Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Ostrov Brač

Brač je největší ostrov střední Dalmácie a zároveň třetí největší ostrov Jadranu. Má mnoho kostelíků a historických památek, které zajišťují jeho autentickou atmosféru. Současně si zde ale můžete vyzkoušet vodní sporty i pěší turistiku. Kde vybírat ubytování, jaká místa navštívit a na jakých plážích se vykoupat? Otázky o tomto chorvatském ostrově zodpoví tento článek.

Luxusní vila

Luxusní vila ve vintage stylu. Po příjezdu na vás bude čekat uvítací balíček.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel jen 70 m od pláže. Má vnitřní i vnější bazén, dětský koutek i fitness.

Tříhvězdičkový hotel

Ubytování pro rodiny s dětmi, kde se lze ubytovat i s domácím mazlíčkem.

Dvouhvězdičkový hotel

Skromnější, ale kladně hodnocené ubytování. V okolí je hned několik pláží.

1. O ostrově Brač

Největší, avšak stále autentický ostrov ve střední Dalmácii. Rozmanitost přírody i památek láká turisty, přehlcenost letovisky ale nečekejte. Hlavními letovisky jsou Supetar a Bol a v jednom z nich se dokonce nachází pláž, která je považovaná za tu nejkrásnější v celém Chorvatsku. Jmenuje se Zlatni rat a nachází se v letovisku Bol. Dalšími letovisky jsou například Sutivan, Postira nebo Povlja.

Ostrov Brač je od pevniny oddělen Bračským a Splitským průlivem. Jedná se o vápencový ostrov bez vodních toků. Protože je ale obklopený mořem, vzkvétá zde rybolov. Již po několik set let se zde těží kámen (mramor), dnes ale nejvyšší příjmy plynou z cestovního ruchu. Na ostrově žije zhruba 14 000 obyvatel a jeho hlavním střediskem je město Supetar.

Pozůstatkem zmiňované těžby a zpracování mramoru je lom a kamenická škola. Bračský mramor překročil i hranice svého ostrova, když byl využit během stavby Bílého domu v USA. Výrobky z něj je dnes možné zakoupit i na území České republiky.

O ostrově Brač - brač chorvatsko

2. Koupání – pláže a koupaliště

Ostrov Brač je domovem proslulých chorvatských pláží. Jedna z nich je dokonce údajně tou nejkrásnější v celém Chorvatsku. Ovšem i přítomnost dalších pláží, které jsou obklopené bohatou faunou a flórou, dělá z tohoto ostrova perfektní letní destinaci.

Zlatni rat – Oblázková pláž Zlatni rat je tím, co chce každý turista přijíždějící na tento ostrov vidět. Jakožto kandidát na nejkrásnější pláž Chorvatska láká na 600 m dlouhý výběžek do moře. Zcela jistě se ale také jedná o jednu z nejvytíženějších pláží této oblasti.

Postira – Nejkrásnější pláž ve stejnojmenném letovisku je vybavena lehátky k zapůjčení, sprchami i možnostmi stravování. Stačí se ale procházet podél pobřeží a najdete v tomto letovisku řadu dalších krásných pláží v ukrytých zátokách.

Lovrecina – Pláž Lovrecina leží na severní straně ostrova. Jedná se o písčitou pláž obklopenou lesy, které vám v parných dnech poskytnou vítaný stín. Na pláži je kavárna i restaurace a dostanete se sem autem i pěšky.

Milna – Milna je letovisko, ve kterém se můžete slunit hned na několika plážích. Pobřeží podél městečka vyzývá k potápění a rybaření. Vedle vodních sportů se zde můžete věnovat také sportům na souši. Mezi ty nejoblíbenější patří třeba fotbal nebo volejbal.

Murvica – Na své pláže láká také malá vesnička Murvica. Navštívit ji znamená dopřát si výhled z útesu, projít se vinicemi a slunit se na plážích s bílým pískem. Vzhledem k umístění parkoviště je potřeba počítat s tím, že k plážím bude nutné sejít.

Koupání – pláže a koupaliště - brač chorvatsko

Pláž Zlatni rat

3. Příroda ostrova Brač

Vzhledem k množství krásných pláží lze očekávat, že bude příroda ostrova Brač jedna velká podívaná. A není to daleko od pravdy. Ostrovu Brač dominují krasové reliéfy, údolí, zátoky, borové lesy, blankytně modré moře a útesy. Dojem ze středomořské krajiny podtrhují majestátní výhledy, které jsou opravdovou pastvou pro oči. Pláže jsou zde oblázkové i písčité, takže záleží na vás, čemu dáte přednost.

Výjimečná fauna a flóra je zde utvářena nejen borovicemi, ale i zakrslými stromy, bylinami a olivovými háji. Na ostrově můžete pozorovat až 130 druhů ptáků. Ze zvířat jsou početně zastoupeni také osli, kozy, ovce, plazy či hlodavci.

Příroda ostrova Brač - brač chorvatsko

4. Kam na výlet na ostrově Brač

Klášter Blaca

Klášter Blaca je opravdový skvost. Jedná se totiž o skalní klášter, který je dramaticky zasazený do středomořské krajiny. Byl založený v 16. století dvěma mnichy a ve své době se rozrostl ještě o vinice a olivové háje. V 19. století už byl klášter opatřený také knihovnou s několika tisíci svazky, tiskárnou a kvalitním nábytkem. Dnes je součástí tohoto kláštera muzeum.

Vidova Gora

Vidova Gora, nebo chcete-li Vítova hora, je tím pravým místem, pokud milujete pěší turistiku. Jedná se o nejvyšší horu ostrova Brač i celého jadranského souostrové. Nabídne vám ten nejkrásnější výhled na ostrov Brač a je považována za jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v celém Jadranu. Cesta je povětšinou kamenitá, ale relativně snadná.

Osada Škrip

Pokud byste si na ostrově chtěli dopřát výlet za historií, je obec Škrip to pravé místo. Oblast je archeologickým nalezištěm, které dalo objevit velice cenným památkám. Odhaduje se, že je tato obec stará přibližně 5 000 let. Vesnice je domovem například pro římské mauzoleum nebo římský hřbitov. V minulosti se zde vyráběly sarkofágy, z nichž některé zůstaly zachovány do dnešních dob.

Další zajímavá místa

Muzeum olivového oleje – Toto muzeum se nachází právě ve zmíněné obci Škrip. Zaměřuje se zejména na tradiční proces výroby olivového oleje v oblasti ostrova Brač. Olivový olej zde můžete samozřejmě ochutnat i zakoupit.

Splitska – Za návštěvu stojí nejen samotné letovisko, ale také jeho okolí. V něm totiž naleznete lom i skálu, ve které je vytesán Herkules. Do okolí vesnice je ale doporučováno vydat se s průvodcem, který oblast dobře zná a nasměruje vás.

Dračí jeskyně – Známá krasová jeskyně ostrova Brač leží zhruba 6 km od městečka Bol, konkrétně u zátoky Murvica. Jeskyně je dlouhá přibližně 20 m a zavede vás zpět do dob, kdy se v ní ukrývali mniši prchající před Turky.

5. Sport na ostrově Brač

V řádcích výše jsme již předesílali, že na tomto ostrově vzkvétá obliba vodních sportů. Na jihu ostrova leží městečko Bol, které je považováno za hlavní turistické centrum této oblasti. To znamená, že se vám právě zde nabídne nejvíce možností sportovního vyžití. Oblíbený je zde windsurfing a kiteboarding, kterým se můžete věnovat třeba přímo u vyhlášené pláže Zlatni rat.

Stejně jako vodní sporty kvete na ostrově také pěší turistika. Je tomu tak díky kopcovité krajině, která zkrátka láká k objevování vyhlídek. Odměnou za zdolání kamenitých cest vám budou krásná panoramata odkrývající výhled na širé moře.

Oblíbené jsou zde i míčové sporty, tenis nebo jachting. V některých oblastech se můžete věnovat rybaření a potápění. Již zmiňovaná Vidova gora je pak startovním místem pro paragliding a zahlédnout zde můžete i letce na rogalu.

Pokud nechcete sportovní aktivity nebo výlety absolvovat na vlastní pěst, na webu Manawa.com můžete vybírat z organizovaných aktivit. Často zde narazíte na jízdu v kajaku, vyhlídkové lety, vodní sporty nebo jízdu na kolech.

Sport na ostrově Brač - brač chorvatsko

6. Aktivity pro děti

Ačkoliv tento ostrov není zrovna typickou destinací pro rodiny s dětmi, jeho návštěva pro vás bude mít své výhody. Mnoho ubytování je na tuto možnost připraveno a hotely jsou opatřeny dětskými kluby i výbavou, která vám pobyt s dětmi usnadní a zpříjemní.

Ostrov je ztělesněním relaxu a poskytuje dostatečnou izolaci, která se promítá do klidu pro hraní a nahrává rodinné idylce. V jeho letoviscích naleznete vše, co budete potřebovat. Ostrov má navíc dobrou dostupnost na pevninu, takže bude cesta s dětmi v rámci možností nenáročná.

Aktivity se budou logicky odvíjet od věku dítěte. S těmi většími můžete vyzkoušet vodní sporty, menší by si mohly užít návštěvu muzeí, prolézání jeskyň a hraní v písku. Doporučujeme návštěvu muzea olivového oleje, okružní jízdy v loďkách a pro větší děti i kajaky.

7. Noční život

Noční život na ostrově Brač vzkvétá zcela logicky zejména ve vytíženějších letoviscích. Nejvíce to žije v letovisku Bol, kde je mnoho kaváren, koktejlových barů a kulturních akcí. Tradičně se zde konají večírky na uvítání léta, ale stejně tak i na rozloučení s létem. Během nich můžete ochutnat výtečnou středomořskou kuchyni, která je plná ryb a vína. Nechybí ani živá hudba nebo ohňostroje.

Na některých plážích se během léta konají večírky spojené se západem slunce. Při popíjení koktejlu a za zvuku hudby a hlasité zábavy plynoucí z barů můžete sledovat tento oblíbený úkaz. Na ostrově je také mnoho tradičních taveren, kde budete mít možnost vyzkoušet domácí jídlo i alkohol. Oblíbené je zejména víno. V destinaci se také čas od času konají různé kulturní akce a festivaly.

8. Počasí na ostrově Brač

Ostrov má typicky středomořské podnebí. Suchá léta slibují průměrné teploty kolem 25°C. U podobné hranice se pohybuje také teplota moře během sezóny. Zimy jsou zde krátké a mírné. Vlivem středomořského klimatu se můžete těšit i na více než 130 dní slunečního svitu.

Pro ostrov jsou typické také pravidelné větry, které vanou po oblasti celého Jadranu. Za nejvhodnější měsíce pro návštěvu ostrova jsou považovány duben až říjen. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, naopak nejchladnější bývá leden a únor. Nejvíce srážek spadne v průměru v listopadu. Pokud míříte na Brač za plaváním v moři, vybírejte dovolenou v rozmezí od června do září.

9. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Brač

Ať už se vydáte na ostrov Brač s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst, budete hledat místo, kde se ubytovat. Na ostrově naleznete ubytování různých kategorií, které sahá od luxusních vil přes apartmány až po dvouhvězdičkové hotely.

Villa Bifora

Villa Bifora - chorvatsko ostrov brač

Lokalita: Brač, Selca
Typ ubytování: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Zhruba 2 km od pláže se ve vesnici Selca nachází vila Bifora. Moderní nemoderní, opravená neopravená – tak nějak by se v krátkosti dala popsat. Takový popis ve vás pravděpodobně zanechá zmatek, ale po shlédnutí fotografií rychle pochopíte. Na zdi pravděpodobně dlouho nikdo nesáhl, ale rozhodně nebudete mít pocit, že by vám to tu mělo spadnout na hlavu. Ubytování je opravdu unikátní.

Veškeré dekorace zde zcela dávají smysl. A to platí i o dekoracích přírodních, které jsou na dohled v nejbližším okolí vily. Ubytovat se zde můžete ve čtyřech hostech, ale počítejte s tím, že ložnice je k dispozici jen jedna. Vesnice je v obležení lesů i krásných vyhlídek. Nachází se ve východní části ostrova nedaleko letoviska Sumartin. V lesích najdete kapličky, ve vesničce supermarket i restaurace.

Hotel Waterman Supetrus Resort

Hotel Waterman Supetrus Resort - chorvatsko ostrov brač

Lokalita: Brač, Supetar
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Zástupcem čtyřhvězdičkového hotelu je v našem výběru Waterman Supetrus Resort. Ačkoliv nám jeho název může znít úsměvně, jedná se o kladně hodnocené a oblíbené ubytování v jednom z nejvyhledávanějších letovisek na ostrově. K dispozici zde budete mít vnitřní i vnější bazén a o děti se postará dětský koutek. Mezitím se můžete věnovat pestré nabídce vyžití.

Součástí hotelu je půjčovna kol. Té se určitě nebojte využít, abyste si usnadnili pohyb v okolí. Snáze se tak dostanete na vzdálenější pláže. Hotel má ale strategickou polohu jen 70 m od nejbližší pláže a pouze 500 m od centra města. Dále je vybavený fitness centrem a zabavíte se i během animačních programů. Díky přítomnosti pláže si také jednoduše zajistíte surfování nebo potápění.

Bluesun Holiday Village Bonaca

Bluesun Holiday Village Bonaca - chorvatsko ostrov brač

Lokalita: Brač, Zlatni rat
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Cestujete jako celá rodina i s domácím mazlíčkem? Bluesun Holiday Village Bonaca je ubytování, kde vás nechají ubytovat všechny pohromadě. Počítá se s tím, že přijedete vlastním automobilem, proto je zde připravené placené parkoviště. Ještě jsme vám ale neřekli to nejdůležitější – ubytování se nachází v letovisku Bol u nejoblíbenější chorvatské pláže Zlatni rat (600 m).

Kromě vyhlášené pláže budete mít v blízkosti ještě jednu, která navíc leží jen 100 m od těchto prázdninových domků. V areálu ubytování se nachází venkovní i dětský bazén a splash zóna. Animační programy zde myslí na děti i dospělé. Zamilujete si také nabídku sportovních aktivit. Věnovat se zde můžete například aquaaerobicu, józe, potápění nebo šnorchlování.

Rooms Andelka

Rooms Andelka - chorvatsko ostrov brač

Lokalita: Brač, Bol
Typ ubytování: dvouhvězdičkové apartmány
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking.com

Bezplatné parkoviště můžete využívat u apartmánů nazvaných Rooms Andelka. V jejich těsné blízkosti se nachází mnoho restaurací a kaváren a daleko to nebude ani k plážím. Ve vzdálenosti do 600 metrů vzdušnou čarou jich objevíte minimálně pět. A vyhlášená pláž Zlatni rat? Ta leží zhruba 2,5 km od těchto apartmánů. Výběr je tedy zcela dostačující.

Pokoje nabízejí uklidňující výhled do zeleně nebo na moře. Pokoje jsou vybaveny terasou a pohodlnými postelemi. Hosté si pochvalují čistotu ubytování, jeho lokalitu i milý a ochotný personál. Vlastní automobil se vám bude hodit, abyste se mohli vydat na toulky ostrovem a jeho krásami. Například oblíbené muzeum olivového oleje je vzdálené zhruba 30 km.

Čtěte i o:

Ostrov Rab
Ostrov Korčula
Ostrov Krk
Ostrov Hvar