Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Visegradské fondy

Pro ty, kteří by rádi objevili v rámci studia krásy střední Evropy či Balkánu, se nabízí využití finančních prostředků Visegradského fondu. Multietnický Balkán zaručeně překvapí svým přírodním bohatstvím i pestrou kulturní variací. Cestování po střední Evropě vám zase napoví něco o naší společné historii.

Projekt, který daleko přesahuje „pouhé“ financování studijních stáží je zaměřen na region Visegradské čtyřky (tzv. „V4“: České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska) se zeměmi tzv. Východního partnerství. Zahrnuje jak krátkodobé, tak i dlouhodobé aktivity, které mají za cíl posílit rozvoj visegradského regionu.

Program se nesoustředí pouze na mobilitu studentů jako takovou, ale také na dotace pro vytváření studijních programů, jež mají tematicky týkat zemí V4, standartní granty, menší granty v odvětvích kultury, vědy a výzkumu, vzdělávání či výměn mládeže atd.).

Visegradské fondy

 

V rámci studijních stipendií nabízí Visegradský fond stipendia pro studenty magisterských studijních programů a k postgraduálnímu studiu/výzkumu na dobu 1 až 4 semestrů na všech akreditovaných veřejných nebo soukromých univerzitách nebo akreditovaných pracovištích Akademie věd v zemích V4, resp. v dalších zemích (viz níže). Visegradský fond na svých internetových stránkách přitom nabízí 3 alternativy:

  • tzv. in-coming scholarships, jež se poskytují uchazečům z Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Kosova, Makedonie/FYROM, Moldavska, Černé Hory, Ruské federace, Srbska a Ukrajiny a umožňují studium v některé ze zemí V4;
  • tzv. intra-visegrad scholarships, jež se poskytují uchazečům ze zemí V4, kteří chtějí studovat/provádět výzkum v některé další zemi V4;
  • tzv. out-going scholarships, jež se poskytují uchazečům ze zemí V4, kteří chtějí studovat/provádět výzkum v některé z těchto zemí: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Srbsko a Ukrajina. Stejná pravidla platí i na univerzitách v Kosovu.

Žadatelé, jejichž univerzita nebo místo zaměstnání je v době podání žádosti dále než 1 500 km od vybrané hostitelské univerzity/instituce, splňují podmínky pro udělení grantu na jednorázovou úhradu cestovních nákladů.

old-bridge-829050_1280

Žádosti o stipendia se předkládají jednou ročně do 31. ledna.

Více informací o jednotlivých visegradských fondech naleznete na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Využili jste již nabídky Visegradského fondu a absolvovali jste stáž  vzahraničí? Napište nám a my se o vaše zážitky podělíme!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář