Jste nadaní studenti a rádi byste získali vzdělání na některé prestižní světové univerzitě? Myslíte si, že největší překážkou je pro vás nedostatek financí? Pak si zažádejte o grant z projektu Univerzity, který financuje nadace The Kellner Family Foundation. V posledních šesti letech bylo takto podpořeno více než 100 mladých lidí, studujících například v Londýně, New York nebo nizozemském Haagu.
Kritéria výběru uchazečů
Do projektu se může přihlásit absolvent jakékoli střední školy. Podporovány jsou všechny vysokoškolské obory, ať už jde o medicínu, ekonomii či umění. Při výběru stipendistů hrají hlavní roli mimořádné akademické výsledky a talent. Důraz je však kladen také na mimoškolní aktivity a uchazečovi plány do budoucna. V neposlední řadě se hodnotí i studentova dobrovolnická činnost a způsob, kterým se snaží udělat svět lepším. Jedním z kritérií je rovněž žadatelovo sociální zázemí.
Co vše finanční granty pokrývají
Nadace pomáhá financovat především studium bakalářských programů na zahraničních univerzitách (studenti ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou získat grant i na studium na české univerzitě a to i během magisterského stupně). Studenti pokaždé dostávají grant na jeden rok studia, potom musí svoji žádost obnovit. Pokud si ale udrží výborné akademické výsledky, nebo se nezmění jejich finanční situace, nadace je vždy podporuje po celé období studia. Ze získaných prostředků je hrazeno nejen školné, ale i životní náklady, například pronájem bytu, cestovné, nákup knih a podobně.
Výhradní podpora však není podmínkou a bývá tudíž běžné, že si studenti shánějí prostředky z více zdrojů. Zejména v případech, kdy studují na univerzitě s vyšším školným.
Jak zažádat
Uzávěrka písemných žádostí je každoročně 31. května. Ještě před tím je ale zapotřebí vyplnit elektronickou přihlášku.
Každá žádost musí obsahovat:
- odůvodnění výběru univerzity a její umístění v celosvětovém či evropském žebříčku,
- potvrzení o současném studiu,
- kopii dokladů o jazykových zkouškách,
- doporučení pedagoga nebo osoby podílející se na akademickém / uměleckém rozvoji,
- doklady o finanční situaci rodiny,
- esej na téma „Moje zájmy a plány do budoucna“ v anglickém i českém jazyce o rozsahu max. 1000 slov,
- finanční rozvaha, kde student popíše, jak vysoký příspěvek potřebuje a co všechno dokáže hradit z vlastních nebo jiných zdrojů a na co chce použít příspěvek od nadace.
Ze všech žádostí vybere správní rada nadace do druhého kola 10 až 20 žadatelů, které během července pozve k osobní prezentaci.
Více informací na stránkách projektu Univerzity.
Diskuse u článku