Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Letní brigáda v USA spojená s cestováním? To je program Work & Travel

19. 10. 2015 aktualizováno

Láká vás vyrazit do USA vydělat pár kaček a procestovat zemi? Pak je tu pro vás kulturně výměnný program Work and Travel USA, kterého se každý rok účastní stovky českých studentů. Umožňuje legálně pracovat v USA po dobu až 4 měsíců, s tím že dalších 30 dní můžete v zemi zůstat a cestovat, kamkoli se vám zlíbí. Jelikož některé registrace na léto 2016 jsou v současnosti již otevřené, není od věci se nad touto možností začít pomalu rozmýšlet.

Podmínky pro účast

 • věk 18-30 let
 • status student VŠ nebo VOŠ ve formě denního studia
 • znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni

Délka pobytu

Začít pracovat můžete obvykle od 1. května a studenti nejčastěji vyjíždějí na 2-5 měsíců. Samotná délka pobytu závisí na délce pracovní dohody se zaměstnavatelem. Po skončení práce můžete v USA legálně pobývat dalších 30 dní a využít je na cestování.

Práce

Čím dříve se do programu přihlásíte, tím větší výběr pracovních pozic budete mít. Nejčastěji jsou nabízeny méně kvalifikované sezónní práce v cestovním ruchu – např. v zábavních parcích, restauracích, kavárnách, barech, fastfoodech, hotelech, obchodech, národních parcích či práce plavčíků.

Průměrný plat se pohybuje mezi 7 – 12 dolary na hodinu v závislosti na lokalitě, sezónně a vaší ochotě pracovat. Minimální mzda v USA přitom činí 7,25 dolarů. Většinou se očekává, že odpracujete minimálně 30-40 hodin týdně.

Práci si můžete zajistit buď prostřednictvím agentury či sami. První volba je jednodušší a práci máte garantovanou, nicméně si za ni připlatíte. Agentury též pořádají veletrhy práce, tzv. Job Fairs, kde se můžete buď osobně nebo virtuálně (přes Skype) setkat se svým budoucím zaměstnavatelem a práci si dohodnout.

Práci si též můžete zařídit sami a ušetřit. Tato volba je vhodná například pro ty, kteří se již nějakého pobytu v USA zúčastnili či mají kontakty na potenciální zaměstnavatele od svých přátel a známých.

V rámci tohoto programu nejsou povoleny tyto pracovní činnosti: práce s dětmi, práce ve zdravotnictví, práce na malých nebo velkých lodích, práce v letadlech, práce v agenturách zprostředkujících (dočasné) zaměstnání, práce ve školách či práce v táborech.

Ubytování a strava

Záleží na konkrétním zaměstnavateli. Někteří vám oboje zajistí, s tím, že si je hradíte sami. Jiní vám pouze mohou poradit a vy si bydlení musíte zařídit sami. Ubytování má často podobu sdílených pokojů, kdy žijete s dalšími studenty.

Program nabízí

 • zajímavý přivýdělek (slušná hodinová mzda)
 • možnost používat angličtinu v přirozeném prostředí
 • možnost cestovat po Spojených státech až 1 měsíc po skončení pracovní smlouvy
 • vyřízení všech formalit skrze agenturu
 • zdravotní a úrazové pojištění zahrnuto v ceně programového poplatku (platí však pouze po dobu pracovní smlouvy)

Výše poplatků

 • 2 500 – 6 500 Kč – registrační poplatek agentuře
 • 400 – 1 000 dolarů – programový poplatek vízovému sponzorovi (v závislosti na tom, zda si práce hledáte sami či vám ji zajistí agentura)
 • 160 dolarů – poplatek americké ambasádě za poskytnutí víz
 • 35 dolarů – poplatek SEVIS (vydání vízového formuláře)

Další výdaje

 • zpáteční letenka
 • kapesné na ubytování a stravu pro první měsíc
 • pro pozici plavčíka se navíc platí kurz plavčíka (v ceně 8 až 9 tisíc) a dále je nutné si pořídit uniformu uniformu (plavky, trička atd.)

Konkrétní ceník a postup přihlášek naleznete na internetových stránkách jednotlivých agentur.

 

Máte-li nějaké zajímavé zkušenosti s tímto programem, budeme rádi, pokud nám napíšete a podělíte se o ně s našimi čtenáři.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář