Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Marsa Matrouh

Každá z egyptských destinací je něčím specifická. Marsa Matrouh se vyznačuje tím, že si ji česká klientela teprve oťukává. V nabídce našich cestovních kanceláří totiž není příliš dlouho. Může vám ale nabídnout klidnou dovolenou, kterou nebude rušit přemíra vodních skútrů nebo přeplněných pláží. Leží u Středozemního moře a doba letu činí pouhé tři hodiny z Prahy.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel na pláži se čtyřmi bazény pro dospělé a dvěma pro děti. Nechybí ani fitness.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel umístěný cca 200 m od nákupního centra O Mall. Má dětský klub i vířivku.

Pětihvězdičkový hotel

Ubytování s bazény, které se nachází do 400 m od pláže. Nabízí wellness služby.

1. O Marsa Matrouh

Marsa Matrouh, Marsa Matruh i Mersa Matrúh – všechny tyto názvy odkazují na destinaci, do které se ještě donedávna stahovala pouze egyptská klientela. Turismus zde není příliš rozvinutý, což místu dovoluje zachovat si svoji autentičnost a nehranou africkou atmosféru.

Destinace Marsa Matrouh bývala v dobách starověkého Egypta původně rybářskou vesničkou, avšak v momentě, kdy vládu nad Egyptem převzali Římané, stalo se město klíčovým přístavem. Právě odtud vyplouvaly lodě se zbožím, které putovalo do Říma. V průběhu 19. a 20. století se název města mnohokrát vystřídal (Berek Marsa, Port Bardiah).

Pokud chcete během své dovolené v Egyptě zažít zcela čisté moře a písek, vyrazte právě sem. Moře je zde azurové a může směle konkurovat i Karibiku. Písek zde nevíří ani motorové loďky či vodní skútry, v celém letovisku jich totiž najdete jen poskrovnu.

O Marsa Matrouh

2. Pláže v Marsa Matruh

Tuto destinaci si pro její pláže s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou rozhodně zapamatujete. Je zde několik pláží, které cestovatele lákají nejvíce. Ve skutečnosti je zde však 22 různých pláží, díky kterým se vám otevře ten největší výhled na Středozemní moře, jaký můžete v Egyptě zažít. Voda je zde klidná a pláže údajně patří k nejkrásnějším na světě.

Kleopatřina pláž – Jedná se o jednu z nejznámějších pláží v tomto letovisku. Nachází se přibližně 5 km od centra města. Jde o místo, kde se údajně odehrál milostný příběh mezi Kleopatrou a Antoniem. Stejnojmennou pláž naleznete v turecké Alanyi.

Pláž Ageeba – Další ze slavných pláží letoviska Marsa Matrouh si získala obdiv díky svému úchvatnému půvabu. Tato pozoruhodná pláž má tvar podkovy, o který se postaraly skály, které ji obklopují. Její název v arabštině znamená „nádherné místo“ a zcela k ní sedí.

Pláž Rommel – Tato pláž je pojmenovaná po veliteli německé armády, Rommelovi. Tento vůdce německých sil pobýval v jeskyni, která je přítomná hned u pláže. Pláž má sama o sobě mělký vstup do vody, která je navíc zcela klidná. Hodí se proto pro děti i starší osoby.

Pláž Obayed – Ačkoliv se pláže v tomto letovisku vyznačují klidnou vodou, o této se to říci nedá. Bývají zde poměrně silné a vysoké vlny. Bylo to také právě zde, kde při svých návštěvách pobýval íránský šáh. Zdržovali se zde také kempující turisté z Británie a Itálie.

Pláž Al Awam – Také tato pláž je považována za jednu z těch nejlepších v celém městě. Je zde několik restaurací a kaváren, kde můžete posedět, než se vrátíte zpět do vody. Je také jedním z míst, kde si můžete vyzkoušet vodní sporty. Hodí se i pro rodiny s dětmi.

Pláže a koupání Marsa Matrouh

3. Příroda v Marsa Matrouh

Je téměř nemožné, aby vás neuchvátily dechberoucí plážové scenérie s průzračnou vodou, bílým pískem a mnohdy také skálami, které některé z nich obklopují. Když ale nezafungují ony, zkuste se nechat uchvátit v poušti. Duny se zde rozprostírají na velké ploše, po které se můžete procházet, projet se na velbloudovi nebo zažít adrenalin v terénním voze.

Marsa Matrouh je rovněž domovem oázy Síwa, která je považována za přírodní léčivý rezort. Významným místem je také solná jeskyně, která se nachází v jedné beduínské vesnici. Pobyt zde má pozitivní vliv na léčbu astmatických či kožních onemocnění.

