Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

15 tipů pro budoucí au pair

21. 1. 2016 aktualizováno

Chystáte se jako au pair do zahraničí? Zajímá vás, na co si dát pozor a co očekávat? Pak si přečtěte následujících pár tipů, které vám pomohou se na váš pobyt lépe připravit.

Ujistěte se, že jste připraveni žít sami v cizí zemi

Ještě než se vůbec rozhodnete stát au pair a hledat si hostitelskou rodinu, buďte k sobě upřímní a zeptejte se sami sebe, zda jste připraveni žít několik měsíců sami v cizí zemi bez rodiny a přátel. Pokud věříte, že ano, nastudujte si přesto něco o kultuře dané země a kulturním šoku. Ačkoli se do zahraničí určitě nesmírně těšíte, věřte, že odlišná strava, podnebí, cizí jazyk a zvyky nejsou vždy tak úžasné a pocit prvotního nadšení občas rychle vyprchá.

O své hostitelské rodině si toho zjistěte, co nejvíce

S budoucí hostitelskou rodinou se nedomlouvejte pouze emailem, ale zavolejte si s nimi. Ideální je videohovor přes Skype. Během komunikace se pak ptejte na všechny možné otázky, které vás napadnou. Ptejte se hodně na práci a na děti (co mají rády, jaké mají koníčky, alergie, speciální potřeby, jak snášejí aupairky apod.). Čím více toho budete vědět předem, tím méně budete po příjezdu překvapení.

Pokud ještě nemáte, nechte si poslat fotky celé rodiny a určitě si rodinu zkuste vygooglovat. Zadejte do vyhledávače jejich jméno, adresu, email, znění jejich emailu, cokoli. Pokud by se jednalo o podvodníky, je tu šance, že na ně někdo z předchozích au-pair již na internetu upozornil.

Pozn.: Proklepněte si rovněž samotnou agenturu, přes kterou vyjíždíte (pokud jste si zvolili nezařizovat si věci na vlastní pěst). Zadejte do googlu “jméno agentury+scam/podvod”, případně se ptejte na různých fórech či FB skupinách.

Spojte se s au pair, která byla v rodině před vámi

Požádejte rodinu o kontakt na au pair, která u nich byla  před vámi. Následně se jí vyptejte na všechno možné, zejména na to, proč odchází, jak vycházela s dětmi a rodiči, kolik měla práce, jak to měla s volným časem, zda jsou v okolí další au pair apod. Dozvíte se tak spoustu důležitých informací o tom co se od vás očekává a co můžete čekat vy.

Pokud by vám hostitelská rodina odmítala kontakt dát, nebo se s minulou au pair rozešla ve zlém, buďte opatrní a možná se raději poohlédněte po jiné rodině.

Vyhýbejte se rodinám, ve kterých se au-pair střídají velmi často

Jedná se obvykle o znak toho, že se s nimi dá špatně vyjít nebo mají přehnané nároky.

S rodinou uzavřete písemnou smlouvu

Ještě před odjezdem se s rodinou dohodněte, co přesně bude náplní vaší práce. Kolik hodin budete pracovat a kolik peněz za to dostanete, jaké konkrétní práce po vás budou vyžadovány, kdy budete mít volné dny, jaká bude výše případných příplatků za práci navíc apod. Tyto všechny věci si společně sepište do smlouvy, kterou si ideálně nechte poslat už před odjezdem. Uzavřením takovéto smlouvy se následně můžete vyhnout případným nedorozuměním.

Nikdy neposílejte žádné peníze předem

Podvodníci často posílají věrohodné dokumenty, že musíte něco platit (např. povolení k práci). Nikdy takovéto peníze neposílejte, a pokud máte pochyby, zkuste se zeptat ostatních au pair, co je běžné platit a co nikoli.

Nejezděte do rodiny, která očekává vaši práci 24/7

Vyhýbejte se rodinám, které očekávají, že se o děti budete starat celé dny sami (10 a více hodin denně). I přesto, že vám pravděpodobně nabídnou vyšší kapesné, tak pokud byste si místo těchto odpracovaných hodin navíc našli vedlejší práci, váš příjem bude mnohem vyšší. Kromě toho když nebudete trávit veškerý čas s rodinou, váš pobyt bude mnohem pestřejší.

Pokud jde o možný přivýdělek jinde, budete k němu potřebovat souhlas rodiny. Přihlašovací povinnost na úřadech a další povinnosti pak vyřešíte se svým zaměstnavatelem.

Zjistěte si informace o novém bydlišti

Před odjezdem si zjistěte něco o zemi, kde budete žít, o počasí, o vašem městě, o místních cenách, možnostech škol a jazykových kurzů apod. Můžete využít google nebo facebookové skupiny (např. Au-pairs in London, Aupairs in New Yorks).

Přivezte rodině dárky

Malý dárek pro vaši novou rodinu není nutností, ale jedná se o skvělou příležitost, jak udělat dobrý první dojem. Kromě toho se to již stalo milým zvykem a většina au pair přiveze své hostitelské rodině nějakou drobnost ze své rodné země.

Dárky pro děti raději nejprve prodiskutujte s rodiči, protože ne každá rodina má pozitivní přístup k sladkostem či hračkám.

Choďte ven a hledejte si kamarády

Ve svém volném čase nebuďte zavření jen v domě u počítače, ale co nejvíce vyrážejte ven poznávat okolí. Ze začátku klidně sami a pak hlavně s kamarády. Ty můžete najít například na Facebooku, poznávacích akcích či ve škole nebo na kurzech.

Informujte rodinu o svých plánech

Je slušné rodinu informovat o svých plánech ve volném čase a době předpokládaného návratu. Vaše hostitelská rodina má za vás určitou odpovědnost a její povinností je zajistit váš bezpečný pobyt.

Nebudujte vztah jen s dětmi, ale také s rodiči

Snažte se dobře vycházet s dětmi, ale ještě lépe s rodiči. Pokud si vás rodiče oblíbí a vybudujete si u nich důvěru, budou se k vám lépe chovat a rovněž tím získáte i určitou autoritu a oblíbenost u jejich dětí. Nejlepší jak toho docílit je se snažit s nimi co nejvíce komunikovat. Rovněž je dobré neodmítat příležitostné nabídky na trávení společného času v rodinném kruhu nebo společným výletem.

Děti nikdy nevychovávejte podle svého

Au pair není od toho, aby děti vychovávala, ale aby se o ně starala – aby zajistila, že jsou najedení, čistí, správně oblečení a že jsou tam, kde mají být. Některé rodiny mohou být velmi zvláštní pohled na to, jak vychovávat své děti, který může být velmi vzdálen tomu vašemu. Pokud vám výrazně nesedí, je nejlepší odejít.

Pokud něčemu nerozumíte nebo máte problém, promluvte si o tom s rodinou

Aneb líná huba, holé neštěstí.

Nepodřizujte se rodině za každou cenu

Buďte vstřícní, flexibilní a snažte se vyhovět požadavkům rodiny, ale nepodřizujte se jim za každou cenu. Příležitostně můžete být požádáni o práci navíc a v takových případech je dobré projevit vstřícnost a dobrou vůli. Po získání důvěry pak můžete být na oplátku pozváni na společnou dovolenou nebo rodina pozve někoho z vaší rodiny na návštěvu. Nicméně pokud se v rodině cítíte vykořisťováni a nejste zde spokojeni, neváhejte ji změnit.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Světaznalec.cz
Světaznalec.cz

Portál zaměřený na studium, stáže, dobrovolnictví, zaměstnání a život v zahraničí. Přinášet Vám budeme jak aktuální informace, články plné zajímavostí, tak i zkušenosti konkrétních lidí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář