Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

7 tipů pro nezapomenutelný studijní pobyt v zahraničí

28. 11. 2015 aktualizováno

Studijní pobyt v zahraničí může být jedno z nejlepších období vašeho života. Ale také nemusí! Záleží jen na vás, jak k němu přistoupíte. Můžete se domů vracet s miliony zážitků anebo v depresích, že jste si cizinu vlastně vůbec neužili.

Připravili jsme pro vás proto 7 tipů, které vám pomohou z vašeho pobytu v zahraničí učinit nezapomenutelný zážitek.

Zjistěte si něco o hostitelské zemi

Pokud jste rozhodnutí odjet studovat do zahraničí, nejprve si to zahraničí nastudujte. Nebuďte ignoranty a naučte se předem něco o místě, kde budete bydlet, a o lidech, které budete potkávat. Zjistěte si něco o místní kultuře, jazyku a způsobu života. Jednak budete lépe připraveni na nadcházející kulturní šok a jednak se lépe začleníte do nové společnosti, jelikož budete schopni prokázat, že o ni něco víte.

Kromě toho nebudete za blbce, až se vás známí budou ptát na základní otázky typu: Kolik v tom městě žije lidí?, Co tam normálně jedí? či Kdo je jejich prezident?

Naučte se místní jazyk

Ačkoli si ve většině zemí vystačíte s angličtinou, projevte trochu úcty a naučte se alespoň základní fráze v místním jazyce. Lidé k vám budou milejší a pravděpodobně se od nich více dozvíte. Jazyk totiž lidi spojuje.

Vykročte z komfortní zóny

Nebuďte celou dobu zalezlí na pokoji a nedržte se jen toho, co znáte. Nezůstávejte jen v partě s ostatními Čechy a Slováky. Zkoušejte nové věci – jídlo (i když je odporné), oblečení (i když v něm vypadáte jako šašci) nebo aktivity (i když vám nejdou). Ano, je možné, že to nebude to „pravé“ pro vás, ale posune vás to blíže k místním obyvatelům a jejich kultuře.

Nehrajte si na někoho, kým nejste

Ať už vyrazíte kamkoli, je to vaše šance začít znovu. Vaši noví spolubydlící, kolegové a přátelé neznají vaši minulost, problémy či sny. Nemají o vás žádný názor. Budou znát pouze to, co jim dáte. Nepředstírejte proto a nesnažte se dělat dojem. Pobyt v cizině je jednou z mála příležitostí v životě, kdy můžete být sami sebou. Tak se toho nebojte a užijte si to. Přinejhorším se za půl roku vrátíte zpět a na vše rychle zapomenete.

Nebuďte závislí na technologiích

Nemáte wifi? No a co. Vybil se vám foťák a vy ještě nemáte nový adaptér? Nespěchejte do nejbližšího obchodu. Zůstaňte chvíli odpojení. Pozorujte svět vašima očima, ne skrze obrazovku. Zkuste sníst něco neobvyklého, zažít něco úžasného či spatřit něco překrásného a jen si vychutnejte daný okamžik, aniž byste ho okamžitě museli sdílet na sociálních sítích.

Veďte si zápisník

Každý cestovatel by měl mít zápisník. Nemusíte to být zrovna blog , stačí jen kus papíru, kam si budete zaznamenávat své zážitky. A vězte, že jich bude hodně a že některé z nich časem bohužel zapomenete. Pokud si je však včas zapíšete, bude to jeden z nejlepších suvenýrů, který si domů přivezete.

Cestujte sami

Je sice skvělé cestovat s ostatními, zvláště pokud to jsou skvělí přátelé, ale je též extrémně důležité občas vystoupit a cestovat a přemýšlet jen sám za sebe. Zastavte se a uvědomte si, jak úžasné je být na místě, kde právě jste. Zaměřte se na zvuky, vůně a okolní atmosféru a ujistěte se, že neberete tuhle zkušenost jako danou. Ne každý má totiž možnost být právě tam, kde teď jste vy. Proto se nadechněte a užívejte si všemi doušky.

Držte se výše uvedených rad a na svůj pobyt v zahraničí jen tak nezapomenete!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář