Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Šibenik

Chorvatský Šibenik patří mezi historické klenoty Dalmácie. Toto letovisko oplývá architektonickými skvosty a je vhodné pro všechny milovníky historie a romantických procházek. Třetí největší město Dalmatského pobřeží, ležící v blízkosti Šibenického zálivu, je střediskem kultury a cestovního ruchu. Díky tomu jsou přímo ve městě i okolí výborné podmínky ke koupání a k provozování vodních sportů. Dnes vám ukážeme ta nejlepší místa v Šibeniku, dáme vám tipy na výlety a prozradíme vám, kdy je nejvhodnější se do destinace vypravit.

Luxusní vila

Luxusní vila pro pět hostů, mezi nimiž mohou být i malé děti. Leží v klidné oblasti.

Čtyřhvězdičkový hotel

Špičkový hotel ve vzdálenosti 5 km od Šibeniku. Dopravit se tam můžete na kole.

Tříhvězdičkový hotel

Ubytování s bazénem se slanou vodou. Připlatit si můžete hlídání dětí i vířivku.

Mobilhomy

Luxusní domky jen pár metrů od moře. Centrum města je vzdálené 6 kilometrů.

1. O Šibeniku

Šibenik byl založen ve 2. polovině 11. století chorvatským králem Krešimirem IV. Městu se dodnes říká Krešimirovo a ve vládě se tu po dlouhou dobu střídali různí králové. Od 15. století zde ale po dalších 400 let vládli Benátčané.

V období benátské nadvlády se Šibenik stal renesančním a humanistickým centrem mnoha známých chorvatských malířů, skladatelů, básníků a sochařů. Po 1. světové válce Italové o Šibenik opět bojovali, ale museli ho nakonec přenechat tehdejší Jugoslávii. Od roku 1993 Šibenik patří pod samostatné Chorvatsko.

Nejhorší byly pro město válečné konflikty na Balkánu. V 90. letech Srbové při náletech zničili značnou část Šibeniku. Město se ale z toho všeho dostalo a dnes patří mezi nejoblíbenější turistické destinace cestovatelů z celého světa.

Šibenik Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Přímo v Šibeniku moc pláží nenajdete. Zato jeho okolí se pyšní krásnými písečnými i oblázkovými plážemi. Pokud vám nevadí absolvovat cestu lodí, můžete si vyjet na některý z okolních ostrovů. Zde máte možnost objevovat skryté zátoky a soukromé pláže. V destinaci najdete menší a útulné pláže, ale i hotelové komplexy s vodními parky a bazény u pláží.

Pláž Banj – tuto městskou pláž najdete přímo v Šibeniku, jen 5 minut pěšky od centra. Můžete se tu koupat, opalovat nebo se jen kochat výhledem na staré město Šibenik. Pláž je oblázková a vhodná i pro děti. Najdete zde aktivity pro nejmenší i pro dospělé sportovní nadšence. Pláž byla v roce 2016 oceněna jako nejlepší turistická chorvatská pláž.

Zaboric – tato kdysi klidná vesnička je dnes jednou z nejvyhledávanějších oblastí v okolí Šibeniku. Leží od něj 10 km, v oblasti Brodarica. Oblast je protkaná přírodními lagunami a najdete zde oblázkové i písečné pláže. Křišťálově čistá voda a stín okolních borovic dělá z této pláže ideální místo k odpočinku.

Šibenik koupání a pláže

Solaris – plážový resort, který najdete směrem na Split, 6 km od Šibeniku. Resort je nově zrekonstruovaný a najdete tu vše, co potřebujete k zábavě i k odpočinku. V délce 4 km se v Solarisu táhnou rozličné pláže. Ty jsou rozdělené do 5 tematicky laděných částí, nechybí ani bary a restaurace. Pláž je dobře udržovaná, tvořena menšími kamínky a hrubším pískem. Vstup do plážového resortu je volný. Pokud si budete chtít půjčit něco z plážového servisu, ceny jsou poměrně vysoké.

Pláž Jadrija – lidé se na tuto tradiční pláž jezdí koupat už od roku 1921. Leží 22 minut cesty autem od Šibeniku a dostanete se na ni motorovým člunem. Pláž je menší, písečná a s velkými oblázky.

Rezaliště – v klidné osadě Brodarica leží tato malá, příjemná pláž. Je oblázková a vstup do vody je velmi pozvolný. Tato klidná pláž je často vyhledávaná rodinami s dětmi. Nachází se zde i bary a nabídka vodních sportů a aktivit.

Mezi další známé pláže v okolí Šibeniku patří Velika Raduca a Slanica. Součástí resortu Solaris je i aquapark a bazény. V celém Šibeniku najdete několik hotelů, které nabízí lázeňské služby a venkovní či krytý bazén.

3. Příroda

Šibenik je obklopen borovicovými lesy, nedotčenou přírodou a zálivem emeraldové barvy. Město leží jen kousek od Šibenického soustroví, na kterém se rozkládá na 250 ostrovů. Ostrovy a místní národní parky jsou vhodné pro celodenní výlety.

Šibenik je důležitým centrem hospodářství a zemědělství. Tím se tady živí až tři čtvrtiny obyvatelstva. V Šibeniku se pěstují olivy, vinná réva a zelenina. Vy tak máte možnost ochutnat místní olivový olej a víno. Nechybí ani středomořské speciality, jako jsou čerstvé ryby na grilu a mořské plody. V kombinaci se sluncem a zelenými kopci jde o velmi přitažlivou lokalitu pro turisty všech věkových kategorií.

Vydejte se do národního parku Krka, kde můžete objevovat nádherné Skradinské vodopády. Park leží 13 km od Šibeniku a pokud vyrazíte sami autem, cesta je dobře značená. Krajinná řeka Krka je nejkrásnější řekou v Dalmácii. V parku roste přes 250 druhů bylin a žije je zde na 100 druhů ptáků. Před vstupem do parku je nutné zaparkovat na velkém parkovišti ve Skradinu. Poté nastoupíte na loď, která vás doveze do přístaviště pod vodopádem. Zde si můžete v pokladně zakoupit lístky. V ceně je plavba lodí po řece, prohlídka parku a budete mít možnost obdivovat vodopády i zezdola.

Šibenik příroda

4. Kam na výlet v destinaci Šibenik

Staré město

Přímo v Šibeniku si prohlédněte celé staré město. Toto středověké místo je plné významných památek a je skvělým místem pro romantické procházky i pro objevování s dětmi. Místo je plné pevností, gotických a renesančních kostelů. Šibenik je unikátní v tom, že jako jediné místo v Chorvatsku má hned dvě významné památky na seznamu UNESCO. Jedná se o katedrálu sv. Jakuba a pevnost sv. Mikuláše.

Katedrála sv. Jakuba

První položkou na seznamu kulturního bohatství UNESCO je katedrála sv. Jakuba. Základy katedrály se datují do 15. století, vysvěcena pak byla roku 1555. Katedrála je postavená pouze z kamene a v jejím stylu se mísí prvky chorvatské, italské a toskánské architektury. Budou nadšení i všichni milovníci Hry o trůny – některé scény se natáčely přímo tady. Na seznamu světového dědictví je již od roku 2000.

Pevnost sv. Mikuláše

Pevnost sv. Mikuláše je další významnou památkou Dalmácie a zároveň je také zapsaná na seznamu UNESCO (od roku 2017). Pevnost s půdorysem trojúhelníku leží na moři nedaleko Šibeniku a po staletí chránila město před nájezdy. Návštěva této významné historické stavby ze 17. století je zážitkem pro děti i dospělé. Pokud vyjdete až nahoru, budete odměněni krásnými výhledy na celý Šibenik i okolí.

Další zajímavá místa

Národní park Kornati – rádi se plavíte po moři a milujete přírodu? Potom byste měli využít jedné z nabídek místních cestovních kanceláří a vyrazit na celodenní plavbu. Obkroužíte všech 89 ostrovů a proplout zátokami. Budete mít možnost zaplavat si na širém moři nebo si odpočinout na jedné z pláží. Cena se liší dle sezóny a typu lodi, kterou do parku vyrazíte.

Město Trogir – leží 100 km od Šibeniku. Trogir je druhým nejnavštěvovanějším městem v Chorvatsku. Toto románské historické město je zapsáno na seznamu UNESCO a všem milovníkům historických památek se tu bude líbit. Město je velmi živé a nabízí skvělé podmínky k jachtaření.

Vodice – jen 11 km od Šibeniku najdete toto velmi oblíbené městečko, které nabízí sportovní, zábavní i společenské vyžití. Jde o kulinářskou lokalitu a město se pyšní lokálními restauracemi a kavárnami na každém rohu. Vychutnejte si skleničku dalmatského vína s výhledem na třípatrovou obrannou věž v centru města.

Výlet do vnitrozemí – Drniš je okouzlující malé město, které leží 30 km od Šibeniku. Zajímavostí jsou pozůstatky tureckých památek, které se dochovaly z dob, kdy byla oblast pod nadvládou Turků. Turci vybudovali mnoho mešit a turecké lázně. Ve vedlejší vesničce Otavice si prohlédnete rodinné mauzoleum sochaře Ivana Mestroviče. Hrobku si vyrobil sám z kamene, ještě před svou smrtí, a poté zde byl uložen i s celou svou rodinou.

Přístav Mandalina – jde o nejluxusnější přístav v Chorvatsku, který byl jako jediný oceněn 5 zlatými řády za bezpečnost. Tato luxusní lokalita je vhodná zejména pro milovníky jachtaření. Stojí zde i krásný 5* hotel a kotví tu ty nejkrásnější jachty. Přístav najdete přímo v Šibeniku.

Ochutnejte místní víno ve vinárně Rak, která leží ve městě Dubrava kousek od Šibeniku. Toto rodinné vinařství zde stojí od 60. let a můžete si tu domluvit i degustaci. Při ní ochutnáte místní odrůdy vína a v ceně máte i občerstvení ve formě lokálních specialit. Vydat se můžete také v rámci organizovaných výletů do okolních vinohradů.

Výlety s průvodci po Šibeniku i okolí zajistí Get Your Guide.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Cyklotúry – v celém městě najdete několik míst, kde si můžete zapůjčit kolo a projet se po historickém Šibeniku. Agentury organizují i skupinové túry. Můžete vyrazit směrem do vnitrozemí nebo projet dalmatské pobřeží. Poznáte okouzlující přírodu, ochutnáte lokální vína a odpočinete si na jedné z místních pláží.

Vodní centrum Windrose – toto sportovní centrum leží přímo v Šibeniku, v resortu Amadria Park. Jeho služeb můžete využít, i když nejste ubytování přímo v resortu. Stačí nechat auto na placeném parkovišti poblíž. V centru se můžete zúčastnit lekcí windsurfingu nebo paddlingu. Instruktoři jsou profesionálové a centrum vám zapůjčí i vybavení.

JEEP SAFARI – pokud jste milovníky adrenalinu, doporučujeme vám organizovaný výlet na čtyřkolkách. Dozvíte se více z historie kraje a spatříte Šibenickou zátoku i okolní ostrovy. Dojedete až ke Stragiským vodopádům a k národnímu parku Krka. Na jízdu si vyhraďte celý den.

Potápění – tyrkysové vody Jaderského moře přímo vybízí ke šnorchlování a potápění. Poznejte podmořský svět a domluvte si svou lekci potápění. Přímo ve městě najdete několik center, které organizují ponory a půjčí vám i vybavení.

Rybaření a plachtění – na pláží Baj najdete vodní centrum, které má v nabídce jízdu na kajaku, plachtění a taky rybaření na moři. Ceny se liší dle zvolené aktivity; centrum se nachází jen kousek z centra Šibeniku. Rybářské pruty a další rybářské vybavení si zde můžete půjčit.

Jízda na koni – poznejte chorvatskou krajinu z koňského hřbetu. Happy Horse Farm je menší farmou, která organizuje jízdy na koních a pro ty nejmenší také na ponících.

Opravdu adrenalinovým zážitkem je bungee jumping. Ti nejodvážnější skáčou z Šibenického mostu. Můžete si připlatit i za video tohoto ojedinělého zážitku.

Oblast je oblíbená také jachtaři. Na mnoha plážích si můžete zajezdit i na vodním skútru, vodních lyžích nebo na banánu.

Šibenik sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Moderní Šibenik se bude vašim dětem zaručeně líbit. I s těmi nejmenšími si můžete projít historické památky a zejména z pevností budou určitě nadšeny. Díky okouzlující přírodě s dětmi poznáte národní parky a místní farmy. V okolí najdete i písečné pláže a spousta z nich nabízí aktivity právě pro děti. V okolí nechybí ani zábavní parky a aquapark, které zaručí den plný zábavy vám i vašim ratolestem.

Aquapark Solaris – leží jen 6 km od města a najdete zde i placené parkování. Místo je ale v sezóně dost navštěvované – vyrazte brzy ráno. Stovky vodních a zábavních atrakcí zabaví děti i dospělé na celý den.

Paintball – starší děti můžete vzít na paintball. Jedno centrum najdete přímo v Šibeniku.

Sokolnické středisko – tato ptačí rezervace leží v 8 km vzdálené Dubravě. Je otevřena celoročně. Ptáky zde můžete jen pozorovat nebo se zúčastnit kurzu lovu se cvičenými dravci.

Akvárium a terárium – objevte s dětmi podmořský svět a přímo v centru Šibeniku. V akváriu můžete obdivovat stovky druhů ryb a v teráriu vás čeká expozice dalmatské flóry a tropických rostlin. Najdete zde i menší obchůdek se suvenýry.

Prohlídka pevnosti sv. Michala – světová památka historického Šibeniku je jednou ze tří pevností města. Šibeniku dodává jedinečnou atmosféru a na její otevřené scéně se celé léto konají hudební koncerty, vystoupení a slavnosti. Svatý Michal je patronem města a pevnost zde stojí od 17. století.

7. Noční život v Šibeniku

Šibenik je živým místem a centrem kultury a zábavy. Každoročně se zde koná spoustu folklorních slavností, hudebních koncertů a vystoupení. Mezi ty nejkrásnější patří hudební festivaly na otevřené scéně pevnosti sv. Michala.

V Šibeniku se pořádá i Mezinárodní dětský festival. Na přelomu června a července město patří dětem, a to už po 50 let. Festival oslavuje dětský svět, jejich představivost a tvořivost. Na děti i dospělé čeká 2denní bohatý program, plný zábavy a vzdělávání.

Oblíbené jsou také tradiční slavnosti fešty. Na konci září se každý rok pořádají středověké trhy. Na trzích nechybí souboje rytířů, stánky s lokálními surovinami, výrobky a suvenýry. Bohatý doprovodný program zahrnuje i divadelní vystoupení, přehlídku tradičních řemesel a rytířské turnaje.

Šibenik žije i v noci – město je plné barů, klubů a diskoték. Mezi ty nejznámější patří The Godfather Night Bar a Makari Club na pláži Banja. Na své si přijdou ale i milovníci klidnějšího společenského života. Doporučujeme zajít na večeři do jedné z autentických tratorií a vychutnat si grilované ryby nebo skleničku lahodného chorvatského vína.

8. Počasí v Šibeniku

V Šibeniku vládne příjemné středomořské klima a jde o jedno z nejslunnějších míst v Dalmácii. Zimy tu jsou mírné, léta suchá a horká. Nejvýše v Šibeniku teploty šplhají v červenci a srpnu, kdy se dostávají až ke 30 stupňům Celsia. Nejlepší doba na dovolenou je od dubna do října.

Koupání je možné už od května a průměrná teplota moře je 25 stupňů Celsia. Prší spíše v zimiě, a tak se po většinu roku nemusíte bát dešťových přeháněk – právě naopak. V Šibeniku je průměrně 2710 hodin slunečního svitu za rok. V horku vás ochladí příjemný mořský vánek.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Šibeniku

Historické přístavní město Šibenik leží v severní Dalmácii a může se pochlubit vysokým počtem slunečných dní. I místní středomořské podnebí je více než příjemné; léta tu jsou suchá a horká. Město leží při zálivu, do něhož ústí jedna z nejkrásnějších krasových řek Krka. I příroda je tu přímo pohádková a vhodná k outdoorovým aktivitám a vodním sportům.

Šibenik je vyhledávanou turistickou destinací a nachází se zde mnoho památek. Z České republiky je Chorvatsko dobře dostupné; i tak si ale v hlavní sezoně dejte pozor, abyste se netrefili do období, kdy se zrovna mění týdenní turnusy turistů. Kromě auta se sem dostanete i letecky, autobusem či vlakem.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Šibeniku

Šibenik je 3. největším historickým městem Chorvatska a najdete zde bohatou nabídku ubytování a služeb.

Kulturní bohatství je tu opravdu veliké. Šibenik je městem kostelů a pevností.

Najdete zde krásnou přírodu, tyrkysové vody Jaderského moře a pěkné oblázkové pláže. Pár pláží je přímo ve městě, v blízkém okolí je jich spousta.

Šibenik je vyhlášeným centrem zábavy a kultury. Oblíbené jsou zejména místní slavnosti vážné hudby a letní slavnosti.

Toto přístavní město je důležitým dopravním uzlem a veřejná doprava zde funguje velmi dobře. Ani cesta z Česka není nijak složitá. Pokud nechcete jet autem, krom letadla můžete využít i nabídek autobusových společností nebo do Chorvatska vyrazit vlakem.

V této oblasti se lidé věnují zemědělství a rybolovu. Díky tomu si vychutnáte skvělou místní kuchyni nebo vyrazíte za lokálními surovinami na místní tržnici.

Město leží jen kousek od národních parků a nepřijdete tak o tu nejkouzelnější přírodu střední Dalmácie.

Místní podnebí nabízí skvělé podmínky k outdoorovým aktivitám. V Šibeniku a jeho okolí najdete několik cyklostezek a cest, kam se můžete vydat na pěší túru nebo procházku. Plážové resorty nabízí spoustu vodních sportů.

 SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Šibeniku

Jelikož je Šibenik každoročně vyhledáván turisty z celého světa, zejména v hlavní sezóně je tu dost živo a přelidněno.

Pokud se do Šibeniku vydáte autobusem nebo vlakem, cesta bude poměrně dlouhá. Lepší je se z Česka do Šibeniku vypravit letecky nebo autem.

I v místě je dobré mít vlastní auto. Můžete se lépe pohybovat po okolí a nemusíte spoléhat na veřejnou dopravu.

Pokud vás zaujmou výlety na okolní ostrovy, musíte počítat s lodní dopravou ve formě trajektu či vodního taxi.

V této turistické destinaci se setkáte s vyššími cenami, než na jaké jste zvyklí v Česku. Za stravovací a ubytovací služby v sezóně si připlatíte.

Přímo v Šibeniku moc pláží nenajdete. Na ty hezčí budete muset zajet do okolí.

Ve městě je mnoho obchůdků s lokálním zbožím a suvenýry. Ty jsou často zbytečně předražené a historické centrum jich je plné.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Šibeniku

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Šibeniku na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Villa FoRest House

Villa FoRest House - šibenik chorvatsko SVZ

Lokalita: Šibenik
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Většina ubytování v destinaci Šibenik se vám představí jako čtyřhvězdičkové nebo tříhvězdičkové hotely, případně kempy. Villa FoRest House je ale luxusní domek, který se nachází v klidné oblasti poblíž tohoto letoviska. Od centra města je vzdálen přibližně 5 km, což je stejná vzdálenost, která vás dělí i od pláže. K obchodům a kavárnám to ale bude jen kilometr, k restauraci dokonce jen 300 m.

V této luxusní vilce se může ubytovat až 5 hostů. Domek má dvě ložnice a jednu koupelnu. Vzhledem ke své poloze vám zajistí naprosté soukromí. Je vhodný i pro rodiny s dětmi. Děti se mohou zabavit na zahradě, jejíž část zároveň slouží i jako dětské hřiště. Samozřejmostí je veškeré vybavení, na které jste zvyklí ze svých domovů. A dokonce i něco navíc – třeba šachy.

Amadria Park Hotel Jure

Amadria Park Hotel Jure - šibenik

Lokalita: Šibenik
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking.com

Výběr ubytování pokračuje čtyřhvězdičkovým Amadria Park Hotel Jure. Vzdálenost k pláži činí 100 m, nachází se tedy hned před hotelem. Je výbornou variantou zejména pro toho, kdo se jede na dovolenou slunit a odpočinout si. Nejbližší větší město, v tomto případě Šibenik, od vás totiž bude vzdálené 5 km. Vypravit se sem ale můžete taxíkem nebo autobusem, oba tyto prostředky staví nedaleko hotelu.

Řadu obchůdku, supermarket i diskotéku najdete v okolí hotelu. K vybavení samotného hotelu patří tři venkovní bazény se sladkou vodou, u kterých nechybí bar. Pokud byste se chtěli zajet někam podívat, ale cestování autem ani autobusem vám nevyhuje, můžete využít půjčovny kol, kterou máte na hotelu k dispozici. Využít můžete i nabídky wellness procedur či služby hlídání dětí.

Hotel Niko

Hotel Niko - šibenik

Lokalita: Šibenik
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolena.cz od Student Agency

Tříhvězdičkový hotel Niko leží 150 m od pláže. Na ní si za poplatek můžete zapůjčit lehátky i slunečníky, toto vybavení máte ale u hotelového bazénu zdarma. Vlastní bazének zde mají i děti. Nechybí ani bar s nabídkou osvěžujících nápojů. Hotel nabízí za poplatek další služby. Patří k nim např. hlídání dětí, masáže, sauna, vířivka a další wellness procedury.

Zachtělo se vám zasportovat si? Není problém, můžete si zde za poplatek zahrát i tenis. Již zmiňovaný bazén je naplněný slanou vodou, což ho odlišuje od bazénů u řady dalších resortů a hotelů. Pokud přijedete autem, můžete si zde připlatit parkovací stání. Do 6 km vzdáleného Šibeniku se ale můžete dostat například i na kole. Přibližně na půli cesty od hotelu do města pak narazíte i na nákupní možnosti.

Hotel Solaris Camping Beach Resort

Hotel Solaris Camping Beach Resort - šibenik chorvatsko SVZ

Lokalita: Šibenik
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový resort
Cestovní kancelář: Invia

Solaris Camping Beach Resort je důkazem, že i kempy mohou nabídnout důstojné, a v některých případech dokonce i moderní, ubytování. Velkou výhodou tohoto ubytování není jen jeho podoba, ale i poloha. Leží totiž zhruba jen 50 m od pláže. V okolí jich pak naleznete hned několik, a to dokonce do vzdálenosti 150 m. Do centra města to bude zhruba 6 km.

Areál hotelu je vybavený vnitřním a vnějším bazénem, tobogány, dětským koutkem, půjčovnou kol i fitness centrem. Koneckonců se jedná o čtyřhvězdičkový komplex, který se svou výbavou podobá hotelům. O zábavu zde rozhodně nebude nouze. Samozřejmostí jsou také animační programy. Můžete sem vyrazit i se svým domácím mazlíčkem.

Další destinace v Chorvatsku i mimo něj:

Město Rabac
Město Vodice
Kapverdy
Turecko