Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Turecko

Část Turecka se rozkládá v Asii a část v Evropě. Evropská část je výrazně menší, ale neméně důležitá. Tato dvě území od sebe odděluje Bosporská úžina a Dardanely. Z evropského pohledu ho můžeme považovat za jakousi ochutnávku Asie, nebo možná spíše Blízkého východu. Prozradíme, co byste měli o této orientální zemi vědět, než se tam vydáte.

Město Izmir

Turecké město silně ovlivněné evropskou kulturou, které je zároveň nejmodernějším městem v zemi.

Město Bodrum

Oblíbená destinace na Egejské riviéře, kam se stahuje zejména movitější klientela z celého světa.

Město Antalya

Jedna z nejvyhledávanějších tureckých destinací, kterou můžete navštívit v průběhu celého roku.

Historie

Pro běžného Evropana je historie Turecka poutavým vyprávěním. Pro pochopení zdejší civilizace a současných událostí je důležité ji znát, pro naše účely ale postačí stručný výklad. Turecko patří k vůbec nejstarším trvale osídleným oblastem na planetě. Vznik prvních obydlí se datuje do mladší doby kamenné. Následovala Chetitská říše a období řecké kolonizace.

Skočíme do 13. století, kdy bylo území Turecka známé jako Osmanská říše. Jako muslimské zřízení tehdy projevila snahu expandovat do Evropy, Afriky i Asie. Osmanská říše se udržela až do roku 1923, kdy vznikla Turecká republika. Turecko se však i nadále potýkalo s ekonomickými, politickými i národnostními problémy, které přetrvávají dodnes.

Poloha

Polohu Turecka jsme už nakousli. Uvádí se, že až 97 % jeho území se nachází v Asii, zbylá 3 % pak v Evropě. Samotný Istanbul je rozdělený na dvě části. Rozloha Turecka lehce převyšuje 780 000 km2. Tuto zemi omývají vody tří moří – Černého, Egejského a Středozemního. V evropské části sousedí s Bulharskem, Řeckem, Gruzií a Arménií.

Jazyk

Úředním jazykem Turecka je turečtina, která je mimochodem úředním jazykem i v turecké části Kypru. Rozšířené jsou zde ale i další jazyky, nejvíce jsou to kurdština a arabština. Vzhledem k početným menšinám Arménů, Řeků a Židů se na území Turecka můžete setkat také s jejich jazyky. Ty je mimo jiné možné i vyučovat na tureckých školách.

Počasí

Turecko je poměrně velkou zemí na to, aby zde existoval jednotný pohled na zdejší počasí/podnebí. Kromě velikosti státu ovlivňuje počasí také přítomnost moří a hor. V jednotlivých částech země mohou být rozdíly poměrně velké. Obecně však lze říci, že je na většině území spíše suché. Léta jsou horká, zimy chladné a v horách se může objevit sníh.

Teplotní rozdíly mezi jednotlivými měsíci jsou značné. Zatímco v lednu se mohou pohybovat pouze kolem jednoho stupně, v létě atakují hranici 30°C. Pokud tedy nemáte rádi vysoké teploty, období od června do srpna se zde raději vyhněte. Za ideální měsíce pro přicestování se jeví květen, září a říjen, kdy je málo srážek a teploty snesitelné.

Doprava do Turecka

Nejčastěji využívaným způsobem, jak z Česka přicestovat do Turecka, je letecká přeprava. Letiště se nacházejí nejen v Istanbulu a Ankaře, ale také v dalších velkých městech, jako jsou Izmir nebo Alanya. Z Prahy je možnost častých přímých letů do měst Istanbul a Antalya. Cena za letenku se pohybuje mezi 2 000 a 5 000 Kč a let trvá zhruba kolem 3 hodin.

Vzhledem ke vzdálenosti mezi Českem a Tureckem je letecká přeprava nejrychlejší variantou. Proto je také nejvyhledávanější. Zvážit lze také autobusovou dopravu, taková cesta by vám ale zabrala několik dlouhých hodin a pravděpodobně byste museli přestupovat. Můžete si ji však spojit s návštěvou jiného státu, aby se taková cesta opravdu vyplatila.

Jak cestovat po Turecku?

Na území Turecka můžete využívat vnitrostátních letů, které se vzhledem k jeho velikosti jeví jako praktické řešení. Zejména v případě, že se potřebujete dopravit z jednoho koutu Turecka na druhý a oželíte zastávky po cestě. Relativně pohodlnou alternativou k letecké přepravě jsou pak autobusy. Ty zajišťují přesuny mezi velkými, ale i menšími městy.

Nepříliš komfortní variantou je vlaková přeprava, u které probíhá modernizace pomaleji. Nabízí se také zapůjčení auta. Prověřené půjčovny naleznete zejména ve větších městech.

Víza a podmínky přicestování

Turecko je sice součástí Evropy, zatím ale není součástí Evropské unie. O vstup však už dlouhá desetiletí usiluje, prozatím je ale stále pouze kandidátskou zemí. To se projevilo na podmínkách vstupu do této země. Ty se liší v závislosti na vaší plánované délce pobytu.

Na každého turistu se vztahuje povinnost přicestovat do Turecka s cestovním pasem, který je platný ještě pět měsíců od opuštění této země. Pouze s občankou od nás do Turecka cestovat nelze. Pokud cestujete do Turecka na dobu kratší 3 měsíce, postačí vám k pobytu právě pas. Pokud se ale chystáte na území Turecka strávit déle než 3 měsíce, budete potřebovat vízum.

Peníze a ceny

Měnou Turecké republiky je Nová turecká lira. Možná nebude překvapením, že se touto měnou platí také na území Severního Kypru. Oficiální měnou je teprve od roku 2005, kdy proběhla měnová reforma, při které bylo z původních bankovek „umazáno“ šest nul. Do té doby byla měna nazývána pouze „turecká lira“. Nová turecká lira se dále skládá z kuruşů.

Kód turecké liry je TRY. Jedna turecká lira se rovná 1,1 české koruny. Pokud bychom to chtěli obrátit, pak bude 1 CZK přibližně 0,9 TRY. Jestliže by vás zajímalo, jak je na tom turecká lira vůči euru, pak si jedno euro koupíte za zhruba 21 tureckých lir.

Z hlediska cestování není Turecko finančně náročnou destinací. Dokonce se řadí spíše k těm levnějším a to i z pohledu Čechů. Ceny za některé zboží jsou zde výrazně nižší než u nás, jinde se přibližují našim cenám, ale stále jsou o něco nižší. Značně se ovšem mohou lišit v závislosti na destinaci, například metropole patří k nejdražším místům.

Aktivity v Turecku

Turecko je atraktivní zejména svou kulturou, ve které se mísí prvky Evropy a Blízkého východu. Ty jsou nejcitelnější ve velkých městech, zejména v Istanbulu a Ankaře, která je hlavním městem Turecka. Istanbul je navíc doslova rozdělený na tyto dvě části, které spojuje most. Mezi další města hodná zmínky patří např. historická Trója, Antalya či Izmir.

V Turecku je celá řada zajímavých míst, které vás možná podnítí navštěvovat tuto zemi znovu a znovu. K těm nejzajímavějším patří Pamukkale, terasovitý útvar s přírodními jezírky. Dalším skvostem je Kapadokkie, místo plné kaňonů, nad kterými se můžete proletět horkovzdušným balónem. Je součástí národního parku Göreme, který je součástí UNESCO.

Ať už se do Turecka vydáte s cestovkou nebo na vlastní pěst, jeho pláže a moře by vám neměly uniknout. Na některých místech je voda až blankytně modrá. Za zmínku stojí laguna Ölüdeniz na jihozápadě země či zátoka v Údolí motýlů. Mezi nejkrásnější písčité pláže patří Kaputaş a Konyaaltı. Druhé zmíněné navíc dominuje horský masiv.

Jako v každém přímořském státě, i v Turecku můžete zažít různá dobrodružství v podobě vodních sportů. Velké oblibě se těší kanoistika, surfování, windsurfing i potápění. Svůj volný čas v Turecku můžete využít také k dlouhým túrám po již zmiňovaných přírodních krásách. Omrknout můžete také nabídku na Manawa.com.

Balóny v Kapadokkii - turecko

Nejnavštěvovanější turecké destinace

Izmir

Izmir Světaznalec Turecko

Izmir je typickou ukázkou toho, jak vypadá turecká metropole zasažená evropskými vlivy. Vysloužilo si titul nejmodernějšího tureckého města, ve kterém se zároveň nachází velice důležitý přístav. Na turisty je město dobře připraveno, ať už jsou zástupci jakékoliv věkové kategorie. Odlišné kultury se zde nemusíte bát, i tak vám ale nabídne dostatek turecké historie, přírody i temperamentu.

Bodrum

Bodrum Světaznalec Turecko

Město Bodrum, ležící na Egejské riviéře, nabízí spoustu zábavy i aktivit turistům všeho věku i zaměření. Na své si tu přijdou mladé páry, senioři i rodiny s dětmi. Užijete si tu krásných pláží se zlatým pískem na pobřeží Egejského moře, spousty historie, atmosféry příjemného tureckého městečka i výborné kuchyně a můžete si tu prohlédnout jeden z divů světa. Do Bodrumu míří převážně movitější klientela.

Side

Side Světaznalec Turecko

Turecké letovisko Side patří mezi menší pobřežní městečka ležící na Středozemním moři. Čekají vás tu kouzelné písečné pláže, spousta sluníčka, historie všude kolem i nádherná okolní příroda. Ze Side se po pevnině dostanete na spoustu zajímavých míst. Pokud jste milovníci aktivní dovolené, budete mít v Side spoustu možností výběru. Potěší vás i to, že Side nepatří mezi příliš drahé destinace.

Alanya

Alanya Světaznalec Turecko

Skvělé zázemí pro turisty nabízí Alanya. Turistický ruch zde v posledních letech velice rychle vzkvétá, což může mít i svá negativa. S tak čistými plážemi a mořem, teplým počasím a několika historickými památkami se ale nemůžeme divit, že město turisty láká čím dál tím více. K městu se váží legendy spojené s Kleopatrou nebo piráty. Pokud vás nebo vaše děti toto téma zajímá, v Alanyi se nudit nebudete.

Antalya

Jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací Turecka je Antalya. Díky blízkému pohoří Taurus umožňuje vyžití i během zimy, což je u letních destinací neobvyklé. Přítomnost hor dodává letovisku rozmanitost, která dále spočívá také v historických památkách a zajímavých muzeích. V Antalyi to žije ve dne i v noci, ale neznamená to, že by na návštěvu lákala jen mladé lidi. Vydat se sem může celá rodina.