Malta
Bohatá historie, památky UNESCO, čisté pláže i bujaré večírky v klubech – to vše v nejmenším státě Evropské unie, kterým je Malta. Země, kde téměř 90 % obyvatelstva vyznává křesťanství, je stále častěji cílem turistů. Domluvíte se zde anglicky a i přes malou rozlohu se zde zabavíte i na několik dnů. Co očekávat od Malty, kam se podívat a kde se ubytovat? Pojďte se zasnít s námi.
Hlavní město, které se nachází na největším ostrově souostroví – Maltě. Má výjimečnou historickou hodnotu.
Po Maltě druhý největší ostrov Maltského souostroví. Cestovatele láká na dramatické útesy, zátoky i památky.
Nejrušnější středisko na ostrově. Proslulo zejména bohatým nočním životem, luxusními podniky a kasiny.
Historie
Malta, nebo chcete-li Maltská republika, je jedním z míst s nejbarvitější historií v Evropě. A také nejdelší. Pro její začátky byste se totiž museli vydat o více než 7 000 let zpět. Zdejší původní obyvatelstvo, které přišlo s největší pravděpodobností ze Sicílie, vytvořilo kolem roku 4000 př. n. l. záhadami opředenou megalitickou kulturu. Některé ze zachovalých megalitických chrámů je na Maltě stále možné vidět.
Svůj název získala Malta s příchodem Féničanů kolem roku 1100 př. n. l. Jejich vláda nad ostrovem přinesla později velký hospodářský i kulturní rozkvět. Tolik důležité křesťanství se na ostrov dostalo v roce 60, kdy zde ztroskotal Pavel z Tarsu – alespoň to tvrdí tradice. Dle podložených důkazů se zde křesťanství „usídlilo“ ve 2. století našeho letopočtu.
Roku 1814 se Maltská republika stala součástí Britské koloniální říše. Nezávislosti se jí dostalo až v roce 1964 a první prezident byl zvolen o deset let později, aby nahradil britskou královnu. K Evropské unii se země připojila v roce 2004.
Poloha
Malta je ostrov ve Středozemním moři. Nachází se zhruba mezi Sicílií a Tuniskem/Libyí. Nejblíže to má Malta pochopitelně k Itálii – přibližně 80 km. Ve skutečnosti je Malta tvořena několika ostrovy, nejznámější jsou ale dva. Největší je ostrov Malta a po něm následuje ostrov Gozo. Rozloha maličké Malty se rovná přibližně 316 km², což z ní činí jeden z dvaceti nejmenších států světa.
Jazyk
Maltská republika má dva úřední jazyky. Jsou jimi maltština a angličtina. Není proto divu, že když přidáme atraktivitu Malty jako takové, stane se jednou z nejvyhledávanějších destinací pro studium angličtiny. S největší pravděpodobností zde ovšem uspějete i s italštinou, vzhledem k tomu, že jsou na Maltě některé televizní kanály vysílány v tomto jazyce. Početná část obyvatelstva mluví rovněž francouzsky.
Počasí
Destinace je ovlivněna středomořským klimatem. Mírná zima a horká léta – to je to, co ji spojuje například s Chorvatskem. Léta jsou opravdu horká, příjemný vánek ale může zajistit, že budou pro organismus lépe stravitelná. Nejtepleji je pochopitelně od června do září, kdy se teploty pohybují kolem 30°C. Ještě v říjnu a listopadu se ale drží kolem dvacítky a to samé platí o dubnu a květnu.
Přeháňky se na ostrově objevují nejčastěji od listopadu do ledna. Moře je nejteplejší v srpnu, kdy se drží nad hranicí 25°C. Právě letní měsíce jsou nejvhodnější pro plážovou dovolenou. Na objevování ostrova si ale můžete udělat čas i během podzimu nebo na jaře. Ideální měsíce jsou květen, září nebo říjen. Počasí je shodné po celém ostrově, což by vám mělo usnadnit rozhodování, kdy jet na Maltu.
Doprava na Maltu
Pohodlnou možností, jak se dostat na Maltské souostroví, je využít letecké přepravy. Existuje i varianta, ve které by figuroval trajekt, v takovém případě byste se ale museli nejdříve dopravit do Itálie, a až poté využít lodní dopravu na Maltu.
Malta disponuje letištěm pro mezinárodní lety – Malta International. Nachází se v blízkosti hlavního města Valletta a jeho kód je MLA. Na toto letiště se dostanete přímými lety z Prahy zhruba za 2,5 hodiny. Tyto lety nejčastěji operuje letecká společnost KM Malta Airlines. V sezóně se cena zpátečních letenek pohybuje zhruba kolem 3 000 Kč.
Tou nejpohodlnější možností je pochopitelně využít služeb cestovní kanceláře, která pro vás zajistí veškeré formality. Ale kde hledat? Dovolená Malta je třeba v nabídce cestovek Rady na cestu, Čedok, Fischer, EXIM Tours či Dovolená.cz.
Trajekty mezi ostrovy
Pro cestování mezi ostrovy Malty můžete pochopitelně využít trajektů. Z největšího ostrova Malta se touto cestou můžete podívat také na ostrovy Gozo a Comino. Na ostrov Gozo se vyplouvá z přístaviště Cirkewwa na Maltě a připlouvá se do přístaviště Mgarr. Trajekty jezdí celý týden po celý den. Vyplouvají vždy po 45 minutách. Na ostrov Comino se vyplouvá od 8:30 do 16:00 každou půlhodinu.
Víza a formality
Tady to bude rychlé a opravdu jednoduché: na Maltu žádná víza nepotřebujete a k přicestování vám stačí jen občanský průkaz. Protože je Malta součástí Evropské unie i Schengenského prostoru, máte možnost volby mezi již zmiňovanou občankou a cestovním pasem. Platnost těchto poukazů by měla vystačit na dobu vašeho pobytu na ostrově. Není tedy nutné, aby ho přesahovala.
Peníze a ceny
Čtyři roky od vstupu do EU se Malta roku 2008 stala také členem eurozóny. V současné době tedy v této destinaci zaplatíte eury. Euro tehdy nahradilo maltskou liru. Maltská lira používala kód LM, případně MTL. Kurz činil 1 EUR = 0,429 MTL.
Maltská republika je poseta bankomaty, ze kterých jednoduše vyberete v lokální měně. S přítomností směnáren spíše nepočítejte, s kartou ale budete úspěšní na většině míst. Ceny běžných potravin jsou na Maltě o něco vyšší než u nás. Platí to také o ceně alkoholu a cigaret.
V restauracích, barech či na hotelech je zvykem nechávat spropitné. Se smlouváním uspějete jen na menších tržištích.
Co se dá dělat na Maltě?
Spousta věcí! Malta je neuvěřitelně pestrou destinací, ve které se můžete věnovat sportu, pobytu na pláži, poznávání ostrova i jeho historie nebo zde dokonce můžete zjistit, jak doslova chutná zdejší noční život.
Řada z vás pravděpodobně pojede na tento ostrov, aby viděla dvě věci: proslulé přírodní krásy a historické architektonické skvosty. Maltské pláže tradičně nedominují katalogům cestovek, ale vynechat byste je neměli. Většina z pláží má pozvolný vstup do moře, některé jsou dokonce vybaveny vodními atrakcemi a restauracemi. Nechybí jim ale unikátnost, obzvlášť, když jsou lemované útesy.
Megalitické stavby, pevnosti a ikonické katedrály lákají také stále více cestovatelů. Jelikož je Malta katolickou zemí, můžete očekávat rovněž přítomnost působivých kostelů. Doporučovány jsou také plavby kolem Maltského souostroví spojené s návštěvou nejvýraznějších ostrovů: největší Malty a známé dvojice Comino a Gozo. Tyto ostrovy také lákají na šnorchlování a potápění.
Zhruba 50 aktivit v různých oblastech Malty si můžete vyzkoušet díky Manawa.com. V nabídce je třeba zrovna šnorchlování kolem ostrova Gozo.
Na co si dát pozor na Maltě?
Z obecného hlediska není důvod se bezpečnosti na Maltě obávat. Naopak, jedná se o jednu z nejbezpečnějších zemí – z pohledu kriminality i přírodních katastrof. Tak jako všude jinde dodržujte základní bezpečností pravidla, hlídejte sebe i své věci. Jedině tak se vyhnete možným rizikům, která vás mohou potkat kdekoliv na světě. Výraznější omezení by neměla přinést ani náboženská víra místních obyvatel.
Malta – zajímavosti
Na Maltě nečekejte kuriozity jako třeba ve Spojených arabských emirátech, ale některá „nej“ si zde své místo našla. V roce 2021 se Malta stala evropskou přímořskou destinací s nejlepší kvalitou vody. Hlavní město Malty, Valletta, patří celosvětově k oblastem s nejbohatším výskytem historických památek. Na ostrově se v pevnosti Rinella nachází také největší dělo na světě.
Protože je souostroví bývalou britskou kolonií, zachoval se zde zvyk jízdy vlevo. Nejmenší země Evropské unie také umožnila britským a italským vlivům pozměnit místní kuchyni. Národním jídlem je králík připravovaný na několik způsobů. Oblíbeným jídlem je pak také ftira, maltský chléb, který se plní například olivami, kapary, česnekem, tuňákem, rajčaty a podobně.
Nejnavštěvovanější destinace na Maltě
Valletta
Působivá maltská metropole, která je zároveň hlavním městem. Bylo stavěno s cílem stát se městskou pevností, což se také stalo. Pokud je Malta nejmenším státem Evropské unie, pak je Valletta nejmenším hlavním městem. Celé se proto vešlo na seznam UNESCO, což už je samo o sobě důvodem, proč si ho při návštěvě této středomořské destinace nesmíte nechat ujít.
Ostrov Gozo
Společně s největším ostrovem Malta a malým ostrovem Comino je Gozo jedním je tří obydlených ostrovů souostroví. Z největší Malty se sem podnikají jednodenní výlety, Gozo si ale zaslouží pozornost i na dlouhodobý pobyt. Nejvíce se ostrov proslavil svým přírodním úkazem známým jako Azurové okno. Tato krása se ale bohužel roku 2017 pod nepřízní počasí zřítila do moře.
St. Julian’s
St. Julian’s je poměrně rušné letovisko, které se nachází u stejnojmenné zátoky. Najdete zde spoustu barů a klubů, jejichž množstvím toto letovisko překonalo jakékoliv jiné městečko na ostrově Malta. Váš zrak zde spočine na jachtách zaparkovaných u pobřeží, promenádách s obchody i celé řadě hotelových komplexů. Stejně tak jako na celém ostrově ale najdete i tady historické památky.
Bugibba
Vyhlášené maltské letovisko je rozdělené na dvě části. Jedna z nich je klidnější a hodí se pro rodiny s dětmi, druhá naopak oplývá nočními podniky, bary a restauracemi. Pobřeží letoviska je spíše kamenité, v jeho blízkosti ale najdete aquapark. Letovisko má dobré spojení s hlavním městem a pohodlně se odtud dostanete i na mezinárodní letiště.
Sliema
Mnoho obchodů, kaváren a diskoték se kromě letoviska Bugibba nachází také v městečku Sliema. Je pro něj charakteristický rychlý rozvoj, díky němuž přitahuje také stále více obyvatel. Na své si zde ale přijdou i cestovatelé, kteří touží po objevování historie. Dramatické skalnaté pobřeží příliš nepřeje pohodovým radovánkám v moři, ale město si s tím poradilo budováním kamenných mol a malých pláží.
Mellieha
Mellieha nabízí veškerý turistický komfort. Oblíbená pláž Mellieha Beach údajně patří k jedné z nejkrásnějších na ostrově. Se svou délkou 500 m je také tou nejdelší na ostrově. Této pláži se přezdívá Ghadira, což je také název pro místní přírodní rezervaci. Tím ale zajímavosti městečka s 10 000 obyvateli nekončí. Je zde třeba kostel s vybudovaným podzemím či rudá věž sv. Agáty.