Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Malta

Valletta

Hlavní město Malty, Valletta, je nejmenším hlavním městem, které byste v Evropě našli. Není ale o nic méně zajímavé než jiná hlavní města. Je zapsáno na seznam UNESCO, najdete zde řadu historických památek a upoutá vás zejména svou podobou – Valletta je totiž jedna velká pevnost. Pojďme se ji společně pokusit dobýt. Kde se ubytovat a kam soustředit svoji pozornost?

Pětihvězdičkový hotel

Oblíbený hotel situovaný na okraji historického centra. Má wellness i půjčovnu kol.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel s fitness i bazénem. Leží v hlavním městě a na letiště to bude jen 10 kilometrů.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel umístěný v centru Valletty. Disponuje střešním bazénem s výhledem na město.

Poznávací zájezd

Poznávací zájezd, který má na programu poznávání historické Valletty a jejího okolí.

1. O městě Valletta

Valletta je hlavní město Maltské republiky a můžeme ji považovat za opravdový unikát. Nejen, že je nejmenším hlavním městem v Evropě, ale od roku 1980 je také celá zapsána na seznam UNESCO. Vděčí za to své historické hodnotě a početnému soustředění památek na malé ploše. Neuvěřitelných 320 památek si mezi sebe dělí plochu o velikosti jen 55 ha (550 000

Město bylo založeno v roce 1566 a už tehdy se zapasovalo do podoby, kterou má dodnes. Valletta totiž byla stavěna s cílem stát se pevností, kterou se nakonec skutečně stala. Ve své době jí nemohlo konkurovat žádné jiné městské opevnění. Na jejím vzniku se podíleli přední stavitelé, kteří následovali plán italského architekta jménem Francesco Laparelli da Cortona.

Ten, kdo navštívil Vallettu, vám potvrdí, že ji nejlépe poznáte při procházkách jejími uličkami, které během sezóny oživí díky nejrůznějším kulturním akcím. Město paláců, jak je Valletta občas nazývána, je strategicky výhodným výchozím bodem pro výlety po celém ostrově. Sama o sobě je ale hodna objevování, a to nejen díky množství muzeí a pamětihodností.

O městě Valletta - valletta malta

2. Pláže v hlavním městě a okolí

Valletta se nachází na skalnatém poloostrově, který bylo logicky mnohem těžší dobýt. Z toho pramení nedostatek písečných pláží – na to se ale dá pohlížet i pozitivně. Při hledání té pravé se s největší pravděpodobností vyhnete davům. Kam na pláž ve Vallettě?

Pláž Wuestenwinds – Atypická pláž, která nabízí prostor k odložení vašich věcí a oddechu v moři. Pláž má kamenitý charakter, proto je zapotřebí počítat s tím, že má náročnější přístup a strmý vstup do moře. Voda je zde čistá a ulovíte si i místo pro opalování.

St. Elmo Bay – Další z netradičních pláží v hlavním městě. Skalnaté pobřeží v této oblasti nabízí několik přístupových míst do moře, jedná se však o poměrně odlehlé místo. Jedná se o oblíbený výchozí bod pro potápění a šnorchlování.

Pláž Golden Bay – Alternativa k výše zmíněným plážím, které nejsou příliš vhodné pro rodiny s dětmi. Z Valletty se sem dostanete přibližně za 1 až 1,5 hodiny. Jedná se o písečnou pláž s certifikací Modré vlajky, kterou lze považovat za bezpečnou i pro děti.

Pláže v hlavním městě a okolí - valletta malta

3. Fauna a flóra ve Vallettě

Středomořská krajina neměla na Maltě příliš mnoho prostoru pro svůj rozkvět. Některé z chorvatských ostrovů by jí v tomto ohledu mohly konkurovat. Procházka podél skalnatého pobřeží vám poskytne působivé výhledy na širé moře, bujnou vegetaci ale ve městě ani v jeho okolí nečekejte. Únik do zeleně nabídnou udržované zahrady a parky, například Upper Barrakka, Lower Barrakka či Hastings Garden.

4. Co vidět ve Vallettě?

Velmistrovský palác

Jedná se o největší a nejstarší palác ve městě. Dnes je sídlem maltského prezidenta a parlamentu, dříve v něm sídlil johanitský řád. Byl postaven v roce 1574 a na první pohled příliš neupoutá. Uvnitř se ovšem skrývají stěny zdobené freskami, upravený dvůr a zbrojnice. Jak palác, tak zbrojnici je dnes možné navštívit. Palác stojí na náměstí sv. Jiří.

Bazilika Panny Marie Karmelské

Dominanta města, která je vyobrazena na řadě fotografií. Zejména kupole kostela se stala ikonou nejen hlavního města, ale i celého ostrova Malta. Římsko-katolický kostel byl postaven na konci 16. století, v druhé polovině 20. století byl ale přestavěn a tehdy také získal svoji nynější podobu. Bazilika je zasvěcená Panně Marii z hory Karmel.

Katedrála sv. Jana Křtitele

Velice důležitá památka, která vám svými vnitřními prostory vezme dech. Také tato stavba bylo postavena na konci 16. století a sloužila jako hlavní katedrála johanitů. Rytíři byli povinni do katedrály nosit dary, což značně přispělo k jejímu bohatství. Více než 400 zástupců řádu je dnes v katedrále pochováno. Společnost jim dělá přepychová výzdoba, malby na stropech a obraz od Caravaggia.

Pevnost St. Elmo

Tato pevnost vás zavede na úplný konec poloostrova, na kterém se město Valletta nachází. Hrála důležitou roli při obléhání země muslimy – k tomuto účelu byla koneckonců vybudována. V roce 1551 zde vyrostla, v důsledku značného poškození ale byla v průběhu let několikrát upravována a vylepšována. Ačkoliv se svou podobou od původní verze liší, její poloha u přístavu zůstává nezměněná.

Hastings Garden

Již zmiňovaná veřejná zahrada vám díky své vyvýšené poloze odkryje výhled na další části ostrova. Jedná se o klidné a atraktivní místo, kde můžete nerušeně nasávat atmosféru hlavního města Maltské republiky. Pro nás má tato zahrada speciální význam. V roce 2013 zde totiž byl odkryt památník na počest našeho bývalého prezidenta Václava Havla. Ten Maltu navštívil roku 2002.

5. Sport a další aktivity ve městě

Co dělat ve Vallettě, když už jste všechny památky viděli? Z hlavního města vyplouvají lodě na přilehlé ostrovy. Jedná se zejména o další dva osídlené ostrovy, které jsou po Maltě další největší – ostrovy Gozo a Comino. Ne vždy se ale nutně jedná o výletní lodě, které vyplouvají z přístavu v hlavním městě. Projet se můžete také na jachtě nebo katamaránu, a to třeba během západu slunce.

Valletta je poseta nejrůznějšími restauracemi a kavárnami, které určitě stojí za návštěvu. I v nich na vás dýchne středomořská atmosféra historické země. Ve městě se také každoročně koná několik festivalů. Například Karneval a Festival ohňostrojů se konají zpočátku roku. Jejich součástí jsou průvody kostýmů, živá hudba, taneční vystoupení a ve druhém případě nesmí chybět ani ohňostroje.

6. Aktivity pro děti

Valletta nemá příliš mnoho pláží, které by byly vhodné pro rodiny s dětmi. Větší šance nějakou nalézt se vám naskytne spíše v okolí města. Nic vám nebude bránit v tom, abyste se s dětmi vydali na výlet mimo Vallettu. Když už tady ale budete, určitě navštivte parky a zahrady, které přejí rodinné idylce, posezení v kavárnách a objevování rozmanitých druhů vysazených rostlin.

Při prohlídce města zaveďte děti k Triton Fountain. Tato nepřehlédnutelná kašna je součástí náměstí, které je během Vánoc zdobeno nejrůznějšími osvětlenými sochami. Děti neodolají přítomnosti vody a zejména ty menší si zde bezpochyby budou chtít hrát. V poledne nebo v 16 hodin odpoledne se přibližte k přístavu Grand Harbour, abyste slyšeli střelbu z kanónů.

7. Noční život pro dospělé

Tradiční destinace, které představují ten nejdivočejší noční život na Maltě, jsou Paceville, St. Julian’s či Mellieha. Valletta bude paradoxně oproti těmto místům o něco klidnější volbou. Večerní zábava je soustřeďována spíše do restaurací nebo kaváren. I tak zde ale můžete najít kluby se živou hudbou a dokonce i nějaké bary. Stačí se projít místními uličkami. Divoký noční život ale opravdu nečekejte.

8. Nejoblíbenější zájezdy do města Valletta

Valletta je městem, kde si své ubytování najde milovník luxusu ale i baťůžkář. My jsme vybírali převážně z hotelů, ale na Booking.com najdete i pár kladně hodnocených hostelů. Některé z nich se nacházejí v těsné blízkosti hlavního města, ale nemusejí být přímo v něm.

Grand Hotel Excelsior

Grand Hotel Excelsior - valletta malta

Lokalita: Valletta
Typ ubytování: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Zhruba dvě minuty od Valletty se nachází pětihvězdičkový hotel Grand Hotel Excelsior. Z tohoto luxusního hotelu budete mít výhled na přístav Marsamxett a také na pevnost Manoel, jak slibuje popis hotelu u cestovní kanceláře. V praxi to znamená, že budete mít pamětihodnosti i nejzajímavější místa této lokality na dosah. Některé z pokojů navíc mají výhled na moře.

Hotel leží zhruba jen kilometr od hlavního autobusového nádraží ve Vallettě. Blízko to bude také k letišti, které je vzdálené jen 7 km. Díky půjčovně kol budete mít možnost navštívit maximum památek v tom nejkratším možném čase. Odměnu za kilometry v nohách si můžete dopřát přímo na hotelu a vyzkoušet nabídku spa a wellness služeb.

The Embassy Valletta

The Embassy Valletta - valletta malta

Lokalita: Valletta
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Čtyřhvězdičkový hotel The Embassy Valletta se nachází přímo v hlavním městě. Výhodou této lokality je, že budete ubytováni jen 800 m od nejbližší pláže. Jedná se o kamenitou pláž Wuestenwinds. Ve Vallettě je všechno blízko! Stejně tak jako památky, které budou ve vzdálenosti zhruba do 300 metrů od hotelu. To platí o nejvyhledávanějších katedrálách i palácích.

Na hotelu máte možnost si dát do těla díky fitness centru. Rovněž si zde můžete zapůjčit kolo. Samozřejmostí je venkovní bazén, který bude osvěžením v letních dnech. Bazén se nachází na střeše hotelu, takže se můžete těšit na výhledy na město. Výhodná poloha v centru města znamená, že to nebude daleko ani k restauracím, kavárnám nebo k bistrům.

Hotel Osborne

Hotel Osborne - valletta malta

Lokalita: Valletta
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Valletta nabízí také tříhvězdičkové hotely a jedním z nich je hotel Osborne. Podle fotografií byste možná nečekali, že zastupuje zrovna tuto kategorii hotelů. Interiéry působí moderně až luxusně a třešničkou na dortu je střešní bazén. V centru hlavního města, kde je hotel umístěný, to budete mít blízko k veškerému turistickému vyžití. Hotel leží přibližně 9 km od letiště.

Nechcete se jen opalovat a chodit po památkách, ale chcete dovolenou strávit i trochu sportovně? Můžete využít fitness centra, které je součástí hotelu. Zamilujete si pokoje s výhledem na moře i blízkou vzdálenost k autobusovému nádraží. Hotel patří mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocená ubytování v této oblasti. Všechny důležité památky jsou ve vzdálenosti do 1 km.

Valletta a okolí

Valletta a okolí - valletta malta

Lokalita: Valletta, Mellieha, Golden Bay, Gozo, Comino a další
Typ ubytování: tříhvězdičkový hotel v rámci zájezdu
Cestovní kancelář: Rady na cestu

Tento tip je oproti ostatním pobytovým zájezdům poznávacího charakteru. S cestovní kanceláří Rady na cestu se v menší skupince osob vydáte objevovat nejen hlavní město, ale i jeho okolí. Poznáte podstatnou část ostrova, který má co nabídnout i při několikadenním pobytu. Pobyt se uskuteční s přespáním ve tříhvězdičkovém hotelu a po celou dobu zájezdu vám bude k dispozici průvodce.

A jaká místa na ostrovech navštívíte? V začátku zájezdu to bude zátoka Mellieha Bay, odkud se další den přesunete do slibovaného hlavního města. Dále je v plánu Golden Bay a Ghajn Tuffieha Bay, kde se můžete věnovat vodním sportům. Na programu zájezdu je také plavba lodí k jeskyni Blue Grotto, návštěva ostrovů Gozo a Comino či výlet do vesničky Pepka námořníka.