Visegradské fondy

0
141

Visegradské fondy

Projekt, který daleko přesahuje „pouhé“ financování studijních stáží je zaměřen na region Visegradské čtyřky (tzv. „V4“: České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska) se zeměmi tzv. Východního partnerství. Zahrnuje jak krátkodobé, tak i dlouhodobé aktivity, které mají za cíl posílit rozvoj visegradského regionu.

Program se nesoustředí pouze na mobilitu studentů jako takovou, ale také na dotace pro vytváření studijních programů, jež mají tematicky týkat zemí V4, standartní granty, menší granty v odvětvích kultury, vědy a výzkumu, vzdělávání či výměn mládeže atd.).

old-bridge-829050_1280

V rámci studijních stipendií nabízí Visegradský fond stipendia pro studenty magisterských studijních programů a k postgraduálnímu studiu/výzkumu na dobu 1 až 4 semestrů na všech akreditovaných veřejných nebo soukromých univerzitách nebo akreditovaných pracovištích Akademie věd v zemích V4, resp. v dalších zemích (viz níže). Visegradský fond na svých internetových stránkách přitom nabízí 3 alternativy:

  • tzv. in-coming scholarships, jež se poskytují uchazečům z Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Kosova, Makedonie/FYROM, Moldavska, Černé Hory, Ruské federace, Srbska a Ukrajiny a umožňují studium v některé ze zemí V4;
  • tzv. intra-visegrad scholarships, jež se poskytují uchazečům ze zemí V4, kteří chtějí studovat/provádět výzkum v některé další zemi V4;
  • tzv. out-going scholarships, jež se poskytují uchazečům ze zemí V4, kteří chtějí studovat/provádět výzkum v některé z těchto zemí: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Srbsko a Ukrajina. Stejná pravidla platí i na univerzitách v Kosovu.

Žadatelé, jejichž univerzita nebo místo zaměstnání je v  době podání žádosti dále než 1 500 km od vybrané hostitelské univerzity/instituce, splňují podmínky pro udělení grantu na jednorázovou úhradu cestovních nákladů.

Žádosti o stipendia se předkládají jednou ročně do 31. ledna.

Více informací o jednotlivých visegradských fondech naleznete na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Využili jste již nabídky Visegradského fondu a absolvovali jste stáž  vzahraničí? Napište nám a my se o vaše zážitky podělíme!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here