Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa

Polsko

Kvůli exotickým destinacím občas zapomínáme, že je krásně i u nás nebo v sousedních zemích. Pokud si říkáte, že vás Polsko ničím neláká, po přečtení článku o této zemi a jejích přímořských letoviscích změníte názor. Zjistíte, že se k Baltu dostanete za méně než 5 hodin jízdy autem nebo 1,5 hodiny letu. Přesvědčí vás Polsko, že stojí za vaši pozornost?

Přístavní město

Letovisko tvořené více než 40 ostrovy a ostrůvky. Nachází se zde nejširší pláž v Polsku.

Lázeňské město

Lázeňské město s krásným cihlovým majákem. Největší polské lázně u Baltského moře.

Historické město

Město s významnou historií. Jedná o jedno z největších a nejznámější polských měst.

Historie

Po příchodu Západních Slovanů začala na území Polska vznikat trvalá osada, která se v průběhu staletí rozrůstala. Konečně v 16. století byla natolik velká, že učinila z Polska největší stát Evropy. Až do roku 1918 se ale různé části této země oddělovaly. Obě světové války Polsko zásadním způsobem změnily a poznamenaly. To, co se na území Polska dělo během druhé z nich, už všichni víme.

Nezávislost Polska nepřišla ani po druhé světové válce. Tentokrát převzal nadvládu Sovětský svaz se svým totalitním režimem. Demokracie se v Polsku začala formovat ve stejné době jako u nás. Také do Evropské unie se připojila společně s námi, a sice v květnu roku 2004. O pět let dříve, tedy v roce 1999, se Polsko připojilo k Severoatlantické alianci.

Poloha

Polsko je země ve střední Evropě. Sousedí s Litvou, Ruskem, Běloruskem, Ukrajinou, Slovenskem, Německem a v neposlední řadě také s Českem. Se svou rozlohou 312 679 km² je v první sedmdesátce největších zemí světa. Polsko leží u pobřeží Baltského moře.

Jazyk

Úředním a nejvíce zastoupeným jazykem je polština. V menším zastoupení se můžete setkat také s němčinou, běloruštinou a dalšími jazyky. Polsko má téměř 40 milionů obyvatel, přičemž 95 % z nich tvoří sami Poláci. Pokud se ptáte, čím je proslulé Polsko, pak je to například skutečnost, že má jednu z nejvíce náboženských populací v celé Evropě. Zhruba 70 % věřících vyznává katolické náboženství.

Počasí

Ačkoliv je Polsko rozlehlá země, podnebí se v jeho jednotlivých částech a regionech nijak výrazně neliší. Na pobřeží Baltu očekávejte přímořské podnebí. K moři je nejlepší vycestovat v letních měsících. V tomto období se celé Polsko vyznačuje jasným až polojasným počasím. Průměrné teploty se v letních měsících pohybují mezi 24 až 27°C.

Letní měsíce jsou v této destinaci nejlepším (a také jediným, pokud nejste otužilí) obdobím, kdy přichází v úvahu koupání v moři. Pokud se ale chcete vydat spíše za objevováním, zvažte návštěvu během jara nebo podzimu. Zkrátka jako u nás. Neměli bychom zapomínat ani na to, že se do této země jezdí také za lyžováním. Lyžařská sezóna trvá obvykle od prosince do března.

Počasí - polsko

Doprava do Polska

Vzhledem k tomu, že se jedná o naši sousední zemi, jsou možnosti přicestování opravdu pestré. Velké oblibě se těší železniční i autobusová doprava, se kterou dále uspějete i napříč Polskem. Přeshraniční spoje mají pravidelný charakter a většinou je na ně spoleh. Bývají organizovány českými i polskými společnostmi.

Obyvatelé zejména příhraničních oblastí rádi využívají automobilové dopravy do Polska. Pokud cestujete na krátké vzdálenosti, jedná se skutečně o jednu z nejrychlejších variant. K pobřeží Baltu můžete od českých hranic dorazit zhruba už za 4 hodiny. Další možností je letecká přeprava. Do řady polských měst se létá z Prahy či Ostravy přímými lety. Jedná se např. o Poznaň, Krakov, Gdaňsk a Varšavu.

Víza a podmínky přicestování

Pro vstup na území této země nebudete potřebovat žádná víza ani povinná očkování. Jediné, co musíte mít, je platný cestovní doklad. Tím může být cestovní pas i občanský průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na to, že i ony musejí mít vlastní cestovní doklad. Zapsání dítěte v pasu zákonného zástupce už nestačí.

Víza a podmínky přicestování - polsko

Peníze a ceny

Oficiální měnou v Polsku není euro, ale zløty. Tato měna se dále dělí na groše. Označení měny je PLN a jeden zløty se rovná cca 5,77 Kč (kurz je proměnný). Síť bankomatů a směnáren lze připodobnit k Česku – s výběrem bankovek nebo směnou by tedy neměl být problém. Platba kartou je zde velice rozšířená a v porovnání s ČR by se dalo říci, že je dokonce možná rozšířenější než u nás.

Ceny se pohybují na velice snesitelné úrovni. Nejdražší dovolená vás čeká v turisticky nejvyhledávanějších městech, kde se vyšší ceny projevují například na ubytování nebo v restauracích. V porovnání s Českem se ale obecně jedná o levnější destinaci, což můžete zaregistrovat třeba u cen benzinu nebo oblečení. Levnější jsou také některé potraviny v supermarketech.

V restauracích je zvykem nechávat spropitné ve výši zhruba 10 %.

Co dělat v Polsku?

Aktivity v Polsku závisí na tom, do které části této země se vydáte. Můžete si totiž vyzkoušet všechno – pěší turistiku v horách, koupání, nakupování, zimní sporty i návštěvu přírodních parků. Polsko je také ideální destinací pro rodiny s dětmi. Jsou na to připraveny ubytovací kapacity i samotná města. Najdete tady totiž zábavní parky, zoo, vodní parky i muzea.

Pravděpodobně tou nejoblíbenější aktivitou v Polsku je již zmiňovaná horská turistika. V létě i v zimě lákají především Tatry a Beskydy. Kromě turistiky a zimních sportů se pak v horách často setkáte s horolezectvím a ferratami. Mezi další vyhledávané sporty patří cyklistika a golf. Dlouhou tradici zde má také jezdectví a hřebčíny. Polský jezdecký svaz zaštiťuje zhruba 400 klubů a stájí.

Samozřejmostí je také bohatá kulturní scéna. Koná se zde celá řada festivalů, promítání, soutěžních večerů a podobně. Po celé zemi najdete kluby i kavárny a dá se říci, že si svůj vysněný program najde opravdu každý.

Co dělat v Polsku - polsko

Na co si dát pozor v Polsku?

Výrazné kulturní rozdíly oproti Česku vás v této destinaci nečekají. Obecná doporučení ovšem kladou důraz na hlídání svých osobních věcí a automobilů. Odcizení a vykrádání automobilů je v Polsku bohužel častým jevem. Rozhodně proto v automobilech nenechávejte viditelně odložené cennosti. Časté jsou bohužel také krádeže osobních věcí v hromadných dopravních prostředcích.

Nejnavštěvovanější polské destinace

Pro účely našeho článku jsme vybrali přímořské destinace. Dalšími často navštěvovanými městy jsou ta největší a nejkrásnější: Varšava, Krakov, Vratislav či Zakopané. Turisté vyhledávají také místa spojená s historií nebo v oblasti hor. Těch má Polsko nespočet.

Svinoústí

Svinoústí - Polsko

Svinoústí, Ústí nad Svinou či polsky Świnoujście – to je lázeňské přístavní město na severu Polska. Nachází se zde nejvyšší maják na území země. Je přístupný veřejnosti a měří zhruba 65 metrů. Stejně jako maják lákají návštěvníky i pláže s mírným vstupem do moře. Město přeje i aktivní dovolené, je totiž domovem pro hustou síť cyklostezek. K městu patří 44 maličkých ostrůvků.

Kolobřeh

Kolobřeh - polsko

Další oblíbenou prázdninovou destinací v Polsku je Kolobřeh. Podobně jako v případě Svinoústí se jedná o lázeňské město, Kolobřeh je ovšem nejvyhledávanějším lázeňským letoviskem na pobřeží Baltu. Toto vyhlášené letovisko nabídne krásné pláže i menší maják. Ten slouží jako rozhledna, ze které můžete vidět prakticky celé městečko.

Gdaňsk

Gdaňsk - polsko

Přístavní město Gdaňsk je považováno za jedno z nejkrásnějších měst v celém Polsku. Zaujme především svou architekturou a historickou atmosférou. Je součástí Trojměstí Gdaňsk-Sopot-Gdynia, které má jedny z nejkrásnějších pláží na Baltu. Symbolem města je historický jeřáb Stary Żuraw, který připomíná, že v minulosti bylo toto město důležitým obchodním centrem oblasti.