Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

CEEPUS III.

Program v mnohém podobný výše zmíněnému ERASMUS+. V tomto případě jde ale o navázání regionální spolupráce zemí střední Evropy s rozšířením na jih a jihovýchod Evropy.

Dohodu CEEPUS podepsaly země Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko. Kromě toho spolupracují i tři univerzity v Kosovu (Priština, Prizren a Peja).

Aktuálně je v platnosti dohoda CEEPUS III., jež nahradila CEEPUS II. v roce 2011. Program je otevřen jak studentům bakalářského, tak i magisterského a postgraduálního studia. Další výhodou je, že se výjezd dá zařídit již s předstihem jednoho semestru (termín na zimní semestr je 15. června, na letní semestr 31. října) a byrokracie podobně jako v případě ERASMUS+ není příliš složitá. Stipendium je vypláceno v zemi, ve které se chystáte studovat a informace o jeho výši najdete na oficiálních stránkách CEEPUS při rozkliknutí konkrétní země, do které si přejete vyjet. V případě, že vaše škola nenabízí tu pravou alternativu, kterou byste si pro svůj výjezd v rámci tohoto programu představovali, je možné vyjet i jako tzv. freemover, což znamená, že si o stáž můžete zažádat sami.

warsaw-823079_1280

Pravidla jsou v případě CEEPUS III. velmi jednoduchá. Vyjet není možné jen do země, ve které máte státní občanství (takže například Slovák nemůže vyjet studovat na Slovensko, přestože studuje na české univerzitě) a na rozdíl od ERASMUS+ je tento program určen pouze studentům denního studia. Běžná délka stáže je 3 – 10 měsíců, v případě kratšího pobytu lze důvod zmínit v tzv. Motivation přihlášce. V případě doktorských stáží nemůže být cesta kratší než 21 dní. Program navíc není věkově omezen.

Podrobné informace naleznete na oficiálních internetových stránkách.

Absolvovali jste studijní pobyt přes program CEEPUS a rádi byste se o své zážitky podělili? Neváhejte se nám ozvat a my váš příběh rádi zveřejníme!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář