Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Biograd na Moru

Biograd na Moru kdysi býval korunovačním městem chorvatských králů. Dnes je významným jachtařským centrem a oblíbeným letoviskem. Díky své poloze na nejvíce členité části chorvatského pobřeží Jaderského moře tato oblast poskytuje vynikající příležitosti pro námořní turistiku a plachtění více než kterákoli jiná část Chorvatska. Kromě kulturního a historického dědictví je Biograd na Moru známý také svými krásnými plážemi, malebnými zátokami a kvalitou ubytovacích služeb.

50 m od centra

Čtyřhvězdičkový hotel nedaleko oblázkové pláže. Můžete si zde půjčit kola.

20 km od centra

Vila až pro osm osob. Leží v klidné oblasti, vyžití ale nabízí opravdu pestré.

100 m od centra

Čtyřhvězdičkové ubytování nedaleko kamenité pláže. Zabaví vás živá hudba.

200 m od centra

Tříhvězdičkový hotel s venkovním bazénem. Zaujme fialovým designem.

1. O destinaci Biograd na Moru

Jedná se o původní ilyrskou osadu Blandone. První zmínka o městě Biograd na Moru (Bílé město na moři) pochází z 10. století, kdy je zmiňováno jako město založené chorvatským králem. Biograd se tak stal tradičním městem králů a biskupů.

V roce 1202, kdy byl Zadar (Zara) okupován křižáky, mnoho lidí uteklo před nepokoji právě do Biogradu. Proto byl Biograd mnohdy označován jako Zara vecchia (Stará Zara).V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky a zůstalo jejím členem bezmála čtyři století, až do roku 1797, kdy Benátská republika padla. V letech 1521 1646 bylo město vypáleno během benátsko – tureckých válek.

V 16. a 17. století se v Biogradu formovala chorvatská armáda, která se značnou měrou podílela ve válce proti Turkům.

Biograd na Moru má dlouhou turistickou tradici. První turisté z Československa jsem začali přijíždět v roce 1920 a v roce 1935 zde byl postaven první hotel. V letech 1991 – 1993 bylo město značně poškozeno bombardováním srbskými povstalci v Chorvatské válce o nezávislost.

Biograd na Moru Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště v Biogradu

Jak jsme zmínili již výše, Biograd na Moru je v podstatě z větší části umístěn na poloostrově, takže pláže jsou prakticky v centru veškerého dění. Několik biogradských pláží se honosí titulem modrá vlajka. Na výběr máte z písčitých i oblázkových pláží. Na své si tak přijdou opravdu všichni. Většina pláží je velmi dobře přístupná a s malými dětmi tak nemusíte cestovat za čistým mořem s mělkým dnem kdo ví kam. Na plážích můžete využít jak nabídky vodních sportů, tak plážových atrakcí jako jsou různé tobogány a skluzavky.  Výborná je i snadná dostupnost do centra. Takže není problém po cestě z pláže navštívit nějakou památku nebo si sednout do příjemné kavárny.

Pláž Bošana je oblázková pláž s pozvolným vstupem do vody, která se nachází na severozápadní straně města ihned za přístavištěm jachet. Cestou uvidíte řadu malých pláží, které jsou oblázkovo-písčité v malých zátokách. Tyto pláže jsou méně rušné a mají také pozvolný vstup do moře. Na pláži Bošana je k dispozici beach volejbalové hřiště, několik restaurací a prodejen s občerstvením. Pláž je také vybavena kabinkami na převlékání a sprchou. Přímo na pláži je také půjčovna loděk. Jediným nedostatkem je, že okolo pláže nejsou stromy. Není problém si na pláži vypůjčit slunečník nebo i lehátko.

V blízkosti kempu Soline se nachází písečná pláž Soline. Je velmi vhodná pro rodiče s malými dětmi nebo neplavce pro svůj pozvolný vstup do moře.  Celá zátoka je dlouhá zhruba 50 ma proto zejména v prázdninových měsících je třeba si pospíšit, abyste našli místo. Okolí pláže je obklopeno borovicovým lesem, kde můžete najít osvěžující  stín. Na pláži jsou k dispozici sprchy, převlékací kabinky, kavárny, prodejci zmrzliny, pro děti je zde vybudováno hřiště a pro sportovce beach volejbalové hřiště. Na pláž Soline dojdete procházkou ve stínu stromů po promenádě vybudované z centra podél moře nebo můžete dojet autem směrem na tenisové hřiště (parking se platí).

Pláž Dražice je oblázkovo-písečná s pozvolným vstupem do moře a již několik let za sebou dostává Modrou vlajku (ocenění čistoty). Na pláži se nacházejí různé atrakce, bazén se slanou vodou, kde se konají navečer různé koncerty nebo diskotéky. Na malém poloostrůvku je tobogán a skluzavka, areál je doplněn restaurací a kavárnou. Zde si můžete také zajistit  pronájem různých sportovních vodních rekvizit – jako jsou vodní skútry, šlapadla, kánoe nebo loďky. Pláž je vybavena také toaletami, kabinkami na převlékání, sprchami a službu první pomoci. Mezi poloostrůvkem s tobogánem a bazénem je vybudován vstup do vody pro hendikepované.

Písečná pláž Crvena luka je v regionu vyhlášena jako jedna z nejlepší pláží.  Okolo zátoky je postavený ubytovací areál, ale vstup individuálním klientům je otevřen. Za poplatek si zde můžete vypůjčit řadu sportovního náčiní nebo se občerstvit v místní prodejně.

Pláž Kumenat se nachází ve čtvrti Biogradu, který se nachází za kempem Soline. Vhodná je pro všechny turisty, kteří si rádi užívají klidu na pláži. Jedná se o menší oblázkovou pláž, u které je k dispozici občerstvení a toalety. Do vody je vhodná obuv kvůli ježkům.

Vyznavače nudismu jistě potěší pláž na ostrově sv. Katarina.

Biograd na Moru koupání a pláže

3. Příroda v Biogradu

Blízké i vzdálenější okolí Biogradu nadchne jak turisty, tak především milovníky přírody všeobecně. V blízkosti Biogradu leží několik chráněných krajinných oblastí a přírodních parků.

Na nepříliš vzdáleném ostrově Dugi otok leží chráněná krajinná oblast Telašćica. Má 25 malých zátok. Je dlouhá zhruba 10 km a má několik krásných dlouhých písčitých pláží s písčitým dnem. V jihozápadní části jsou krásné borové lesy, olivovníky a fíkovníky. Ttato chráněná krajinná oblast se počítá k nejkrásnějším a nejmalebnějším přírodním zákoutím na Jadranu.

Vranské jezero je největším jezerem v Chorvatsku. Ač původně sladkovodní, díky jeho propojení umělým kanálem s mořem, je v něm dnes voda poloslaná. Zajímavostí je, že  ve Vranském jezeře můžeme najít jak druhy sladkovodní, tak mořské, kterými je jezero hustě osídleno. Pro vášnivé rybáře máme skvělou zprávu – lze si za mírný poplatek zakoupit jednodenní nebo i vícedenní rybářský lístek a na Vranském jezeře si zalovit.

Národní park Kornati tvoří množství malých, zdánlivě neosídlených malých ostrovů  ve vnějším pásmu mezi ostrovy Dugi otok a Žirje. Pro naprostý nedostatek pitné vody neposkytují možnost stálého osídlení.  Do 18. stol. tu však bylo několik rybářských osad. Několik opuštěných domků stále poskytuje možnost robinsonského ubytování sportovních rybářů a potápěčů. Některé slouží jako pikniková místa se sezónní nabídkou místních rybích specialit.

Modric spilja je jeskyně mezi obcemi Galova a Škabrnja ai 30 minut jízdy od Biogradu. S místními průvodci můžete objevovat kouzlo podzemí. Mnoho turistů bylo nadšeno neobvyklým a vtipným představením těchto přírodních jeskyní.

Biograd na Moru příroda

4. Kam na výlet v destinaci Biograd na Moru

Procházka městem

Historické centrum Biogradu nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za to navštívit. Pro milovníky historie bude určitě zajímavý kláštěr sv. Ivana se stejnojmennou bazilikou na které navazuje archeologické naleziště. Přímo v Biogradu můžete také navštívit Městské muzeum. Najdete zde jak exponáty z archeologických vykopávek, tak i instalace věnující se kulturnímu a folklornímu dědictví Biogradu.

Funpark Biograd

Místní zábavní park je atraktivní pro malé i velké návštěvníky. Otevřený byl v roce 2017, je tedy relativně nový. V současnosti se navíc jedná o největší zábavní park v celém Chorvatsku. Nabídne desítky zajímavých atrakcí, které jsou rozdělené do tří tematických okruhů. Čeká na vás obří horská dráha i zábava ve virtuální realitě. Přímo u vstupu můžete zadarmo zaparkovat. Leží přibližně 4 km od Biogradu.

Sveti Filip i Jakov

Tato vesnička se nachází přibližně 5 km od Biogradu. Nebudeme si nic nalhávat – bez její návštěvy se pravděpodobně obejdete. Pokud vám ale Biograd na Moru začne připadat trochu rušnější, zamiřte sem a dostane se vám naprostého klidu. Jedná se o malé a klidné letovisko, které se rozprostírá na pobřeží a patří k němu i zhruba kilometr dlouhá pláž. Můžete si prohlédnout i její historické centrum.

Další zajímavá místa

Přímo v Biogradu:

Zajímavou zkušeností by mohla pro mnohé cestovatele být i návštěva letního kina.

Gurmeti jistě ocení informaci, že se v Biogradu každoročně koná vyhlášený festival Biogradski stol. Tato slavnost je především o gastronomii. Můžete zde ochutnat ryze krajová jídla z celého Chorvatska, místní speciality jak v jídle, tak pití. Jako pomyslnou třešničku na dortu se dozvíte i mnohé z místního folkloru.

Výlety do okolí:

Pakliže toužíte po atmosféře velkoměsta, ideálním místem je udělat si výlet do Zadaru. Biograd se od něj nachází slabou půlhodinku autem. Zadar má pro mnohé turisty osobité kouzlo.

Na ostrově Pašman v Tkonu můžete navštívit chorvatský unikát. Je zde postaven jediný benediktinský klášter v celé zemi. Tato památka pochází z poloviny 12. století. Určitě si užijete i malebnost celého Pašmanu, který téměř nedotčenou divokou přírodou.

Na Kornatské ostrovy nemusíte nutně jen za krásami přírody, potápěním, nebo, budete-li mít štěstí, pozorovat delfíny. Nachází se tam i množství architektonických památek zejména z dob starého Říma.

V blízkosti stejnojmenného jezera se nachází městečko Vrana. Přímo ve městě naleznete hrad, zříceninu i archeologické naleziště.Kousek za městem je nádherná vranská vyhlídka, z které bude mít celé široké okolí jako na dlani.

V opačném směru naleznete ve stejnojmenném městě kostel sv. Filipa i Jakova. Ve městě Benkovac dále ve vnitrozemí, můžete obdivovat tamní zámek Benkovac.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity v Biogradu

Okolí Biogradu, zejména směrem k Vranskému jezeru, je protkáno sítí stezek pro pěší i pro cyklisty.  Mnohé hotely nabízejí půjčení jízdních kol i výbavy.

Pláže Soline, Dražica i Bošana nabízejí také mnohé sportovní vyžití. Hřiště na volejbal, množství tenisových kurtů, které jsou osvětleny i večer, půjčovny šlapadel, skútrů, kurzy potápění nebo mořská či říční kanoistika. Na nábřeží Dražica je i bazén na vodní pólo. To vše se dá v Biogradu zařídit.

Pro sportovní nadšence je v místě i fotbalový stadion Gradski stadion Kazimir i Silvio, kde můžete jistě shlédnout nejeden napínavý zápas místních borců.

Potápěčská škola Adventures má přímo v Biogradu,ale i v blízkém okolí několik poboček. Můžete si tak vybrat optimální termín nebo lokalitu, kde se budete chtít potápění věnovat.

Adrenalin do žil vám vyplaví návštěva Adventure parku v 1,3 km vzdáleném Kozinu nebo Paintball v Pakoštane. V adventure parku nabízejí množství aktivit od paintballu, přes lezecké stěny, lanové centrum, lukostřelbu a jiné.

Biograd na Moru sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti v Biogradu

S dětmi můžete navštívit Lunapark jen několik minut vzdálený od pláže Soline.

Starší děti si určitě zamilují již zmiňovaný Adventure park, který nabízí několik různých aktivit. Inzeruje sice, že je vhodný pro děti od čtyř let, doporučujeme však vzít sem raději děti staršího školního věku, které si atrakce jistě užijí více.

Pokud máte malé nespavce, určitě ocení účast na známém festivalu Biogradská noc. Je to slavnost nejen gastronomie a folkloru,ale nabízí i program zajímavý pro děti – například ohňostroj.

Pro malé i velké jezdce a jezdkyně pořádá kurzy jezdectví stáj Jankolovica nedaleko Vranského jezera. Kromě kurzů nabízejí i vyjížďky do okolí nebo letní tábory v sedle.

Jen několik minut od centra se nachází již zmiňovaný Funpark Biograd, který ocení všechny věkové skupiny. Kromě horských drah a jiných atrakcí můžete navštívit dinopark nebo strašidelný hrad.

7. Noční život v Biogradu

V Biogradu se, jako téměř ve všech prázdninových destinací v Chorvatsku, rádi baví. Během sezóny se zde pořádá několik festivalů, ať už folklorních, gastronomických, čistě hudebních nebo všechno dohromady. Nejznámější z nich jsou Biogradský stůl, Biogradské léto a Biogradská noc. Poslední zmíněný se sem tématicky náramně hodí. Je to kompozice chutí, vůní, hudby, tance a světel.

Pokud neholdujete pouliční zábavě a festivaly pod širým nebem nevyhledáváte, máte možnost navštívit vyhlášené biogradské diskotéky, bary nebo noční kluby. Oblíbenými podniky jsou zde Aqua Club, Pocco Locco, Lavander lounge bar, Queen bar a MIG.

8. Počasí v Biogradu na Moru

Biograd na Moru leží v severní Dalmácii, v pomyslném srdci Jadranu, má tedy typické středomořské klima. Léta jsou obvykle suchá a horká.  Hlavní sezóna v Biogradu trvá od druhé poloviny května do září. V červenci a srpnu jsou zde teploty nejvyšší. V tomto období je zde jen minimum srážek a obecně se v tomto regionu příliš často zamračené nebe nevidí.

Od června do konce srpna má moře příjemnou teplotu okolo 25℃ . Nejteplejší počasí v prázdninových měsících láká množství turistů. Pokud nesnášíte velkou kumulaci lidí, dejte přednost raději květnovému, červnovému nebo zářijovému termínu dovolené.

Ani na jaro a na podzim množství srážek příliš nevzroste, ani když teploty nejsou vyloženě vysoké. Pro vyznavače dobrodružství i za nepříznivého počasí, avšak v příjemné teplotě okolo 20℃ v průměru, jsou ideální měsíce k návštěvě Biogradu duben, květen a říjen.

Zimy jsou zde sice mírné, ale poměrně deštivé. Teplota většinou pod 10℃ nad nulou neklesá.

9. ČTRNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Biogradu na Moru

Město a přístav v Severní Dalmácii má asi 5500 stálých obyvatel. Nachází se 28 km jihovýchodně od Zadaru. Rozkládá se na poloostrově mezi zálivy Bošana a Soline a částečně i ve vnitrozemí. Jedná se o tradiční, velmi pěkně upravené letovisko s bohatou zelení. K Biogradu můžeme přiřadit i dva malé ostrovy – Planac a Sveta Katarina.

Přestože Biograd sám o sobě nenabízí takovou plejádu festivalů nebo zábavy jako jiná letoviska, svou výhodnou polohou není v tomto směru znevýhodněn. Do Zadaru nebo Šibeniku je to poměrně blízko. Obě tato místa naopak pulzují životem. Poklidnou atmosféru Biogradu tam ocení zejména ti, kteří nemají hluk nekonečných festivalů nebo mnohohlavé davy právě v oblibě.

Biograd na Moru nabízí více možností ubytování. Jak luxusní hotely pro ty nejnáročnější, tak i možnost soukromých apartmánů nebo skromnější ubytování v kempech. Zkrátka nepřijdou ani rodiny s velmi malými dětmi nebo milovníci domácích mazlíčků, kteří by si dovolenou bez chlupatého kamaráda nedokázali představit.

DEVĚT důvodů, proč jet na dovolenou do Biogradu na Moru

Z Brna do Biogradu pojedete autem zhruba 7 hodin. Časově výhodné je využít leteckou dopravu do Zadaru s následným přesunem místními autobusy. Pokud vám nevadí poněkud delší varianta, z Prahy přes Záhřeb nebo Vídeň se do Biogradu dostanete i autobusem.

Biograd na Moru disponuje poměrně velkým množstvím pláží přímo v místě nebo v těsné blízkosti.

Díky poklidné atmosféře a dobré vybavenosti je Biograd na Moru ideální pro rodinnou rekreaci s dětmi.

Nadšení budou i milovníci turistiky nebo přírody.

Pro návštěvníky, kteří preferují aktivní dovolenou, nabízí Biograd velké množství sportovního vyžití.

Jedná se o relativně klidnou destinaci, takže pokud chcete o dovolené opravdu zvolnit a relaxovat, je Biograd tou správnou volbou právě pro vás.

Pakliže vám učarovaly plavidla v jakékoliv podobě, budete z města Biograd na Moru nadšeni. Byť je městečko opravdu malé, disponuje dvěma přístavišti.

V blízkém okolí Biogradu naleznete množství zajímavých zákoutí, památek a přírodních krás.

Každoročně se v destinaci Biograd na Moru koná několik festivalů z nichž nejznámější je Biogradski stol.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Biogradu na Moru

V hlavní turistickou sezonu počítejte s poněkud horší dostupností na místo určení. Celé Chorvatsko je opravdu světově oblíbenou lokalitou a dojezdové časy z plánovače tras se mohou značně lišit od reality. Také cesta autobusem s CK  je poněkud zdlouhavá.

Dobrodruzi, kteří nechtějí mít opletačky s místními strážci zákona, ať raději využijí vždy zavedené kempy. Po celém Chorvatsku je stanování ve volné přírodě zakázáno.

Pokud se rozhodnete dopřát slunné pláže a historické památky i svým čtyřnohým mazlíčkům, neměl by to být zásadní problém. Zpozornět by však měli majitelé kříženců teriérů typu bull (označovaných jako bojová plemena)  a plemen typu bull, která nejsou uznaná FCI (americký pitbullteriér, americký bully, liondog…). Všem těmto je vstup do Chorvatska, tedy i do Biogradu, zakázán.

Milovníci rušného nočního života by mohli být ve městě Biograd na Moru jeho poměrně poklidnou atmosférou poněkud znuděni.

Přímo v místě toho kromě obvyklé prázdninové zábavy příliš mnoho nenajdete. Za zážitky budete muset cestovat.

10. Nejoblíbenější zájezdy do destinace Biograd na Moru

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Biogradu na Moru na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Ilirija

Hotel Ilirija Biograd na Moru

Lokalita: Biograd na Moru
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Rozhodnete-li se ubytovat ve čtyřhvězdičkovém hotelu Ilirija, budete pobývat jen 30 m od pláže. Jedná se o oblázkovou pláž, která je volně přístupná. Zde si můžete za poplatek půjčit lehátka i slunečníky. Podobná vzdálenost jako k pláži vás čeká i do centra města Biograd na Moru. V bezprostřední blízkosti tak budete mít nákupní možnosti, restaurace i bary. S využitím nedaleké autobusové zastávky se dostanete ještě dál.

K hotelu náleží bazén, u něhož můžete využívat lehátek. Na hotelu se domluvíte anglicky, německy i italsky. Pokud by vám chyběla nějaká sportovní aktivita, můžete na hotelu využít možnosti zahrát si tenis či zajít do posilovny. Na pláži pak můžete využívat nabídky vodních sportů. Na hotelu si také můžete zapůjčit kol a vydat se sami, nebo v rámci organizované akce na výlet po okolí destinace.

Villa Kori

Villa Kori - biograd na moru svz chorvatsko

Lokalita: Biograd na Moru
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Chystáte se do Chorvatska ve velké skupině osob, ale chcete bydlet všichni společně? Luxusní ubytování Villa Kori má připravené tři ložnice a čtyři koupelny až pro osm osob. Auto přijde vhod – vila se nachází v klidné oblasti, ale je potřeba počítat s tím, že to bude všude poměrně daleko. Pláž je vzdálená 10 km, centrum města pak až 20 km.

Okolí vily je typické pro středomořskou krajinu. V širším okolí můžete navštívit národní park Kornati nebo třeba přírodní park Vranjsko Lake. Vilu se vám ale bude opouštět těžko. Má všechno – vyhřívaný bazén, saunu, knihovničku, deskové hry, herní konzoli i relaxační místnost. Absolutní soukromí u vily zaručuje například i soukromé parkování.

Hotel Kornati

Hotel Kornati Biograd na Moru

Lokalita: Biograd na Moru
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Přibližně 50 m od veřejné kamenité pláže se nachází čtyřhvězdičkový hotel Kornati. Stejná vzdálenost vás dělí také od centra destinace Biograd na Moru, to nejdůležitější vyžití budete mít během své dovolené nedaleko. Na pláži si můžete za poplatek půjčit lehátka i slunečníky. Supermarket i restaurace od vás budou vzdálené rovněž jen pár metrů. U hotelu je parkoviště, na kterém můžete za poplatek nechat svůj vůz.

Nechcete během svého pobytu jen ležet na pláži nebo se procházet městem? Můžete si zahrát tenis, stolní tenis nebo zajít do posilovny, která je přímo v hotelu. Na hotelu je rovněž půjčovna kol, můžete se tedy vydat do blízkého okolí a navštívit další zajímavá místa. O kulturní zážitky se postará živá hudba, která hraje na hotelu. Domluvíte se zde anglicky, německy i italsky. Některé pokoje nabízejí výhled na moře.

Hotel Adriatic Biograd

Hotel Adriatic Biograd na Moru

Lokalita: Biograd na Moru
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Dalším zástupcem oblíbených hotelů na území Biogradu na Moru je tříhvězdičkové ubytování Adriatic Biograd. Leží přibližně 50 m od volně přístupné pláže, na které si za poplatek půjčíte lehátka i slunečníky. Turistické centrum města Biograd bude o něco blíže – jen 200 m od hotelu. Stejná vzdálenost vás dělí od nákupních možností a supermarketu. Nedaleko hotelu jsou rovněž rozesety restaurace a bary.

Pokud se po Chorvatsku pohybujete autem, potěší vás možnost zaparkovat u hotelu (za poplatek). Součástí hotelu je také venkovní bazén se sladkou vodou. Nechybí ani bazének pro děti. Lehátka a slunečníky u bazénu můžete jako hosté hotelu využívat zdarma. U bazénu je také bar, ve kterém vždy naleznete osvěžení. Hotel pořádá organizované výlety na kolech, můžete se ale na vypůjčeném kole vydat i vlastní cestou.

Báječnou dovolenou slibují i další destinace:

Řecko
Turecko
Kapverdské ostrovy