4. Kam na výlet v Marsa Matruh

Oáza Síwa

Oáza Síwa bude jedním z nejdoporučovanějších výletů během vašeho pobytu v Marsa Matrouh. Jde o jednu z nejvíce izolovaných obydlených oblastí na území Egypta. Její dominantou je Hora mrtvých, pohřební místo ze 7. st. př. n. l. Prohlédnout si zde můžete zachovalé reliéfy a nápisy, zaujme vás ale také výzdoba samotných hrobek.

Město El Alamein

Název El Alamein odkazuje na hřbitov a vojenské muzeum, které mají v této oblasti ohromnou hodnotu. Na hřbitově leží ostatky přibližně 20 000 vojáků padlých ve 2. světové válce. Stejnojmenné muzeum si dalo za cíl zdokumentovat bitvu, která právě v těchto místech probíhala. Jsou zde vystavené zbraně i mapy, které znázorňují proběhlé bitvy.

Procházka městem

Čas byste si měli udělat také na prohlídku samotného města. Kromě již zmiňovaných pláží zde můžete navštívit některá z muzeí, restaurací či kaváren. I kdybyste se nechtěli koupat, vydejte se k proslulé Kleopatřině pláži, kde se nachází Kleopatřina skála. Ve městě bezpochyby neodoláte návštěvě obchůdků a nákupům. Nevynechejte ulici Cornish Street.

Další zajímavá místa

Chrám Ramesse II. – Tento chrám byl objevený v roce 1942 a nacházejí se v něm pozůstatky relikvií a hieroglyfické nápisy.

Solná jeskyně – Již zmiňovaná jeskyni je tou největší umělou jeskyní na celém světě. Nachází se v centru Marsa Matrouh.

Rezervace Al-Ameed – Jedná se o pouštní rezervaci, která je bohatá na výskyt dun, bažin, solných plání a hned 170 druhů rostlin.

5. Sportovní aktivity

Pláže destinace Marsa Matrouh vybízejí spíše k lenošení a odpočinku. Byla by ale škoda nezvážit alespoň nějakou sportovní aktivitu. Ačkoliv jsme avizovali, že se u pláží nesetkáte příliš často s nabídkou jízdy na vodních skútrech či motorových člunech, neznamená to, že by tomu tak bylo všude. U některých pláží se můžete ponořit do adrenalinového vodního sportu.

Zdejší Středozemní moře láká milovníky plavání svou bezpečností a čistotou. Můžete se zde i potápět nebo vyzkoušet šnorchlování, bohužel zde ale není podmořský život tak bohatý jako v Rudém moři – tedy např. v letoviscích Hurghada, Marsa Alam či Sharm El Sheikh.

Pokud se vydáte do pouště, můžete si zde vyzkoušet sjíždění dun na prknech. Pokud tuto aktivitu raději přenecháte dobrodruhům, odvažte se alespoň při již zmiňované jízdě na velbloudech nebo v terénních vozech. V destinaci jsou také vodní parky s tobogány a skluzavkami a nechybí ani zábavní park s lákadly pro děti i pro dospělé.

Sportovní aktivity Marsa Matrouh

6. Aktivity pro děti

Pokud cestujete do Egypta s dětmi, vyplatí se podle toho také vybírat hotel. Měl by mít animační programy, dětské kluby, hřiště či vodní skluzavky. Nudit se s nimi ale nemusíte ani mimo hotel. Můžete navštívit výše zmíněné aquaparky (Marseilia Water Park, Marsa Matrouh Water Park) či zábavní park. V něm najdete zábavné aktivity pro malé i větší děti.

7. Noční život v Marsa Matruh

V destinaci je několik nočních klubů, z nichž některé se nacházejí v těsné blízkosti pláží. Den plný koupání a opalovaček tak můžete zakončit dobrým drinkem. „Nezřízený“ noční život zde ale nečekejte – stále se jedná o zemi, kde platí islámská pravidla a místní je dodržují.

8. Počasí v Marsa Matrouh

Podnebí v tomto letovisku je typicky suché, vysoké teploty však alespoň zčásti zpříjemňuje vítr směřující sem od Středozemního moře. V období od března až do října zde mohou nejvyšší teploty vyšplhat až nad tropických 40 °C. Oproti typickým středomořským destinacím v Evropě je zde ještě o něco slunečněji a také moře bývá teplejší.

9. Jak se dostat do Marsa Matrouh?

Vydáte-li se sem s cestovní kanceláří, čeká vás přímý let, který bude trvat zhruba 3 hodiny. Oproti jiným egyptským destinacím je tak doba letu zhruba o 1,5 hodiny kratší. Cesta zprostředkovaná CK nebo CA se zdá výhodnější. Pokud pojedete na vlastní pěst, obvykle vás bude čekat minimálně 1 přestup a cena kolem 9 000 – 10 000 Kč za letenku.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Marsa Matrouh

Ačkoliv se jedná o nově nabízenou destinaci, která je v nabídce našich cestovních kanceláří teprve od roku 2022, výběr zájezdů je poměrně široký. Typicky se objevují čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely s možností all inclusive. Jedním z letovisek je i historický El Alamein.

Hotel Rixos Alamein

Hotel Rixos Alamein - marsa matrouh egypt

Lokalita: Marsa Matrouh
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Je libo hotel přímo na pláži, se čtyřmi bazény pro dospělé, dvěma pro děti a jedním relaxačním? Pak se ubytujte v pětihvězdičkovém ubytování Hotel Rixos Alamein, které se nachází přibližně 23 km od letiště v El Alamein. Na pláži i u bazénů budete mít k dispozici lehátka, slunečníky i osušky zcela zdarma. Ve všech prostorách hotelu je zdarma i Wi-Fi připojení.

Hotel je vybavený nejrůznějšími obchůdky, posilovnou i wellness centrem. Kromě toho jsou zde také restaurace, bary a hlavně soukromá pláž s jemným pískem. Zdarma si zde zahrajete stolní tenis i volejbal. Nechybí ani animační a večerní programy. Vodní sporty na pláži, masáže a vodní dýmku si můžete dopřát za poplatek. Pokoje mají výhled na bazén nebo moře.

Hotel Regal Heights

Hotel Regal Heights - marsa matrouh

Lokalita: Marsa Matrouh
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Pětihvězdičkový hotel Regal Heights se v mnohém podobá předchozí variantě. I zde budete ubytovaní přímo u pláže, kde máte nárok využívat lehátka, slunečníky i osušky zdarma. Wi-Fi připojení bude zdarma ve všech prostorách hotelu i na pokojích. Pláž je soukromá, písčitá a disponuje barem i veškerým plážovým vybavením.

Hotel je umístěn jen 200 m od nákupního centra O Mall. Letiště v Alamein je vzdálené 62 km. Součástí hotelu jsou kromě restaurací i bary a fitness. Nechybí ani 3 bazény. Budete-li se chtít věnovat sportům, můžete vyzkoušet si zahrát např. šipky, stolní tenis či plážový volejbal. Za poplatek pak můžete využít služeb kadeřnictví nebo si zajít na masáž.

Hotel Jaz Tamerina

Hotel Jaz Tamerina Marsa Matrouh

Lokalita: Marsa Matrouh
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Pro Hotel Jaz Tamerina jsme se rozhodli, abychom měli v tipech i zástupce rozšířeného řetězce, v tomto případě Jaz. Rozdílem oproti předchozím dvěma hotelům je v tomto případě například vzdálenost k pláži. Neleží přímo na ní, ani tak od ní ale nebudete daleko – pouze zhruba 400 m. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem.

Tento hotel se nachází v zátoce Almaza Bay, která leží v klidné části oblasti Marsa Matrouh. Samotné město je vzdálené přibližně 37 km. U bazénů i na pláži máte jako hosté veškeré vybavení k dispozici zdarma. Wi-Fi připojení je zdarma v lobby. Hotel má také wellness. Veškeré služby jsou ve wellness centru za poplatek, stejně tak jako například vodní sporty na pláži.

Bonusový tip: Okruh severním Egyptem

Okruh severním Egyptem Rady na cestu Marsa Matrouh

Lokalita: Káhira, Alexandrie, Marsa Matrouh
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Rady na cestu

Poušť, památky UNESCO a berberské speciality – to slibuje poznávací zájezd od cestovní kanceláře Rady na cestu. Zájezd je dlouhý 11 dní a prozatím je vypsán termín na duben roku 2024. Po celou dobu trvání zájezdu s vámi bude česky mluvící průvodkyně. Zájezdu se zúčastní skupina zhruba do 20 osob. Stravování je formou plné penze.

Během zájezdu budete pobývat v Káhiře, uvidíte pyramidy, egyptské oázy, jezera i beduínské stany. Součástí programu je také prohlídka Alexandrie a Marsa Matrouh. Navštívíte El Alamein i oázu Síwa. Zbyde čas i na pouštní safari a projížďku džípy. Budete se moci vykoupat v solném jezeře i relaxovat. Program je nabitý a budete odjíždět plní dojmů.