Program se zaměřuje na vzdělávací, kulturní a vědecké výměny a funguje již od roku 1991. Kromě toho funguje také jako poradenská organizace a podává podrobné informace o studiu v Americe. V případě jakýchkoli dotazů se tak na ni můžete kdykoli obrátit.
Na financování se v tomto případě podílí obě země, však nerovným dílem. Americká strana financuje stipendia ze dvou třetin, česká platí zbytek. O udělování stipendií rozhoduje desetičlenná komise složená z pěti zástupců americké strany a pěti zástupců strany české. V případě, že uvažujete o žádost o stipendium, je nezbytné podat žádost přímo přes Fullbrightovu komisi, nikoliv přes vaši domovskou univerzitu. Podle informací komise „stipendia obvykle pokrývají životní náklady, zpáteční letenku a zdravotní pojištění, případně i některé další náklady.“ I v tomto případě, stejně jako u všech ostatních, je třeba počítat i s vlastní finanční spoluúčastí. Fullbrightova komise takovýmto způsobem ročně zpřístupní výjezd cca 40 studentům. Přihlásit se může prakticky každý vysokoškolský student s výjimkou studia klinické medicíny či studia MBA.
Získání stipendia předchází absolvování výběrového řízení, které se obvykle koná na podzim nebo v zimě a výjezd se následně koná následující školní rok. Obvykle větší šanci na úspěch mají studenti, kteří doposud neměli šanci dlouhodobě navštívit Spojené státy americké.
V rámci tohoto programu je nezbytné složit tzv. TOEFL zkoušky. Jedná se o test, který ohodnotí úroveň vaší angličtiny. Tento test je možné absolvovat buď v jednom ze tří testovacích center v Praze, nebo v jednom ostravském. Cena zkoušky činí 245 USD. Zkouška je ale koncipovaná tak, že ji prakticky nelze nesložit. Každá instituce, která ale se zkouškami TOEFL spolupracuje, si může stanovit vlastní hranici, kterou je třeba zvládnout Hranice se obvykle pohybuje mezi 60-100 body, maximum přitom činí 120 bodů.
Mnohé informace jak o TOEFL zkouškách, tak i p programu Fullbright samotném poskytuje komise řadou jedinečných akcí, na které se můžete během příštích dní/týdnů přihlásit. Již 24. září se koná seminář “Jak připravit kvalitní přihlášku na americké univerzity”. Týden na to následuje seminář „Jak úspěšně složit zkoušky TOEFL a GRE“ nebo workshopy „TOEFL Propell Workshop“ a „Psaní esejí pro americké univerzity“.
Podrobné informace o programu naleznete na oficiálních internetových stránkách.
Pokud jste již Fullbrightův program absolvovali (nebo nyní aktuálně probíhá) a chtěli byste se podělit o své zážitky, napište nám a my váš příběh rádi zveřejníme!
Diskuse u článku