Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Typy dobrovolnických projektů v zahraničí

23. 11. 2015 aktualizováno

Možností, jak se stát dobrovolníkem v zahraničí, je ohromná spousta. Můžete pár týdnů organizovat kulturní akce v Rakousku, tři měsíce stavět školu v Africe nebo rok učit angličtinu ve škole v Indii. Záleží jen na vás, co je vašemu srdci nejbližší. Pro ty z vás, kteří o dobrovolnictví teprve začínáte uvažovat, přinášíme přehled základních typů dobrovolnických projektů.

Kdo

Přestože podmínkou účasti na většině projektů je stáří 18-ti let, v některých případech se mohou stát zahraničními dobrovolníky i mladší zájemci. Minimum bývá 16 let.

Kde

Na dobrovolnictví je skvělé, že ho můžete dělat kdekoli. Pomoci dobré věci je možné jak v ČR a dalších evropských zemích, tak i v Africe, Jižní Americe či Indonésii. Pokud chcete, můžete nalézt zajímavý projekt v kterémkoli koutě světa.

Kdy

Odjet dobrovolničit do cizí země je možné kdykoli. Obvykle si podáváte přihlášku s několikaměsíčním předstihem před plánovaným pobytem, ale vyrazit pomáhat můžete i ze dne na den, například v případě náhlých přírodních katastrof či humanitárních krizí.

Na jak dlouho

Pokud pomineme spontánní akce, které mohou trvat i jen pár dní, lze dobrovolnické projekty rozdělit do 3 hlavních kategorií:

1) Krátkodobé projekty (workcampy)

Velmi rozšířenou formou dobrovolnictví jsou tzv. workcampy neboli mezinárodní tábory dobrovolné práce. Trvají obvykle 1-3 týdny a účastní si ho většinou 5 až 20 dobrovolníků z celého světa. Pracuje se obvykle 5-6 hodin denně na konkrétním veřejně prospěšném projektu, např. archeologickém výzkumu, organizaci kulturního festivalu, ekologickém projektu či sociální práci s postiženími lidmi. Práce zpravidla nevyžaduje odbornou kvalifikaci.

Nejvíce těchto projektů probíhá v létě a jsou brány jako zajímavé zpestření letních prázdnin. V jejich rámci jsou často organizovány i různé volnočasové aktivity a návštěvy zajímavých míst v okolí.

2) Střednědobé projekty

Tyto projekty trvají několik měsíců (obvykle 1-3) a probíhají ve spolupráci s místní komunitou. Jedná se například o výuku angličtiny v místní škole, pořádání volnočasových aktivit pro děti, pomoc při ochraně životního prostředí atd.

3) Dlouhodobé projekty

Jsou podobné střednědobým, nicméně trvají déle – 3 měsíce až 2 roky. Účastníci pomáhají v konkrétní zahraniční organizaci a spolupracují s jejími stálými zaměstnanci. Tento typ projektů představuje nejvýznamnější pomoc hostitelské zemi a dobrovolníkům přináší obrovskou životní zkušenost.

Evropská dobrovolná služba

Specifickým typem projektu je Evropská dobrovolná služba, o které jsme psali v minulém článku.

 

Mezi nejznámější české organizace zajišťující dobrovolnické pobyty patří INEX – SDA, která ročně nabízí až 2000 projektů v 70 zemích celého světa. Dále pak AIESEC, Hnutí DUHA nebo Tamjdem.

Dobrovolníkova práce není placena, nicméně účastníkům bývá hrazena strava a ubytování. Cestovní náklady, pojištění a osobní výdaje si platí sami. Stejně tak platí účastnický poplatek, jehož výše se, v závislosti na typu programu, pohybuje od 1 000 do 3 000 Kč.

 

Úvodní obrázek: wikimedia.org (autorka Lattitude Canada)

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář