Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Pracovní podmínky v Německu

5. 12. 2015 aktualizováno

Německo patří k zemím, kam odchází za prací nejvíce Čechů. Důvodem je jednak relativně malá vzdálenost, zejména pro lidi z pohraničí, a dále vidina výrazně vyššího výdělku. Od začátku letošního roku byla navíc zaveden minimální mzda, která je oproti ČR čtyřnásobná a pohybuje se kolem 40 000 Kč. A to již stojí za zvážení.

V následujícím článku přinášíme pár základních informací o pracovních podmínkách v této zemi, oficiálně nazývané Spolková republika Německo.

Povolení k pobytu

Od vstupu České republiky do Evropské unie (1. 5. 2004) mohou čeští občané cestovat do Německa pouze se svým cestovním pasem nebo občanským průkazem, přičemž nepotřebují žádná víza.

Pokud hodláte v Německu žít, nemusíte získávat žádné povolení k pobytu, nicméně musíte do 14 dnů nahlásit své německé bydliště na radnici příslušného města či obce.

Tato přihlašovací povinnost se týká např. i samostatně výdělečných osob, studentů, důchodců nebo manželů a dětí pod 21 let s českým občanstvím, kteří žádají o sloučení rodiny k osobám, které vlastní německé občanství.

Více informací ohledně pobytu naleznete na: http://www.bmi.bund.de/

Sociální zabezpečení

Německý systém sociálního zabezpečení zahrnuje 5 odvětví pojištění:

  • nemocenské pojištění,
  • pojištění pro případ odkázanosti na dlouhodobou péči,
  • důchodové pojištění,
  • úrazové pojištění
  • a pojištění pro případ ztráty zaměstnání.

Téměř všichni zaměstnanci v Německu podléhají povinnému sociálnímu pojištění. Výjimku tvoří například státní úředníci, soudci, vojáci či osoby zaměstnané krátkodobě, jejichž pracovní doba nepřesáhne 50 dní za kalendářní rok. O potřebné záležitosti související s vaší registrací do systému sociálního zaměstnání se postará váš zaměstnavatel. Nejdříve si vybíráte zdravotní pojištění (Krankenkasse) a poté automaticky následují další kroky.

Kromě těchto typů sociálního zabezpečení si mohou občané EU/EHP podat žádost o různé sociální dávky, jejichž získání však závisí na splnění přísných kritérií.

Více informací k tématu německého sociálního zabezpečení naleznete na stránkách Spolkového ministerstva zdravotnictví a sociálního zabezpečení.

Zdravotní péče a pojištění

Pokud do Německa vycestujete hledat práci, jste až do okamžiku jejího získání pojištěncem české zdravotní pojišťovny. V případě nutnosti tak můžete čerpat zdravotní péči na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění.

Jakmile však začnete vykonávat výdělečnou činnost, přestáváte být českým pojištěncem a zpravidla se automaticky stáváte pojištěncem německým. O skutečnosti, že v Německu začínáte pracovat, jste povinni bezodkladně (do 8 dnů) informovat svoji dosavadní zdravotní pojišťovnu v ČR. V opačném případě můžete být sankcionováni.

Po získání německého pojištění pro vás platí stejná pravidla jako pro všechny ostatní německé pojištěnce. Více informací naleznete například v příručce Vaše práva v oblasti sociálního zabezpečení v Německu vydané Evropskou komisí.

Otevřený pracovní trh

Od 1. 5. 2011 se českým občanům otevřel německý pracovní trh. V rámci volného pohybu pracovníků tak mají právo se v Německu volně usadit a pracovat, aniž by museli žádat o jakékoli pracovního povolení. Navíc s nimi musí být zacházeno stejně jako s německými pracovníky. Stejně tak jejich rodinní příslušníci mají rovná práva na vzdělání a sociální zabezpečení jako občané hostitelské země.

Minimální mzda

Od 1. 1. 2015 platí v Německu zákonná minimální hodinová mzda ve výši 8,5 EUR (tj. 230 Kč) a to jak pro německé, tak i zahraniční pracovníky. Pro určitá odvětví platí navíc vlastní minimální mzdy – například pokrývači (11,85 EUR) či odborní stavební dělníci (14,20 EUR).

Průměrná mzda a zdanění

Průměrná hodinová mzda v Německu se pohybuje kolem 20 EUR (540 Kč). Nejvyšší je v Bádensku-Württembersku (22 EUR) a nejnižší v Durynsku (16 EUR). Průměrná hrubá měsíční hrubá se tak pohybuje kolem 3 500 EUR (95 000 Kč). Medián (neboli hodnota, která se nachází uprostřed) byla v roce 85% průměrné mzdy. To znamená, že polovina lidí si v Německu vydělá méně a druhá polovina více než 3 000 EUR.

Z hrubé mzdy se samozřejmě odvádějí povinné odvody (daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění), které jsou mnohem vyšší než v ČR. Zdanění je v Německu progresivní a závisí na konkrétní rodinné situaci každého občana. Čím vyšší příjem, tím vyšší efektivní zdanění. U zaměstnance s průměrnou mzdou dosahují celkové odvody 39,5%, zatímco v Česku je to 23,1%. Vezmeme-li v úvahu i pojištění placené zaměstnavatelem, tak celkové zdanění práce v Německu je u průměrné mzdy 49,3 %, oproti 42,6 % v ČR.

Při porovnání průměrné mzdy v paritě kupní síly (tj, při zohlednění cen zboží a služeb), je rozdíl již o něco menší. Průměrná roční mzda v paritě kupní síly dosahuje v Německu 53 400 $, zatímco v ČR je to 21 400$ . Z tohoto hlediska je průměrná německá mzda 2,5x vyšší než česká.

(zdroj: OECD, Statistischen Ämter des Bundes und der Länder)

Týdenní pracovní doba, dovolená a státní svátky

Týdenní pracovní doba je obvykle 38-40 hodin, ale liší se v závislosti na konkrétním oboru. Dovolená je 4 týdny, pro některé odvětví však může být delší. Státních svátků je ve většině spolkových zemí 12, v některých však i méně.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Gabriela Kunová (4. 1. 2016 18:01)

Dělala jsem v Německu 9 let,byli na mě hodní,jak šéfové,tak úředníci i lékaři.Se vším mi pomohli.Hned bych tam dělala zase...

Odpovědět
Uživatel
Sarka Seidlmayer (8. 2. 2016 10:02)

Peknny souhrn - jen u toho povoleni k pobytu jste se sekli o deset let :-P - bylo to 2004

Odpovědět
Uživatel
Světaznalec.cz (8. 2. 2016 10:02)

Díky za upozornění na překlep. Už je to opraveno ;)

Odpovědět
Uživatel
Ja (5. 7. 2016 23:07)

Bydlíme v Sasku už 4 roky a máme se dobře. Oproti Česku násobně lépe. Ceny jako v ČR, kvalita potravin vyšší, min.mzda 40 tis. Kč, přídavky na každé dítě 190 Eur (na třetí dítě 196), na 3 děti tedy 576 Eur. Za byt 3+1 platíme 400 a za elektřinu 50 Eur.

Odpovědět
Uživatel
Michal (9. 2. 2017 12:02)

Zdravím, plánuju se do Německa přestěhovat. Kolik tak přibližně můžu počítat s příjmem po zdanění, tedy čistou mzdu? Když bych tam měl třeba 10 euro na hodinu, tak 10 krát cca 160 hodin je 1600 euro. Nevím kolik z toho teda budou odvody, ale kdyby to bylo 1200 euro? I tak mi to proti čr nevychází jako žádný zázrak. Plat čr 22000,- a Německo 31680,- ( 1200*26,4), to ten rozdíl polkne jenom to dražší bydlení. Nebo se na to koukám špatnou perspektivou? Díky za případné informace a názor.

Odpovědět
Uživatel
Ondřej (19. 4. 2017 20:04)

Ano, srovnáváte totiž německou minimální a českou průměrnou mzdu. V Česku je současné minimum 332 EUR za měsíc, v Německu 1473 EUR.

Odpovědět
Uživatel
Alča (19. 3. 2017 14:03)

Dobrý den, známý pracoval v Německu u firmy,normální pracovní smlouva,zdravotní pojištění ukončil tady,přihlásil se v Německu,teď zjistil,že to za něj zaměstnavatel neplatil,pojišťovna to chce po známém...Co má dělat ?Moc děkuji

Odpovědět
Uživatel
Vlasta (5. 9. 2018 17:09)

Navštívit právníka a vše řešit písemně. První otázkou je, podle jakého zákona pojišťovna postupuje? Druhá otázka je, jaký zákon porušil váš známý tím, že platil pojištění v termínu, v dohodnutých částkách (či zákonem stanovených) a je schopen tuto okolnost v předžalobní výzvě doložit. Třetí otázka, na co čeká? Až si ho daj na talíř, osolí, opepří a sežerou?

Odpovědět
Uživatel
j.špičák (4. 11. 2018 18:11)

Zdravím poradí někdo. Jsem v Německu zaměstnaný 3 roky. 1.6 2017 jsem měl pracovní úraz. Ted v listopadu se vracím do práce tedy po roce a půl. Jak je to s dovolenou za ten rok a půl marodění mám na ni nárok nebo né děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Monika Plzáková (17. 1. 2019 22:01)

Dobrý den, byla jsem si vyzkoušet práci v Německu a odpracovala jsem 2 směny. Nevíte jak je to s proplacením. Smlouva byla uzavřena pouze ústně. Mám nárok na zaplacení odpracovaných hodin. Díky za info.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář