Boa

Jestliže chcete na vlastní oči vidět fata morgánu, nesmíte si nechat uniknout výlet do pouště zvané Terra Boa. Najdete ji na severu ostrova a nic než pár travin zde neroste. Fata morgánu nespatříte kvůli halucinacím z horka, ale kvůli teplotní inverzi. Na rozdíl od vyprahlých poutníků ale vám smutný osud nehrozí. Výlety na toto místo jsou organizované.

Murdeira

Murdeira je dalším zástupcem oblíbeného letoviska. Je o něco menší a klidnější než Santa Maria, možná tedy osloví jiné typy turistů. Je zde jeden jediný hotelový resort, ze kterého máte přístup k pláži dlouhé několik kilometrů. Pláž je zde kamenitá a moře klidné. Je skvělým výchozím bodem pro potápění, podmořský život je zde pestřejší než na zbytku souostroví.

Ačkoliv je v letovisku Murdeira pouze jediná ubytovací možnost, nemusíte se bát, že by se na ní šetřilo. Čekají vás apartmány připomínající prázdninové domy. K dispozici máte totiž i obývák s kuchyňkou. Kromě toho se vám nabízí přístup do bazénu se slanou vodou. Zbytek domků v této oblasti patří místním obyvatelům, nebo se v nich schovávají malé obchůdky.

Espargos

Espargos je hlavní město ostrova Sal. Má strategickou polohu blízko místního letiště. Město samo o sobě není tolik vyhledávané jako zbytek ostrova, ale vidět hlavní město může být zajímavým zážitkem. Pravděpodobně největším lákadlem je hora Monte Curral, která nabízí fascinující výhled do svého okolí. Nachází se na ní vojenský radar.

Hřbitov mušlí

Ačkoliv zní název tohoto místa dost tajemně, nejde v podstatě o nic jiného, než o pláž s mušlemi vyplavenými z oceánu. Příliv si je sem odloží každé ráno, a tak je každý den novou příležitostí nasbírat si pár velkých mušlí. Některé jsou rozbité, jiné vcelku. Po těch nejlepších se poohlížejí také místní obyvatelé, kteří jim poté věnují péči, aby je mohli prodat dál.

Žraločí zátoka

Bezesporu jedním z největších zážitků, kterého se vám může na ostrově Sal dostat, je návštěva Žraločí zátoky. Nachází se ve východní části ostrova a je plná mláďat žraloků citronových. Ti toto místo obývají až do dospělosti, kdy naberou dostatek zkušeností a odhodlání a vydají se do oceánu. Jejich místo pak nahradí další mláďata.

Tento druh žraloka není pro člověka nebezpečný, proto uvidíte nejednoho odvážlivce, který vstoupí do vody za nimi. Pokud také stojíte o bezprostřední kontakt s nimi, nezbývá vám než ostatní osoby následovat. Tento zážitek není nijak zpoplatněný. Žraloci se obvykle pohybují ve vzdálenosti do 100 metrů od břehu. I tam je voda stále mělká.

Zahrada Viveiro

Nečekanou podívanou nabízí botanická zahrada Viveiro. Na jednom místě se zde soustřeďuje květena celých Kapverdských ostrovů. Zahrada plní také funkci ekoparku, ve kterém volně pobíhají a poletují zvířata, která máte rovněž možnost spatřit na ostrovech. Kromě kaktusů nebo palem tak uvidíte na jednom místě i papoušky s kachnami.

Palmeira

Veškerá důležitá lodní doprava je směřována k městečku Palmeira. Jedná se o hlavní přístav na ostrově Sal. Jinak je to ale pobřežní město jako vyšité. To napovídají už všudypřítomné restaurace, bary a kavárny, ve kterých můžete posedět a sledovat odplouvající a připlouvající lodě. Pokud chcete zažít nějaké slavnosti, v Palmeiře se 19. března slaví svátek sv. José.

Jak se dostat na ostrov Sal?

Jako na jednom z mála kapverdských ostrovů se zde nachází letiště (SID). To zde bylo vybudováno již v roce 1939. Je proto logické, že většina potenciální klientely z mezinárodních letů vyráží právě sem. Přes zájezd organizovaný CK se sem dostanete přímým letem z Prahy. Průměrná doba letu činí 6 hodin.

Svůj letecký zážitek si můžete poskládat i sami, na přímý let ale pravděpodobně nebudete mít štěstí. Všechny lety z Prahy jsou minimálně s jedním přestupem. Cena těchto letů navíc málokdy klesne pod 15 000 Kč. Pokud si pár tisíc připlatíte, už můžete mít bezstarostný last minute od cestovní kanceláře. Je to tedy rozhodně cenově i časově dostupnější.

2. Kde se na Salu ubytovat?

Výběr ubytování na Salu se odvíjí podle toho, zda se rozhodnete jet s CK, nebo na vlastní pěst. Jestliže se vydáte na cestu sami, doporučujeme svoji pozornost směřovat do letovisek Murdeira a Santa Maria. Ostatně právě v druhém zmíněném se nachází naprostá většina hotelů a resortů. Počítejte ale s tím, že ne každý hotel musí nabízet i stravu.

Většina zájezdů přes cestovní kancelář je typu all inclusive. Cestovka se vám postará o dopravu, ubytování i stravu a celková cena zájezdu za jednu osobu se tak může pohybovat „pouze“ kolem 25 000 Kč, kdežto při individuální cestě by byly náklady mnohem vyšší. Zatímco Murdeira vás ubytuje v jednom velkém resortu, v Santa Marii je výběr širší.

Jestliže by na vás toho surfování po internetu a hledání nejlepšího hotelu už bylo moc, můžete se inspirovat jedním z námi vybraných tří hotelů níže.

Nejoblíbenější hotely na Salu

Melia Dunas Beach Resort

MELIA DUNAS BEACH RESORT - sal kapverdy

Lokalita: Santa Maria
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový
Cestovní kancelář: Fischer

Excelentní služby a komfort na vás čekají v luxusním hotelovém resortu nazvaném Melia Dunas Beach Resort. Název může souviset s Dune of Sal, což je menší písečná duna nacházející se v blízkosti komplexu. I její oblast je výchozím bodem pro vodní sporty, které si během svého pobytu můžete vyzkoušet i vy. Přímo v hotelu je například i spa centrum či fitness.

Hotel je vzdálený zhruba 15 minut cesty od centra Santa Marii. Tam vás dopraví zprostředkovaný autobus zcela zdarma. Hotel je umístěný přímo na pláži, kde budete mít lehátka i slunečníky k dispozici zdarma. Další pláže se nacházejí zhruba 2 km od hotelu. Tyto pláže jsou písčité, místy kamenité.

Mezi vodní sporty nabízené v blízkosti hotelu patří například plážový volejbal či pétanque. Můžete se také vydat rybařit. Nevšední podívaná se vám naskytne na tzv. Black Beach, tedy Černé pláži. Nachází se přibližně tři kilometry od resortu a vyznačuje se přítomností černých lávových kamenů, které zbarvily celou pláž. Odtud i její název.

Nedaleko hotelu se nachází pláž Praia da Ponta Preta, kterou budete pravděpodobně využívat nejčastěji. Projít se můžete i do kilometr a půl vzdálené botanické zahrady Viveiro.

Murdeira Village Resort

Hotel Murdeira Village Resort - Sal

Lokalita: Beirona (Murdeira)
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový
Cestovní kancelář: Blue Style

Pokud vás pestrý noční život až tolik neláká, a chcete si u moře zejména opravdu odpočinout, vložte svoji důvěru do resortu Murdeira Village. Nachází se ve stejnojmenné oblasti na ostrově Sal. Santa Maria vám neuteče, můžete ji navštívit díky bezplatné dopravě v podobě hotelového minibusu. I se svou pláží od vás bude městečko vzdálené jen 9 km.

Využívat ale můžete samozřejmě i pláže nacházející se v blízkosti hotelu. Tu máte o poznání blíž ve vzdálenosti zhruba 300 metrů. Playa de Murdeira sice není tak dlouhá, ale zato poskytne klid a pohodu. Zbytek pobřeží je pak spíše kamenitý, ale procházkám kdykoliv během dne to vůbec nevadí. Nedaleko resortu se nachází menší obchod s potravinami.

Resort je v této oblasti jediný. Zbytek zdejších staveb patří většinou místnímu obyvatelstvu. V resortu se ale nachází vše potřebné. Svým charakterem se stal vhodným zejména pro rodiny s dětmi nebo páry a party přátel, které touží po klidu. U hotelu je bazén se slanou vodou. I zde si ovšem přijdou na své milovníci vodních sportů, rybaření a dlouhých procházek.

Jelikož je tento resort na klidném místě, může se zdát, že je vše daleko. Například pro výlet do botanické zahrady Viveiro bude nutné překonat sedmikilometrovou vzdálenost.

Porto Antigo

Hotel Porto Antigo - Sal

Lokalita: Santa Maria
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový
Cestovní kancelář: Blue Style

Nedaleko hlavního turistického centra ostrova Sal, městečka Santa Maria, se rozkládá hotelový komplex Porto Antigo. Ubytuje vás v jednom ze 120 apartmánů, ze kterých to máte k moři, co by kamenem dohodil. Má totiž vlastní malou pláž. Nedaleká pláž vás potěší příjemným pozvolným vstupem do moře. V blízkosti se nachází také rybářské molo s trhy.

Jestliže zvolíte variantu bez stravy, můžete se vydat do nedalekých restaurací, které kromě rybích pochoutek nabízejí také pizzu a těstoviny. Inu, to nesmí chybět v žádné zemi. Samotná pláž je pak lemovaná kavárnami, bary a hospůdkami. Prakticky na té samé ulici, na které je umístěn hotel, jsou k dispozici i menší obchody s potravinami.

Kromě standardního vyžití u pláže či u bazénu můžete obejít půjčovny sportovního vybavení a vydat se na moře. V okolí jsou také surfařské školy. Necelý km od resortu se nachází zmiňovaný Hřbitov mušlí. Pokud byste stáli o delší procházku, můžete se vydat na opačnou stranu a obdivovat moře z menší vyhlídky umístěné přímo na pláži.

Nejblíže to od hotelu budete mít k plážím Praia António Sousa a Praia de Santa Maria. Botanická zahrada Viveiro je od tohoto komplexu vzdálená přibližně 3 km.

Co dělat na ostrově Sal?

Na ostrově Sal můžete navštívit pláž Santa Maria nebo Ponta Preta a vyzkoušet různé vodní sporty jako je windsurfing nebo kitesurfing. Skvělým místem na výlet jsou solné doly Pedra de Lume nebo přírodní bazén Buracona. Pro milovníky zvířat je zajímavým místem rezervace Viveiro Botanical Garden & Zoo di Terra s mnoha druhy rostlin a zvířat. V závěru dne se můžete vydat do hlavního města Espargos a vyzkoušet místní speciality v jedné z restaurací. Doporučujeme ochutnat Cachupu, Arroz de Marisco nebo Arroz de Peixe.