AKTION Česká republika – Rakousko

0
261

AKTION Česká republika – Rakousko

Tento program je bilaterální spoluprací mezi Českou republikou a Rakouskem, respektive pod ministerstvy školství obou zemí. Nabízí se tedy jako ideální varianta těm, kteří by rádi vycestovali za studiem k našim jižním sousedům. Ale pozor, tento program se soustředí jen na studenty magisterských či doktorských programů a slouží k účelu zhotovení diplomové či disertační práce. A jak je známo, práce, které jsou zhotovené v zahraničí a jsou podloženy opravdovým výzkumem, jsou při SZZ velmi ceněné. A nejen jimi, zkušenost ze zahraničí oceňují samozřejmě i firmy.

Podporovány jsou spíše menší projekty, které mohou prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi. Na stipendia mají nárok jak jednotlivci, kteří mohou získat stipendia na studijní a vědecké pobyty v druhé zemi a k účasti na letních jazykových a odborných školách, tak i instituce pro podporu projektů spolupráce českých a rakouských vzdělávacích institucí terciárního sektoru.

vienna-221578_1280

Stipendia schvaluje desetičlenné grémium složené ze zástupců ministerstev školství a vysokých škol z Česka i Rakouska. Kromě stipendia je studentům na rakouských univerzitách odpuštěno školné, které Rakušany běžně stojí 363,36€/semestr. Co je naopak povinností, je složení poplatku 17,50 €, který zahrnuje mimo jiné i příspěvek na úrazové pojištění.

Pobočky AKTION jsou pouze v Praze a ve Vídni, v případě zájmu je tedy třeba kontaktovat tyto příslušné orgány. Konkrétní dotazy týkající se studia poskytují jednotlivé rakouské univerzity.

Unikátní nabídkou tohoto programu jsou tzv. letní školy. Jedná se o třítýdenní kurz, jenž je pořádán v Českých Budějovicích a v Poděbradech. Otevřen není jen pro Rakušany, ale i pro Čechy, kteří chtějí zlepšit svoji němčinu. Za celý kurz je vybírán poplatek 3000 Kč a je v něm zahrnuta výuka němčiny (pro Rakušany naopak češtiny), přednášky zajímavých osobností, volitelné semináře, 3 – 4 exkurze, promítání filmů, diskuse atd. Cena je proto za takovou příležitost více než přijatelná.

idea

Letos na jaře byla uzávěrka přihlášek stanovena na 30. dubna. Pokud máte o podobnou příležitost zájem, sledujte na jaře internetové stránky Domu zahraniční spolupráce. spolupráce.

Podrobné informace o projektu AKTION naleznete na těchto internetových stránkách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here