Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Malta

Ostrov Gozo

Po hlavním ostrově Malta je ostrov Gozo tím druhým největším v Maltském souostroví. S hlavním ostrovem ho pojí lodní trajekty směřující do městečka Mġarr. Oproti hlavnímu ostrovu je tady klidnější atmosféra, nižší hustota zalidnění a méně turistů. I tak je ale jedním z nejvyhledávanějších cílů cestovatelů, kteří míří do Maltské republiky. A díky ubytovacím kapacitám se může stát i tím hlavním cílem.

Pětihvězdičkový hotel

Luxusní hotel ve starém maltském stylu. Nabízí organizované cvičení i výlety s průvodcem.

Čtyřhvězdičkový hotel

Oblíbený hotel nedaleko pláže. Můžete si zde dopřát wellness služby i zajistit jízdu na koni.

Tříhvězdičkový hotel

Butikový hotel situovaný na přímořskou promenádu. Leží cca 3 kilometry od města Victoria.

Poznávací zájezd

Poznávací zájezd na Maltu. Na programu zájezdu je mimo jiné okružní jízda ostrovem Gozo.

1. O ostrově Gozo

Na druhý největší ostrov Maltského souostroví, ostrov Gozo, míří trajekty z toho prvního největšího ostrova, kterým je Malta. Díky rozloze 67 km² vám bude stačit možná jen víkend na to, abyste ho objevili celý. Ostrov sám má ale mnoho ubytovacích kapacit, které opravdu lákají na to, abyste se tady zdrželi přece jen o chvíli déle. I přes svoji menší rozlohu nabídne dostatek možností pro standardní dovolenou.

Největším městem ostrova je Victoria, setkat se ale můžete i s názvem Rabat. Se svými téměř 7 000 obyvateli je nejlidnatejší oblastí na ostrově. Celkový počet obyvatel na ostrově přesahuje pouze 37 000. V porovnání s větší a lidnatější Maltou ovšem tento ostrov působí zelenějším dojmem. Nejdříve se ale seznámíte s městem Mġarr, které je největším přístavem na ostrově.

V porovnání s větší Maltou je ostrov Gozo úrodnější, proto zde hraje důležitou roli zemědělství. V posledních letech se o ostrově nejvíce mluvilo v souvislosti s tzv. Azurovým oknem. Tento přírodní úkaz se v březnu roku 2017 pod vlivem silné bouře zřítil do moře.

O ostrově Gozo - gozo malta

2. Pláže na ostrově Gozo

Málokdy se vám stane, že by pláže na ostrově Gozo byly přelidněné nebo vyloženě rušné. Během sezóny se pláže na hlavním ostrově Malta plní mnohem rychleji než zde. Zajímavé je, že i na tak malém ostrově je výběr pláží poměrně pestrý. Kde se koupat na Gozu?

Pláž Ramla: Unikátní písečná pláž na ostrově Gozo. Nejen její červeno-zlatý písek je to, co láká rodiny s dětmi. Můžete si zde zapůjčit lehátka i slunečníky. Dokonce tu bývá i stánek se zmrzlinou. Voda je zde křišťálově čistá a přístup do moře je přívětivý.

Pláž Dwejra: Jedna z nejoblíbenějších pláží pro šnorchlování a potápění – její pobřeží je totiž poseté jeskyněmi. Stejně tak se zde vytvořily menší bazény, které poskytují klidnou vodu ke koupání. Bylo to právě toto místo, kde se v roce 2017 zřítilo Azurové okno.

Pláž Mġarr Ix-Xini: I tato pláž je vyhledávaná jako lokalita pro šnorchlování. Jinak zde potkáte také spoustu místních obyvatel, kteří přicházejí do této zátoky relaxovat. Zajímavost – v roce 2014 se zde natáčel film U moře, ve kterém si zahrála Angelina Jolie a Brad Pitt.

Pláž Wied il-Għasri: Netypicky vypadající místo ke koupání, které vás možná překvapí. Uprostřed jednoho z nejkrásnějších přírodních divů ostrova se skrývá malá oblázková pláž, ke které vede nezpevněná cesta a skalnaté schody.

Pláž Ħondoq ir-Rummien: Maličká písečná pláž s křišťálově čistou vodou, kde se rádi scházejí místní obyvatelé. I tato pláž je považovaná za oblíbený výchozí bod pro potápěče. Ve večerních hodinách zde můžete narazit na skupiny osob u grilu.

Pláže na ostrově Gozo - gozo malta

3. Fauna a flóra ostrova Gozo

Na podobu i celkové prostředí ostrova mělo velký vliv zemědělství. Bez něj by se zde nenacházela terasovitá pole nebo hradby ze suti. Je zcela logické, že přínos zemědělství v této oblasti nemusel být vždy pozitivní. Na přítomnost krásných zátok, útesů a skal to ale naštěstí negativní dopad nemělo. Díky tomu se mohla stát krajina této destinace jedním z jejích největších lákadel.

Pobřeží ostrova Gozo je poseté velkým množstvím mořských jeskyní. Mnoho se jich nachází u již zmiňované zátoky Dwejra. Tyto jeskyně lákají zkušené potápěče. Typickým jevem na ostrově jsou krasy, které jsou zřejmé právě díky přítomnosti jeskyň. V oblasti od jihozápadu k severovýchodu se nachází další fenomén typický pro Gozo, a tím jsou útesy.

Zvířecími obyvateli ostrova jsou převážně plazi. Na ostrově žije endemický druh maltské ještěrky i několik druhů hadů.

4. Co vidět na ostrově Gozo?

Hlavní město Victoria

Victoria, nebo také Rabat, je hlavní a největší město na tomto ostrově. Je důležitým centrem, ve kterém se soustřeďuje hlavní administrativní i zdravotnická zátěž. Symbolem města je nepřehlédnutelná Cittadella. Z jejích hradeb se vám naskytne výhled na celý ostrov. V centru města si nenechte ujít náměstí s kostelem a bazilikou. Ve městě je pochopitelně i několik muzeí.

Zřícené Azurové okno

Ačkoliv zřícené, Azurové okno stále přitahuje turisty. Místo, které dříve lákalo jako krásný přírodní úkaz, dnes láká spíše na příběh s ním spojený. V roce 2017 se pod tíhou nepřízně počasí zřítilo do moře. Když zde ještě stálo, stihlo poskytnout scenérie pro natáčení seriálu Hra o trůny. Azurové okno už zde sice není, stále si ale můžete udělat procházku k majestátním útesům.

Rotunda Xewkija (Kostel sv. Jana Křtitele)

Ve vesnici Xewkija se nachází největší kostel na ostrově Gozo, tedy kostel sv. Jana Křtitele. Vesnice Xewkija byla založena v 18. století a roku 1755 zde byl vystavěn také kostel. Roku 1952 ovšem začal vznikat kostel nový, který jej nahradil. Kupole nynější stavby je vysoká 75 metrů a interiér je zdoben sochami a malbami. Zbytky starého kostela je stále možné si prohlédnout.

Solné pánve Marsalforn

Solné pánve staré i více než 300 let si můžete prohlédnout nedaleko městečka Marsalforn. Oblast je dlouhá zhruba 3 km a kolem solných bazénků se můžete volně procházet. Při své návštěvě ale buďte ohleduplní – respektujte nápisy a nechoďte přímo po pánvích. Solné pánve připomínají tradiční způsob získávání soli, který byl pro ostrov Gozo v minulosti typický.

Ġgantija

Chrám Ġgantija je připomínkou megalitické kultury na Maltě. Tzv. Věž obrů je dokonce nejstarším chrámem Maltské republiky a jedním z nejstarších na celém světě. Odhaduje se, že byl vystavěn v letech 3600 – 3400 př. n. l. Sestává celkem ze dvou chrámů a je tvořen obrovskými balvany. Přístup do celého areálu je zpoplatněn, v ceně ale máte i vstup do malého muzea.

5. Sport a další aktivity

Jak už jsme slibovali v úvodu, ostrov Gozo je destinace hodna několikadenního objevování. Chození po městečkách, památkách a pobyt na pláži si můžete zpestřit kulturou, plavbami lodí i sportovními aktivitami. Co dělat na ostrově Gozo?

Více než 10 aktivit spojených s tímto ostrovem je v nabídce webu Manawa. Jedná se převážně o výlety v terénních vozech, na čtyřkolkách nebo o vodní aktivity. V souvislosti s vodou a mořem je v nabídce třeba šnorchlování, „jízda na paddleboardu“ či pobyt na výletních lodích. Zajímavou možností je vyhlídková jízda tuk-tukem, při které uvidíte to nejdůležitější z ostrova.

To, že pobyt na tomto ostrově není jen o plážích a koupání, dokazuje přítomnost turistické trasy Gozo Coastal Walk. Trasa je dlouhá více než 50 km a vede podél pobřeží ostrova. Během cesty budete moci objevovat diverzitu ostrova, vesničky, kostely, archeologické pozůstatky i přírodní krásy. Nejde přitom o jednotkou stezku, ale kombinaci několika menších cestiček zpevněného i nezpevněného charakteru.

Velice oblíbenou a vyhledávanou aktivitou je na ostrově také potápění, případně šnorchlování. Nejnavštěvovanější oblastí je v tomto ohledu severní pobřeží, kde se nacházejí již zmiňované podmořské jeskyně. V průběhu roku se na ostrově koná několik karnevalů a festivalů.

Sport a další aktivity - gozo malta

6. Aktivity pro děti

Vzhledem k výskytu několika pláží s pozvolným vstupem do moře se tento ostrov jeví jako ideální letní destinace na dovolenou pro rodiny s dětmi. Megalitické stavby, majestátní kostely i malebné vesničky u pobřeží na ně rovněž udělají dojem. Pokud rády objevují a učí se, uděláte jim největší radost návštěvou muzeí. Jen v samotné Cittadelle ve Victorii jsou hned čtyři.

Vstupenky do nejrůznějších muzeí a pamětihodností na celém Maltském souostroví zakoupíte na tomto webu.

7. Noční život pro dospělé

V porovnání s maltským párty městečkem Paceville je ostrov Gozo spíše synonymem pro klidnou dovolenou. To ale neznamená, že by tady nebyly žádné bary nebo kluby. Ačkoliv se jejich počet nevyrovná již zmiňovanému Paceville, několik jich tady přece jen najdete. Spousta z nich se nachází ve městě Victoria. Přibližně 2 km od něj, v údolí Xlendi, pak leží velký noční klub La Grotta.

Během léta se na ostrově konají hudební koncerty, jejichž tváří bývají i světové hvězdy – třeba Elton John nebo Sting.

8. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Gozo

Kde se ubytovat na Gozo? Možností je hned několik. Vzhledem k malé rozloze ostrova je prakticky jedno, ve které jeho části se ubytujete. Z každého koutku to budete mít všude blízko. Zcela logicky se ale nabízí hlavní město Victoria, které leží uprostřed ostrova.

Kempinski San Lawrenz Resort

Kempinski San Lawrenz Resort - ostrov gozo

Lokalita: St Lawrence, Gozo
Typ ubytování: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Luxusní hotel Kempinski San Lawrenz Resort leží přímo u vesničky San Lawrenz. Nachází se zhruba 2 km od oblíbeného zálivu Dwejra, ve kterém se nacházelo proslulé Azurové okno. Do hlavního města odtud 2× denně vyjíždí bezplatný hotelový autobus. Ten vás odveze i na pláž, která je bohužel trochu z ruky. Od hotelu je vzdálená přibližně 5 km.

Hotel je vkusně zařízený ve starém maltském stylu. Umístěný je v rozlehlé zahradě, jejíž součástí jsou i bazény. Ty jsou na hotelu celkem čtyři  konkrétně se jedná o dva venkovní a dva vnitřní, které jsou vyhřívané. Hotelu nechybí ani wellness centrum s jacuzzi, masážemi a doslova lázeňskou péčí. Zdejší lázeňské centrum využívá principů asijské ajurvédy.

Calypso

Calypso - ostrov gozo

Lokalita: Marsalforn, Gozo
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

S hotelem Calypso se přesouváme do oblíbeného letoviska Marsalforn. Nedaleko něj se nacházejí ostrovní solné pánve, je to ale také oblast oblíbená jako výchozí bod pro potápění. Oblázkovo-písečná pláž leží jen 50 m od hotelu. Hotel leží v blízkosti přístavu, restaurací i barů. Oblast přeje rovněž pěším túrám a celkovému odpočinku – jedná se totiž o příjemné prostředí.

Tento rodinný hotel disponuje střešní terasou, která je vybavená bazénem. Výhled do okolí je tedy zaručen. V hlavní sezóně vás na hotelu zabaví živá hudba. Můžete si zde zajistit jízdu na koni, na pláži pak zážitek v podobě surfování nebo potápění. K dispozici budou také zkrášlovací kosmetické procedury, kadeřnictví či nabídka masáží.

San Andrea

San Andrea - ostrov gozo

Lokalita: Il-Munxar, Gozo
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolená.cz

Přímořská promenáda Xlendi Bay je domovem pro oblíbený tříhvězdičkový hotel San Andrea. Leží doslova jen pár metrů od moře – vzdálenost je zhruba 10 m. V moři je písek a vstup do vody je umožněn také po žebříku. Od centra nejbližšího města budete vzdáleni jen 200 m. Ačkoliv se hotel nachází v bezprostřední blízkosti silnice, lze tuto lokalitu považovat za klidnou.

Pokud se rozhodnete pro objevování ostrova, budete mít hned několik možností, jak toho dosáhnout. Využít můžete půjčovny kol a spojit jízdu na kole s cestováním po Gozu. Další možností je vydat se na 20 m vzdálenou autobusovou zastávku. Pokud přicestujete vlastním vozem, určitě rádi využijete možnosti bezplatného parkování.

To nejlepší z Malty

To nejlepší z Malty - ostrov gozo

Lokalita: Sliema, Valletta, Mnajdra, Rabat, Gozo
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Rady na cestu

Náš bonusový tip v podobě poznávacího zájezdu má ve svém plánu mimo jiné také výletní plavbu na ostrov Gozo. Během jednoho dne a lodního výletu zvládnete navštívit to nejdůležitější, co je s ostrovem spjato. Navštívíte rybářské vesničky i hlavní město, poutní místa, baziliky i pevnosti. Jedná se o fakultativní výlet, který ale rozhodně bude stát za to.

Co dalšího během zájezdu navštívíte a uvidíte? Ubytovaní budete ve vesničce Sliema, která je oblíbeným ostrovním letoviskem. Celý den strávíte ve Vallettě. Po návštěvě hlavního města ostrova Malta bude následovat přesun do jižní části ostrova. Na programu zájezdu je také městečko Mdina, krásné pláže, ovocné koktejly a hlavně spousta slunce.