7 tipů pro nezapomenutelný studijní pobyt v zahraničí

0
245
7 tipů pro nezapomenutelný studijní pobyt v zahraničí

Studijní pobyt v zahraničí může být jedno z nejlepších období vašeho života. Ale také nemusí! Záleží jen na vás, jak k němu přistoupíte. Můžete se domů vracet s miliony zážitků anebo v depresích, že jste si cizinu vlastně vůbec neužili.

Připravili jsme pro vás proto 7 tipů, které vám pomohou z vašeho pobytu v zahraničí učinit nezapomenutelný zážitek:

1Zjistěte si něco o hostitelské zemi

Pokud jste rozhodnutí odjet studovat do zahraničí, nejprve si to zahraničí nastudujte. Nebuďte ignoranty a naučte se předem něco o místě, kde budete bydlet, a o lidech, které budete potkávat. Zjistěte si něco o místní kultuře, jazyku a způsobu života. Jednak budete lépe připraveni na nadcházející kulturní šok a jednak se lépe začleníte do nové společnosti, jelikož budete schopni prokázat, že o ni něco víte.

Kromě toho nebudete za blbce, až se vás známí budou ptát na základní otázky typu: Kolik v tom městě žije lidí?, Co tam normálně jedí? či Kdo je jejich prezident?

2Naučte se místní jazyk

Ačkoli si ve většině zemí vystačíte s angličtinou, projevte trochu úcty a naučte se alespoň základní fráze v místním jazyce. Lidé k vám budou milejší a pravděpodobně se od nich více dozvíte. Jazyk totiž lidi spojuje.

3Vykročte z komfortní zóny

Nebuďte celou dobu zalezlí na pokoji a nedržte se jen toho, co znáte. Nezůstávejte jen v partě s ostatními Čechy a Slováky. Zkoušejte nové věci – jídlo (i když je odporné), oblečení (i když v něm vypadáte jako šašci) nebo aktivity (i když vám nejdou). Ano, je možné, že to nebude to „pravé“ pro vás, ale posune vás to blíže k místním obyvatelům a jejich kultuře.

4Nehrajte si na někoho, kým nejste

Ať už vyrazíte kamkoli, je to vaše šance začít znovu. Vaši noví spolubydlící, kolegové a přátelé neznají vaši minulost, problémy či sny. Nemají o vás žádný názor. Budou znát pouze to, co jim dáte. Nepředstírejte proto a nesnažte se dělat dojem. Pobyt v cizině je jednou z mála příležitostí v životě, kdy můžete být sami sebou. Tak se toho nebojte a užijte si to. Přinejhorším se za půl roku vrátíte zpět a na vše rychle zapomenete.

5Nebuďte závislí na technologiích

Nemáte wifi? No a co. Vybil se vám foťák a vy ještě nemáte nový adaptér? Nespěchejte do nejbližšího obchodu. Zůstaňte chvíli odpojení. Pozorujte svět vašima očima, ne skrze obrazovku. Zkuste sníst něco neobvyklého, zažít něco úžasného či spatřit něco překrásného a jen si vychutnejte daný okamžik, aniž byste ho okamžitě museli sdílet na sociálních sítích.

6Veďte si zápisník

Každý cestovatel by měl mít zápisník. Nemusíte to být zrovna blog (i když ten si na našem webu můžete založit také 🙂 ), stačí jen kus papíru, kam si budete zaznamenávat své zážitky. A vězte, že jich bude hodně a že některé z nich časem bohužel zapomenete. Pokud si je však včas zapíšete, bude to jeden z nejlepších suvenýrů, který si domů přivezete.

7Cestujte sami

Je sice skvělé cestovat s ostatními, zvláště pokud to jsou skvělí přátelé, ale je též extrémně důležité občas vystoupit a cestovat a přemýšlet jen sám za sebe. Zastavte se a uvědomte si, jak úžasné je být na místě, kde právě jste. Zaměřte se na zvuky, vůně a okolní atmosféru a ujistěte se, že neberete tuhle zkušenost jako danou. Ne každý má totiž možnost být právě tam, kde teď jste vy. Proto se nadechněte a užívejte si všemi doušky.

Držte se výše uvedených rad a na svůj pobyt v zahraničí jen tak nezapomenete!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here