Jednou z možností, jak se stát dobrovolníkem v zahraničí, je skrze Evropskou dobrovolnou službu. Její výhodou je, že je pro účastníky bezplatná, neboť je financována Evropskou unií. Zúčastnit se můžete individuálně i ve skupinách.
Tento dobrovolnický program je určen pro mladé lidi ve věku 17-30 let (výjimečně se mohou zúčastnit i šestnáctiletí). Délka projektů se pohybuje mezi 2 až 12 měsíci, přičemž nejčastěji trvají 6 – 12 měsíců. Nabízeny jsou však i kratší programy, zejména pro lidi s omezenými příležitostmi či skupiny nad 10 dobrovolníků.
Mezi hostitelské organizace patří většinou neziskovky, instituce typu DDM a podobná sdružení. Témata projektů se různí – od kultury a umění, přes ochranu životního prostředí, rozvojovou pomoc až po sociální péči či práci s dětmi a mládeží.
EDS můžete kromě všech zemí Evropské unie vykonávat například též v Norsku, Rusku, Lichtenštejnsku, Turecku atd. Další výhodou je, že nemusíte mít skvělou znalost angličtiny ani místního jazyka. Důležité je, abyste se byli schopni domluvit anglicky alespoň na základní úrovni. Základy jazyka hostitelské země byste se pak měli naučit v průběhu pobytu.
Financování
Náklady na život dobrovolníků jsou hrazeny z grantového programu EU Mládež v akci. Zaplaceno vám bude ubytování a stravování, zdravotní pojištění, 90% cestovného, jazykový kurz i případná víza a očkování. Kromě toho budete dostávat i menší kapesné.
Jak se stát dobrovolníkem EDS
Ze všeho nejdříve je třeba si v ČR najít tzv. vysílající organizaci, která má akreditaci na vysílání dobrovolníků EDS. Jejím úkolem je pomoci vám se zařizováním vašeho dobrovolnického pobytu. Seznam těchto organizací naleznete na Evropském portálu pro mládež (ve formuláři zadejte Organisation country -> Czech Republic a EVS accreditation type -> Sending organisation).
Ve stejné databázi můžete vyhledat i zahraniční hostitelskou organizaci, ve které byste chtěli dobrovolničit (EVS accreditation type → receiving organisation). Vyhledávat můžete podle konkrétní země nebo tématu. Na portále naleznete též databázi volných projektů.
Aktuální nabídky naleznete i na stránkách některých českých organizací, například INEX-SDA.
Jakmile máte vybraný projekt, kontaktujte hostitelskou organizaci. Buď jim můžete přímo zavolat nebo na email zaslat svůj životopis a motivační dopis. O některé projekty je velký zájem a mohou být obsazené, takže je lepší jich obeslat více.
Poté, co jste přijati, vaše vysílající organizace podá žádost o grant. Uzávěrky těchto žádostí jsou třikrát ročně (1.2., 1.5., 1.10.) a váš projekt může v případě schválení začít nejdříve tři měsíce od tohoto data.
Úvodní obrázek: wikimedia.org (autor Antonix Wayfarer)
Diskuse u článku