Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Turecko

Antalya

Díky kombinaci množství kulturních a historických památek, výborné turistické vybavenosti a příjemného středomořského pobřeží, je Antalya vyhledávanou dovolenkovou destinací. Nenabízí však jen typické letní radovánky. Do Antalye se, díky blízkosti hor, vyplatí jezdit i v zimním období. Díky nabídce různých aktivit pro děti i dospělé je tento resort mezi turisty oblíbený po celý rok. Antalya žije i v noci, což potěší zejména návštěvníky, kteří mají zálibu v různých festivalech a party jak na ulici, tak v klubech.

Skvělá volba pro rodiny

Oblíbené pětihvězdičkové ubytování se skluzavkami, kterými si získá děti.

Bazén se slanou vodou

Špičkový hotel nedaleko golfového hřiště. Leží také jen 450 m od písčité pláže.

Aquapark s 15 tobogány

Luxusní hotel pro nejnáročnější cestovatele. Nabízí mnoho sportovního vyžití.

1. O Antalyi

Milionová Antalya je doslova živelná. Jak ve dne, tak v noci. Ať už se vrhnete do lůna přírody, městských ulic historického centra, nebo budete prozkoumávat nabídku aktivit v novější části, či podlehnete vábení nočních podniků, Antalya pulzuje životem 24 hodin denně. Pro ty, kteří hledají klid a ticho tato destinace nebude nejspíš tím pravým ořechovým. Pakliže jste aktivní živel se zálibou v historii, kultuře či sportu, věříme, že se vám v tomto resortu bude líbit. Výhodou Antalye je i její poloha, kdy se, zejména v jarních měsících nebo na podzim (mimo hlavní sezonu), můžete pohodlně koupat v moři a v mezičase si zajet zalyžovat do nedalekého pohoří Taurus.

Oblasti kolem Antalye byly osídleny již v době paleolitu, což dokládají nálezy z jeskyně Karain.

Jako město není Antalya tak stará jako mnohá jiná turecká města. Jeho vznik se datuje zhruba do 1. století př. n. l. a bylo pojmenováno po svém zakladateli Attalu II. – Attaleia,  jako součást Pergamenského království. To bylo později odkázáno do Říma. Tak se Attaleia stala římským městem. V roce 130 ji navštívil císař Hadrián a na jeho počest byl postaven monumentální oblouk, který dnes vévodí městu, a byl nazván Hadriánova brána.

Nadvládu Říma nakrátko převzala Byzantská říše. Od roku 1207 spravovali město Turci, kteří také změnili název na dnešní – Antalya. Po první světové válce rozdělili spojenci Osmanskou říši. V roce 1918 přešla Antalya pod správu Itálie. Avšak od roku 1921 byla Antalya opět zahrnuta do Turecka.

Antalya Turecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Antalya nabízí množství pláží různé velikosti, čistoty, zalidnění a vybavenosti. Své si tu najde skutečně každý. Jak aktivní páry tak rodiny s velmi malými dětmi. My jsme pro vás vybrali ty nejznámější.

Pláž Konyaalti je považována za hlavní městskou pláž. S délkou okolo šesti kilometrů si na ní najde svůj koutek téměř každý. Některé úseky pláže nejsou tolik oblíbené a poskytují dostatek soukromí, jinde je, jak se říká, hlava na hlavě. Pláž se tvořena oblázky a je skvěle dostupná autobusem nebo tramvají. Přes den nebývá příliš plná, zato v noci ožívá zejména místními obyvateli. Na pláži lze využít vodních atrakcí a sportů, k dispozici jsou i hřiště, například na volejbal či basketbal. Okolí pláže je lemováno promenádou s palmami. Tato pláž se plně vybavená. Naleznete zde lehátka, slunečníky, sprchy, kabinky i toalety. V blízkosti je mnoho restaurací, kaváren a barů, kde se lze občerstvit.

Pláž Lara je poměrně blízko centra Antalye. Tato pláž je ideální pro rodiny s dětmi. Jak malými, tak i odrostlejšími. Rodiče drobotiny ocení zejména pozvolný přístup do vody a mělčinu, jakož i snadnou dostupnost pláže. Starší děti bude lákat zejména aquapark, který je součástí pláže, nabídka vodních aktivit a sportů, bungee věž aj. Tato pláž je placená, avšak nabízí opravdu komfortní zázemí pro celodenní pobyt.

Pláž Kaputas je písečná s oblázkovými úseky. Pro rodiny s dětmi, seniory nebo hendikepované je poměrně hůře dostupná zejména díky schodišti, které na ni vede. To však vyvažuje čisté moře, ne tak velká zaplněnost a zejména skvělé služby, které poskytují provozovatelé pláže.

Pokud využijete dovolenou v období, kdy počasí koupání v moři příliš nepřeje, můžete navštívit koupaliště v Akře. Disponuje jak venkovním, tak krytým bazénem.

Antalya koupání a pláže

3. Příroda

V okolí Antalye je mnoho míst, která oplývají čarokrásnou přírodou. Některé z nich určitě stojí za vaši pozornost a návštěvu.

Vodopády Kursunlu jsou zelenou oázou poblíž města, kam se poměrně jednoduše dostanete autobusem nebo taxíkem. Místo s jedním desetimetrovým a jedním kaskádovitým vodopádem je jako stvořené pro rodinný piknik. Potkáte zde mimo jiné i velbloudáře nabízející svezení, nebo si odsud můžete odvézt fotografii s ochočeným papouškem Ara. V areálu přírodního parku je i několik jezírek. Zajímavostí je jeskyně se svatyní, kde byla v dřívějších dobách praktikována vodní magie.  U vodopádů lze využít i nabídky občerstvení.

Vodopády Duden jsou také velmi dobře dostupné místní autobusovou dopravou. Můstek přes potok nabízí úžasný výhled do okolí vodopádů. Zvláštností je i přístup k vodopádu jeskyní z vnitřní strany. Máte tak unikátní možnost fotit zpoza vodopádu a vznikne tak nejeden zajímavý snímek. Stejně jako v Kursunlu je i zde možnost občerstvení přímo v místě.

Jeskyně Karain je sice poněkud hůře dostupná, zato z historického hlediska velmi zajímavá. Tato přírodní památka je vhodná spíše pro zdatné turisty, jelikož k ústí jeskyně vede zhruba 400 schodů. I když je jeskyně poměrně malá, můžete se zde kochat hojnými stalagmity. Hlavní devizou Karainské jeskyně je však její historická hodnota. Prokazatelně byla využívána lidmi již před 35.000 lety. Nálezy z jeskyně však byly převezeny do Antalayského muzea.

Antalya příroda

4. Kam na výlet v Antalyi

Staré město

Vidět Staré město jakékoliv destinace bývá úžasný zážitek. Ani v případě Antalye tomu nebude jinak. Ačkoliv se kolem něj kupí moderní zástavba, historické centrum Antalye stále láká na svoji malebnou a romantickou atmosféru. Procházka tímto místem znamená projít řadou úzkých uliček, kolem mešit, historických domů a antických pozůstatků. Čtvrť se nazývá Kaleiçi a nabídne výhledy na město i moře.

Hadriánova brána

Hadriánova brána je významnou historickou památkou města. Pokud si uděláte procházku po Starém městě, zavedou vás křivolaké úzké uličky až k Hadriánově bráně. Kromě nádherného výhledu zde najdete i děla, která sloužila k obraně města. V místě naleznete spoustu restaurací a kaváren. V historii se jednalo o hlavní vstup právě do Starého města, tuto vítěznou bránu tedy při procházce nemůžete minout.

Minaret Yivli

Nejstarší náboženskou památkou v Antalyi je mešita s minaretem Yivli. Jedná se o nepřehlédnutelnou dominantu historického centra Kaleiçi. Minaret je vysoký 38 metrů a stojí vysoko nad všemi okolními stavbami. Oproti ostatním minaretům v muslimském světě má několik odlišností. Je širší a kamenné cihly se střídají s těmi, které jsou zdobené modrou barvou. Mešitu lze navštívit zcela zdarma.

Další zajímavá místa

Přímo v Antalyi:

V centru hlavního města se nachází Antalyjský bazar. Toto tržiště nabízí opravdu vše. Od koření přes ryby a plody moře, až po oděvy, šperky a suvenýry. Přátelská atmosféra tureckého tržiště je nenapodobitelná. Ceny jsou zde vyloženě smluvní a smlouvání zde patří k dobrému bontonu.

Milovníci historie a kultury či přírodních věd budou v Antalyi jako v ráji. Samotné město má okolo dvaceti muzeí a galerií s různým zaměřením. Najdete zde muzea zaměřená na historii, umění, přírodu, vědu a dokonce i muzea vyloženě pro děti.

Nadšenci do architektury ocení množství architektonických památek a možnost navštívit i všudypřítomné mešity, z jejichž nádherné výzdoby se jim bude tajit dech.

Výlety do okolí:

Ve středu a v sobotu můžete navštívit Delfinárium Aksu. O program se zde, kromě lidských zaměstnanců, starají lachtani a delfíni. Není nutné si vstupenky rezervovat předem. Program trvá asi hodinu a jistě zabaví jak vás, tak vaše děti. V delfináriu je možné si domluvit dokonce individuální zooterapii v bazénu s delfíny.

Pokud vás zajímají netradiční formy umění, doporučujeme návštěvu Sandlandu v Muratpasa. Jedná se o unikátní muzeum pískových soch. Unikátní je jak svou rozlohou a velikostí soch, tak i osvětlením a ozvučením, které podtrhují tématické okruhy této jedinečné výstavy. Od května do října je možné výstavu zhlédnout od 9: 30 do 23:00, po zbytek roku od 9:00 do 19:00. Je lépe předem zavolat a informovat se, zda je otevřeno. V nepříznivém počasí bývá zavřeno.

Pokud hledáte zábavu trochu jiného charakteru a památky či umění vás nebaví, zkuste se v Muratpasa stavit na motokáry. Zaručeně se budete bavit vy i vaše děti.

Nevyberete-li z uvedených možností nic, co by vás zaujalo, inspirací vám může být také Get Your Guide.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Kromě klasické plážové zábavy, jako je nabídka všemožných vodních sportů, potápění a šnorchlování, můžete využít i hřišť a sportovišť přímo na větších plážích. Oblíbená venkovní posilovna v těsné blízkosti dětského hřiště i cyklostezky a skateparku se nachází v parku Atatürk Kültür Park v Muratpasa.

Tenpin Bowling center  nabízí nejen oblíbené bowlingové dráhy, ale i možnost hraní videoher, stolního tenisu nebo deskových her.

Pokud vás někdy lákalo pilotovat letadlo, máte jedinečnou možnost si to vyzkoušet v Centru simulačního létání Go2Fly. Ač se nejedná o klasickou sportovní aktivitu, věříme, že si tento jedinečný zážitek opravdu užijete.

Ani milovníci adrenalinové zábavy nepřijdou zkrátka. V Atalyi a blízkém okolí, zejména v Muratpasa, můžete využít nabídek paintballu, střelnice nebo poslední dobou stále populárnějších únikových her. Například v hororovém domě Reaxiyon Korku Evi.

Antalya sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Děti budou milovat Plážový park, kde se nachází Vodní svět a Delfíní svět. Ve Vodním světě najdou množství vodních atrakcí a tobogánů. Delfíní svět jim přiblíží oblíbené mořské savce – delfíny, lachtany a běluhy.

Pokud mají vaše děti rády zvířátka a nechtějí se omezovat pouze na obyvatele moře, můžete je vzít do antalyjské ZOO. ZOO je situována v poměrně rozlehlém parku a k vidění je zde široká paleta živočišných druhů včetně velkých šelem.

Dospělé i děti všech věkových kategorií jistě potěší návštěva speciálního muzea zaměřeného přímo na malé návštěvníky. Muzeum hraček není rozlohou příliš velké, ale naleznete zde mnoho exponátů z celého světa. Na ploše 700 ㎡ najdete hračky z období od roku 1860 do roku 1920.

Malé pohádkové nadšence můžete vzít na výlet i do pohádkové vesničky Masal park v Kepezu. Najdete zde jak figuríny oblíbených  pohádkových postav, tak i jejich obydlí, která mohou vaše děti prozkoumat.

Světskou zábavu si vaše ratolesti mohou užít v lunaparku Aktur park. Je zde poměrně velký výběr různých atrakcí i občerstvení. Trochu to vypadá, že se zde zastavil čas. Lunaparku dominuje obří Ruské kolo.

7. Noční život v Antalyi

Jak jsme psali hned v úvodu našeho malého průvodce, Antalya je poměrně velké město s milionem stálých obyvatel a množstvím turistů prakticky po celý rok. Jen stěží můžeme počítat s tichou noční atmosférou v tomto životem pulzujícím městě. Z množství klubů a barů jsme tedy vybrali opravdu jen pár možností zábavy.

Black Raven Pub – skvělá atmosféra nočního klubu s živou i reprodukovanou hudbou. Příjemnou obsluhu, uvolněnou atmosféru a odpovídající cenu si chválí každý, kdo tento klub navštívil.

Skvělé recenze má i výrazně rockový a občas i trochu metalový Odin Pub. I když je zde alkohol poněkud drahý a od určité hodiny vás dovnitř nepustí jako muže bez ženského protějšku (ale venku klidně sedět můžete), je hodnocen jako vynikající noční podnik pro milovníky tvrdé muziky.

Pokud máte raději taneční hudbu, doporučujeme návštěvu Havana Clubu na pláži Lara. Tenhle klub ovládají především taneční rytmy disco. Slyšet zde můžete jak zahraniční muziku, tak především místní produkci. Nachází se přímo v centru, hned vedle bazaru. Tomu odpovídají i vyšší ceny nápojů a jídla.

Od května do října hostí Antalya množství hudebních festivalů od folklorních až po rockové.

V Antalyi však nenajdete jen pohodové noční kluby a diskotéky. Dle zveřejněných recenzí důrazně varujeme před podniky jako například Soho Club, Ceila Night Club a Gaga Night Clubem. Na tyto kluby jsme nenalezli žádné pozitivní recenze. Přestože se tváří jako luxusní podniky, přístup majitelů a zaměstnanců k zákazníkům z řad turistů je velmi špatný a někteří se nevyhnou ani výhrůžkám či násilí.

8. Počasí v Antalyi

Antalya se nachází na Turecké riviéře v mírném středomořském pásu. Tomu odpovídá i počasí. Léta jsou zde horká a suchá.  Sezóna koupání zde trvá v podstatě od dubna do listopadu. Přestože je leden velmi deštivým měsícem, je Antalya navštěvována často po celý rok. Nejtepleji je zde však od července do září, což je i nejlepší doba na koupání. Průměrná teplota v této době je zde 33℃.

Také jaro a podzim jsou zde nakloněny turismu. I když se mohou objevit přeháňky, přesto zde není vyloženě špatné počasí. Naopak se teploty drží poměrně vysoko ve srovnání s Českou republikou, a nahrávají tak intenzivnější turistice – jak pěší, tak cykloturistice. Zimy jsou poněkud deštivější. Sněhové srážky jsou zde spíše vzácností. Přesto si v blízkém pohoří Taurus můžete užít sněhu dosyta. V zimě obvykle denní teploty neklesnou pod 14 stupňů. Jaro a podzim se pyšní teplotami okolo 20 stupňů.

9. ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Antalye

Antalya je hlavním městem stejnojmenné provincie. Žije zde přes milion obyvatel. V celé provincii kolem dvou milionů. Hlavní příjem plyne do antalyjské kasy z turismu. Díky výhodné poloze mezi Antalyjským zálivem Středozemního moře a pohořím Taurus má provincie návštěvníkům co nabídnout po celý rok. Antalya je významnou částí celé turecké riviéry.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Antalye:

Jak do Antalye? Můžete si vybrat. Na místo se dostanete jak po vlastní ose autem, tak i autobusem, vlakem nebo letadlem.

Antalya není místem jen pro letní dovolenou. I když je tam v období prázdnin asi největší koncentrace turistů, můžete sem zavítat po celý rok a vždy se zde budete skvěle bavit.

Kromě zábavy nabízí Antalya i vzdělání. Množství kulturních i historických památek přímo ve městě nebo v blízkém okolí je sen každé zvídavé duše.  Město disponuje asi dvaceti muzei a galeriemi.

I pokud zrovna neholdujete pěší či cykloturistice, máme pro vás skvělou zprávu. Ani do přírody to nemáte z Antalye daleko. Ať už využijete některý z městských parků nebo se svezete autobusem na okraj města, vše máte tak říkajíc přímo u nosu.

V Antalyi funguje výborná infrastruktura dopravy. Využít můžete místní nebo meziměstskou autobusovou dopravu či tramvaje. Dostanete se tak prakticky kamkoliv potřebujete.

Celá turecká riviéra, jejíž součástí je i Antalya, se pyšní čistým a teplým mořem, kde se dá koupat téměř po celý rok.

Na plážích naleznete spoustu sportovních aktivit a realizovat se můžete v tomto směru i ve sportovních halách ve městě. Ať už holdujete vodním sportům nebo máte raději zábavu na souši či potřebujete adrenalin, vybere si skutečně každý.

Antalya nabízí svým návštěvníkům poměrně hustou síť lázeňských procedur. Na své si přijdou i milovníci poklidné dovolené s lázeňskou atmosférou.

Bohatý noční život ocení zejména mladší ročníky. Ve městě i blízkém okolí je množství klubů, kaváren i barů, kam se lze jít pobavit. Noční život se soustředí i na pláže.

Co se týče ubytování, tím, že Antalyu živí především turismus, máte téměř nepřeberné možnosti, kam složit hlavu. Na své si přijdou jak milovníci luxusu tak nenároční batůžkáři. Od luxusních hotelů až po pronajmutí soukromého pokoje nebo bytu – to vše zde bez problémů seženete.

Antalya myslí i na malé návštěvníky. S dětmi se zde rozhodně nudit nebudete. Ať už se jedná o množství aktivit přímo na pláži nebo zajímavosti ve městě, vaše děti si zde dovolenou nebo prázdniny užijí stejně jako vy.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Antalye

Pokud se rozhodnete jet do Antalye po vlastní ose, vezměte si raději pár dnů dovolené navíc. Nezvolíte-li leteckou dopravu, cesta autem, vlakem nebo autobusem bude poněkud zdlouhavá.

Pro ty, kteří dávají přednost poklidné dovolené s menší koncentrací lidí, ať už se jedná o místní nebo turisty, nebude Antalya tím pravým místem. Milionové město s čilým turistickým ruchem záruku klidné atmosféry rozhodně nedává.

I mezi vyhlášenými nočními kluby a bary musíte pečlivě vybírat. Může se lehce stát, že místo bouřlivé party budete v lepším případě jen znepokojeni, v tom horším se k vám místní majitelé klubů nebo ochranka nebudou chovat právě přívětivě.

I když je moře v Antalyi proslulé svou nádhernou azurovou barvou, teplotou a čistou vodou, o zařízeních na pláži se to mnohdy právě říci nedá. Dle recenzentů právě na plážích často hygiena zařízení za čistotou vody v moři značně pokulhává.

All inclusive dovolenou za rozumnou cenu v Antalyi nenajdete.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Antalye

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Antalye na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Sealife Family

Sealife Family - antalya

Lokalita: Antalya
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Chystáte se do Antalye se svými malými dětmi? Hotel Sealife Family by pro vás mohl být skvělým řešením. Množství bazénů a vodních skluzavek zajistí, že se v něm nudit rozhodně nebudou. V areálu je hned 7 bazénů, z nichž některé jsou vhodné pro dospělé, jiné pro děti, některé jsou umístěné venku a jiné uvnitř. Samozřejmostí je i brouzdaliště pro nejmenší děti, které mají stejné právo si pobyt užít.

Tím ale vodní radovánky rozhodně nekončí. Před slunečním žárem se můžete schovat i v moři. Pláž je od hotelu vzdálená jen zhruba 45 m, žádné dlouhé přesuny tedy nejsou nutné. A Antalya? Centrum města se nachází ve vzdálenosti přibližně 4 km od hotelu. Cestou do města narazíte na nespočet restaurací, barů a obchodů, kde se můžete něčím odměnit. Součástí hotelu je i wellness centrum.

Gloria Serenity Resort

Gloria Serenity Resort - antalya

Lokalita: Antalya, Belek
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Pětihvězdičkový hotel Gloria Serenity Resort leží zhruba 450 m od písčité pláže. Tato pláž disponuje pozvolným vstupem do moře a dostanete se k ní přes řeku (je zde pochopitelně most). Který hotel vám nabídne kombinaci bazénu se slanou vodou a blízké vzdálenosti ke golfovému hřišti a aquaparku? Vyžití zde bude opravdu bohaté a nechybí ani animační programy.

Hotel leží v oblasti Antalya, zhruba 7 km od centra letoviska Belek. V něm najdete třeba hodinovou věž, mešitu nebo parky. Wellness potěšení se můžete oddávat přímo na hotelu. Zdarma můžete odpočívat v sauně nebo tureckých lázních. Zajít si také můžete do fitness centra. Připlatit si pak můžete třeba masáže. Na pláži se lze věnovat nejrůznějším vodním sportům.

Nirvana Cosmopolitan

Nirvana Cosmopolitan - antalya

Lokalita: Antalya, Lara
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Luxusní hotel Nirvana Cosmopolitan by neměl uniknout pozornosti žádného náročného klienta. Tato pětihvězda se nachází v letovisku Lara, zhruba 16 km od centra města Antalya. Snaží se poskytovat nadstandardní služby, které spočívají například v podávání zdravých lokálních potravin nebo ve vybavení samotného hotelu. Leží samozřejmě přímo u pláže.

V areálu hotelu najdete například fotbalové hřiště, tenisové kurty, fitness centrum, aquapark s 15 tobogány i nákupní centrum. Zabaví se zde zástupci každé věkové kategorie. Hotel je dále vybavený bazény, včetně dětského bazénu a brouzdaliště. Využít můžete také půjčovny kol či automobilů. Děti se mohou zabavit v dětské herně, zatímco vy budete odpočívat v knihovně.

Vybírejte svoji dovolenou i v dalších destinacích:

Město Alanya
Město Izmir
Kapverdské ostrovy
Řecko