Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Malta

Bugibba

Během letních měsíců ožívá malé letovisko na severu Malty, které nese název Bugibba. To je společně s městečkem Qawra součástí jedné z nejvyhledávanějších turistických oblastí na ostrově. Obě městečka leží u zátoky St. Paul’s Bay. Právě celé této oblasti se budeme v tomto článku věnovat. Kde se vykoupat, kam se podívat a kde se ubytovat?

Qawra

Oblíbený hotel s panoramatickým výhledem. Disponuje půjčovnou aut i kol.

Bugibba

Hotel v udržované zahradě se dvěma bazény. Za poplatek masáže, jacuzzi či sauna.

St. Paul's Bay

Hotel u pulzujícího centra města. V těsné blízkosti se nachází také potápěčská škola.

1. O letovisku Bugibba

Na severu ostrova Malta leží zátoka St. Paul’s Bay (zátoka svatého Pavla). U ní se nachází letoviska, která patří na ostrově k těm nejvyhledávanějším – Bugibba a Qawra. Jedná se o bývalé rybářské vesničky, které se ale postupem času propojily do jednoho většího celku.

Letní měsíce jsou v této oblasti velice živé, po zbytek roku se ale jedná o klidná městečka. Tato část pobřeží se vyznačuje přítomností prázdninových domků maltských obyvatel, kteří sem ve volném čase prchali z vnitrozemí. Žije zde rovněž početné množství přistěhovalců. Tradiční maltskou architekturu zde nečekejte, města totiž zaznamenala největší rozvoj až v posledních desetiletích.

Letovisko Bugibba i sousední městečko Qawra lze považovat za společenské centrum celého ostrova. V létě to tady žije ve dne i v noci a hlavní atrakcí je místní promenáda. Samotnou Bugibbu ovšem lze rozdělit na dvě části: zatímco severní část je tou, kde se nachází noční podniky a bary, jižní část je klidnější a můžete v ní navštívit kino nebo třeba půjčovnu aut.

O letovisku Bugibba - bugibba malta

2. Pláže v letovisku Bugibba a okolí

Letoviska Bugibba a Qawra jsou domovem pro mnoho míst, na kterých se můžete opalovat i koupat. Spíše než písečné pláže zde ale naleznete kamenité až skalnaté pobřeží. Na několika místech objevíte uměle vybudované plochy, které slouží ke slunění či vstupu do moře.

Pravděpodobně tou nejnavštěvovanější pláží je v této oblasti Bugibba Perched Beach. Jedná se o uměle vytvořenou plochu umístěnou na skalnatém výběžku, která je pokryta dovezeným pískem. Pláž je oceněna Modrou vlajkou a je vybavena můstky, které mají usnadnit vstup do moře a zpět na pláž. Pláž byla utvářena s úctou k přírodě – pokud by to bylo nutné, lze ji vrátit do původní podoby.

Oblíbeným výchozím bodem pro koupání, šnorchlování a potápění je Qawra Point Beach. Uchvátí vás svými průzračnými vodami tyrkysové barvy. Moře je v těchto místech poměrně klidné, o čemž se můžete díky několika přístupovým bodům přesvědčit sami. Také tato pláž je oceněna Modrou vlajkou – vysoká úroveň čistoty a služeb je zde zaručena.

Podél pobřeží najdete několik neoficiálních míst skalnatého charakteru, kde se můžete po vzoru místních věnovat vodním radovánkám. Během pobytu u pobřeží je ale zapotřebí si uvědomit, že silné větry na Maltě často způsobují vysoké vlny. Ty bývají velice prudké, a proto je v takových dnech vhodné držet se dále od pobřeží. Koupání v rozbouřené vodě se určitě vyhněte.

Pláže v letovisku Bugibba a okolí - bugibba malta

3. Kam na výlet a co vidět?

Wignacourt Tower

Wignacourt Tower, tedy Wignacourtova věž, je jednou z vůbec prvních strážních věží, které se objevily na pobřeží Malty. Stalo se tak v 17. století a jejich cílem bylo chránit oblast před Osmany a Barbary. V současnosti se jedná o jeden z nejstarších dochovaných obranných prvků na Maltě. Věž bývá otevřena veřejnosti, takže si ji můžete prohlédnout.

Přírodní park Salina

Přírodní park Salina je v oblasti St. Paul’s Bay jedním z mála míst, která vám poskytnou únik do zeleně. Park je součástí oblasti Kennedy Grove, ve které často narazíte na rodiny s dětmi. Kromě dětského hřiště a řady zajímavých rostlin se zde nachází také solné pánve. Celý park se vyznačuje přítomností mnoha druhů ptáků, mezi nimiž můžete zahlédnout i plameňáka.

Xemxija

Ve vzdálenosti přibližně 5 km od St. Paul’s Bay se nachází vesnička Xemxija se svým obrovským bohatstvím. Nachází se zde starověké ruiny, mezi nimiž můžete rozeznat hrobky i římské lázně. Nachází se zde také rohovník, jehož stáří se odhaduje zhruba na 1 000 a více let. Oblast dohledáte pod název Xemxija Heritage Trail a fotky i více informací si můžete prohlédnout třeba zde.

Promenáda

Pobřežní letoviska této oblasti se vyznačují dlouhými a širokými promenádami. Projděte se po nich a užijte si příjemný vánek, který se line směrem od moře. Od letoviska Qawra přes Bugibbu až po St. Paul’s Bay je pobřeží dlouhé téměř tři kilometry. Kromě procházky se zde můžete věnovat také rekreačnímu běhání. Krásné jsou zde také západy slunce.

Obchody a muzea

Jste na dovolené, takže si můžete dovolit nic nedělání a poflakování po městě. V letoviscích najdete mnoho restaurací, různé obchůdky i muzea, kde můžete strávit celý den. Je zde například muzeum klasických automobilů a starožitností či akvárium s mnoha druhy ryb a dalších mořských živočichů. Tyto aktivity můžete podnikat i s dětmi.

4. Sport a volnočasové aktivity

Pokud se chcete vydat za poznáváním pobřeží Malty, je právě tato oblast skvělým výchozím bodem pro lodní výlety. Vydat se můžete do oblasti Blue Lagoon či na ostrovy Gozo a Comino. Organizovány jsou také lodní výlety, které jsou zakončeny pozorováním západu slunce.

Celá zátoka přeje pěší turistice a již zmiňovaným procházkám či rekreačnímu běhu po promenádě. Samozřejmostí jsou i potápěčská centra, která vám umožní zažít Maltu ze zcela jiného pohledu – toho podmořského. Kurzy pořádají například potápěčská centra Dive on Malta či Octopus Garden. Vyhlídkové plavby organizuje například společnost Mermaid Cruises.

Na webu Manawa.com jsou k dispozici další aktivity, které by vás mohly zajímat. Vaše zážitky mohou získat podobu potápění, plavby na katamaránu nebo třeba organizované pěší turistiky. Součástí těchto zážitků bývá i průvodce.

5. Aktivity pro děti

Vydáváte se do tohoto letoviska s dětmi i přesto, že je zde nedostatek písečných pláží, na kterých by si mohly hrát? Zabavit se s nimi můžete i jinak než na pláži. Lákadlem jsou třeba již zmiňovaná muzea – podmořské muzeum či muzeum klasických automobilů. Vodní radovánky, kterých se jim na pláži nedostane, bohatě vynahradí vodní zábavní park na pobřeží. Dle recenzí ale bývá problém s otevírací dobou.

V letovisku Bugibba se nachází kavárna Malta Chocolate Factory, která už svým názvem napovídá, že se specializuje zejména na čokoládové produkty. Vyrábí si svoji čokoládu, přičemž proces výroby zde můžete sledovat.

Aktivity pro děti - bugibba malta

6. Noční život

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z turisticky nejatraktivnějších oblastí pro letní dovolenou na Maltě, také lze předpokládat, že to tady bude žít dnem i nocí. A vlastně to není daleko od pravdy. O kluby a bary není nouze. Narazíte zde na luxusní podniky se salonky, klasické bary a kluby, ale i hospody. Některé z nich zavírají až v ranních hodinách.

7. Nejoblíbenější zájezdy do destinace Bugibba

Obě letoviska této zátoky mají své hotely a ubytovací kapacity. Pohlídejte si dostupnost hotelů u cestovek Fischer a EXIM Tours. Hotely s odlety nejen z Čech najdete na Invia. Jistotou pestré nabídky je Booking. Dovolenou na místech po celé Maltě nabízí Čedok.

Qawra Palace Hotel

Qawra Palace Hotel - bugibba malta

Lokalita: Qawra
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Na skalnatém pobřeží oblíbeného letoviska se nachází hotel Qawra Palace. Jakožto čtyřhvězdičkový hotel může nabídnout příjemný komfort, který slibuje například čisté pokoje. Některé z nich zaujmou výhledem na moře, všechny ale mají balkon, na kterém můžete odpočívat. Z vybraných pokojů se otevírá výhled na záliv Salina. Hotel je v obležení obchodů i restaurací.

Pro to, abyste se dostali k turistickým lákadlům, vám bude stačit překonávat jen krátké vzdálenosti. Tak například muzeum automobilů je vzdálené pouze 400 m. Pláž máte přímo u hotelu, k další se ale dostanete už po 800 m. Přírodní park Salina je vzdálený zhruba 1,5 km, tak si dopřejte delší procházku. Hotel vám může zprostředkovat potápěčské lekce i kosmetické procedury.

Doubletree by Hilton

Doubletree by Hilton - bugibba malta

Lokalita: Bugibba
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Nedaleko centra Bugibby se nachází čtyřhvězdičkový hotel Doubletree by Hilton. Prezentuje se jako hotel vhodný i pro rodiny s dětmi, takže sem můžete vyrazit i se svými potomky. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších hotelů v této oblasti. Díky své poloze může nabídnout obchody a restaurace v blízkém okolí. Leží navíc nedaleko autobusového nádraží.

V hotelové zahradě se nachází pozůstatky megalitických staveb, které pochází ze 3. století př. n. l. Kus historie Malty tedy budete mít doslova na dosah. V hotelu můžete zdarma využívat fitness centra. Hotel také leží přímo u uměle vytvořené pláže. Dále je vybavený plážovým klubem v podobě bazénů s mořskou vodou. Přírodní park Salina leží přibližně 2 km od hotelu.

Gillieru

Gillieru - bugibba malta

Lokalita: St. Paul’s Bay
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Přímo vedle společnosti nabízející potápěčské zážitky sídlí také čtyřhvězdičkový hotel Gillieru. Kromě potápěčské školy je ale v těsné blízkosti hotelu také pulzující centrum města spolu se svými restauracemi, kosmetickými salóny či kavárnami. V docházkové vzdálenosti je také autobusová zastávka. Díky ní budete moci objevovat další části této oblasti i ostrova.

A co najdete u hotelu a v něm? Je například vybavený venkovním bazénem s terasou či fitness centrem. O aktivní trávení dovolené ani o relaxaci tedy nebude nouze. U hotelu je také parkoviště, které můžete využívat zdarma. Všechny pokoje mají balkon a z některých z nich se vám dokonce odkryje výhled na moře.