Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Počet Čechů a Slováků žijících v zahraničí

Přesný počet lidí s českým nebo slovenským původem žijících v zahraničí nelze spočítat. Současný odhad Ministerstva zahraničních věcí ČR je 2-2,5 milionu českých krajanů a odhad Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí je 2,24 milionů slovenských krajanů.

Suverénně nejvíce lidí s českými a slovenskými kořeny žije ve Spojených Státech – odhadem 1,6 milionů Čechů a 1,2 milionů Slováků. Česká menšina je zde dokonce 25. největší. Celkové počty zahrnují jak osoby narozené v ČR a SR, tak osoby, jejichž předkové žijí v Americe po několik generací. Ačkoli se většina těchto lidí hlásí ke svým předkům a tradicím, češtinu a slovenštinu většinou již neovládají. Největší komunity jsou soustředěny ve velkoměstech Chicago, New York, Los Angeles, Washington, a dále pak ve státech Kalifornie, Illinois, Minnesota, Nebraska, Texas nebo Wisconsin.

Z dalších zemí amerického kontinentu žijí významné skupiny krajanů v Kanadě (80 tisíc lidí s českým a 100 tisíc se slovenským původem) a Argentině (po 30 tisících). 21 tisíc Čechů a 15 tisíc Slováků žije pro změnu na opačném konci světa – v Austrálii.

Z Evropských zemí žije nejvíce krajanů ve Velké Británii (40 a 90 tisíc), Irsku (11 a 30 tisíc), Německu (50 a 60 tisíc), Rakousku (55 a 30 tisíc), Francii (20-30 a 13 tisíc), Itálii (4 a 15 tisíc), Chorvatsku (10,5 a 5 tisíc), Ukrajině (6 a 17 tisíc) a Rumunsku (4 a 18 tisíc). Velké slovenské menšiny žijí též v Maďarsku (110 tisíc) a Srbsku (60 tisíc).

Zajímavostí je, že v Česku žije 375 tisíc Slováků, zatímco na Slovensku pouze 47 tisíc Čechů.

Češi a Slováci v zahraničí

Poznámka: Uvedená data jsou odhady pro rok 2008.

Zdroje: mzv.cz a uszz.sk

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Marie (Marsha) Krausova (30. 10. 2017 03:10)

Moooc zajimave. Ziji v Kalifornii (San Francisco area) 35 let (utekla jsem od komunistu). Moji dceri bylo 9 let, vychodila jen 1 rok ceske skoly. Cesky mluvi dobre, ale psani je horsi. Budu se tesit na zajimave info.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář