Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Kde hledat nabídky práce v zahraničí

15. 10. 2015 aktualizováno

Důvody pro hledání práce v zahraničí mohou být různé – nemožnost najít práci v ČR, vyšší výdělek, naučení se cizího jazyka, poznání cizí kultury a nových míst, nasbírání životních zkušeností či jednoduše touha po dobrodružství. Jakmile se rozhodnete vyjet za prací do ciziny, první volba by měla být, do jaké země či oblasti byste chtěli, a druhá, o jaký typ práce byste měli zájem.

Jakmile máte v těchto otázkách alespoň trochu jasno, můžete začít se samotným hledáním. Zde je přehled nejčastějších zdrojů informací:

1) Přátelé a známí

Tento způsob patří mezi nejjednodušší. Pokud znáte někoho, kdo již v zahraničí pracoval, můžete ho požádat o kontakt na jeho zaměstnavatele. Výhodné je to pro obě strany – vy snadno zjistíte do čeho jdete a zaměstnavatel se naopak může poptat na vás a vaše schopnosti.

2) Internetové pracovní portály

Zde naleznete nejširší nabídku pracovních pozic, přičemž je můžete velmi snadno filtrovat a třídit. Nevýhodou je velká konkurence, protože stejně jako vy odpovídají na dané inzeráty další desítky až stovky zájemců.

Širokou nabídku pracovních míst naleznete v pravidelně aktualizované databázi evropského portálu pracovní mobility EURES. Volná místa, která nabízejí evropské firmy pracovníkům přímo z ČR, jsou pak zveřejněny na webu www.eures.cz. Zde rovněž naleznete i seznamy zahraničních pracovních portálů.

3) Sociální sítě

V poslední době mají stále větší význam při hledání práce sociální sítě, především pak Facebook. Každé větší světové město má obvykle svou FB skupinu či stránku „Jobs in…“, „Work in…“, na kterých jsou zveřejňovány nejnovější nabídky práce a kde se dozvíte spoustu důležitých rad a informací. Dále můžete zkusit skupiny českých a slovenských komunit žijících v dané zemi. Obvykle stačí zadat „Czechs and Slovaks in…“ či „Češi a Slováci v…“

4) Pracovní agentury

Další možností je nechat si práci zařídit agenturou práce. Důležité je, aby agentura měla povolení MSPV ke zprostředkování zaměstnání do zahraničí. Pravidelně aktualizovaný seznam je k dispozici na portálu MPSV v sekci Pro občany – Agentury práce. Je třeba zaškrtnout B) Do zahraničí – Předmět povolení: občanům ČR.

5) Odborné kruhy a přímé oslovení firem

Pokud ve svém oboru máte již nějaké postavení a chcete nasbírat zkušenosti v cizině, můžete se poptat po nabídkách v odborných kruzích. Například v profesních skupinách na internetu, na mezinárodních akcích či použít sociální síť LinkedIn. V případě, že máte vyhlédnutou konkrétní firmu, ve které byste rádi pracovali, můžete ji zkusit oslovit přímo.

6) Hledání na místě

V případě, že jste dobrodružné povahy, můžete zkusit vyrazit do vámi vybrané země a zkusit si najít práci až tam. Hledat lze na místních internetových serverech, v lokálním tisku či se poohlížet po inzerátech umístěných přímo ve výlohách obchodů a restaurací. Můžete si též vyhlédnout nějaký podnik (například restauraci, fastfood nebo i mezinárodní společnost) a sami je kontaktovat. Buď emailem, telefonicky či je dokonce osobně navštívit s životopisem v ruce (poslední postup funguje zejména v USA a Kanadě).

 

Máte-li nějaké zajímavé zkušenosti s hledáním práce v zahraničí, budeme rádi, pokud nám napíšete a podělíte se o ně s našimi čtenáři.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář