Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Kde hledat pracovní stáž

Pro ty z vás, kteří by se rádi vydali do zahraničí a místo času stráveného ve škole raději získali praktické pracovní zkušenosti, existuje velmi široká nabídka pracovních stáží. Přečtěte si přehled programů a projektů, které pracovní stáže nabízejí.

Nejběžnějším způsobem, jak si zařídit pracovní stáž, je přes program ERASMUS+. Ten umožňuje vyjet za pracovní zkušeností na 3-12 měsíců. Působit můžete téměř v jakémkoli podniku, školícím, výzkumném středisku nebo i v jiné organizaci. Ale pozor! Stáž v rámci ERASMUS+ není možné absolvovat v institucích Evropské unie, organizacích spravujících programy EU či národních diplomatických misích (ambasády, konzuláty) domovské země studenta v zahraničí. Příjemné je, že po studentovi nesmí být požadovány žádné poplatky související s organizací a administrací jeho pracovní stáže (výjimkou mohou být nadstandardní služby).

S výběrem stáže máte ruce volné – vůbec se nemusíte omezovat na nějaké bilaterální vztahy vaší univerzity s jinými institucemi. Oproti studijní stáži se od vás ale čeká určitá aktivita. Pokud tedy o nějakou pracovní stáž v zahraničí stojíte, počítejte s tím, že prostředníkem v rámci komunikace budete v tomto případě vy.

Co se týče výše stipendia, obecně platí, že za pracovní stáž dostanete větší finanční příspěvek než v případě studijní stáže. Stále ale neplatí, že by stipendium pokrylo veškeré finanční náklady na živobytí v dané zemi. Co ale tento problém může vyřešit, je že najdete placenou stáž. V takovém případě budete dostávat příspěvky jak od programu ERASMUS+, tak i od firmy či organizace, pro kterou budete pracovat.

Podobně jako ERASMUS+ nabízí velkou řadu možností i další programy, na které jsme již upozorňovali v předchozích příspěvcích. Napříč zeměkoulí nabízí pracovní zkušenosti například Akademická informační agentura.

Pokud jste si z nabídek prozatím nic nevybrali, prozradíme vám pár triků, jak hledat tu pravou stáž na vlastní pěst. Jednou z možností je kontaktovat přímo firmu, pro kterou byste rádi pracovali. Dobrý nápad je například vybrat si firmu, jež je českého původu a má pobočky v zahraničí. Inspirovat se můžete například žebříčkem 100 nejlepších českých firem.

Další možností je využít nabídku několika agentur, které zprostředkování stáže na českém trhu nabízejí. V tomto případě je už jde ale o alternativy, na kterých se v některých případech budete muset v určité míře finančně podílet. Tady je výčet několika z nich:

Absolvovat pracovní stáž v některém z úřadů EU sice nelze za podpory programu ERASMUS+, ale i přesto nabídky existují. Aktuální seznam volných pozic, na které se v průběhu studia na vysoké škole můžete hlásit, naleznete zde. Nabídky jsou velmi aktuální například pro překladatele.

Významnou organizací, jež otevírá dveře do celého světa, je AIESEC. Ta nabízí vycestovat do některé ze 126 zemí světa na 3-18 měsíců. Zúčastnit se mohou jak studenti, tak i čerství absolventi s věkovou hranicí 18-29 let. Podmínkou je úroveň angličtiny alespoň na úrovni B1 a v některých případech je vyžadován i bakalářský titul (v závislosti na vybrané zemi a typu oboru). Na oficiálních stránkách si kromě podrobných informací můžete přečíst i několik příběhů stážistů, kteří mají tuto zkušenost úspěšně za sebou. Se zprostředkováním stáže se vážou i poplatky, o kterých AIESEC informuje na svých internetových stránkách.

Pro studenty technických oborů se nabízí možnost využití nabídek asociace IAESTE International (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience). Ročně tuto možnost využije v ČR kolem stovky studentů. Výběr zemí není natolik široký jako v případě AIESEC, přesto se nabízejí takové země jako například Německo, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Brazílie, Ekvádor, Švýcarsko či Polsko. Pro většinu z nich je nezbytný status studenta po celou dobu stáže. Nabídky stáží společnost na svých internetových stránkách zveřejňuje vždy na začátku kalendářního roku. Po registraci následuje pohovor a do dvou týdnů i vyrozumění. Stejně jako AIESEC i IASTE na svých internetových stránkách informuje o nezbytných krocích, jak v případě zájmu postupovat, a také poskytuje informace o výších poplatků za zprostředkování stáže. 

Pro právníky se nabízí unikátní příležitost absolvovat pracovní stáž v zahraničí díky asociaci ELSA Česká republika. V rámci ní byl zřízen program STEP, díky němuž mohou studenti práva absolvovat stáž v rozmezí 2 týdnů až 2 let v některé ze 43 partnerských zemích. Podmínkou je stát se členem ELSA a sledovat nabídky vaší právnické fakulty, kde ELSA každý semestr organizuje informační schůzky.

Absolvovali jste již stáž prostřednictvím některé z výše uvedených organizací? Rádi byste se s ostatními podělili o své zážitky, a pomohli jim tak se pro pracovní zkušenost v zahraničí rozhodnout? Kontaktujte nás a my váš příběh rádi zveřejníme!

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
David Horák (20. 6. 2016 18:06)

Ahoj,bydlím v Rotterdamu a hledám práci. Můžete mi prosím někdo poradit. Děkuji

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář