Jednou z oblíbených možností, jak strávit delší čas v zahraničí bez velkých finančních nákladů je stát se au pair. Jedná se o speciální druh zahraničního pobytu, kdy se nastěhujete do hostitelské rodiny a pomáháte jí s péčí o děti a s domácností. Je to skvělý způsob, jak poznat novou kulturu, zdokonalit se v cizím jazyce a získat neocenitelné životní zkušenosti.
Kdo je au pair
Au pair je svobodná dívka nebo chlapec, kteří přicházejí žít do zahraniční rodiny, kde pomáhají starat se o děti a domácnost. Zato jim hostitelská rodina poskytne vlastní pokoj, stravu, kapesné a umožní návštěvu jazykových kurzů. Nejedná se vyloženě o zaměstnání či pracovní poměr, ale o studijní pobyt. Au pair má status hosta a měla by být brána spíše jako člen rodiny než domácí služka.
Pojem au pair
Slovo au pair (vyslovuje se „o pér“) pochází z francouzštiny a v překladu znamená “za rovných podmínek”. Poprvé bylo zaznamenáno v roce 1897 a popisovalo anglické slečny, které přijely do Francie, aby zde děti vyučovaly angličtinu. Samy pak výměnou dostávaly lekce francouzštiny a mohly se přiučit francouzské etiketě.
Význam pojmu se nicméně brzy změnil a hlavní povinností au pair se stala péče o děti. Alternativami zápisu jsou au-pair či opair. V češtině má nejblíže významu tohoto slova pojem chůva.
Délka pobytu
Pracovat jako au pair můžete obvykle v rozmezí od 6 do 12 měsíců. Krátkodobé 2-3 měsíční pobyty probíhají většinou o letních prázdninách a jsou v oblibě mezi studenty. Naopak hostitelské rodiny preferují zájemce, kteří chtějí zůstat 1 rok i déle. Maximální délka bývá 2 roky.
Výběr země
Pracovat jako au pair lze téměř v jakékoli zemi. Nejednoduší je to v rámci Evropské unie, kde nepotřebujete pracovní povolení. V některých zemích (např. USA) potřebujete speciální víza, nicméně jejich získání nebývá nijak problematické.
Podmínky a předpoklady účasti
Konkrétní požadavky na zájemce o au pair se v jednotlivých zemích liší. Obecně je program určen svobodným a bezdětným mladým lidem ve věku od 17 do 30 let. Výhodou jsou praktické zkušenosti s dětmi a řidičský průkaz.
Dalšími podmínkami jsou dobrý zdravotní a psychický stav, dokončené středoškolské vzdělání a čistý výpis z trestního rejstříku.
Jazykové znalosti a kurzy
Znalost jazyka hostitelské země by měla být na úrovni učiva střední školy. Nedostatky jsou tolerovány a není nutné umět mluvit plynule, neboť zdokonalení se v cizím jazyce je podstatou tohoto programu.
V některých státech má au pair povinnost navštěvovat jazykové kurzy, např. v Rakousku, Belgii či Francii. Jejich cenu si au pair většinou hradí sama, ale rodiny jí mohou přispívat. V USA je nutné au pair pobyt spojit se studiem nějakého vzdělávacího kurzu, který nemusí být pouze jazykový.
Práce a pracovní podmínky
Hlavní náplní práce au pair je péče o děti a drobné domácí činnosti. Au pair vozí děti do školy, tráví s nimi volný čas, připravuje jim jídlo, kontroluje domácí úkoly apod. Jejím cílem je se o děti starat, nikoli je vychovávat či dokonce trestat. V zahraničí je dětem často dopřáváno více volnosti a je na to tedy třeba neustále myslet.
K lehkým domácím pracím patří například utírání prachu, žehlení, mytí nádobí či vysávání. Celkově se předpokládá, že se au pair bude schopná postarat o děti a domácnost 6x týdně v celkovém rozsahu 25-35 hodin. Rodina má též právo obvykle 2-3x do týdne požádat au pair o večerní hlídání (tzv. Babysitting).
Au pair by naopak neměla být považována za domácího sluhu a dělat těžké práce jako je zahradničení, vaření pro celou rodinu nebo generální úklid domu. Přesná náplň práce a její doba vždy závisí na dohodě s hostitelskou rodinou. Nikdy však nesmí přesahovat hranice stanovené vládou dané země.
Jako protislužbu za pomoc rodině dostává au pair pravidelné kapesné. Jeho výše je v každé zemi různě vysoká a závisí na odpracovaných hodinách (v Evropě cca 200 – 300 EUR, v USA 560 USD měsíčně). V některých zemích au pair dále od rodiny dostává příspěvek na jazykový či odborný kurz. Au pair má též nárok na placenou dovolenou.
Varianty au pair pobytu
Mimo běžné au pair pobyty existuje i několik variant:
- demi pair (demi au pair) – au pair na poloviční úvazek spojená s intenzivnějším studiem na jazykové škole. Demi au pair pracuje maximálně 3 hodiny denně.
- au pair plus – intenzivnější pomoc rodině nad běžný časový rámec. Au pair pracuje více hodin a tím pádem dostává i vyšší kapesné
- au pair pro seniory – namísto dětí se au-pair stará o seniory. Pomáhá jim s domácími pracemi, nákupy nebo je odváží k doktorovi.
Přečtěte si také: Jak se stát au pair.
Diskuse u článku