Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Ostrov Pag

Součástí severodalmatských ostrovů je ostrov Pag. Jedná se o pátý největší ostrov na Jadranu a žije na něm trvale zhruba 8 500 obyvatel. Tento ostrov v Jaderském moři proslul zejména svou známou pláží Zrće. Je s ním ovšem spojena i těžba soli, výroba sýrů či pěstování vinné révy. Kde se na tomto chorvatském ostrově ubytovat, co zde navštívit a na jaké podnebí se připravit? Dozvíte se v tomto článku.

Luxusní vila

Luxusní vila až pro osm hostů. Potěší vás nabídka deskovek i vzdálenost k pláži.

Čtyřhvězdičkový hotel

Oblíbený hotel přímo na pláži. Má finskou saunu, vířivku i mini klub pro děti.

Tříhvězdičkový hotel

Apartmány na klidném místě nejen pro rodiny s dětmi. Parkování je zde zdarma.

Tříhvězdičkový hotel

Apartmány v oblíbeném letovisku. Osvěžení poskytne venkovní bazén.

1. O ostrově Pag

Ostrov Pag patří mezi nejvyhledávanější turistická centra v Chorvatsku. Vděčí za to nejen průzračnému moři, ale také lákadlům v podobě dobrého jídla, sportovního vyžití nebo noční zábavy. Právě na tomto ostrově se totiž nachází pláž Zrće, která je známá po celém světě svými akcemi.  Ty jsou spojené zejména s noční zábavou, hudebními festivaly a alkoholem.

Ostrov se nachází v severní části Dalmácie a jedná se o pátý největší ostrov celého Jadranu. Před ním už jsou jen ostrovy Krk, Brač, Hvar a Cres. S vnitrozemní částí Chorvatska je Pag spojen Pažským mostem. Ten je dlouhý zhruba 300 m a lze jej užívat bezplatně. Pažský most byl otevřen v roce 1968 a působí jako monumentální stavba, která ovšem musela být již mnohokrát rekonstruována.

Na ostrov se pochopitelně dopravíte také lodními trajekty, které rovněž představují relativně pohodlnou variantu. Mezi nejvýznamnější města a letoviska patří Pag, Novalja, Stara Novalja, Povljana a další. Kromě cestovního ruchu se zde daří také rybolovu, výrobě soli, vína a sýrů. Právě s těmito produkty je ostrov spojen a při své návštěvě byste je určitě měli ochutnat.

O ostrově Pag - pag chorvatsko

2. Koupání – pláže a koupaliště

Kromě dobrého jídla a vína je tento ostrov vyhledávaný také pro své pláže. Je opravdu z čeho vybírat – jsou zde pláže oblázkové i oblázkovo-písečné, odlehlé i ty, kde to zkrátka žije. Které tedy patří mezi nejzajímavější a neměli byste je vynechat?

Pláž Zrće – Nelze začít jinak než pláží, která je možná tou nejslavnější v celé Evropě. Nachází se nedaleko letoviska Novalja, je oblázková a posetá mnoha kluby. Pro své letní párty je toto místo vyhlášené a sjízdějí se sem přední evropští umělci.

Pláž Dražica (Plat) – Pláž se dvěma jmény, která je přístupná automobilem a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Jedná se o oblázkovou pláž s pozvolným vstupem do moře. Má i betonová mola, obecně je ale považována za jednu z nejhezčích na ostrově.

Pláž Čista – Písečno-oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře. Můžete si zde pronajmout veškeré plážové vybavení a jsou zde i restaurace. Často zde potkáte rodiny s dětmi, pro které je toto místo velice přívětivé. Nachází se v zátoce.

Koupání – pláže a koupaliště - pag chorvatsko

Pláž Zrće s pódiem

3. Příroda ostrova Pag

Pag se vyznačuje svým členitým pobřežím, které lemuje množství větších i menších zátok. Severovýchodní část ostrova má strmý ráz, západní strana má naopak nízký charakter. Ostrov je převážně kamenitý a občas se můžete setkat s přirovnáním k měsíční krajině. Pokud zde narazíte na nějaké stromy, bude se s největší pravděpodobností jednat o borovice.

Nejvyšší „horou“ ostrova Pag je vrchol Sveti Vid se svými téměř 350 metry. V oblasti se daří pěstování vinné révy a olivovníků. Hlavním centrem zemědělství je městečko Povljana. Kromě toho je zde také z celého ostrova nejpočetněji zastoupen chov dobytka.

Příroda ostrova Pag - pag chorvatsko

4. Kam na výlet na ostrově Pag

Město Novalja

Novalja je největší město na ostrově. Vzhledem k přítomnosti vyhledávané pláže Zrće byste se měli připravit na to, že to tu opravdu žije. Nejen na pláži, ale i ve městě naleznete několik klubů, které bývají otevřené do nočních hodin. Tepnou města je promenáda lemovaná restauracemi a kavárnami. Okolí letoviska je poseté plážemi s pozvolným vstupem do moře.

Město Pag

Město Pag je na stejnojmenném ostrově to druhé největší. Vyhledávané je zejména pro svůj historický charakter, který je zřejmý díky památkám a úzkým uličkám. V porovnání s předchozím městem je právě toto místo vhodnější pro rodinnou dovolenou. Nejezdí se sem totiž za divokými večírky. I tak zde ale budete mít veškeré turistické zázemí.

Poloostrov Lun

Poloostrov Lun láká hlavně na své olivové háje. Nachází se zde totiž největší olivový háj v Chorvatsku a zároveň také jeden z nejstarších v celé Evropě. Roste zde neuvěřitelných 80 000 stromů, které vás ohromí svým mohutným vzrůstem. Nejstarší strom zde údajně stojí už 1 600 let. Olivovníky zde vznikly množením ze semen, což svědčí o jejich genetické čistotě a výjimečnosti oblasti.

Další zajímavá místa

Stará Novalja – Pokud bylo město Novalja nejrušnějším místem na ostrově Pag, pak je Stará Novalja její přesný opak. Klidné je zde díky zátoce i moře, voda je navíc průzračně čistá. Leží zhruba 3 km od většího města Novalja.

Sveti Vid – Již zmiňovaný nejvyšší vrchol ostrova s výškou zhruba 350 metrů. Ačkoliv se nejedná o náročný výstup, počítejte s minimem stínu kvůli absenci hustějších lesů. Na vrcholku se odměníte výhledem za přítomnosti kamenné mohyly.

Sýrárna Gligora – Jedná se o nejznámější výrobnu sýru Paški sir na ostrově. Nachází se v městečku Kolan, kde je rovněž obchod s jejími produkty. Největším zážitkem bude ale bezpochyby exkurze přímo ve výrobně.

5. Sport na ostrově Pag

Nejvyhledávanější aktivitou bude na ostrově bezpochyby koupání a plavání. Ostrov má ovšem i ideální podmínky pro vodní sporty, které vzkvétají zejména na pláži Zrće. Tam si můžete vyzkoušet třeba vodní lyžování a wakeboarding. Jsou zde ovšem i půjčovny vodních skútrů, abyste z toho adrenalinu vytěžili maximum. Na ostatních plážích nechybí ani školy potápění.

Potápění a šnorchlování je přáno kolem celého ostrova. Těmto aktivitám se zde mohou věnovat začátečníci i pokročilí. Trochu klidnější variantu pobytu na vodě představují lodní výlety, které vás vezmou na malé přilehlé ostrůvky, za delfíny i na podívanou kolem pobřeží ostrova. Kromě těchto aktivit v destinaci vzkvétá také cykloturistika.

Sport na ostrově Pag - pag chorvatsko

6. Aktivity pro děti

Ostrov Pag s dětmi? Žádný problém. Mnoho zdejších pláží má pozvolný vstup do moře, což nahrává bezpečnému pobytu i s menšími dětmi. Typicky písčité pláže zde ale bohužel nenajdete, takže hračky na písek nechte doma. Na příjezd dětí jsou připraveny i hotely.

Určitě bychom nevynechali návštěvu sýrárny Gligora, kde si děti budou moci prohlédnout proces výroby sýru. Dopřejte jim také lodní výlet a trochu adrenalinového pohoupání na vodě. Ostrov Pag je jedním z krajkářských center Chorvatska, proto zde nechybí ani muzeum krajky.

7. Noční život

Přítomnost proslulé párty pláže mluví sama za sebe. Je zcela jednoznačné, že ten nejrušnější noční život zažijete právě v letovisku Novalja a na jeho světoznámé pláži. Festivaly konající se na velkém pódiu na moři, plážové bary, hlasitá hudba, alkohol, zábava dlouho do noci … to je přesně to, proč se sem pařmeni sjíždějí. Pokud této zábavě neholdujete, vyberte si klidnější (a vzdálenější) letovisko.

8. Počasí na ostrově Pag

Středomořské podnebí je v této destinaci zcela zjevné. Teplá léta se průměrně drží kolem hranice 28°C, během zimy pak často prší. I tak se ale teploty pohybují zhruba kolem 15°C. Přítomnost zátok podél pobřeží má za následek, že se vody kolem ostrova rychle prohřejí a chladnou poměrně pomalu. Vzduch je poměrně vlhký a je obohacený mořskou solí.

Nejvíce dešťových přeháněk čekejte v dubnu a v říjnu. Sníh je zde spíše vzácností. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen.

9. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Pag

Ubytování na ostrově nabízí poměrně početný zástup cestovních kanceláří. Na zájezdy do Chorvatska včetně ostrova Pag se specializuje cestovní kancelář České kormidlo. Pár hotelů nabízí také Čedok a Fischer. Luxusní vily hledejte na MyLuxoria. Pestrou nabídkou se mohou pyšnit weby Travelking a Slevomat. Ubytování vždy najdete i na Booking.com.

Villa Sea Queen

Villa Sea Queen - pag chorvatsko

Lokalita: Jakišnica, Pag
Typ ubytování: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Villa Sea Queen je luxusní ubytování až pro 8 hostů. Leží jen 30 m od nejbližší pláže a nachází se poblíž městečka Jakišnica. Až na centrum většího města, které je vzdálené zhruba 10 km, budete mít všechno blízko i pěšky. Platí to o obchodu, kavárnách i restauracích. Vila je moderně zařízená, což je zřejmé při pohledu na exteriér i interiér. Budete zde mít soukromé parkování.

Relaxovat můžete v hydromasážním bazénu. Pokud se rozhodnete přijet až po sezóně, zahřejete se díky podlahovému topení a krbu. Nechybí zde ani plně vybavená kuchyň. Kdybyste se nudili, můžete si zapůjčit deskovku, zahrát si šachy nebo si třeba pustit Netflix. Vila leží přibližně 5 km od olivových hájů na poloostrově Lun. Novalja je vzdálená přibližně 13 km.

Hotel Pagus

Hotel Pagus - pag chorvatsko

Lokalita: Pag, Pag
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Hotel Pagus se nachází přibližně 350 m od centra města Pag. Jedná se o oblíbené čtyřhvězdičkové ubytování přímo na pláži. Počítá se s tím, že využijete vlastní dopravu. Pokud se rozhodnete pro automobil, můžete jej za poplatek zaparkovat u hotelu. Vaše děti se zde zabaví během animačních programů nebo v herničce. Vy si můžete dopřát zaslouženou masáž nebo jiné procedury.

Součástí vašeho rozmazlování může být rovněž finská sauna nebo vířivka. Dobře vám ale bude i za branami hotelu. Vydejte se do blízkého města Pag, ve kterém se vám naskytne příležitost objevovat jeho památky. Projděte se po náměstí, prohlédněte si pozůstatky hradeb a zastavte se u kláštera, ve kterém ještě stále žijí jeptišky. Na hotelu si můžete zapůjčit kolo, se kterým toho stihnete mnohem víc.

Apartmány Trebor

Apartmány Trebor - pag chorvatsko

Lokalita: Pag, Pag
Typ ubytování: tříhvězdičkové apartmány
Cestovní kancelář: Čedok

Tříhvězdičkové apartmány Trebor se nachází na klidném místě. Svým charakterem je toto ubytování vhodné i pro rodiny s dětmi. Největší výhodou je umístění zhruba jen 30 m od písčito-oblázkové pláže. Vstup do moře je zde pozvolný, což opět nahrává rodinám s dětmi. Apartmány leží přibližně 2 km od centra městečka Pag. U ubytování lze bezplatně parkovat.

Až vám dojdou nápady, jak zde trávit svůj volný čas, můžete vybírat z toho, co nabízí okolí. Můžete si zde zapůjčit motorové čluny nebo se věnovat rybaření. Nedaleko je také sportovní centrum, kde budou k dispozici například tenisové kurty a stolní tenis. Zhruba tři kilometry od apartmánů se nachází vesnička Bošana, ve které je malebná zátoka.

Novalja Pool Apartments

Novalja Pool Apartments - pag chorvatsko

Lokalita: Novalja, Pag
Typ ubytování: tříhvězdičkové apartmány
Cestovní kancelář: Travelking

Novalja Pool Apartments leží jen 600 m od pláže. Tato oblázková pláž má pozvolný vstup do moře, disponuje barem i půjčovnou pomůcek na vodní sporty. Jedná se o pláž Lokunje, která vám toho podle názvu nejspíš moc nenapoví. Mnohem známější pláž Zrće ale také není příliš vzdálená – leží jen 3 km od ubytování. V blízkém okolí letoviska najdete i další atraktivní pláže.

Díky venkovnímu bazénu se ale můžete koupat i u apartmánů. Vstup do bazénu máte v ceně pobytu v neomezeném množství. Výhodou je také parkování zdarma, které využijete v případě vlastní automobilové dopravy. V letovisku Novalja se připravte na bujarou noční zábavu, kavárny, restaurace a bary. Pobyt s domácím mazlíčkem bohužel není povolen.